Placenta praevia marginalis. Co bude dál?

thea71
2. kvě 2008

Zdravím všechny ze Šumavy, chtěla bych se zeptat, jestli někdo nemáte podobné zkušenosti či spíše problémy jako já. Až doposud moje druhé těhotenství probíhalo naprosto normálně, byla jsem velice aktivní, ale při kontrole ve 24. týdnu mi moje doktorka s hrůzou v očích sdělila, že mám velmi závažnou komplikaci, která se jmenuje placenta praevia marginalis na zadní straně, tady že mám placentu velmi nízko, okrajem jen kousíček od děložního čípku. Prý to je indikace k hospitalizaci apod. Je určitá malinká naděje, že se placenta ještě povytáhne, ale na zadní straně se to moc nestává. Vzhledem k tomu, že moje první těhotenství bylo naprosto bezproblémové, tak mi zatím naordinovala jen to, že se mám zklidnit, nic těžkého nenosit, relaxovat a zákaz sexu. Dál se uvidí. Četla jsem si o tom na internetu, a dost jsem se vyděsila, protože kromě možnosti velkého krvácení tam psali o vlivu na miminko, že může být menší a dokonce se může kvůli nedostatku místa ve spodní části dělohy i udusit. Moc by mi pomohlo, pokud jste některá prodělala stejnou diagnozu, tak mi napište, jak se to vyvíjelo, jestli je to opravdu tak závažné, jak píší. Předem děkuji za odpovědi, hezký den všem T.

katka37
27. čer 2011

ahoj holky jen jsem se chtěla zeptat ,na velkém ultrazvuku ve 21 týdnu mi doktor řekl ,že mám placentu vzadu a nízko,takže může být problém u porodu,ale jaký?taky mi řekl,že se možna placenta vytáhne je to možné ,děkuji ☹

kaja73
27. čer 2011

@katka37 ja som v oboch tehotenstvach mala nizko placentu-raz vpredu,raz vzadu.V oboch pripadoch sa placenta pekne vytiahla neskor hore a nebol žiadny problem 😉 .Neboj rastom maternice sa ti to takmer ist tiež vytiahne.Ak by ostala dole,može branit normalnemu porodu-bola by v ceste,babatku.Je tam aj riziko predcasneho odlučovania sa placenty-ale to je hlavne pri praevia marginalis-ciže ked ide priamo cez vstup do maternice,čiže sa dotyka krčku maternice--a to ty nemas-mas ju len nizko.

simib
27. čer 2011

@rezicka No tak ja už som doma.Kontrola?No krčok a monitor OK.UTZ je malý o týždeň menší ževraj.Má cca 2450g tak neviem.Povedali že ale to je v norme a aj prietoky.Chcela že o týždeň aby som došla rovno na príjem a čakalo by sa.Ked som povedala,či nieje lepšie naplánovať CS tak sa ako keby nasrala a vypísala papier na indikačnú poradňu na zajtra o 13tej a tam sa s nimi mám dohodnúť.Inak placentu mám cca 1cm od vnútornej bránky,tak nechápem,že chcela normálny pôrod.Som z toho úplný jeleň.Už ma to fakt nebaví sa furt dohadovať.Dúfam že zajtra to tam uzavrieme a hotovo.

rezicka
27. čer 2011

@simib Ahoj,tak já si to myslela,že tě nakonec nechají normálně rodit,protože mně můj dr.tvrdil od začátku,že pokud placenta nepřekrývá branku dá se porodit normálně.Ale máš problémy i s tou krví a takovou dobu si byla v nemocnici,tak nechápu... 😒 .Já jdu zítra na monitor a pak mě objednají tam k lékaři,navíc jsem volala do porodnice tomu co mě zjistil tu placentu a mám zajít i k němu,tak mě prohlídne a řekne mi snad víc.Jinak císař je jasný,dr. mi doporučil celkovou narkozu kvůli té placentě že je na přední stěně a nízko a mohlo by mě vystrašit to komentování doktorů kdybych měla spinálku,mohl by jít malý hůř ven.Brali mě stěry z pochvy,snad to bude dobrý.Tak zítra si zase napíšem,já už počítám,že za 14 dní budu mít malého u sebe 🙂

simib
27. čer 2011

@rezicka No ved to,že aj kôli krvy a aj chcem rovno sterilizáciu,lebo žiadnu antikoncepciu nemôžem brať.Dnes aj hematologička odporučila naplánovať pôrod.Dúfam to zajtra dohodneme na ten ukončený 37tt,to je 7.7.2011.Stery asi na streptokoka ti brali.Mne to už brali minule a OK.No uvidíš čo ti povedia v nemocnici ešte.Niekedy sa nevedia zhodnúť s nemocnicou.Som zvedavá či aj ty pôjdeš CS.No ja budem zajtra bojovať strašne teda a za celkovú.A nerobili ti UTZ?

rezicka
27. čer 2011

@simib No já už jinak porodit nemůžu než CS,kvůli té poloze malého.Ultrazvuk mi dělali,ale jen se díval na srdíčko a vlastně na tu polohu.Zítra právě čekám,že mě vyšetří v porodnici důkladněji,mají tam lapší ultrazvuk.Tak musíš jim to vysvětlit,že ti to doporučilo víc lékařů,nevím co se jim nelíbí.A tu sterilizaci můžou udělat při tom porodu?7.7. je pěkné datum,mně to vyjde asi později počítám.

simib
27. čer 2011

@rezicka No ved uvidíme zajtra.Netuším dopredu čo zas na nás vytiahnu.Ano sterilizáciu pri sekcii.No ten dátum je pekný,ale to len náhoda,lebo v ten deň mi končí 37tt,neviem či sa to naplánuje presne na ten deň,ale bolo by super.No a som zvedavá čo ti zajtra povedia.Jááj ja som zabudla na tu polohu u teba malého.Takže obidve máme zajtra dôležité dni.

rezicka
27. čer 2011

@simib Tady dělají sekci 14 dní před termínem,tak uvidím.Zítra si písnem.A dětičky už další nechceš?J8 teda vzhledem k věku taky ne 🙂 .

simib
27. čer 2011

@rezicka Aha.No asi je to v každej nemocnici inak.No ja už nechcem jednak kôli počtu,že dve stačia a ešte aj stále problémy s krvou a placentou a vôbec otehotnením.To už nikdy zažívať nechcem.Aj tak mám už jeden vajcovod prerušený,takže prerušia aj druhý a vaječníky ako také ostanú asi,takže tak nejak.

katka37
27. čer 2011

@kaja73 děkuji ,no uvidíme ,jak dopadnu já 🙂

rezicka
27. čer 2011

@simib No jasně,já zapomněla,co sis prožila a je super,že tohle těhotenství dopadlo dobře.

marketuska
28. čer 2011

Ahoj holky, můžu se zeptat jak to u vás probíhalo? v 22tt mi řekli že mám placentu vzadu a nízko, ale prý by se to mělo spravit - byla cca 2-3cm od branky. No, včera v 32tt už byla 0.7cm přes branku a za 2 týdny mám jít znovu na kontrolu, prý je do 34tt šance, že se vytáhne, ale mě zarazilo, že se spíš sesunula :( jinak mi doktor předtím řekl, že kdyby byla "jen" nízko a miminko hlavičkou dole, tak se snaží o normál porod, pokud se rodí prdelkou, tak se dělá císař, protože prá když jde hlavičkou, tak tu placentu přitlačí tou hlavičkou a je to ok, pokud tam má prdelku a nožičky, tak že by to nemuselo dopadnout dobře. Prďolka má sice hlavičku dole, ale obávám se, že po včerejším výsledku jsme o krok blíž k CS. Poradíte jak je to u vás?

simib
28. čer 2011

@marketuska Mne to zistili cca v 24tt že mám placentu cez bránku cca 1,7cm.V 26tt ma kôli krvácaniu hospitalizovali a povedali že centrálne uložená placenta sa už neposunie a že budem rodiť najneskôr v 36-37tt cisárskym.Ležala som tam 7 týždňov a v 32tt sa zrazu zistilo že sa mi posunula mimo bránku a teraz ju mám cca 1cm od nej.Odvtedy som doma a čakám čo dalej.Aj by ma chceli nechať rodiť normálne,ale ja mám viac problémov a tak dnes idem vybaviť cisársky.Takže nezúfať.Niekedy sa naozaj posunie aj vtedy,ked to už nikto nečaká.

simib
28. čer 2011

@rezicka No ano,ale ja si vydýchnem až ked budeme obaja doma,alebo aspoň už po tom a budeme OK.Normálne som sa zobudila dnes s hnačkou,asi od strachu.Som nervózna ako to tam dnes dopadne. ☹

marketuska
28. čer 2011

@simib jé, tak to zní slibně, děkuji za uklidnění 🙂 tak dej vědět jak jsi dopadla

simib
28. čer 2011

@marketuska Jasné určite hned píšem čo sme vybojovali 🙂

rezicka
28. čer 2011

@simibtak já už mám vyšetření za sebou.Monitor o.k.,ale jinak jsem teda pěkně na nervy ☹.Malý je v té poloze kvůli placentě,ta mu tam brání a mám ju velkou,přes celou dělohu.Císaře mi určitě udělají,ale je možné,že ta placenta bude přilepená k děloze a to nepůjde vyndat,tak by mi museli vzít celou dělohu i s tou placentou.Budou to sledovat,jenže z ultrazvuku se to pozná těžko,takže v pondělí mi asi už naplánuje císaře.Nachystají prý transfúzi,umí to dost krvácet.Udělalo se mi tam úplně zle ☹.Tak hlavně ať je malý v pořádku,kdybych nemohla mít už děti ☹.

marketuska
28. čer 2011

@rezicka tak to je drsný. já mám placenty taky "hodně" ale o nějakých jiných potížích teda nemluvili

rezicka
28. čer 2011

@marketuska Mně to řekli taky až dneska v porodnici,ještě že jsem tam z vlastní vůle šla.Ty ji máš vzadu,to je podle mě lepší,že by tak nebránila miminku.Uvidíš,zázraky se dějí,třeba se ti ještě vytáhne...

sobinka707
28. čer 2011

Ahojte baby, tiez mam placentu praevia marginalis, zatial vsetko OK, klop-klop 🙂 som 30tt a vcera na cviceni pre tehu mi sestricka povedala, ze sa jej zda, ze mi trosku kleslo brusko...Je pravda, ze ma uz 2 dni riadne boli "podvozok", ale dost som sa vyplasila. V piatok idem do poradne, aj UTZ mi bude robit, ale myslite si, ze je to nebezpecne, to brusko? dik

simib
28. čer 2011

@rezicka Uffffffffff.Dokelu.Mne sa to zlepšilo a tebe pohoršilo?Hlavne už sa neboj.Nech ho radšej naplánujú,ale nech ste obaja OK.Takže v pondelok ti to začnú plánovať,alebo v pondelok už akože hneď pôjdeš???Mne dnes povedal úplne zlatý profesor,ktorý ma už pozná,že nevidí problém v cisári a ani v tom,že to chcem v 37tt a že v pondelok mám ísť normálne na poradňu a nech mi to doktorka naplánuje jak chcem.Takže snáď to na ten štvrtok bude.

simib
28. čer 2011

@sobinka707 A ty v pohode cvičíš pri placente marginalis???To ti nezakázali????????

sobinka707
28. čer 2011

@simib hej,ale iba na chrbát cviky,sestricka mi vždy povie čo mozem aco nie

simib
28. čer 2011

@sobinka707 Aha.Jasné.Tak asi záleží ako presne tá placenta je.Ja ju mám cca 1cm od bránky a mám kludový režim,tak preto sa pýtam.Lebo že ak ho nebudem dodržiavať,tak hrozí krvácanie...

ivus32
28. čer 2011

@rezicka ahoj,preco ti neurobia MR, tam zistia, ci je placenta vrostla do maternice.

simib
28. čer 2011

@ivus32 Ja ked som ležala v nemocnici,tak tiež chceli urobiť MR,ale že to nieje dobré pre mimi a pokial niesú vážne dôvody,tak sa MR v tehu nerobí.A asi pri cisárskom uvidia ako to tam je a rozhodnú v tej chvíli.Teda podla mňa. 😒 😒 😒 😒 😒 😒 😒 😒

sobinka707
28. čer 2011

@simib dolny okraj placenty mi prekryva vnútornú branku a mam ju prirastenu.Začínam sa trosku báť,zatiaľ sa cítim OK,len sa mam šetriť a oddychovať

simib
28. čer 2011

@sobinka707 No tak to nieje sranda.Mňa nechceli pustiť ani z nemocnice kým prekrývala bránku a bola som tam 7 týždňov.A teraz môžem byť doma,ale len ležať,takže to nepodceňuj a šetri sa.Ja okrem po byte a na kontroly ani nikam nechodím.A to som už skoro rodila v 26tt takže žiadna sranda.

sobinka707
28. čer 2011

@simib ešte musím chodiť do roboty tento tyzden,len na 3hodinky,ale uz sa tesim ked budem doma.Som zvedava čo mi povie v piatok doktor po tom UTZ,ináč,každé 2,5tyzdna chodím na kontroly.Našťastie som nekrvacala zatiaľ,len vcera mi sestricka povedala,že sa jej zda,že mi trochu kleslo brucho,tak som zvedava že čo a ako.Píšem Z telefónu,tak mi to trosku trvá 🙂

marketuska
28. čer 2011

no mně neřekli že mám ležet, do včera jsem chodila na těhu cvičení, nevím, jestli třeba má na to vliv nějak sex nebo tak něco :(

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru