Prednison v těhotenství. Jak to dopadlo?

katebrej
31. črc 2007

Ahoj, potřebovala bych se poradit s někým, kdo má zkušenosti s užíváním Prednisonu během těhotenství. Užívám ho na potíže revmatického původu a spíš bych potřebovala uklidnit od někoho kdo ho bral a měl potom zdravé mimčo bez komplikací. Děkuji Kacka.

marinka
31. črc 2007

Ahojky, Prednison se může v těhu užívat! Mně ho dokonce předepsali v
CARu po embryotransferu, měla jsem nějaké zvýšené protilátky proti embryím, takže jsem ho brala kvůli tomu a docela vysoké dávky.. Na plod to v žádném případě mít vliv nemůže, takže žádný strach!

svetluska.p
31. črc 2007

cau kacka, skus sa v prvom rade poradit s lekarom. si tehu, ale. len planujete? Ja ked som brala lieky na tlak, tak som jej povedala, ze sa pokusame a nech mi da nieco, co neposkodi. ked este nebudem vediet, ze som tehu, aby som nieco nepokazila.....

katebrej
autor
31. črc 2007

Jsem ve 15tt. Idealni to neni, protoze Prednison obsahuje kortikoidy. Beru 20mg 1x denne. Riziko je pry zvysena vaha a zvetsena slinivka u mimca. Doktor rika, ze se nemam plasit, ze to bude vse vporadku. Nemam z toho ale proste dobry pocit. Clovek se snazi zdrave jist a pak to zazdi kortikoidama 😒

lu777
31. črc 2007

Katebrej, brát se může, ale nevím, jestli takhle dlouhodobě kvůli těm kortikoidům.. já jsem na léky citlivá, měla jsem ho předepsaný z CARu a měla jsem arytmii a bolely mě ledviny, takže jsem ho musela po asi týdnu vysadit... oni doktoři to tak neberou, předpisují tyhle věci denně, radši bych se na to zeptala třeba na genetice nebo na imunologii, za to nic nedáš.. možná můžeš užívat něco, co se dá aplikovat lokálně, aby to nebylo v celém organismu?

deina
3. srp 2007

Citala som v jednom lekarskom casopise, ze brat v tehotenstve sa moze, pretoze by nemal prechadzat cez placentu, ale vraj moze sposobit problemy matke napriklad s vysokym krvnym tlakom.

glorita
3. srp 2007

ak vam to predpise lekar,tak to berte-v tom pripade, urcite kortikoidy len tak nepredpise a naopak- zrejme vacsie riziko by pre buducu matku znamenalo,keby ich neuzivala. Ja som brala sice len 2,5 mg denne do 13TT... 😉

katebrej
autor
3. srp 2007

Glorito, dnes mi doktor snizil davku z 25mg na 20mg. Presne jak pises bez prasku je to vetsi riziko pro me a nasledne potom i pro mimco. Tak snad vse bude ok. Potrebovala jsem jenom ujistit ze v tom nejsem sama 😉

janab78
3. srp 2007

Katebrej, ja sice kortikoidy neuzivam, ale vim o hodne holkach, ktery je v tehotenstvi brat musi, a to i ve vyssich davkach. Byt bez leku je fajn, ale kdyz je clovek potrebuje, neda se nic delat a je to bezpecnejsi pro mamku i dite. Rozhodne by diteti skodit nemel.

jemi
2. čer 2009

Ahoj vim, ze mam trosku jiny problem, ale potrebovala bych poradit. Vsude ctu ze se prednison v tehu uzivat muze. S manzelem sme se chteli zacit pokouset o miminko, za tyden mam mit ovulaci a chceme to zkusit, ale dnes se vratil manzel z nemocnice a dostal kortikoidovou injekci a 14 dni bude brat prednison. Zajimalo by me zda by pri poceti ditete mohlo mit dite kuli tem kortikoidum nejake vady...Zda nemame mesic pockat(rada bych to zkusila uz tenhle mesic). Díky za odpoved Jana

pipka
2. čer 2009

katebrej, ja som brala prednison v tehu do 16tt, potom som postupne davky znizovala az postupne vysadila a babo mame zdrave a krasne 😵 v tehu sa uzivat moze, ale najlepsie po porade s lekarom, on ti urci presne davkovanie pre tehotenstvo 😉 zelam vsetko naj 😵

pipka
2. čer 2009

jemi, nemalo by sa nic stat, ale najlepsie, ked sa spytas dokiho. Ja som brala prednison tri mesiace pred tehu a potom az do 16tt a vsetko je ok. 😉

dracekmracek
3. čer 2009

ahoj kate,

já brala prednison po ketu tuším do 11tt....nic mi nedělal,ale právě hodně pomáhá udržet těhu,pokud máš protilátky jak psala marinka.

lentilka11
3. čer 2009

katebrej, tuším, že se prednison z 90 % metabolizuje v placentě, takže miminko neohrozí..

při braní kortikoidů hrozí spíš nežádoucí účinky matce (např vysoký tlak), je potřeba tyhle komplikace hlídat

capenka
10. čer 2009

ahoj taky užívám 5 mg a na kolik se to potom snižuje při IVF ? do papírů mi to nenapsali

farmarska
4. lis 2009

no tak já už se ted ani tak nebojím, že by to mímu ublížilo, jako že jsme na to přišli pozdě a najeli na něj dost pozdě jak tak koukám, tady s ním většina už do prvního trimestru končila, a my sním teprve včera začli 😢 snad není pozde Hele a nezdá se vám půl tabletky málo?
vy berete všechny celou?
a co příznaky měly jste po tom nějaké (problémy) ?

farmarska
4. lis 2009

ach jo mám za sebou už dva potraty a jsem z toho docela na mrtvici 😅 😝 😔

renys
4. lis 2009

Ahojky, Farmi, já beru taky půl Prednisonu denně od 5. týdne a dle doc. Ulčové-Gallové jej mám brát dál až do 20. týdne, pak se mam na imunologii ukázat a řekne mi, co dál..tak jsem taky zvědavá..Já na sobě žádný vedlejší účinky nepozoruju - a to si ještě pícham denně Clexan na ředění krve...

farmarska
4. lis 2009

renys a to potom půjdeš znova na nějaký ty testy, jako na genetiku (na imunologii) ?

mmmk
4. lis 2009

Farmarska, ja nebyla tehotna, brala jsem dexamethason (neco podobneho) po dobu tri mesicu pulku denne. Zalezi, jak vysoke mas protilatky, fakt ver doktorum, vedi, co delaji. Prece ti to nenapsal nejaky obycejny obvodak jen tak od oka 😉

farmarska
4. lis 2009

no já jim věřím, jen se prostě bojím no..
ted mi přišly výsledky z genetiky a píšou tam taky něco o tom že bych společně s tím prednisonem měla brát i do 20tt anopyrin100 😨 no to to jsem z toho uplně paf 😨
sem všude četla jak by se v těhu neměl..
v pondělí jdu na gyndu, tak mu to ukážu a přeptám se ho na to

když já mám furt blbej pocit, že jsme tu léčbu nasadili už moc pozdě 😔 že to mělo bejt minimálně o dva týdny dřív 🙄

ellysa
4. lis 2009

farm pravdepodobne si budeš pichať injekcie fraxiparine alebo clexane, neboj zvládneš, ja ich pichám tiež od začiatku a dá sa to

farmarska
4. lis 2009

elys já si klidně budu býchat deset injekcí, jen kdyby to pomohlo a mimi bylo v pořádku 😅 😅
hele a ty bereš ten prednis a ještě si k tomu pícháš? a to je na co, to co si pícháš?? 😨
já už v tom mám pěknej zmatek..se přiznávám 😅 😅 😅
je toho nějak moc najednou 😝

A ten anopyrin taky některá berete?? 😕

mmmk
5. lis 2009

Farmarska, u vic leku se uvadi, ze by se v tehotenstvi nemel a stejne se dava, napriklad ascorutin. Jestli to doporucuji, poptej se lekaru. Ale myslim, ze by mel byt na redeni krve jako ten flexiparine.

renys
5. lis 2009

Farmi, já jsem na ten Prednison slyšela od lékařů tak rozdílný názory, radši je tady psát nebudu, abych nás nějak nestrašila 😀 ...ale říkám si, že prof.doc. Ulčová-Gallová, ke který chodim a jezdí za ní i z ciziny - je mezinárodní poradkyně v této oblasti, by asi vědomě nikomu neubližovala, ví co dělá...Já u ní skončila po 2 potratech, byly mi nalezeny antifosfolipidový protilátky, pak bohužel následovaly další 2 potraty, i když jsem ten Prednison brala. Pak mi ty testy byly ještě v průběhu let nabrány 3 x (iniciativa mojí hematoložky) a protilátky tam nebyly!!!!! Je to měnící se věc. Ale stejně ho brát musim...

No a injekce na ředění si pícham, protože mam Leidenskou mutaci (kterou má asi každá 4. žena a ani o tom neví 😀 , rodí dětičky...).

Takže musíme těm dr. důvěřovat, nedá se nic dělat.

Farmi, a proč ho bereš ty?

roasha
5. lis 2009

farmaska,anopyrin 100 sa dava tehulkam na riedenie krvi

farmarska
5. lis 2009

renys radši nepiš.., už tak jsem naprášky 😀
mě ho gyndař napsal, protože to doporučila doktorka z imunologie, protože mi byl při genetice zjištěn antinukleární faktor ( moje imunita prej bojuje proti vlastní tkáni- zárodku, jelikož si myslí, že je to "vetřelec"). Tak mi to tam nějak vysvětlili. Taky mi do zprávy napsali, že tahle porucha zžejmě souvisí i s těma mejma dvěma předcházejícíma potratama (13tt a 10tt).
No jen se ted bojím, jestli se na to nepřišlo pozdě 😢 páč oni mi ty zprávy z genetiky dali až koncem minulého týdne, takže ten prednison beru teprve třetí den a on se prý normálně bere už od začátku. A když jsem byla v uterý na ultrazvuku, tak jsem byla 6+1tt a na ultrazvuku jsem měla teprve jen vidět vajíčko 😢 tak se bojím, jestli tenhle pomalej vývoj nebyl způsobenej tím 😔
no v pondělí jdu znovu, tak uvidíme...

renys
6. lis 2009

Farmi, držim palečky!! A nebude to tim, že si měla ovulku až pozdějš? Já to takhle taky měla při prvnim těhu. Jak se cítíš? Bolí tě prsa?

farmarska
7. lis 2009

renys to asi ne, já vím tak nějak přibližně kdy byla 🙄
a co se týče příznaků, to jsou 😝 prsa bolej, špatně mi je, atd.. ale to boužel nic neznamená, protože příznaky já měla i po každém z těch dvou potratů, asi ještě týden po 😔 než se člověku upravěj hormony 😔
no nic, pondělí se blíží a brzy budu vědět na čem jsem 😅

farmarska
7. lis 2009

holky jak je to vlastně s tím prednisonem? jako myslím, že on je na potlačení imunity a má i v letáčku napsaný, že s ním je horší obranyschopnost těla proti infekcím a mě by zajímalo, jestli je teda možný brát, když už beru toto, něco jinýho- na imunitu..třeba echinac.kapky, nebo preventan, vit.C, a tak... jestli se to jeko nebude hádat, nebo to pak nevynuluje účinek toho prednisanu..? 😕

renys
8. lis 2009

Farmi, vitamínky určitě ber, já beru Vitamarin a Fytomineral oboje od Energy a kys. listovou. Taky jsem měla strach, že mi bude snižovat imunitu a budu chytat každej hnus, ale až teď minulý týden jsem chytla rýmu, takže on asi funguje v jiný rovině..

Jinak moje kámoška s rozstroušenou sklerózou má na netu taky spoustu známých s touto nemocí a ty si dokonce v těhu museli píchat nějaký šílený kortikoidy v injekcích a miminečka porodily zdravoučký 🙂 .

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru