Polygynax. Neublíží plodu na začátku těhotenství?

svomic
7. kvě 2009

Ahoj holky nemáte některá zkušenosti s čípkami Polygynax.
Patřím mezi snažilky takže ještě nemám potvrzené těhotenství a mám poševní mykozu. Doktorka mi předepsala čípky Polygynax. Už před třemi dny jsme nedostala menstruaci, test zatím negativní ale já se trochu bojím že jestli jsem náhodou těhotná aby mi ty čípky nějak neublížily. Nemáte s tím některá zkušenosti.
Díky moc za info

lentilka11
7. kvě 2009

Přípravek Polygynax obsahuje poměrně velmi silná antibiotika a antimykotikum (polymyxin, neomycin, nystatin).

Informace o užití v těhotenství podle výrobce:
"Podávání v době těhotenství není vhodné, jelikož přípravek obsahuje aminoglykosid a neomycin s ototoxickými účinky; nemůže být rovněž vyloučena možnost systémových účinků při vstřebání většího množství. Neomycin přítomný v krvi matky má schopnost transplacentárního průniku, takže teoreticky může znamenat riziko fetální toxicity."

Riziko by tedy bylo pokud byste používala tento preparát po delší dobu. Naštěstí se žádné z těchto léčiv významně nevstřebává po lokální aplikaci (na kůži) a tedy nedostává do krve. Pokud se tedy už tyto látky někdy podávají celkově při těžkých infekcích, nemohou se podávat tabletami, ale vždy pouze injekčně. V případě léčivé látky nystatin se pro jistotu nedoporučuje jeho intravaginální aplikace během I. trimestru. Zásadou tedy bude používat toto léčivo jen po nezbytně dlouhou dobu (max. 1 až 2
balení), jelikož není zcela vyloučeno vstřebání látek přes vag. sliznici do krve. Testy na laboratorních zvířatech neodhalily žádné riziko.

další informace o testování Polygynaxu na laboratorních zvířatech:

Studie toxicity po opakovaném intravaginálním podání přípravku fenám, králičím a opičím samicím ukázaly dobrou toleranci. Údaje o bezpečnosti přípravku potvrzují tyto výsledky.

Akutní toxicita byla studována po intraperitoneálním podání myším, a to jak s jednotlivými složkami přípravku, tak s kombinací účinných látek v přípravku obsažených. LD50 Polygynaxu (kombinace účinných látek) byla
stanovena na 420 mg/kg.

Žádná z účinných látek přípravku nevykázala kancerogenní účinky.

Studie reprodukce: Nystatin může procházet placentou a může tedy teoreticky působit nefrotoxicky a ototoxicky na plod. Vzhledem ke krátkému trvání léčby je však toto riziko značně omezeno. Polymyxiny jsou obecně považovány za látky bez teratogenního účinku. Lokální podání přípravku dále toto riziko snižuje. Účinek nystatinu na reprodukci byl studován u potkanů.
Nystatin nemá teratogenní účinek.

lentilka11
7. kvě 2009

jinak do 5. týdne těh. platí pravidlo: všechno nebo nic, tj. buď bude VŠE ok (i po užití nějakého špatného léku, alkoholu nebo tak podobně), nebo dojde k tak závažnému poškození, že zárodek nepřežije..

sluneezcko
18. únor 2014

Já jsem užila Polygynax 2 globule v 10. týdnu těhotenství, než jsem zjistila, že není vhodné je užívat. Gynekolog mi řekl, že by moje mimčo mohlo být hluché právě kvůli možné ototoxicitě, a že v tomto období se vyvýjí vnitřní ucho.Tady ale píšete o různých studijích, kde se nic takového na zvířatech neprokázalo. Můžu být tedy klidná? A jak je to s přípravkem Macmiror v těhotenství? Děkuji

renylu
5. zář 2016

Tak to jste me moc nepotesili :( ksem v 10tt a dnes mi doktor nasadil Polygynax. Jsem v rozpacich. Zavedla jsem si prvni tabletu, ale premyslim, ze je taky posledni....

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru