Placenta praevia marginalis. Co bude dál?

thea71
2. kvě 2008

Zdravím všechny ze Šumavy, chtěla bych se zeptat, jestli někdo nemáte podobné zkušenosti či spíše problémy jako já. Až doposud moje druhé těhotenství probíhalo naprosto normálně, byla jsem velice aktivní, ale při kontrole ve 24. týdnu mi moje doktorka s hrůzou v očích sdělila, že mám velmi závažnou komplikaci, která se jmenuje placenta praevia marginalis na zadní straně, tady že mám placentu velmi nízko, okrajem jen kousíček od děložního čípku. Prý to je indikace k hospitalizaci apod. Je určitá malinká naděje, že se placenta ještě povytáhne, ale na zadní straně se to moc nestává. Vzhledem k tomu, že moje první těhotenství bylo naprosto bezproblémové, tak mi zatím naordinovala jen to, že se mám zklidnit, nic těžkého nenosit, relaxovat a zákaz sexu. Dál se uvidí. Četla jsem si o tom na internetu, a dost jsem se vyděsila, protože kromě možnosti velkého krvácení tam psali o vlivu na miminko, že může být menší a dokonce se může kvůli nedostatku místa ve spodní části dělohy i udusit. Moc by mi pomohlo, pokud jste některá prodělala stejnou diagnozu, tak mi napište, jak se to vyvíjelo, jestli je to opravdu tak závažné, jak píší. Předem děkuji za odpovědi, hezký den všem T.

sophie1
10. bře 2010

Tak to máte holky dobrý, mě se sice od minula taky posunula, ale pořád zasahuje částečně na krček a vzhledem k tomu, že jsem už v 34 tt, tak moc času už není .... prý se rozhodne až těsně před porodem..... no to nejsem moc ráda, chtěla jsem se na případný CS trochu psychicky připravit a teď nebudu vědět do poslední chvíle na čem jsem.... ☹

janinaha
29. bře 2010

🙂 🙂 ahoj holky... tak jsem si početla ve vašich příspěvcích a koukám, kolik toho je. Také mám placentu praevia. diagnostikovanou od 12.tt, teď jsem 25.tt a přijela jsem z nemocnice s tím, že musím ležet a šetřit se a vyčetla jsem, že mám placentu praevia centralis, ale říkali mi, že placenta překrývá branku jen částečně a že je tu ještě šance, že se s rostoucím mimi vytáhne... tak jsem zvědavá... poctivě ležím, manžel a první syn mě obskakují, ale když vidím, jak je venku krásně, tak bych s chutí šla na procházku...
všem držím palečky, ať miminka donosíme a jsou zdravá a ať je vše O. K. 🙂

martinkkka22
17. kvě 2010

Ahoj kočky....ja sa tiez pripajam k tejto diagnoze... 🙂 🙂 mne to doki povedal teraz v 16stom tyzdni, tak sa tesime, čo nas este čaka... 🙂

bejka08
21. čer 2010

Ahojte, aj mne minulý týždeň diagnostikovali - placenta praevia marginalis. Mám nariadený kľudový režim a dufame, že všetko dobre dopadne a že naše vytúžené bábätko donosíme do termínu.

zuzkap2
29. čer 2010

Ahojte, tak aj ja sa pridavam k Vam ☹ mne dnes dr. povedal, ze mam placenta praevia marginalis

rozara
4. črc 2010

🙂

kvetinka98
5. črc 2010

Ahojte chcela by som sa aj ja podeliť o moju skúsenosť ale zároven vás nechcem nastrašiť čo sastalo mne nemúsí sa vám........
Takže u nás to bolo veľmi zložité 3 roky som nevedela otehotnieť podstúpila som všetky vyšetrenia ktoré ukazovali že ja som v úplnom poriadku a preto doktor nás poslal na vyšetrenie partnera. tak som hľadala všade kde by bolo asi najlepšie a rozhodla som sa pre sanatórium Helios ..(myslím si ešte aj teraz že je to veľmi dobré sanatórium na tieto veci...)Partner išiel na vyšetrenie kde sa ukázalo že má slabé spermie ( teda morfológiu t.j. zlý tvar spermie).ale nám povedala Doktorka že u nás je to veľmi nádejné v roku 01/2009 som podstúpila insemináciu IUI to nie je umelé oplodnenie ale niečo čo sa robká pred umelým oplodnením robká sa to 3 krát a potom sa ide na umelé oplodnenie...táto inseminácie č1 nebola úspešná tak som iba verila že sa to bude opakovať a že to už musí byť ok. aj tak bolo vo 02/2009 som podstúpila druhú....ktorá bola úspešná takže sme sa radovali a bolo všetko dobré celé tehotenstvo som mala bez akýkoľvek ťažkostí.....(musím podotknúť že naozaj žiaden problém ani náznak na zvracanie ani nič podobné dalo sa tomu povedať ideálne tehotenstvo aké si žena môže priať...) chodila som k môjmu doktorkovi na návštevu tak ako sa patrí žene ktorá nemá problém s úsmevom na tvary.....okrem bežných vyšetrení som podstúpila aj vyšetrenia ktoré som nemusela teda to čo mi robkal doktor tu u nás som išla podstúpiť aj do heliosu (t.j. napr. genetické a pod.) bola som aj na 3D sone všetko bolo ok...až kým neprišiel ten osudový deň ....v noci o 2:45 som sa zobudila na to že som si myslela že mi odtiekla plodová voda a že idem rodiť....to bol môj prvotný dojem aj keď som vedela že ešte mám 9 týždnov do pôrodu a povedala som môjmu partnerovi aby zápalil svetlo čo sa aj stalo a vtedy som zbadala že to nebude plodová voda ale plno krvy....hneď sme volali na pohotovosť ktorá ma odviezla do nemocnice keĎ som tam prišla tak malučký ešte žil a preto doktor sa rozhodol mi robkať cisársky ...ke´d som sa po narkóze prebudila tak mi povedali, že som stratila veľa krvy a že sa mi odlúpila placenta(že sa stáva že sa odlupuje po kúsku ale mne sa odlúpila naraz)a že malého nevedeli zachrániť lebo keď mu odstrihávali pupočníkovú šnúru tak nemal dosť živiny na prežitie...samozrejme dôvody prečo sa mi to stalo to je všetko vo hviezdach v prírode neznáme...v piatok ma prepustili domov že som po zdravotnej stránke ok a najhoršie bolo že som malému robkala pohreb kt. bol v sobotu....bolo to niečo strašné a neopisatelné.....kto nezažije nevie...teraz sa cítim strašne prázdna ....ale musím byť silná a dúfať že bude všetko dobré doktor povedal že musím počkať rok na to aby sme sa pokúsili o dalšie miminko aj ke´d viem že tohto malého mi už nič a nikto nevráti....sladko búva v nebíčku......výsledky s patológie a s pitvy neukázali nič .........držkám všetkým palšeky a nikomu neprajem aby sa zopakovalo to čo mne......prajem iba všetko naj naj naj........najkrajšieho Anjelika.......
teraz sa píše rok 2010 a mi sme sa začali snažiť 1/2010 insemináciou IUI bola neuspešná 02/2010 druhá neuspešná a už nám povedali aby sme sa vrhli na IVF č o sme aj spravkali teraz som po IVF mám všetko za sebou a už sme dvaja ale o 14 dní mám ísť na krv a tam sa ukáže či som tehu...čo dúfam že ano......

rozara
5. črc 2010

Zdravim. To je mi KVETINKA moc lito. 😒 Je to smutne a nepochopitelne,kdyz vse bylo OK. Prece tam musel byt aspon nejaky naznak! Mne sice taky tvrdili,ze je vse dobre a najednou v noci krvaceni a kdyz jsem sla na WC tak ze me vyjela srazenina. Jeli jsme do nemocnice a tam mi rekli,ze je to hematom. Muj gyndar mi rekl,ze mam nizko polozenou placentu. Dlouho jsem spinila,ted uz nastesti ne. Mam doma klidovy rezim,jen lezet. Placenta mi jde nahoru tim jak se deloha zvetsuje. Kvetinka drzim pesti at jsi v nadeji a mimco v poradku donosis a je zdrave! To ostatne preji tady vsem.

babo79
5. črc 2010

@kvetinka98 je mi velmi luto co sa ti prihodila...a drzim ti strasne moc palce

rozara
5. črc 2010

Je to hrozny co prozila kvetinka. Ale je to jiny pripad nez tady mame my. Tim chci tady vsechny uklidnit.

meleri
6. črc 2010

rozaro,

to je mi líto! bohužel sem to zažila v prvním těhotenství taky, tu placentu praeviu. musela jsem ale ležet v nemocnici protože jsem pořád krvácela. malý se narodil v 36 týdnu, protože krvácení nešlo zastavit a měla jsem narušenou placentu... naštěstí byl v pořádku. ted jsem znova těhotná a mám fakt STRACH že to budu mít znova....a s malým dítětem, nemohla bych se o něho starat.

rozara
6. črc 2010

V kterém týdnu ti to zjistili a od kterého jsi krvácela? Mě od 12 tt a nekrvácím tak 10 dní. Byla to taková tmavá krev.To prý tak nevadí. Kdyby byla červená,tak alou do nemocnice. Tak doufám,že jsem z nejhoršiho venku!Ale doufat muzu. 😒

meleri
6. črc 2010

ahoj

mě na to přišel dr na ultrazvuku z 21 tt. za týden později jsem krvácela silně, červenou krví a tak to bylo aspon 1x týdně až do 35 tt...

přeju ti at je placenta nahoře at vyroste!

rozara
6. črc 2010

Meleri dekuji,to bych si moc prala. Tobe preji at to ted mas v pohode! S malym ditetem by to bylo horsi.Ja uz mam dceru trochu starsi,je uz samostatna.Ale i tak.Asi nebudeme moct jet na dovolenou....

meleri
6. črc 2010

moc ti přeju at se hematom vstřebá, někdo má fakt štěstí, poleží si měsíc, hematom je pryč a potom se placenta posune! hlavně se fakt šetři, držím ti palečky at je vše ok!

fecova
14. črc 2010

ahojte, tak asi sa k vam pridavam, len ja to mam trosku ine, placenta sa nachadza presne pod jazvou po predchadzajucej sekcii, cize ak sa neposunie, co lekar povedal, ze by sa mala, tak mi budu robit sekciu ale nie v tom reze, ale od vrchu po spodok brucha, lebo nebudu moct otvorit rez po sekcii vraj, tak dufam, ze sa to spravi nejak, aby mi radsej otvarali tu staru jazvu.

katrin21
14. črc 2010

kvetinka: prosim ta.... ked pises, ale aj vy ostatne. chapem, ze co sa stalo je strasne...ale...
prosim, nepis ROBKALI a SPRAVKALI.. co sme, kde?? v skolke? v jasliach??? boze, to sa neda citat, to je ako keby si bola nejaka svihnuta.. prosim, viem, ze si chcela zdrobnelinu pouzit , ale toto? znie to strasne infantilne, nechcem ta urazit, alebo co.. len vazne sa to podla mna nehodi... strasne zle sa to cita, je to divne..... a uz som si to parkrat tu vsimla, ze niektoré baby tak pisu.. nechapem to....

inak , moja sestra prenasala prvu dceru o akoro 20 dni, a zacalo ju boliet brucho, nekrvacala, ale bolelo ju.. sla k doktorovi a ten povedal, ze hned do nemocnice , ze sa jej odlupuje placentna, ako po porode,ale ona nerodila a nedostala ani bolesti... trapili ju od pondelka rana, do stvrtka rana!!!! mali ju davno uspat,ale uz sa aj bali, po tom, cim vsetkym bola nadopovana... takze rodila totalne vysilena, mala sa narodila asi 8,30 rano, napoly mrtva, plodova voda zelena, mala priotravena, zapal pluc z vdýchnutej vody.....
nastastie mala asi 3,5 kg, a bola silna na to, aby chudla a bojovala... bola 10dni v inkubatore, kt. sa za nu dychal, kym presiel zapal pluc... po narodeni ju ozivovali.. vraj uz asi 4min bola mimo... bez kyslika....
dnes ma ta slecka 2O rokov, skoncila gympel a je OK 🙂 ale aj tak.. dalsie dve deti si uz segra radsej dala vacsi pozor a porod vybavila......
ja som rodila cisarskym , lebo som sa 24h neotvorila viac ako na 3 prsty.... a mala uz mala malo kyslika.. mala som viac stastia ako ona....
drzim palce....🙂

katrin21
14. črc 2010

nedostala porodne bolesti, aby ste pochopili, bolelo ju brucho, ale nie kontrakcie....

zade
15. črc 2010

@kvetinka98 drzim ti palce, aby to vyslo... musis byt silna 😉 Neboj, urcite to vyjde a dockate sa vytuzeneho babatka 🙂

meleri
15. črc 2010

katrin,

divím se ti že se rozčiluješ kvůli takovým maličkostem...přece každý má právo si psát jak chce, ne? 😕
a utrhlá placenta není placenta praevia takže mi to přijde trochu mimo mísu.... 😝

katrin21
15. črc 2010

meleri: ano , viem ze to nie je to,ale pisala tu ta baba, ze sa jej to stalo a prisla o babo... tak preto som to napisala.....

katrin21
15. črc 2010

potom aj ta baba bola "tak trochu mimo misu " s tym prispevkom.. nie len so zdrobneninami... 😝

meleri
15. črc 2010

no ano nepatřilo to sem taky vlastně...asi si to myslela. to už máš jedno. ale je to smutné, když tak člověk přijde o dítě, zvlášt když bylo vše až do konce v pořádku...

katrin21
15. črc 2010

to ano..

klaudia19
14. říj 2010

ahojte všetkým... nikto tu už dávno nenapísal...Ja by som bola zvedavá ako to to nakoniec u všetkých nakoniec dopadlo - diagnóza Placenta Praevia???
Málo je takých, čo napísali aj ako to skončilo... Pomôže to ostatným.... Asi ako aj môj príbeh...
Ja som mala tiež diagnózu Placenta Praevia.... nebola som PN, cítila som sa výborne až na únavu, čo je normálne v tehotenstve. Prvé tehotenstvo som športovala a všetko bolo v poriadku a teraz.... som sa pravdaže začala viac šetriť. Gynekológ mi to zistil hneď na začiatku v 12TT. A vôbec sa to u mňa "nezlepšilo".
A jednej noci, bola som presne 1.deň 30TT, začala som veľmi krvácať. Sanitka ma previezla do nemocnice. Do pol hodiny som bola na operačke a hneď spravili cisársky rez, aby som nevykrvácala a aby zachránili bábätko.
Takže mňa zachránili, ale bábo napojili na ventilátor, ktorý mu roztrhol pľúcka. ☹
Takže všetkým s touto diagnózou - neberte to na ľahkú váhu!!!! .... určite by som odporúčala minimálne od 28TT ísť na PN, prípadne už rovno do nemocnice.

atap
15. říj 2010

Klaudia- ja som zažila presne to isté... Najskôr som krvácala len trochu, ale keď som prišla do ambulancie, hneď ma viezli na sálu. Takisto placenta preavia a k tomu ešte mi praskol nádor za maternicou, takže cisársky rez ale dieťaťko vraj kvôli záchrane môjho života nezachránili. Tak mi to povedali lekári.

cula08
4. pro 2010

caute mne zistili placentu pravevia v 22 tt tyzdni doktor nariadil klud zatial som este nekrvacala ale doma mam 18 mesacnu dcerku takze moc sa v klude neda bit hadam vsetko dobre dopadne a o par tyzdnou sa to s rastucim bruskom da do poriadku Trosku som stoho nervozna lebo v prvom tehotenstve som take nic nemala trapi ma to.

pallacinka
7. pro 2010

@cula08 Ahoj, ja mam tiez tuto diagnozu, doktorka vedela o tom od zaciatku a stale sa cakalo, ci sa placenta neposunie. No na rozdiel od toho, co citam tu, ona mi klud vonec nenariadila a do dnes som v praci 10 hodin denne na nohach, zatial chvalabohu ziadne problemy nemam. Tiez som z toho nervozna, ked som si precitala prispevky tu tak som "mierne" panikarila, kedze moja doktorka sa tvarila ze o nic nejde, no snazim sa na to velmi nemysliet, kedze babatku moje nervy tiez velmi neprospeju. Ty este mas sancu, ze sa ti posunie, tak nezufaj a mysli pozitivne, urcite to dotiahnete do uspesneho konca 🙂

iriel
30. pro 2010

@pallacinka Taky jsem se ted dost vydesila, protoze mne placenta nejen prekryva zcela vnitrni branku, ale navic je ji moc a je ohnuta do podkovy a neni ani mala sance, ze by se vytahla. V Gennetu, kde jsem podstoupila IVF a byla na velkych utz me s tim celkem vydesili, ale predali me k memu gyn, ktery mi rekl, ze lezet nemusim, PN nemam, dojizdim do prace 40km tam a 40km zpatky, moc se nesetrim, v Gennetu rekli, ze musim mit kontroly co 14dni a muj Dr rekl, ze staci jednou za mesic... nezakazal mi ani cviceni ani nemam lezet, normalne pracuju... a kdyz tu cty ty pribehy, ktere mohou nastat, tak mam docela strach... mam male bricho a miminko tam pry kvuli te velike placente ani nema moc mista, jezis asi zacnu panikarit ☹

pallacinka
1. led 2011

@iriel Ahoj, tak to uplne chapem tvoje zdesenie po precitani tejto temy. Ja som na moju diagnozu prisla uplne nahodou, ked som si to precitala v tehu knizke, no moja lekarka je stale presvedcena, ze to nie je dovod na lezanie a PN. Nastastie mi uz o tyzden oficialne zacina materska, no az do Vianoc som takisto pracovala ako diva a tiez soferovala 30km kazdy den do a z prace. Teraz som v 34. tyzdni a ani najmensi problem som nemala pocas celeho tehu, neviem, ci som mala stastie alebo to naozaj nie je take vazne. No moja diagnoza sa zda byt lahsia ako tvoja, moja placenta sa ani nedotyka krcka, len je v jeho tesnej blizkosti, takze este o 2 tyzdne idem na kontrolu a definitivne mi povedia, ci bude cisarsky alebo nie, lebo do 36. tyzdna je sanca, ze sa posunie (aj ked u mna by uz islo o zazrak). Byt tebou tak to pre istotu s pracou neprehanam, co som citala, najkritickejsi je prave posledny trimester. Ak mozes, zostan radsej doma, tvoj lekar by nemal mat problem vypisat ta ak mu to zdovodnis- uz len samotny stres a strach z chodenia do prace je dost dobry dovod a kazdy lekar by to mal pochopit. Kazdopadne sa drzte, urcite to dotiahnete do stastneho konca 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru