Přirostlá placenta. Proč se to děje?

popelka.miri
21. dub 2009

Ahojky, mám za sebou 3 porody a pokaždé jsem měla přirostlou placentu. Zajímají mě vaše zkušenosti s tímto problémem.Nikdo mi přesně nevysvětlil proč k tomu vůbec dochází a nejvíc mě zaráží, že jsem ani nikdy nedostala narkozu 😖. Teď mám přísný zákaz dalšího těhotenství. Moje matka rodila jednou a měla také přirostlou placentu. Mám 2 holčičky a bojím se, aby to také nezažily ☹ ...Ještě žádný gynekolog mi nedokázal říct proč se to děje! A jestli to může být třeba dědičné..

lawli
7. lis 2010

@comra ani si nevieš predstaviť ako si ma teraz potešila 🙂 konečne niekto pozitívne píše ,že sa to pri druhom neopakovalo.Super správa 😉

meleri
7. lis 2010

@lawli joj já myslela že mu porostou ještě ty jedny co jsou mezi řezáky a prvními stoličkami, sakryš, nevím jak se jmenujou...ale tak tyto asi mají jen dospělí? ono mu to se zuby začlo později ale zase to rychleji narostlo.

já vím jen že sestřenka měla problémy s placentou, ale nikdy mi přesně neřekla jaké, mám pocit že špinila a že ji zašili...my měli dítko po umělém oplodnění, kdo ví jestli to nehrálo roli....čekala jsem totiž dvojčata a jedno umřelo a podle dr "přirostlo" právě k té placentě...bůhví co s ní udělalo...prý po porodu se to mrtvé dítě může na placentě najít...ale co já vím jestli to zkoumali, asi ne....každopádně mi nic pak už neřekli...jen že byla natrhlá

comra
7. lis 2010

@lawli a mám i kamarádku, která u prvního porodu také měla přirostlou placentu a u druhého ne. Ale konkrétní okolnosti nevím. Ostatní dvě kamarádky, co měly také přirostlou placentu, tak teprve budou rodit(březen a duben).
Takže, stejně s tím nic neuděláme...tak si těhu užívat..a nebát se porodu! Nějak to dopadne! 😉

lawli
7. lis 2010

@meleri myslíš očné zúbky ? jaj tak tie majú detičky ,mojmu sa teraz prerezáva druhý. Deti do 3 rokov (pokiaľ viem) by mali mať 20 zúbkov (jednotky ,dvojky ,očné a prvú a druhú stoličku a to here aj dole) 🙂

Neviem či to može byť aj po umelom oplednení. Teraz zháňam info na nete ,ale zatiaľ som sa k ničomu novému nedopracovala 😒 Ak sa mi to podarí dám vedieť 😉

lawli
7. lis 2010

@comra potešilo 😉
s tými kamoškami daj potom info 🙂
maš pravdu treba si to užívať a nejak to hádam dopadne ,len sa s tým vyrovnať je trochu horšie 😒

shaula
7. lis 2010

@meleri Mezi řezáky a stoličkami jsou špičáky a zuby třenové, ale zuby třenové děti opravdu nemají, jsou součástí stálého chrupu.
Děti mají na každé straně (tj. vlevo i vpravo nahoře i dole) dvoje řezáky, jedny špičáky a dvoje stoličky - dohromady 20 zubů.
Ve stálém chrupu jsou navíc ještě dvoje zuby třenové - tj. celkem 28 zubů 😉
Omlouvám se adminům za příspěvek mimo téma 😅

Já si na placentu po porodu ani nevzpomněla, a to jsem si ji chtěla prohlídnout 😀 Mohla vypadat zajímavě, obzvlášť v mém případě... 😔 Každopádně mi k ní nic neřekli a ani v propouštěcí zprávě nic nemám...

violetka1
7. lis 2010

AHoj,
vsetko som si nestihla precitat, ale tiez som mala tento problem pri druhom porode.
Prvy porod nie.
Co ja viem , tak:
1. sa to stava po porode cisarkym rezom, kedy je narusena stena maternice a placenty prerasta cez miesto, kde bol pri predchadzajucom porode vedeny rez. Casto prirastenie, ci vrastenie maternice zistia pri otvoreni bruska pri porode.
2. stava sa to LEn vtedy, pokial je placenta umiestnena na prednej stene maternice (ja som mala prve tehu vzdadu, druhe vpredu)
3. stava sa to po predchadzajucich kyretazach, operaciach, atd. (ja som nemala nic- ani ziaden potrat, ani interrupciu)
4. Je vysoky predpoklad po prvej takejto skusenosti, ze sa to bude opakovat.

Co sa tyka mna: transfuzie som nedostala, ale placenta nesla po porode von, ani potahovanim, ani inak. Kedze som mala opat planovany odber pupocnikovej krvi a vsetko bolo nan nachystane, kusok placenty vysiel von aj spupocnikom po snahe lekarov- no pupocnik aj vytiahnuta palcenta boli takmer prazdne, Dr. vytiahol rukou, co este ostalo vo vnutri a slo asi lahsie von, aby rychlo mohol do striekacky ihlou natiahnut co najviac krvi - sucasne s tymto informoval lekarov na ARO, aby prisiel ich "tím" na anestezu na porodnicu..po tych ukrutnych bolestiach, kedy som sa az triasla na stole od bolesti a fakt plakala, bolo to dost strasne, este ma velmi rychlo a dost bolestivo zasil pred uspatim- neviem, ci casovo to bolo vyhodnejsie, alebo inak, neskorsie som mu to mala aj za zle 🙂, ze nepockal, ale asi sa nedalo. Vycistili ma dokladne a dlho. No bolesti po porode neustavali ani na 3tí den, mala som hrozitanske kontrakcie - rovnali sa tesne tym pri tlaceni na sale, nakoniec sa niekto zmiloval a na sone si zvolali konzilium kratke, po ktorom som sla urychlene zase na operacku, na dalsi kyret..po nom bol uz klud a rychla ulava od bolesti.

Porod som mala vyvolavany 3t pred terminom, syn mal 3100g a 50cm, na monitoroch vychadzali zle ozvy srdiecka- zrejme aj kvoli placente- ked bola taka odkrvena- neviem, ako to tam fungovalo vo vnutri.

Jedine co ma zarazilo a nikto mi nato nedal odpoved, bolo to, ze syn mal hned po porode na hlave malu priehlbinku = priemer asi 1cm akoby v kozi..zltej farby. Ostala mu z toho jazva rovnakeho priemeru mierne pod urovnou koze, ale zruzovela. Novorodenecke odd. mi povedalo "znamienko " 🙂)), ale je teoreticky mozne, ze to bolo z toho? Prirastene? AJ ked dietatko plava vo vode??
nechapem tomu..mozno na koznom..detska lekarka tomu ani len nevenovala pozornost.

Aaaa- tretie dieta mi primar, ktory ma rodil, vyslovene neodporucal..ani sme neplanovali, a teraz nad tym ani neuvazujem.
Zazila som tam zle chvile, hoci bol opat manzel so mnou..ale to , ze ma strhlo od hnusu aj pri zvuku hrkotania priborov z jedalne, pretoze mi pripomenulo nastroje na sale a pod. myslienky..pol roka som niektore noci prebdela s myslienkami na porod- ale uz je to zda sa spracovane, ale opat zazit by som to rozhodne nechcela a osobne s mojou skusensotou som soknuta, ze sa ta prva mamina, ktora tuto otvorila dala na to az 3x :-/ brrrr...silna povaha!!

papa

violetka1
7. lis 2010

aaa- zabudla som- tento problem sa neda nikdy dopredu zistit na sone- pretoze to nevidno.
Az pri porode. PReto neobvinujte lekarov z toho, ze na to neprisli skor. V istych pripadoch sa to da predpoklat.

A ja som mala bolesti presne na tom mieste , kde to bolo prirastene od druhej 1/2 tehu..tak ma tam stipalo- asi ako krce v svaloch, - v tom mieste pri zmene polohy- hlavne v noci pri premiestneni bruska na druhy bok.
mozno to niekomu pomoze.

violetka1
7. lis 2010

to co pise meleri je "vcestná placenta" a je to uplne iny pripad. Placenta prekryva porodne cesty, preto sa neda rodit spontanne.

A este je rozdiel prirastena (ten lepsi pripad) a vrastena placenta..

lawli
7. lis 2010

@violetka1 vďaka za info ,fakt to pomože.No ako píšeš tak ani ja som nemala nijaké uvedené príčiny ,prečo by mala byť placenta prirastena. Porod a po porode som to preciťovala presne tak ako si to napísala ty.Lenže ja by som sa ešte na jedno tehu asi dala nahovoriť.Zháňam teraz info čim viac tým lepšie.To že sa to neda vidieť na sone som sa až tu dočítala ,ale aj to ,že sa na to dá prísť na magnetickej rezonancii. Nevieš o tom niečo ?

violetka1
7. lis 2010

No, neviem, myslim, ze na MR by ta neposlali- ci je to vidiet..netusim..vidiet tam rozne veci, ako aj na CT (vsetko), takze je to asi mozne.
Skor by si po dohode s gyndosom porodnikom mohla zvolit taktiku pri druhom porode a dohodnut sa predom- neviem, ake mas moznosti v mieste tvojho bydliska.
JA som tento problem konzultovala v jednej net poradni aj lekarom z PRahy- ale Slovakom tam pracujucim a ten problem nemat dalsie dieta LEN kvoli prirastenej placente vobec nevidel, ze sa to da krasne zvladnut pri porode, ak sa to predpoklada navyse dopredu.
Presna pricina sa vobec nevie, preco sa to deje ale najcastejsie su uz spominane pripady uvedene vyssie.

Na tvojom mieste a v tvojom veku by som urcite nezavrhla moznost mat aj druhe dieta, ono to trosku casom prejde ten stres a strach, no ale nechcela by som opat riesit porodnu salu a vsetko to co tam sa dialo.
SOm rada, vyslovene, ze sa mi to stalo az pri druhom dietati, nie pri prvom.

HOdne moc asi zavisi od porodnika- ak nie aj vsetko 🙂 A najst odpbornika a slusneho cloveka je to najdolezitejsie. Takze venuj cas tomu a istotne sa rozrastiete a budes v pohode.

meleri
7. lis 2010

holky,
děkuju očné nevím co znamená slovensky ale jak píše Shaula tak jsem myslela ty třenové, takže je to v pořádku tím pádem asi má všecky zuby....

lawli
7. lis 2010

@violetka1 v mojom okolí najsť dobrého porodnika či gynekológa ,tak to bude oriešok.No na porodnika som mala šťastie a ak by som bola ešte raz tehu ,tak už som nad tým uvažovala ,že by som ho poprosila ,aby bol pri mojom porode on.No tiež bol z toho trochu mimo ,ale zvládol to a aj potom som na neho počula same chvály na vizitách ,že som mala šťastie ,že som pri ňom rodila.... 🙂
Čo sa týka Mr tak presne nato som myslela či tam možeš isť tehu 😒 Poporode sa so mnou moj gynekológ o tom vobec nebavil a až tu som sa dozvedela ,že sa to može opakovať aj pri ďalšom porode....A problém je pri ďalšom v tom ,že ako veľmi je prirastená a ako prebehne kyret.vraj sa pri to dosť poškodí stena maternice , preto sa neodporúča mať tretí porod po dvoch prirastených placentách.Ale to sú všetko len inofmácie z tohto fó ,respektíve z tejto diskusie... 🙂

lawli
7. lis 2010

@meleri očné sú tuším špičáky... 😉

meleri
7. lis 2010

jojo aha tak ty už má ! 🙂

lawli
7. lis 2010

@meleri tak ako som písala ,mate už všetky 😉

stonozka33
8. lis 2010

ahojte ja som tiez mala prirastenu placentu a teraz cakam druhe uz kazdu chvylu a stasne sa bojim myslela som si ze zomrem aj som chvylami chcela zomriet bolo to hrozne doteraz som sa ukludnovala ze to pri druhom nemusi bit alee ked tak citam vase prispevkyje mi do placu .pri prvom mi tam nechali kuski placenti ale doktor povedal ze ked nerobia problemi tak to nevadi dufam ze sa to opakovat nebude najhorsie je ze sa to neda zistit dopredu .a nechapem preco ma neuspali ved aj im by sa to robylo lepsie v klude ako ked som sa im tam metala a kricala. drzte mi palce

meleri
8. lis 2010

@stonozka33
ta přirostlá placenta jako bolí při porodu? ☹

helenkasabinka
8. lis 2010

@stonozka33 to,co ti povedal doktor? ze ked mas kusky placenty,ze to nevadi???? kokso ja som mala kusky placenty v maternici a po 3 tyzdnoch od porodu som skoro vykrvacala -to som este nepocula,ze to nevadi 😕 😅 😅

stonozka33
8. lis 2010

@helenkasabinka ze to je velmi male a kim nekrvacam tak to nevadi ja som si to chcela dat vybrat aj tak ale ten doktor mi povedal to iste co ginekolog a ze sa to roby naslepo takze mi kludne moze este viac uskodit ako pomoc tak som sa na to vykeslala a zatial nemam problemi a to uz bude sedem rokou co som rodila

stonozka33
8. lis 2010

@meleri pri porode neboli az potom ked mi ju vytrhli a museli to zasivat manzel to vydel zabudli ho po porode vyhodit a povedal ze mal doktor po lakte obydve ruki vo mne tak to boli

helenkasabinka
8. lis 2010

@stonozka33 ahaaaaa tak potom je mozne,ze sa aj sama mohla vyplavit z tela von 🙂

stonozka33
8. lis 2010

@helenkasabinka no neviplavila sa ale chodim pravidelne na sono tak mi to tam pozera ci je to v poriadku teda teraz chodim koli tehotenstvu ale aj ked som nebola tehotna robieval mi sono no som zvedava ci nebudem mat pri porode zase komplikacie

helenkasabinka
8. lis 2010

@stonozka33 ahaaaa 😕

lawli
8. lis 2010

@stonozka33 Ahoj ,vytaj v klube 😒 Ak ti to pomože tak som trošku hľadala na nete a pýtala sa kde sa dalo.Zistila som ,že sa to dá zistiť nejakym špeciálnym sonom.Vraj v zahraniči sa to bežne zisťuje v takýchto prípadoch ,pri druhom tehu ,len neviem či je niekde na SK také sono.A viem o par prípadoch ,že sa to pri druhom neopakovalo.Takže určite to nemusí byť prvidlom. 🙂
Čo sa týka toho tvojho manžela ,tak to mi je ľúto chudák.Asi preto som ja bola rada ,že ten moj pri porode vobec nebol.
Držím pršteky ,nech je teraz všetko v najlepšom poriadku. 😉

stonozka33
9. lis 2010

@lawli dakujem velmi pekne. no dufam ze sa to opakovat nebude strasne sa toho bojim uz mam nocne mori ved potom napisem.ale inak mi velmi pomohlo ze tam manzel bol aspon pri porode potom som to uz nevnimala.uz nech je to zamnou toto cakanie kazdy den je na nervy potom na to stale myslim.tak este raz dakujem

evaviki
9. lis 2010

@violetka1 tak ja nesplnam ani jeden tvoj bod 😀 bolo to moje prve tehu, takze ziadny cisarak, ani ziadna kyretaz pred tym nebola.. a placentu som nemala na prednej strane, ale na zadnej strane maternice, takze urcite nie je pravda, ze sa to stava len vtedy, ked je placenta vpredu..
stonozka - drzim moc, moc palecky, aby bolo vsetko ok...

violetka1
9. lis 2010

no vidis..a ja to mam od lekara priamo..
ja som splnala len jeden bod- placentu na prednej stene.

kony
9. lis 2010

ahoj holky, přidávám svou trošku do mlýna...

první těhu jsem měla diagnozu "placenta adherens" a předcházelo tomu krvácení ve 12 a 17tt...pak při porodu, který trval asi 11hod., mi ji odlučovali v narkoze, díkybohu jsem nic necítila, protože se to -pry (podle mudr.) - dělá fakt s rukama po lokty v ženské 😲 ...ztratila jsem přes litr krve, následovaly atb a infuze, ale rychle jsem se z toho dostala...

druhé těhu, špinění na začátku(ale podle mudr to spíš bylo ono nidační krvácení, kdy se embryo usazuje) ale porod proběhl během dvou a půl hodin od začátku do konce a HURÁ bez přirostlé placenty...

z toho vypývá, že je pravda pravdoucí, že každé těhu je jiné 😉 🙂

stonozka33
9. lis 2010

@kony no to je konecne dobra sprava ze to pri tom druhom nemusi byt .budem dufat a verit

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru