Podle krve je tam riziko vrozené vady, máte zkušenost?

sabuleee
27. bře 2013

Screening vrozených vad - Maminky mám dotaz, na ultrazvuku miminko vypadá dobře a podle ultrazvuku je vše v pořádku ,ale podle krve je tam riziko na vrozenou vadu nemáte stím někdo zkušenost?????jsem ztoho na nervy :( !!!!poslali mě na plodovku..

mamina
27. bře 2013

Sabu,buď v klidu.. (já vím,hormony jsou na pochodu 😉 )
Mně třikrát chtěli dělat plodovku. Poprvé ji dělali,byla v pořádku,ale mně ještě měsíc šíleně bolelo břicho a bála jsem se,abych o malou nepřišla. Podruhý na ni šla 3 týdny přede mnou švagrová. Mimi bylo podle všeho v pořádku,ale napíchli jí pupeční šňůru a miminko jí za tři dny přestalo kopat a umřelo,tak jsem to ořvala a jít tam odmítla.A potřetí jsem odmítla taky.A pokaždé miminko bylo naprosto zdravé,s nadprůměrnou inteligencí,manuálně zručné,prostě úplně OK.
Já vím,je to těžký.Ale zkus si zodpovědět otázku:jak velký je riziko,že mimi zdravý nebude? (mám v rodě někoho postiženýho?) Jsem ochotná tu 1/1000 % riskovat,že zdravý nebude?A jsem ochotná riskovat,že sice zdravý bude,ale něco se nepovede a já o mimi příjdu?Jak moc o něj stojím?
Víš,ženský roděj čím dál starší a normy,který byly před deseti lety se asi 6* zpřísňovaly.Nejspíš proto,aby se doktoři chránili před žalobou na zanedbání péče,tak to s tou péčí až přehánějí.Což je taky na škodu.
Když budeš chtít riskovat,abys měla jistotu,riskni to. Já byla přesvědčená,že i kdyby mimi zdravý nebylo,chtěla bych ho stejně,tak jsem měla jednodušší rozhodování.
Pokud podle všech ostatních vyšetření je miminko zdravé a v rodině Tvé ani manžela žádné genetické vady nejsou,soustřeď se na to a víc neřeš.Ty normy u nás jsou tak přísné,že jimi neprojde víc jak polovina! matek.A naprostá většina z nich má zdravé miminko.
Tak neklesej na duchu.Všechno dobře dopadne... (Mimochodem,když jsem podepsala revers,víš,jak probíhalo genetické vyšetření?-přišla jsem tam,řekla,že nikdo v rodě postižený není,oni mi řekli,že těch hormonů mám v krvi málo,ne moc,že málo tolik nevadí...a tím to končilo!Jen rozhovor,nic víc! 😀 )
Přeju Dobré rozhodnutí,kterého nebudeš litovat a HLAVNĚ § Zdravé a krásné miminko... 😵 😵 😵

mamina
27. bře 2013

PS:Dětí má šest... 😎

sabuleee
autor
27. bře 2013

@mamina Díky moc za Tvůj příspěvek... 😉 jsem uplně na nervy to čekání mě nejspíš zabije ☹ pořád jen brečím ☹

mamina
27. bře 2013

Já vím... Já taky pořád jenom brečela... To jsou ty hormony,víš? 🙂
Neboj se.... Všechno dobře dopadne...
Jestli se neurazíš,večer se za Tebe a Tvýho broučka pomodlím,ju?
Kdybys cokoliv potřebovala,napiš mi na IP. Kontroluju poštu každý den.Třeba Ti i dám číslo na mobil na sebe i na jednu úžasnou a naprosto skvělou porodní asistentku.I kdyby to bylo jen o tom,mít se u koho vybrečet a získat pochopení,radu,cokoliv... Janička je fakt anděl. A momentálně sama v porodnici. Narodil se jí nádhernej zdravej kluk jako buk.. 😵
Věř,že Bůh na nikoho nenaloží víc,než dokáže unést.
Chápu Tě moc dobře.
Říkej si:bude to dobrý,bude to dobrý,bude to dobrý....
Fakt moc držím palečky. 🙂

anina32
27. bře 2013

@sabuleee ahoj, byla jsem na tom úplně stejně, při screeníngu mi vyšlo z krve riziko 1:60 na Dawna. Týdny a týdny čekání na plodovku, každý ti řekne at se nestresujes, ty to víš že musíš být v klidu kvůli mimču, a stejně na člověk nervy na dranc a buli jako želva☹ tak snad tě aspoň trošku povzbudí to, že u nás to dopadlo dobře a Péťa je úplně v pořádku, můžeš mrknout u mě do albumu😉 Držím pěsti ať je to u vás taky jen dobré!

mm_mm
27. bře 2013

Mně vyšlo riziko vady a bohužel se to pak potvrdilo. Ráda bych ti taky dodala optimismus, ale tímhle se mi to asi nepovede...V rodině nikdo žádnou vadu nikdy neměl, bylo mi 26, takže žádnej šílenej věk. Je pravěpodobnější, že bude tvoje miminko zdravý, ale jistotu ti bohužel dá až ta plodovka...

kamimik
27. bře 2013

Měla jsem to stejně, pravděpodobnost vrozené vady podle krve 1/8...plodovku jsem odmítla, hrozně jsem se bála,že bych potratila zdravé miminko, protože ultrazvuky byly všechny v pořádku. Tak jsme se řídila selským rozumem, krev špatná,ale to co jsme viděli bylo vždycky v pořádku a to dělali ty utz fakt poctivě. Narodil se nám zdravý chlapeček🙂 Držím moc palečky🙂

speedygon
27. bře 2013

Triple testy bývají často falešně pozitivní a asi čím dál víc maminek na ně proto odmítá jít, aby se zbytečně nestresovaly. Vím, občas se problém potvrdí....ale riziko problémů po odběru bychpostoupila jen v případě, že by byly pro vady vysoké předpoklady či jiné indikace(vyšší věk, postižení v rodině). Věřím, že vše bude v pořádku a budete mít zdravé miminko. Přeji hodně štěstíčka a dej potom vědět 🙂

spaghi
27. bře 2013

@sabuleee co znamena riziko z krve? mela jsi nizky PAPP-A? pokud mas vysledek z NT screeningu negativni, tak bych se niceho nebala, kdyby Te posilali na odber plodovky a Ty bys mela strach, existuje pry jeste tzv. metoda Prenascan (dozvedela jsem se o ni v Gennetu), ktera nahrazuje odber plodove vody a vysledky jsou spolehlive na 99%, dela se z krve, takze je tam nulove riziko potratu a vysledky jsou do 2 tydnu, ovsem, kamen urazu je trochu cena, cca 13 tis., ale neboj, pokud byl screening v pohode, urcite bude vse v poradku! drzim moc palce! btw. muj chlapecek se narodil s vrozenou vadou, kterou zadna krev ani UTZ ani jine vysetreni neodhalilo, ale hned po narozeni jen operovali a dnes uz je vporadku 🙂

leeena_4
27. bře 2013

Ahoj, moje první těhotenství bylo s miminkem s DS. Projevilo se to tím, že byla špatná krev, veliké šíjové projasnění (NT) a obrácený chod v tepnách, pravděpodobnost 1:2 na Downa i Edwardse, z odběru choriových klku se potvrdil DS. Tím jen chci říct, že podle mě by bylo špatně i něco na utz, ne jen v krvi. Pokud jsou uzt v pořádku, určitě bude i miminko 😉. Já odběr podstoupila, protože to riziko DS a ES bylo šílené. Pokud jsi ve 13tt, tak se dá udělat ještě odběr klků, tam je riziko ještě menší, než u plodovky. rozhodovala bych se podle výsledku toho NT screningu - jak velká je pravděpodobnost.

datela
27. bře 2013

@leeena_4 Ahoj,chci se zeptat,nepamatujes si,kolik ti vyslo sijove projasneni?Dekuji!

leeena_4
27. bře 2013

@datela 4,23 ale jak říkám, byla špatně i krev a proudění v tepnách 😉

sabuleee
autor
28. bře 2013

@spaghi vyšlo mi kombinované riziko T13+18 1/45 :( doktorka mi v Genetu řekla,že jak je to 1/100 tak je to ještě dobrý ,ale jak je to pod 100 tak doporučuje vyšetření..ale říkala mi,že se diví ,že ultrazvuk vyšel dobře já už vážně nic nechápu... ☹ jinak PAAP-A jsem měla 0,25.a to mi ještě řekla,že to vypadá spíš tak,že je chyba na mé straně jako by moje tělo nechtělo přijmout plod,ale že teď už to může být zas uplně jinak...Nosní kůstka taky normal přítomna...tak jsem z toho jelen..

sabuleee
autor
28. bře 2013

@leeena_4 Já mám šíjové projasnění 2,52

leeena_4
28. bře 2013

@sabuleee nosní kůstku jsem měla taky, ale jinak fakt blbě všechno 2,52 je podle mě NT v normě 😉. Zeptej se na ten odběr klků, mě ho právě ve 13tt v Gennetu dělali.

sabuleee
autor
28. bře 2013

mě doktorka řekla,že mám jít raději na tu plodovku je tam udajně menší riziko potratu .já u dcery vůbec na screeningu nebyla takže vtomhle se vůbec neorientuji.

datela
28. bře 2013

@sabuleee Ahojky,něco podobného teď taky v mém okolí řešíme,takže jsem si ohledně toho něco nastudovala.Šíjové projasnění máš pěkné.Někteří uvádějí hranici 2,0,ale většina 3,0-3,5.Větší šíjové projasnění může ukazovat na případnou srdeční vadu,ale není to prokazatelné.Potom bývá u DS,ale tam bývá šíjové projasnění markantní přes těch 3,5.Kolikrát krev výjde špatně a ultrazvuk dobře a je vše v pořádku.V mém okolí je maminka,která měla roziko 1:6 a má zdravého chlapečka a klidně mrkni ma můj fotoblog,kde jeden názorný příklad píšu.Jinak já jsem určitě pro potvrzení z plodové vody či choriových klků,pokud nejsi rozhodnuta,že bys zvládla péči i případně o postižené dítě.Podle výsledků se rozhodnout dle svého pocitu.Mateřský instinkt je ten nejlepší diagnostický přístroj.Každé vyšetření lékařem či laboratoří je omylné a s tím se musí počítat.Věřím,že vše bude v pořádku,protože ty hodnty,co píšeš,jsou dobré.To riziko se vypočítává dle dlouholetých statistik a výzkumů.Že jedné ženě ze 60 s tvými výsledky se narodilo postižené dítě.Takže riziko je cca 1,8%.Přeji moc štěstí a věřím,že bude v pořádku!Posílám srdíčko pro štěstí!

hojda
28. bře 2013

A jaké máš to riziko z krve? Já to měla taky, ultrazvku ok, ale triple hraniční, takže jsem šli na konzulataci do Genetu a na základé té jsem amnio odmítla. Zaplatili jsme si jen podrobnější ultrazvuk srdce u některých vad bývá zvýšené riziko vady na srdičko, vše bylo ok, tak jsme na tu omnio nešli.

hojda
28. bře 2013

Teď to čtu to riziko, tak to já měla menší 1/256, tak to bude asi na tobě, jak se rozhodneš, jestli budeš více věřit ultrazvukovým testům, nebo se budeš cítit lépe znát výsledky z amnio.

vendulka
28. bře 2013

@sabuleee já s tím mám taky podobnou zkušenost...ve 12tt vše v pořádku i podle krve,jen nějaké vyšší riziko čehosi (kvůli věku), pak ve 20tt na utz (a z odběru krve,který byl ve 12tt) že prej je tam šance taky na nějaké postižení(nechápu, že mi to neřekli v tom 12tt,ale až ve 20tt), že mám jít na plodovku, byla jsem z toho totálně na nervy nevěděla jsem co dělat, měla jsem strach z plodovky a taky z toho, že bych měla postižené dítě, nakonec jsem se vykašlala na plodovku a stresovala jsem se až do konce těhu - i když mě trochu uklidnily testy triple testy,kde vše bylo ok a narodila se mi krásná, zdravá a velmi čilá dcera 🙂...to oni plaší hnedka kvůli každýmu prdu, jen jsi krapet starší, tak už se to na tebe valí, špatné výsledky testů atd...ale já bych byla v klidu, vím snadno se mi to píše,ale věř, prošla jsem tím samém, byla jsem i na nějaké genetické konzultaci, kde mě akorát dr. utvrdila v tom, že sami nic neví a dělají to jen pro jejich ochranu 😝

vendulka
28. bře 2013

první těhu jsem měla naprosto v pohodě co se týče testů,ale to jsem taky byla mladší,takže dle mě v tom velikou roli hraje věk a to co píše @mamina

sabuleee
autor
28. bře 2013

@datela nejhorší je,že mě vyšli špatný výsledky na Edvarsův syndrom a to mi doktorka řekla narovinu ,že to mimi umírá buď už v děloze nebo dva měsíce po narození.. ☹ ☹ ☹ ☹ ale nechápu pořád to ,že ultrazvuk je vpořádku!!!

leeena_4
28. bře 2013

věk zvyšuje riziko pouze u Tripple testů. U NT screeningu se uvádě dvě rizika, jedno podle věku a jedno podle všech ukazatelů.
@sabuleee Edwarst má v 90% velice špatný i uzt. Nic není stoprocentní to číslo jen udává pravděpodobnost 😉. Takže i s tou tvou je pravděpodobné, že jen jedno ze 45 dětí má tu nemoc, ostatních 44 by bylo naprosto zdravých. Já bych při téhle pravděpodobnosti odběr podstoupila, ale to je rozhodnutí každého.

Já jsem za tyhle testy ráda, mě odhalily DS a mohla jsme se s manželem rozhodnout a mít dnes s dalšího těhotenství zravého chlapečka, kdyby testy nebyly,.... radši nemyslet.

sabuleee
autor
28. bře 2013

@leeena_4 na plodovou vodu půjdu chci mít jistotu.a myslíš si teda že NT 2,52 je dobrý???co už je hranice?? 😒

leeena_4
28. bře 2013

@sabuleee já myslím, že to NT je fakt dobrý. Někde je hranice 2,5 někde i 3, takže já myslím, že to fakt není žádná katastrofa. Já měla 4,23 a špatný další věci na utz i v krvi. Naděje je pořád veliká 😉

sabuleee
autor
28. bře 2013

@leeena_4 Děkuju moc snad vše dopadne tak jak má !!!!

leeena_4
28. bře 2013

@sabuleee Moc držím pěsti 😉

backstreet
11. dub 2013

@sabuleee Já měla 2,60 a bylo a je vše ok

krizovam
25. dub 2013

Taky mám špatné výsledky, krev hCG 5,něco (má to být kolem 1) a na utz chyběla nosní kůstka, takže riziko Dawna 1:34 ☹ Příští týden nás čeká odběr z placenty. Jinak šíjové projasnění v pořádku a všechno ostatní taky.

romantika
25. dub 2013

@sabuleee
mela jsem neco pododbne a vyuzila jsem prenascan. bohuzel je to placene 14 000 lae vyhla jsem se plodovce. zjisti ti to zakladni tri vady Downa a T13,18. Je to jen z krve a vysledky do 14dni. Nicmene kdyby to bylo spatne na amnio musis pro potvrzeni. najdi si diskuzi o tom, nekde jsme to uz rozebirali.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru