Práce v těhotenství a nemocné kolegyně, mám jít na PN?

lemonie
18. říj 2013

Ahoj všichni, potřebuju radu, jak se zachovat. Nedávno jsem nastoupila do práce, jsem ve 14tt, zatím vše v pořádku. Pracovat potřebuju, mateřská se nám bude hodit a musím nadělat cca 3 měsíce, abych splnila podmínky. Problém je v tom, že tento týden už dvě mé kolegyně přišly do práce nemocné - jedna byla dokonce rozhodnuta zůstat celý den se střevní chřipkou, fakt extrém, naštěstí ji poslali domů. Další přišla dnes, s počínající chřipkou...je to nenáročná administrativní práce v neziskovce, ale jsem dost vyděšená. Nestihla jsem zavolat doktorce a poradit se co dělat...dát si neschopenku? Jsem si jistá, že ta kolegyně s chřipkou přijde - nikdo je nenutí, ale jsou to očividně workoholičky. Co byste dělali na mém místě? Jít na rizikové a tím pádem zůstat doma a pak nemít mateřskou, nebo jít do práce a riskovat chřipku, bojím se, že to může uškodit mimču...v práci samozřejmě neví že jsem těhotná, ale je to neziskovka a asi by mě za to nikdo moc nepranýřovat, ale nechce se mi to zatím říkat, jsem ve zkušebce a můžou mě vyhodit. Nevím co dělat, nechci riskovat. Předem dík za názory.

kamimik
18. říj 2013

Jestli ti jde jenom o tu mateřskou, tak tuším, že může byt i na manžela, že se bude počítat z jeho platu,ale nevím,jak přesně to chodí. Jen jsem to tu někde četla

jija
18. říj 2013

Materskou by nemocenska nemela mit vliv, spousta zenskych je na nemocenske od prvniho dne tehotenstvi nebo i pred nim (mela jsem podrizenou co to tak mela kvuli umelemu oplodneni) a pak materskou maji, zalezi kolik je dovilene pokud jde jen o to, ze zrovna jsou kolegyne nemocne bych to resila dovolenou🙂

lucieandrlova
19. říj 2013

Zrovna teď tu je otázka jedné těhulky, které skončila pracovní smlouva a řeši na co bude mít nárok, tak se podívejte...
Jestli dát přednost práci nebo zůstat doma je individuální... Záleží, jak jste na tom s partnerem finančně, jak jste na tom zdravotně apod. Já jsem sice pracovala až do konce 8 měsíce, ale doma. Jednalo se o práci u počítače a tak jsme se se šéfem dohodli a převedl mi práci domů. Jinak by to u mě asi nešlo. Imunita mi v těhotenství klesla na nulu, takže bych hned onemocněla a taky mi bylo 4 měsíce špatně a pořád jsem byla unavená, tak si neumím představit sedět za počítačem...
A moc bych nespoléhala na to, že když těhotenství oznámíte, že budou kolegyně brát ohledy... Spíše to bývá naopak.
Co se týče chřipek a nemocí vůbec, riziko je všude, i po cestě do/z práce. Začíná podzim a brzy budou všude lidi kašlat a kýchat. Dokonce i nákupní centra jsou plná bacilů. Takže riziko si musíte zvážit sama. Já osobně jsem neriskovala a pokud možno se vyhýbala MHD a obchodům, ale jiná maminka zase řekne, že panikařím, źe chodila všude... Pro mě osobně by případný potrat nebo poškození miminka byla větší ztráta než ztráta zaměstnání nebo míň peněz. Ale jak jsem psala, to si musí každý rozhodnout sám dle situace v jaké je...

lindafr
19. říj 2013

@kamimik Tam je to teda podstatně složitější, než jen "brát PPM přes manžela".. A věř, že je hodně málo případů, kdy to všechno šlo a vyšlo ;)

kamimik
19. říj 2013

@lindafr Tak co tady čtu, tak si o tom maminky jednu dobu psaly pořád, že to tak spousta z nich dělá. Manžel jde jeden týden na mateřskou a pak by se měla mateřská vypočítávat z jeho platu. Aspoň tak jsem to pochopila. Jestli je to jinak, můžeš to sem napsat?

lindafr
19. říj 2013

@kamimik Nejsem si jistá, jestli si to nepleteš s čepráním RP. Tam to bylo kdysi tak, že musel jít asoň na pár dní na rodičák on, aby si ho mohla žesnká bez nároku na volbu délky, čerpat vyšší částku než by mohla bez něj. Pokud se bavíme o PPM, může být na manžela, ale ten na ni musí opravdu reálně nastoupit 6 týdnů po porodu. Pokud by se chtěl vrátit do práce, nesměl by pracovat na tu stejnou smlouvu, ze které čerpá PPM. Manželce by musel dítě písemně svěřit.

kamimik
19. říj 2013

@lindafr určitě to bylo PPM. To s tím písemným svěřením by sedělo. Jen jsem pochopila, že to sepíšou na úřadě, manžel jde na týden na mateřskou a pak to zase převede na manželku zpátky. A mateřská je vypočítaná z jeho platu. Vůbec nevím,jak to funguje, zarazilo mě to už, když jsem to četla,že by to tak šlo...

lindafr
19. říj 2013

@kamimik Ale manžel potom NESMÍ pracovat na tu stejnou smlouvu, ze které PPM čerpá. Tedy musí mít hodně ochotnýho šéfa, kterej mu tu novou smlouvu dá a s ní samozřejmě i veškerý výhody, jako třeba dovolená. Osobně neznám nikoho, komu by tohle vedení umožnilo.

lemonie
autor
19. říj 2013

Díky za názory. No mateřská se opravdu nemůže počítat z příjmu partnera - pak by nemohl pracovat, tedy ne vykonávat stejnou práci pro zaměstnavatele, a já bych si asi dost obtížně hledala práci, s mimčem budu doma já. Jedná se skutečně o rodičovský příspěvek, který je stejný pro každou ženu, jen doba čerpání a měsíční výška závisí na odpracované době, to se dá napsat na otce dítěte, žádná jiná varianta už nejde. No kolegyně jsou moc fajn, ta jedna dokonce přišla v pátek abych tam nebyla sama, protože ještě neumím všechno dělat, jsou tam i dvě nevyužívané místnosti, kde bych taky mohla sedět, ale to bych jim musela říct, proč chci do izolace🙂. V pondělí tam půjdu a poradím se s doktorkou, já se jinak cítím dobře, první dva měsíce mi bylo hůř, ale to jsem měla jen brigádu, ovšem byla to tak hrozná práce, že když se naskytlo toto, tak jsem nakonec usoudila, že je škoda se připravit o mateřskou. Ale vím, že dýl než do Vánoc asi stejně nedám, jsem dost unavená a už jen 8 a půl hodiny tam být je dost namáhavé. Sice mi přijde, že moje imunita se výrazně zlepšila, přítel byl nedávno taky nemocný a nic jsem nechytla, ale nejradši bych byla někde zalezlá, a ne jezdit každý den MHD, přece jen je lepší asi sedět doma kvůli těm infekcím.

lrg
19. říj 2013

Přijde mi to trochu vyhrocené, za 9 měsíců se člověk moc nevyhne nějakému nastydnutí, nebo viroze ( i když já jsem to štěstí měla a normálně jsem fungovala jako předtím) a myslím, že katastrofické následky to má málokdy. Mně teda přijde mnohem víc "nezdravější" sedět půl roku doma, když ženská nemá žádné potížě, jak psychicky, tak fyzicky. Navíc jsi omezená vycházkami a ne každý doktor ti automaticky dá PN, když si řekneš.

anushka111
19. říj 2013

Obávám se, že to nebude poprvé ani naposledy kdy budou kolegyně chodit do práce nemocné. U nás se ze to taky nepranýřuje, ale tím že jsou u nás platy malé, tak je nemocenská naprosto ubohá, takže u nás se chodí na nemocenskou jen když je nejhůř. Brala bych to s ohledem na tvou imunitu 😉

lemonie
autor
22. říj 2013

Znovu dík za reakce. Zatím to dopadlo dobře, kolegyně naštěstí nepřišla, takže klid, k doktorce jdu stejně za týden na další testy, tak to proberu. Jsem po celém dni v práci dost unavená, tak spíš budu řešit, jestli zvládnu až do konce pracovat. U nás jsou ty platy taky dost ubohé, ale zase oni můžou pracovat z domu, mě to nepovolí, protože mě tam vzali, abych tam byla celý den v kanclu, ale když budu vědět, že zas budou nemocné, tak radši nepřijdu sama.

alikfoto
27. únor 2014

Ahoj nastavajici, pracujici maminky... Mela bych mozna smesny dotaz, ale cekam sve prvni mimimimko, takze zatim nevim, co je uplne spatne a co neni.Nastoupila jsem tento mesic do prace a po nastupu jsem zjistila, ze jsem tehotna(momentalne jsem 16+5).Delam na dve smeny ve fabrice a sedim u siciho stroje.Nektere masiny maji silnejsi intenzitu sily a pri siti jdou do tea citit vybrace a zajimalo by me, zda je miminko dost chranene.Dekuju za odpoved na mozna hloupy dotaz,ale nerada bych neco pokazila.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru