Placenta praevia marginalis. Co bude dál?

thea71
2. kvě 2008

Zdravím všechny ze Šumavy, chtěla bych se zeptat, jestli někdo nemáte podobné zkušenosti či spíše problémy jako já. Až doposud moje druhé těhotenství probíhalo naprosto normálně, byla jsem velice aktivní, ale při kontrole ve 24. týdnu mi moje doktorka s hrůzou v očích sdělila, že mám velmi závažnou komplikaci, která se jmenuje placenta praevia marginalis na zadní straně, tady že mám placentu velmi nízko, okrajem jen kousíček od děložního čípku. Prý to je indikace k hospitalizaci apod. Je určitá malinká naděje, že se placenta ještě povytáhne, ale na zadní straně se to moc nestává. Vzhledem k tomu, že moje první těhotenství bylo naprosto bezproblémové, tak mi zatím naordinovala jen to, že se mám zklidnit, nic těžkého nenosit, relaxovat a zákaz sexu. Dál se uvidí. Četla jsem si o tom na internetu, a dost jsem se vyděsila, protože kromě možnosti velkého krvácení tam psali o vlivu na miminko, že může být menší a dokonce se může kvůli nedostatku místa ve spodní části dělohy i udusit. Moc by mi pomohlo, pokud jste některá prodělala stejnou diagnozu, tak mi napište, jak se to vyvíjelo, jestli je to opravdu tak závažné, jak píší. Předem děkuji za odpovědi, hezký den všem T.

snazilka_2011
23. kvě 2011

@ivuska22 Ahoj, jak jsi dopadla s tou placentou??

ivuska22
23. kvě 2011

@snazilka_2011 Ahoj, jo dopadla jsem dobře, posunula se do správnýho místa, takže už je to OK. A u tebe nějaká změna?

snazilka_2011
23. kvě 2011

@ivuska22 a kde ji teda máš?? Kolik cm od hrdla??

ivuska22
23. kvě 2011

To mi neříkali, jen říkala MUDr., že je v dobré poloze, ale nevím jestli ji mám vepředu nebo vzadu to nevím. Jen že ji mám mimo dolní segment a že je to už v pořádku.

snazilka_2011
23. kvě 2011

@ivuska22 aha, tak to je super, můžeš být klidná, já ji mám pořád dole

ivuska22
23. kvě 2011

@snazilka_2011 Tak hlavně odpočívej. Já jsem poctivě skoro 3 týdny ležela s nohama nahoře. Jestli se posunula díky tomu těžko říct. Hlavně nic nezvedat, taky jseš ještě v dobrým týdnu, tak se třeba ještě posune.

snazilka_2011
23. kvě 2011

@ivuska22 ono se to prý nedá nijak ovlivnit, ležet se má, aby se nezačalo krvácet, já ležím už 5 týdnů.
Do 30tt mám ještě čas.

simib
24. kvě 2011

Haloooooooooo.A zas tu nikto nieje??????? ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹

rezicka
25. kvě 2011

@simib Já nakukuju pořád,ale není co nového psat,na ultrazvuk jdu v pondělí,tak potom dám vědět.Co u tebe nového?

simib
25. kvě 2011

@rezicka No u mňa v podstate nič nové.Stále sa mám dobre,čiže nešpiním,nič ma nebolí,ale o to viac ma to ťahá domov.Ale zas na druhej strane viem,že tak do 2-3 týždňov porodím.Vyslovene už čakám nejaký príznak a nech ideme na to.Moja trpezlivosť síce ešte nieje na bode mrazu,ale pomalinky viac a viac rozmýšlam už o porode.Takže tak nejak.A zajtra asi pustia aj spolubývajúcu s ktorou som si dobre rozumela,tak to bude ešte horšie.To už je tuším 5 baba,s ktorou sa lúčim a to už nechcem. ☹ ☹ ☹

zeleny_cajik
26. kvě 2011

Ahojte, v utorok mi doktor povedal, že má placentu dosť nízko, aj keď nie úplne kriticky. Čo to znamená v číslach, neviem. Celkom ma to vykoľajilo, prvé tehotenstvo som mala úplne v pohode. Vraj nemám do najbližšej kontroly sexovať, namáhať sa, dvíhať ťažké veci a stále je možnosť, že sa to ešte upraví. Lenže ja som doma s 13 kilovým dieťaťom, ktoré chcem-nechcem občas dvíhať musím (do sedačky, zo sedačky, do auta, z auta, do postieľky, pri prebaľovaní ho musím držať celým telom, vonku ho občas musím niesť...), okrem toho treba aj navariť, nakúpiť.... rodičia aj svokrovci mi pomôcť nemôžu, manžel chodí domov až večer... neviem, ako to vyriešiť ☹ ako sa mám "šetriť"? 🙄 je tu taká mamina, ktorá to zvládla a mala tehu nakoniec v pohode?

monda17
26. kvě 2011

@zeleny_cajik mne zistili tuto diagnozu v 31tt, som v takej istej situacii ako ty - mam 18 mesačného syna o ktorého som sa musela starat sama ..., až do minulého piatku, ked som večer zakrvcala. Odvtedy ležím v nemocnici, krvacanie prešlo, ak sa nič nezmení, v pondelok ma pustia ešte domov. Dávaj na seba pozor.

rezicka
26. kvě 2011

@simib Už se nám to blíží a tobě teda ještě víc... Vypadá to,že vydržíte co nejdýl a bude všechno o.k. Obdivuju tě,já bych určitě už šílela... A co Simonka jak to zvládá? Mohli tě pustit po domluvě aspoň třeba na den nachystat si věci...

zeleny_cajik
26. kvě 2011

@monda17 fuha, to musel byť pre teba šok... bábo je v poriadku? Držm palce, nech je už všetko v poriadku a vydržíš do konca. A teda držím palce aj po narodení, to budeš mať dosť veselo s takým malým vekovým rozdielom 😉

monda17
26. kvě 2011

@zeleny_cajik bol to šok, prišlo to z ničoho nič..., babo je v poriadku, dostala som kortikoidy a teraz už len čakať 😖

maty01
26. kvě 2011

Ahoj holky, chtěla bych vás trošku podpořit. Mě diagnozu placenta previa stanovil doktor ve 13tt. Přesahovala i čípek. Krvácela jsem jeden den. Zakázal mě cokoliv tahat, zvedat a jen ležet. A řekl, že mám počítat s nejhorší variantou..
Mám doma dvouleté dítě, takže toto jsem opravdu dodržovat nemohla. Max. jsem se snažila ho nezvedat ze země. Hledala jsem info na netu a našla odborníka, který radil, že pokud nekrvácíte, tak nemá aktivita matky na placentu žádný vliv. Teda samozřejmě žádné tůry a vysilující sporty. Dál radil, že placenta a její umístění je rozhodující až ve 30tt. Do té doby se může posunovat a s velkou pravděpodobností bude! Mě doktor pak udělal UTZ až ve 21tt - že to do té doby prý nemá význam sledovat, pokud nemám problém. A opravdu - placenta se posunula. Jestli můžu poradit, kdo máte už doma prcka a taky jste se strachovaly... nejhorší je asi ten stres, toho se zbavte. Co má být to bude. Pokud nekrvácíte, šetřete se, ale jak radí i odborník (porodník u Apolináře), ležet nemusíte. Jen nic těžkého netahat.Držím pěsti! ty pocity znám...

simib
27. kvě 2011

@monda17 Ahoj,v ktorej si nemocnici?A ty máš placentu preavia centralis???Lebo ak ano,tak ťa už nepustia.....

simib
27. kvě 2011

@rezicka No tak dnes sme mali špeciálne konzílium a zavolali si na to skoro celé vedenie nemocnice a hlavne aj neonatologov.Dohodli sme sa,že kedže mám centralis a domov ísť nemôžem ani na reverz dokonca a hrozí krvácanie a toho sa bojím a mám trombofíliu a ešte aj už jedno sa mi kôli placente udusilo,že mi vyberú malého plánovaným cisárom v 34tt.Takže necelé 3 týždne a bude to.A to sa mi zaručili skoro na 99%,že malý bude už OK a po týždni ideme domov.

ivuska22
27. kvě 2011

@simib Tak to už se ti to teda pěkně krátí 🙂 To už uteče a za chvilku tu budeš malýho mít. Jsem ráda, že je vše ok. Tak držím pěsti ať je vše bez problémů. A kolik už malej váží? Už vlastně má přes dvě kila že?

simib
27. kvě 2011

No kráti.O 6tt menej nosenia bruška a podobne.Takže sa velmi teším.No tu to ubieha strašne rýchlo našťastie.No pravde podobne by mal mať už cez 2kg.Ale kg teraz sú dosť nepresné podla UTZ,takže sa hlavne zameriavajú na meranie hlavičky,bruška a stehennej kosti a podla toho je o týždeň väčší už,čo nám zas len hrá do karát 🙂

valika_val
27. kvě 2011

@simib drzim palce 😵

simib
27. kvě 2011

@valika_val Ďakujem velmi pekne 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

monda17
27. kvě 2011

@simib ahoj, som v TN. Ja ani vlastne neviem ako ju mam teraz, v tom 31 mi napisal marginalis ... Ja som doma trochu zakrvacala, no ale tu na príjme ma tak fajn vyšetril, že som išla rovno na porodnu salu a monitorovali ma celý den, či to nebude treba ukončiť. Našťastie sa to upokojilo a ak sa do pondelka nič nezmeni, mali by ma este pustit.

simib
27. kvě 2011

@monda17 Aha.Tak marginalis je ešte celkom OK.Tak vela šťastia a nech sa narodí pekne v termíne.Držte sa 🙂

monda17
27. kvě 2011

@simib dakujeme, aj Vám nech všetko dobre dopadne 😉

rezicka
27. kvě 2011

@simib No tak to je dobře,že víš na čem jsi a ne pořád v nejistotě.Super,že jemalý už teď větší.. Mooc držím pěsti,ať vše proběhne v pohodě a jste oba zdraví..

simib
27. kvě 2011

@rezicka Ďakujem.Velmi sa z toho teším,že sme urobili takúto dohodu.Je to dobré pre všetky strany.Pre mňa,že nemusím už tak dlho čakať,pre lekárov,že nemusia mať problémy a aj pre dieťa,že už bude OK.Preto tam bola aj tá neonatologička.Ona v podstate navrhla ten 34tt.Ono keby som ten strach nevedela vydržať,tak by ten cisár urobli aj zajtra,ale že pre bábo by to ešte nebolo dobré.Takže preto ten 34tt. 🙂 🙂 🙂

batmanka
27. kvě 2011

Ahojte babulky,tak my to máme za sebou 🙂 v 36tt som v noci začala moooc krvácať ☹ nešlo to zastaviť placenta uplne prekrývala rodiace cesty,začali mi kontrakcie a stvrdlo bruško takže sa doktori rozhodli ukončiť to a všetko chvalabohu dobre dopadlo 😉 2450 g a45 cm sme mali pri narodení,malá je zdravučká už sme cez týždeň domka,je to pokladík 😉
@monda17 a čo sa týka doktorov vTN nemocnici ja mám len a len výborné skúsenosti čo sa týka sekcie a starostlivosti je pravda že som mala šťastie na tých najlepších vid.dr.Jankovský,Hlaváčik,Bašková 😉

monda17
27. kvě 2011

@batmanka ahoj, gratulujem k uspesnemu koncu 🙂 Mne sa moj prvý tiež narodil v 36 a bolo to v pohode. Tohoto sa ale bojím, že sa to celé začne krvácaním a celé to bude jeden velký stres a panika 😒

batmanka
27. kvě 2011

@monda17 dakujeme,veru bol to veľký stres ,hlavne kvôli tomu množstvu krvi,mažel je poho´dák ale ked to zbadal tak zbledol....keby malá v brušku nekopala asi skolabujem ☹ a aj tak som sa dostala do šoku a triaslo mi celým telom...želám pohodvý priebeh pôrodu a držím palce aby ste vydržali čo najdlhšie 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru