Placenta praevia marginalis. Co bude dál?

thea71
2. kvě 2008

Zdravím všechny ze Šumavy, chtěla bych se zeptat, jestli někdo nemáte podobné zkušenosti či spíše problémy jako já. Až doposud moje druhé těhotenství probíhalo naprosto normálně, byla jsem velice aktivní, ale při kontrole ve 24. týdnu mi moje doktorka s hrůzou v očích sdělila, že mám velmi závažnou komplikaci, která se jmenuje placenta praevia marginalis na zadní straně, tady že mám placentu velmi nízko, okrajem jen kousíček od děložního čípku. Prý to je indikace k hospitalizaci apod. Je určitá malinká naděje, že se placenta ještě povytáhne, ale na zadní straně se to moc nestává. Vzhledem k tomu, že moje první těhotenství bylo naprosto bezproblémové, tak mi zatím naordinovala jen to, že se mám zklidnit, nic těžkého nenosit, relaxovat a zákaz sexu. Dál se uvidí. Četla jsem si o tom na internetu, a dost jsem se vyděsila, protože kromě možnosti velkého krvácení tam psali o vlivu na miminko, že může být menší a dokonce se může kvůli nedostatku místa ve spodní části dělohy i udusit. Moc by mi pomohlo, pokud jste některá prodělala stejnou diagnozu, tak mi napište, jak se to vyvíjelo, jestli je to opravdu tak závažné, jak píší. Předem děkuji za odpovědi, hezký den všem T.

meleri
3. říj 2008

no ja se treba ptala xkrat na ty kontrakce, tak jeden rekl, ze placenta na to nema vliv, druhy zas ze jo ze je to tou placentou...no tedkom se zeptam meho doktora, a jeho nazor uz budu brat za konecny...
jo taky me to desi. kdyz me hospitalizovali, byla jsem v 23 tydnu a doktor mi rekl, ze jestli neprestanu krvacet, tak se nikdo nebude snazit takovy maly plod zachranovat, to me dostalo, tak jsem tam lezela do 28 tydne a rekli mi, ze od toho 28 tydne se s tim da neco delat.....no tedkom uz to snad nejak pujde...
taky ti drzim palce at to zvladnes...ja dneska byla jenom deset minut vkuchyni a uz me bricho stvrdlo jak kamen tak jsem si sla lehnout a hned to preslo jako vzdycky...
no musime to nejak vydrzet! je to otrava co...
a jak to mas s vybavickou? mi jeste chybi par veci, tak asi pristi tyden manzela nazenu do obchodu...

kacajam
4. říj 2008

Výbavičku se snažím hlavně po internetu - přece jen manželovi v tutom moc nedůvěřuju 😉 Už chybí akorát nějaká ta dětská drogerie, něco taky pro mě do porodnice a co se oblečení týče, tak to tolik neřeším. Něco už doma je a něco zdědíme. Stejně z toho prcek rychle vyroste a pak už budeme nakupovat spolu. A manžel si v oblečcích taky libuje 😎 Kočárek už máme vybraný, už ho jen koupit. Nejdůležitější je, aby se mimi pěkně v bříšku "dopeklo". Docela taky řeším Vánoce (i když bych asi nemusela) - nikdy jsem nikoho nenechala alespoň bez malého dárečku, a teď jdou finance spíš na toho našeho prcka...

sponka26
13. říj 2008

ahojte aj mne dnes moj dr zistil ze mam nizko polozenu placentu ale ze sa nemusim obavat ze pocas tehotenstva sa mi bude vysuvat nahor ale podla vasich pisani sa mi to nezda take ruzove.ja som zacala vcera troska spinit a stale mam pocit ako pred periodou,mozem si nasadit magnezium lebo moj dr nevedel o com tocim ze ake magnezium.totiz zijem v irsku a tu su cudni lekari.dnes ma vysetrovla 😎 bangladezan tak mam aj obavy.som na pn4dni ale neviem ci si to nemam predlzit kedze moja praca spociva v zdvyhani parcel zo zeme a scenovat.ak mate podobne skusenosti budem rada ak mi napisete.diky

kacajam
16. říj 2008

Ahojky - byla jsem včera na kontrole a placenta se mi pěkně vytáhla (jsem 27+5 a placenta je už 2,3 cm od ústí děložního hrdla). Ještě v nemocnici mi říkali, že do 28.týdne je šance, že se to vytáhne a měli pravdu. Je to tak. Vše v pořádku. Ale je určitě dobré se šetřit a s prací to nepřehánět (sem tam nějaká procházka a nenáročné domácí práce by vadit neměly).

sponka26
23. říj 2008

ahojte.som na pn a v podstate len oddychujem.cakam stale na dalsie objednani na scen ale zatial nic.nabuduci tyzden idem ku vseobecnej dr tak jej poviem ze mi stale nic neprislo.chcela som sa opytat stale ma boli v tom podbrusku a oboch stranach a hlavne v noci.neviem ci to je normalne a patri to k mojmu problemu.sice pred3rokmi ma operovali na slepe crevo tak neviem ci ma aj ta jazva neboli.obcas mi aj cast bruska stvrdne na par minut.dakujem za odpovede 😉 😉

sabuse1
27. říj 2008

Ahojky mám stejný problém, minulý týden jsem skončila v nemocnici s krvácením, kde zjistili, že mi část placenty zasahuje do děložního hrdla. Takže teď beru hromady léků na posílení atd..., musím ležet a bylo mi řečeno, že se může posunout nahoru takže nezbývá než čekat

lucia31
27. říj 2008

sabuse, si este len v 14tt a placenta sa ti na 99,9%posunie mimo vnutornej branky, kedze zashuje len castou..placenta je este v pomere ku maternici velka, ale ako maternica rastie, tak sa ten pomer zmensuje a pekne ju posunie hore, takze neboj, vsetko bude uplne v poriadku..len sa pekne opatruj a v 20tt uz bude urcite pekne posunuta, a mozno aj skor 🙂
ja som ju mala uplne dole, cela mi pekne lezala nad krckom, vola sa to, ze centralne ulozena, je to to najhorsie ulozenie, ake moze byt, keby nebolo UTZ, tak o tom ani neviem, no a predsa sa posunula do boku..niekde som citala, ze len v 1% sa neposunie a to len pri takych ulozeniach, ako som mala ja

sabuse1
27. říj 2008

Luci takže si rodila asi císařem co? A musela si ležet celý těhotensví nebo jak? Doktor mi taky říkal, že by se měla posunout, takže teď čekáme, spíš mám strach aby se neodloučila nebo tak něco nebo abych nezačala znovu krvácet a nemělo to vliv na prcka, zatím je v pořádku, takže radši opravdu vzorně dodržuju předepsaný klid

lucia31
27. říj 2008

sabuse, ano rodila som cisarskym /ale to preto, lebo aj prvy porod bol takto vedeny, takze primar mi doporucil aj druhy radsej sekciou, kvoli ociam/ ale doktor mi po operacii povedal, ze placenta u mna nebol problem,ale skor nejake cievy, ktore som mala z nej odlucene a tie boli nad krckom, co na UTZ nebolo vidiet..cize, mne sa aj tak zle ulozena placenta posunula, takze u teba to bude za par tyzdnov uplne v poriadku, kedze teraz maternica velmi rychlo rastie..preto je dobre zopar tyzdnov kludovy rezim a ona sa pekne vysunie nahor..ja som nekrvacala, ale pre istotu som bola na PNke a lekar mi povedal, ze nemusim vyslovene lezat, len sa nenamahat, nedvihat tazke veci, no proste veget, ktory viem ocenit az teraz, ked neviem, co skor 🙂 ..mne sa posuvala pomaly, kedze som ju mala uplne nad krckom a mimo vnutornu branku bola az okolo 35tt a aj to bol podla nich zazrak..lebo vraj centralne ulozena sa nezvykne posunut 😉
vsetko bude v poriadku, v 14tt sa este ani o vcestnej placente neda hovorit, to by ju tak mala kazda tretia zena 😉

assimilate
28. říj 2008

tiež som mala podobný problém... a ešte niekoľko nesúvisiacich priamo s tehotensvom, no kvôli nim za pár dní rodím cisárskym... čo sa týka tej placenty,našťastie som nekrvácala, i keď sa mi neposunula, ako predpokladali lekári, no je pravda, že som sa celé tehotenstvo nenamáhala a dodržiavala skôr kľudový režim.

meleri
18. led 2009

holky, vim, ze je to uz davno, ale jak ste nakonec dopadly?
ja porodila v 35 tt, placenta se mi odtrhla, hodne to krvacelo, takze jsem sla hned na cisarsky rez. po cisari to desne bolelo, a maly byl v inkubatoru, tak jsme nakonec sli domu za dvanact dni misto normalnich 4 dnu.

Ja teda posledni tydny musela uz jenom lezet, jenom chodit na zachod mi povolili, ale to jenom na velkou, a i tak to porad hodne krvacelo, kazdy tyden. fakt tehotenstvi naprd, ale za to maly je super, tak si konecne uzivam.

sabuse1
19. led 2009

meleri: tak důležitý je, že to dobře dopadlo a ty i malý jste v pořádku. Tobě teda ta placenta zůstala dole, neposunula se vůbec výš? Já jsem od 18.tt naštěstí v pořádku, placenta dostala rozum a posunula se, mám jí na přední stěně takže už snad nic nehrozí. Jsem sice na neschopence, ale žádný zvláštní omezení už nemám

meleri
19. led 2009

Sabuse,

tak to je super, ze se ti to posunulo! Tedkom uz to budes mit pohodu az do konce! hlavne se setri! 🙂

No tak teda mi se to posunulo, ale dolu! 😅 takze celkem katastrofa, ale hlavni je, ze jsme to oba dva zvladli.

Ja uz mam jenom strach do budoucna, abych to nemela znova.
ahoj

sabuse1
19. led 2009

meleri: to by se snad nemělo opakovat ne? Záleží kde se ta mrška prostě uchytí. Mrňousek je nádhernej a všechno dobře dopadlo tak se zbytečně předem nestresuj...🙂 Z toho co sem tu četla si měla problémy asi celou dobu co? No já sem ráda, že už sem v pohodě, teď už jen vydržet 14 týdnů🙂

meleri
20. led 2009

ne celou dobu ne, mela sem uplne pohotove tehotenstvi, zaclo to az toho 23 tydne, kdy jsem zacala krvacet, do te doby pohoda, ani nevolnosti, nic...proto je mi lito, ze jsem si to takto neuzila az do konce. tenhle problem pry ma tak jedna z 200 zenskych...

pilotka2
23. led 2009

Zdarec, placentu previi jsem měla u prvního syna před 17 lety. Zjistili to pozdě, malý vůbec nerostl, od 5 měsíce jsem ležela v nemocnici, syn se narodil v 36 týdnu císařem, vážil 1,25kg a měřil 30 cm. Domů jsem si ho dovezla po púl roce kdy vážil 2.75 kg a měl za sebou 3 operace. Bylo to těžké, ale dnes už vím že jsou i horší věci. My jsme to zvládli v celku OK. A teď si to strašně moc užívám, protože je zatím všechno v pořádku.

aponchie
23. led 2009

boze a to lekari nebylo divne kdyz ho meril na usg ,ze neprospiva?nebo ho meril? 😖 to muselo bejt hrozne ten pulrok 😝

pilotka2
25. led 2009

apolchie, víš před 17 lety to bylo jak v pravěku, než mi to zjistili, tak jsem na ultrazvuku byla snad jednou, ale nejsem si jistá jestli to nebylo to poprve kdy to zjistili.

sabuse1
26. led 2009

pilotka2: to je docela hrůza, ale je fakt, že před těma rokama to asi tolik neřešili. Hlavně, že to malej dohnal a je vše v pořádku

sabuse1
26. led 2009

pilotka: je mi ale divný, že takhle ovlivnila růst mimča, to spíš vypadá na nedostatečnost placenty než na previi, ta roste normálně jen na blbém místě a dělá problémy...je fakt, že já jí měla nízko hned na začátku a růstem dělohy se povytáhla, ale na růst mimča to nemělo vliv, rostlo úplně normálně, jen právě placenta začala krvácet tím jak byla nízko

hanybany
27. led 2009

Zdravím,

byla jsem hospitalizována v nemocnici kvůli pádu (mimísek v pořádku 😉 ), ale zjistili mi nízko položenou placentu.Při pro pouštění z nemocnici mi dělali kontrolní ultz, kde paní Dr.napsala do zprávy placenta praevia centralis 😒 Mimískovi je to prý šumák 😀 Jen si poroste, jak se mu zlíbí 😀

Každopádne jsem byla na kontrole u mé Dr.a ta řekla, že se jí to nezdá 😒 Je úžasné, jak vám jeden Dr.řekne to, druhé ono, a třetí že se mu to nezdá, co řekli ti dva předchozí 😕 Pak si mám vybrat 😨 Ženou mě na kontrolní ultz za týden a uvidí se 😒 Tak doufám, že se třeba nějako sekli 😅 Řekli mi jen, že se mám šetřit a v případě čehokoli hned přiklusat....co vše znamená jsem si dohledala až na netu 😒

Doufám, že bude vše o.k. 🙂

Hezký den přeji 😵

sabuse1
27. led 2009

hany: uvidíš co ti řeknou na tom kontrolním utz, třeba to bude v pohodě. Každopádně se do té doby šetři, já sem třeba měla dovolený dojít si max.na záchod jinak sem musela ležet, tak snad to u tebe bude mít lepší průběh...

pilotka2
27. led 2009

Ahoj sabuse, já jsem měla tu placentu skoro celou odlouplou od dělohy, tím pádem tam nefungovalo pomalu nic. Až když jsem v pátém měsíci zůstala ležet na špalkách, tak se mi výživa pro malého trochu zlepšila. Když jsem v 36 týdnu po velkém krvácení šla na císaře, moje břicho bylo ''tak velké'', že si ošetřovatel myslel, že jsem tam na interupci.

sabuse1
27. led 2009

Pilotka: uf to je fakt děsný, díky bohu za ultrazvuk. A to třeba ani tvýmu dr.nebylo ani pohmatem podezřelý, že mimi neroste jak má? Jééé jinak koukám, že máte moje oblíbený jména, bohužel ani jedno mi neprošlo☹ Marek se mi hrozně líbí, ale nejde k příjmení a Adam mi neprošel u manžela☹

pilotka2
27. led 2009

sabuse, viš jemu to ani nepřišlo, protože jsem za 4 měsíce přibrala 10 kg, ale všechno na sebe. Tak proč by se něčím stresoval.

sabuse1
27. led 2009

pilotka: bože, doufám, že si změnila dr., přece musel vidět, že nepřibírá mimi, ale ty...no asi nemá smysl nad tím lamentovat, hlavní je, že to dopadlo dobře, ale člověk opravdu žasne co je všechno možný.

hanybany
27. led 2009

Sabuse, taky doufám, že se třeba sekli 😅 No, uvidíme 🙂 naštěstí neřekli "ležte" 😨 Na ultz jdu během příštího týdne, tak dám vědět 😉
Pilotka, to je děs, ale hlavně, že to dopadlo dobře 🙂

Když mi mamka říkala, že nás měla taky bez ultz a srdíčko poslouchali přes ten trubec, taky mi to přijde, jak z pravěku 😅 Díky za ultz, aspoň mají vše pod kontrolou 😉

pilotka2
27. led 2009

holky, dneska si z toho dělám už prdel, zvládla jsem to tehdy jenom proto že jsem byla mladá a hloupá. Nic jsem o tom nevěděla a možná to bylo i dobře, teď mám 37 let a kdy by se mi něco takového stalo dnes, tak budu histerčit a mimi by bylo ve velkém stresu.

kessiee
6. únor 2009

ahoj holky, s podobnou diagnozou sa pridavam k vam, no az doteraz som fakt netusila, ze by to mohlo byt take vazne. dozvedela som sa o tom len pred par dnami, placentu mam ulozenu vzadu a castou mi prekryva cipok. zatial som nastastie nekrvacala, ani nespinila od dr. som dostala magne b6, guajacuran a ascourutin (aj kvoli citlivemu a bolestivemu podbrusku) ale doteraz nezabrali, tak si dnes pravdepodobne pojdem na radu lekara polezat do nemocnice na infuzku magnezia...

sabuse ty si mala v tom 14tt placentu tiez vzadu? uzivala si aj nejake lieky po tom ako ti to zistili? mohla si chodit napr. von na nejake prechadzky, alebo si len lezala, kym sa placenta neposunula?

trosku ma to vsetko znepokojilo... ☹

sabuse1
6. únor 2009

kessie: já sem měla placentu vpředu, ale zasahovala mi taky do čípku a tím jak rostla děloha, popraskaly tam nějáké žilky a začala jsem krvácet, takhle se na to vlastně přišlo. Takže sem si poležela 4 dny v nemocnici kde mi to krvácení zastavili a za 2 dny jsem tam jela zpátky, to se začala i trochu odlučovat. Naštěstí to zachránili, cpali do mě pořád nějáký léky a injekce a za 10 dní sem šla domů. Měla sem přísný klidový režim, takže maximálně si dojít na záchod a do sprchy. No dost sem se bála toho krvácení tak sem to opravdu dodržovala a měsíc jen ležela, po tom měsíci se placenta posunula nahoru takže už je to v pohodě.
Jestli nemáš žádný omezení tak to snad nebude tak zlý, každopádně se hodně šetři, netahej nic těžkýho a snaž se hodně ležet s nohama nahoře.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru