Přirostlá placenta. Proč se to děje?

popelka.miri
21. dub 2009

Ahojky, mám za sebou 3 porody a pokaždé jsem měla přirostlou placentu. Zajímají mě vaše zkušenosti s tímto problémem.Nikdo mi přesně nevysvětlil proč k tomu vůbec dochází a nejvíc mě zaráží, že jsem ani nikdy nedostala narkozu 😖. Teď mám přísný zákaz dalšího těhotenství. Moje matka rodila jednou a měla také přirostlou placentu. Mám 2 holčičky a bojím se, aby to také nezažily ☹ ...Ještě žádný gynekolog mi nedokázal říct proč se to děje! A jestli to může být třeba dědičné..

popelka.miri
autor
29. dub 2009

Evaviki, zajímavé je, že ve většině případech tady, ty co dostaly narkozu, museli ještě na další kyretáž 😒 a ty zaživa to většinou měli napoprvé, co? 😒 . Když už na to mají při tý narkoze čas, tak se divím, že to pořádně nezrevidujou 🙄 ..A taky se divím, že čekali tak dlouho na to odloučení, mně nedali ani poprvé půlhodinku na čekanou a rovnou šli na věc 😝

lentilka11
29. dub 2009

asi evaviki tolik nekrvácela jako popelka, jinak by to taky lítalo...

a jen pro představu: gynekologická kyreta vypadá takhle http://cs.wikipedia.org/wiki/Kyreta
kyreta, kterou se dělají revize po porodu je větší a tupější (Bummova, obr. jsem nenašla)

děloha je po porodu velmi křehká

představte si, že do té KŘEHKÉ dutiny velikosti cca dvou pěstí zavádíte něco takového a NASLEPO tím TUPÝM očkem seškrabujete tkáň, která se už prve špatně odlučovala a o níž nevíte, kde přesně je, jestli tam je a jestli neprojdete skrz (se všemi důsledky takové chyby)

já neříkám, že kyretáž se nedá udělat blbě, nebo odfláknout, ale není to taková sranda jak to vypadá..

blbé je, že i když před výkonem u evaviky bylo tolik času, nikdo jí nevysvětlil, o co přesně se jedná a jak to bude probíhat..

popelka.miri
autor
29. dub 2009

Lentilko, já si pamatuju jak mi chlap po porodu říkal, že do strčil ruku po loket 😝 , jestli až tak, já to neviděla, ale pamatuju si, že ten poslední dr. mi to vyndaval jen rukou..Lentilko, můžu se zeptat,ty máš nějaké medicínské vzdělání, že to tak všechno dobře znáš 🙂 ..Jak jsi tam psala o té placentě ty příčiny, tak nevím jestli jsi to vyčetla, nebo to znáš sama 😒 ,nprotože já to teda nikde nenašla 🙄

lentilka11
29. dub 2009

je to v učebnicích porodnictví..to je nejlepší hledat takové věci v odborných knihách (když je nechceš kupovat, tak prolistovat v knihkupectví 😀 😀 😀 )

evaviki
29. dub 2009

ja som tesne po porode takmer nekrvacala.. len ma stve, ze nielenze mi nepovedali, ze mi kyret spravia (ani to, ze ho spravili), ale najviac ma nahnevalo to, preco hned nevezmu ultrazvuk a neskontroluju to.. a placenta sa predsa pozera, ci vysla cela, tak nechapem, ako to, ze nezbadali tak velky chybajuci kus, ked ju vybrali. ☹ Ale to je fuk, hlavne ze som teraz ok a snad nebudem mat v buducnosti znova problemy (i ked ako vas tu citam, tak asi ano) ☹(

lentilka11
29. dub 2009

evaviki, ona když se ta placenta dostává ven ručně, tak jen po větších kusech (takže se nedá dost dobře "zrekonstruovat", a ta kyreta, ta to pak jen dočišťuje.. a právě pokud by se jí moc dloubalo, tak kromě proražení stěny děložní hrozí i to, že se ta stěna tak "dorajbuje", že při příštím porodu pak ta placenta drží ještě víc (když se vytvoří na stejným místě)...
taky ne všude mají k dispozici UZ na porodním sále - navíc tam může zůstat jen tak malý kousek, že by to na UZ ani nebylo patrné - ten trofoblast je pořád "živý" a může dělat další problémy (někdy takové, že se po opakované neúspěšné kyretáži nasazují cytostatika - jako na nádory, konkrétně metotrexát, jde pak o tzv. gestační trofoblastickou nemoc, naštěstí 100% léčitelnou - ale nejde o následek špatné kyretáže, je to fakt jak nádor..)

popelka.miri
autor
29. dub 2009

Lentilka, to co píšeš, mě teď trklo, že při druhém porodu mi dr. placentu vyndavala právě hlavně jen tou kyretou a možná právě proto ta stěna děložní při 3.porodu byla tak špatná, že placenta s ní prorůstala, jak pak řekl ten dr.že ta děl. stěna byla samý kráter 😒 ..Jestli za to mohla třeba i ta kyreta? 😕

evaviki
29. dub 2009

Tak myslim, ze v podoli by ho mohli mat 🙂
tak aspon chapem, preco si to nevsimli, dakujem za vysvetlenie.. na utz bola vidiet velmi dobre, ten prvy kus mal cca 5x3x2 cm..
A ked mi ju vybrali po osmich tyzdnoch, tak uz tam boli pocetne mikrokalcifikaty. Ale doktorka mi nevie povedat, ci budem mat pri dalsom tehu nejake problemy (toto som bola doma, na zaciatku som krvacala, potom stale bolesti, nevydrzala som na nohach viac ako pol hodinu, zle testy v 12tt, cukrovka..) 😖

lentilka11
29. dub 2009

popelko, tak.. je to taky zásah na děloze, navíc změněné tím těhotenstvím, takže to tomu určitě nepomohlo, ale jen rukou (prsty) to taky odstranit vždycky nejde, takže je to taková volba ze dvou zel..

sayast
12. kvě 2009

ahojky holky,
vcera jsem byla na kontrole po sestinedeli u sve lekarky a ptala se ji na tu placentu. Tak se strasne divila ze me na to neuspali a rvali pri vedomi! a s nejvetsi pravdepodobnosti se to bude opakovat pri dalsim tehotenstvi ☹
kdyz jsem se ptala cim je to zpusobene, tak pry jak se uhnizduje vajicko, tak ze se tam ta placenta tak uchyti, spatne. neumim to vysvetlit presne tak jak mi to rikala 😅. takze zanety, cysty, potraty apod by na to vliv mit nemeli.

sayast
12. kvě 2009

jeste jsem pry mela stesti, protoze se mohlo stat ze prijdu o delohu ☹

popelka.miri
autor
12. kvě 2009

Sayast, právě, že já málem asi takhle naposled mohla taky o tu dělohu přijít. Proto mi taky řekli, že další těhu nesmím!! Tak ty máš jedno dítě, tak druhý bych riskla, ale na třetí s dnešními informacemi bych asi nešla 😒 O tom vajíčku to slyším prvně.

bublinka34
13. kvě 2009

ahoj,
vidím, že podobné situácie ani nie sú až tak zriedkavé..
..my sme pred 12timi rokmi mali problém s odlúčením placenty znásobený silným krvácaním, takže vyberanie hánkou nepripadalo v úvahu a musela som pod narkózu (pôrod trval cca 18 hodín - prirodzený) - i keď si z toho záveru moc nepamätám (pri strate krvy cca 1,5 l som upadla mimo).. 😖 ..no vtedy sa im podarilo maternicu zachrániť..
..bohužiaľ po 12tich rokoch sa problémy zopakovali či skôr znásobili a keďže som bola pod epi (po vyvolávačke a 6tich hodinách kontrkcií sme zvolili cisársky), tak sa ma doky rovno opýtala po narodení malej či chcem žiť bez maternice alebo nežiť s ňou.. keďže tu nebolo nad čím váhať, tak som síce bez bolesti ale pri plnom vedomí prežila zákrok odobratia maternice.. to zotavovanie nie je bohviečo, ale každým dňom sa to lepší.. 😉
..tiež neviem, čím som si túto výsadu zaslúžila, ale je to už za mnou.. 😅
..dobré bolo to, že som mala pri sebe pôrodníka, ktorý vedel o prvých problémoch a tak sa nachystal teda nachystala na ich možné opakovanie.. a som jej vďačná za to, že som tu! 🙂

lentilka11
13. kvě 2009

popelka, sayast,
placenta a plodové obaly (vak blan) vznikají stejně jako embryo ze splynutí spermie a vajíčka;
po splynutí zárodečných buněk, ke kterému dochází nejčastěji už ve vejcovodu, se vzniklá buňka dělí, až vznikne plná koule; pronikáním tkáňové tekutiny se buňky uvnitř roztlačují, až vznikne dutá koule, na jejímž jednom vnitřním pólu se uskupí pár buněk - samotný zárodek, plášť koule pod tímto pólem vytvoří placentu, zbytek pláště plodové obaly
to se děje zhruba během týdne a plodové vejce zatím dorazí do dutiny děložní, kde nasedá svým embryonálním pólem na sliznici děložní, do které se celé zanoří
když plodové vejce dosedne na blbé místo v děloze (příliš nízko, do staré jizvy, nad myom atd., jak jsem psala na minulé stránce), proroste placenta hlouběji než do sliznice a vznikají problémy s odlučováním, které bohužel někdy vedou i ke ztrátě dělohy (nejde odloučit placentu = nejde zastavit krvácení = život ohrožující stav)

itany
8. srp 2009

Taky se přidávám....po porodu mi nešlo jak se říka vypudit placentu.Čekala jsem přes půl hodiny než mě vezmou na sál...mezitím mi zkoušeli různý hmaty přes břicho a tahali za šnůru a stejně nic nepomáhalo, akorád mě zbytešně vynervovali nakonec jsem byla ráda že to mám už všechno kompletně za sebou...a za pět dní mě brali znova na čištění protože jim tam zbyly nějaký větší kousky...nechápu jen proč to na poprvé nevyčistili pořádně!!! Takže říkáte že při druhé dítěti by to bylo znova?

ludva
12. srp 2009

Ahoj, jsem 7 týdnů po porodu. Těhotenství proběhlo naprosto v pořádku, porod taky, jen se mi neodloučila placenta. Zákrok proběhl v narkóze, ale 5 týdnů po porodu jsem začala znovu krvácet. Myslela jsem si, že jde o první MS. Dneska jsem byla u svého gynekologa a na utz mi našel ještě kus placenty. Pokud už prý nemám problémy, mám to nechat být, ale kdybych začala znovu krvácet, tak musím znovu na nevizi. Ten zbyteček prý může odejít při první MS. Máte s tím některá zkušenost?

ikke
24. led 2010

opus11 • 1d • 19. máj 2009 o 12:58
Caute kocky mate s tym niekto skusenosti. Pri mojom porode som nemohla dcerku vytlacit tak bola vytiahnuta vakuum extraktorom( klieste) a potom ked sa cakalo na to az vyjde von placenta zistili ze to nejde ani rucne. Uspali ma a zistili ze placenta bola prirastena k stene maternice. Nastastie nie cez celu stenu inak by mi museli zobrat aj maternicu
Preto som dceru nemohla vytlacit skusali ju aj vytlacit tlakom na brucho ani to vsak nepomohlo.
Zaujima ma ci sa to moze zopakovat aj pri druhom tehotenstve a ake s tymto problemom mate skusenosti a zazitky.

helenkasabinka • 1d • 27. máj 2009 o 21:32
opus ahoj ja som zazila podobny porod
malinku som nevladala vytlacit aj ked mi ju dve sestricky vytlacali z brucha ani to nepomohlo.......nastastie som ju bez kliestov a zvona vytlacila nejako........
potom ked som uz mala vytlacat placentu tak zistili,ze to nejde a stratila som pritom strasne vela krvy a nemohli ma kvoli tomu uspat,tak mi placentu gynekolog musel nejako vytrhat z maternice von.......
priznam sa ze som vooooobec nic necitila kedze som bola vycerpana,ubolena po porode a aj omamena z tej straty krvy 😒
potom ako ju lekar vytiahol tak nebola cela a so sestrickou sa cudovali,ze taku placentu uz davno nevideli-bola uplne prezreta a tmava a moc zilnata........aj plodovu vodu som mala zelenu 😒
dostavala som po porode kazdy den aj injekcie na stiahnutie maternice ale ta sa mi ani tak nestahovala kedze som mala zvysky placenty este v sebe-no a o 3 tyzdne som skoro vykrvacala kvoli zvyskom placenty v maternici a cakal ma kyret ☹
to som aj ja zvedava ci je to riziko tej prirastenej placenty aj pri druhom miminku 😕

opus11 • 1d • 28. máj 2009 o 12:57
Mam pocit akoby si pisala o mojom porode 🙂 tiez som mala zelenu plodovu vodu( prenasala som tyzden) a tiez som po 6 tyzdnoch isla na kyretaz lebo mi tam zostali zvysky placenty tiez mi cosi dali na stiahnutie maternice ale islo to velmi pomaly az 3 mesiace po kyretazi sa maternica stiahla a tiez ako ty som mala velku stratu krvi 😢 😢 a braal som na to 3 mesiace lieky a nechcem hovorit o tom ako som vyzerala a citila sa ja este dlhoooooooo po porode
Som velmi zvedava aj ja co sa bude diat pri druhom( ak niekedy bude) vrak sa to neda nijako zistit.

danu
18. únor 2010

zuzana1591981 • Dnes o 15:05
Ahojte.Pridávam tuto tému,pretože idem rodiť už druhý krát a pri prvom drobcovi ma museli po pôrode uspať a vybrať placentu lebo som ju neporodila .Ostala mi prirastená na ľavej strane.Inak bez problémový pôrod aj rýchly.A tak sa chcem opýtať či niektorá z vás stým tiež nemá skusenosť.Neviem či aj teraz sa mi niečo také nestane aj ked doktor tvrdí že je všetko ok,ale to tvrdil aj pri prvom.Ešte jedna vec .Dievča čo so mnou ležalo na izbe mi to argumentovalo asi takto,mne brali placentu pri všetkých troch deťoch.No paráda ☹

susik77
18. únor 2010

zuzana: pravdepod. ti ju budu musiet vyberat aj pri 2.. ze vraj je to spos. predchadz. poskod. maternice napr. po kyretazach al. potratoch, operaciach a pod.

monaberuska1
18. únor 2010

ahojky holky, jak to tu čtu zní to desive ☹ ☹ panebože 😢 😔 moje tchýně mi toot vyprávěla, právě ona toto měla u druhého porodu ☹ 😔 a říkala že prood byl fajn, ale že toto bylo mučení 😔 ☹ no jak to popisujete vy, chci se zeptat jste tady někdo takový, že první porod byl císař apak s evám toto stalo???

susik77
18. únor 2010

ja som pri prvej dcere porodila placentu po injekcii, pri druhom porode to neslo ani po injekcii, ani ked sa mala prisala-mala som horsie bolesti ako pri porode-sial. kontrakcie a krizove bolesti. hodinu mi ju dr. nasilu tahal von, neslo to tak ma uspali, co som bola fakt happy. mm hovoril, ze ten dr. sa so mnou fakt nekaslal 😖
do 3.porodu sa mi teda vobec nechce 😒

zuzana1591981
19. únor 2010

Za týžden idem rodiť tak potom dám vedieť či som to musela prežiť znovu.Ja som mala perfektný pôrod na prvorodičku cca4 hodiny a bolo po všetkom .Mne brali placentu po pol hodine čakania a hned ma uspali ked som sa zobudila tak som dostala pol litra krvi hned a na druhý den pol litra .inak som už bola aj zašita a cítila som sa super večer už som štrádovala aj na wc.Asi na 4den mi urobili sono brucha a chvalabohu nič som tam nemala zabudnuté.Malý mal 3700ga51,5cm.Ale nechápem prečo vas neuspali hned môj pôrodník mi zatiahol iba 2krát za pupočník a hned volal anesteziologa.

monaberuska1
19. únor 2010

holky ajste tady nektera komu by sr to stalo po cisari????

zuzana1591981
20. únor 2010

Tak som sa na tu placentu pýtala aj na stránke gynekologycká poradna a doktor mi odpovedal že sa to vie opakovať a že mám na to hned upozorniť svojho pôrodníka.Normálne by som bola rada keby mi urobili cisar lebo ked si predstavím že si tam vytrpým celý pôrod a nakoniec ma aj taK USPIA . 😝

zuzana1591981
20. únor 2010

Ozaj danu dakujem ti že si prehodila ten môj príspevok sem .šak som nevšímavá.dík.

zuzana1591981
14. bře 2010

Tak Vás možno trošku poteším s tou placentou.ja už to mám za sebou .pôrod bol perfektný vdaka perfektnému doktorovi.Trval 2 hodiny a20 minút.Doktora som hned upozornila na placentu ale ten mi povedal že sa nemám báť že sa to vôbec nemusí opakovať a tak aj bolo ,krásne mi vyšla sama bezproblémov.

jchrastova
24. bře 2010

no babenky ja sa tiež pridávam a môj prípad bol taký že som prenášala vyše týždna a tak mi vyvolávali hned z rána. Všetko išlo ako malo a okolo 12 som bola na 9cm už otvorená ked zrazu sa im strácal môj maličký a tak sa urgentne rozhodli pre cisársky. Ked ma uspali a otvorili tak prišlo to najavo, že sa jedná o placentu acretu- prirastenú o maternicu. Mala som asi šťastie že to takto nejako dopadlo a nevykrvácala som tam, ved kto vie čo sa všetko mohlo stať. Lekár sa trošku zapotil ako mi povedal, ale bol veľmi šikovný lebo som neprišla o maternicu a tak môžeme stále mať baby.V mnohých prípadoch sa hneď pristúpi k výberu maternice.
Ako mi bolo pôrodníkom povedané je to genetické a veľká pravdepodobnosť, že sa to zopakuje pri druhom pôrode. Na sone sa to nedá zbadať iba magnetickou rezonanciou, tak to ma bude čakať potom ak otehotniem znovu. No teraz si užívam malého - je to môj záchranca.

maly_strom
13. dub 2010

ahoj holky, tak se k Vám přidávám. Při prvním porodu jsem měla taky přirostlou placentu k děloze. Porod proběhl v naprosté pohodě, za 4 hodinky byla malá venku, říkala jsem si těsně po narození, co víc si přát, teď už bude oddychovka. Hm, jenže nebyla. Bylo to daleko horší než samotný porod, řvala jsem bolestí, a PA tu placentu ze mě pořád tahali a tahali, až ze mě začala lít krev a co víc, vytrhli mi s tou placentou i dělohu. Což jsem samo nevěděla, bo najednou všichni ztuhli a rychle někam volali.Pak už si toho moc nepamatuji, jen to, že přiběhl jiný doktor, všechny tam seřval, snažil se mi tam tu dělohu vrátit zpátky ručně a zastavit krvácení. Ale to se mu nepodařilo. Pak jsem jela hned na sál, ale to už vím jen z vyprávění od manžela. Kde mi tedy nakonec placentu ručně oddělili od dělohy, a pak vrátili dělohu. Ztráta krve přes 1,5 l. Další 3 dny strávené na JIPce, s tím, že jsem měla 50% na to, aby se děloha "ujmula". Naštěstí to děloha zvládla. Ale nikdo mi nedokázal říct, proč se to stalo, a zda placenta bude přirostlá při druhém těhotenství znovu. Jen když jsem Vás pročítala, já jsem prodělala samovolný potrat s následnou kyretáží cca. v 7-8 týdnu. Pak jsem znovu otěhotněla, malá se narodila o týden dřív, vážila 3,24 kg a měřila 48 cm. Těhotenství probíhalo v naprostém pořádku. Kuřačka jsem nikdy nebyla. Teď před druhým porodem moc moc doufám, že se situace nebude opakovat a kdyby byla placenta přirostlá, tak fakt doufám, že ji ze mě zase nebudou tahat a situace se nebude opakovat.

bubelko
11. kvě 2010

ahojte, tak sa pridavam do klubu.
obe deti sa narodili po termine - prve 12 dni a druhe 7 dni. oba porody vyvolane a v oboch pripadoch prirastena placenta. pocas prveho cakali na vypudenie placenty takmer 40min,maleho som mala na prsiach a pil zatial co skusali vsetko mozne, nakoniec to zacalo krvacat - strata 1,8l krvi a museli ju vyberat rucne. manzela poslali s malym prec. ale nastastie som mala epidural, takze v priebehu 5 min bol na sale anesteziolog, ktory ho zosilnil, okrem toho prisla primarka, dalsia lekarka, skratka asi 5-7 zelenych plastov. po vybrati mi ostalo velmi zima, tocila sa mi hlava, bolo mi strasne. ale po 2 hodkach sa to stabilizovalo a potom mi dali naspat aj maleho a vecer ma normalne previezli na izbu. akurat som 4 dni dostavala zelezo do zily. pri druhom porode sa s tym uz pocitalo, takze ked placenta ani po 20min neprisla, tak zacali vsetko pripravovat, zavolali primarku. akurat som poskodila pocas tlacenia epidural, ktory nefungoval spravne - zvonka som nic necitila, ale zvnutra, ked zacali tahat, tak vsetko. nakoniec musela plna narkoza - lenze som vecerala o siestej a maly sa narodil o pol desiatej, toto bolo o desiatej - takze po prebudeni mi bolo fajne grcno 😉 ale inak som vdaka priprave a tomu, ze s tym ratali stratila minimum krvi.
tiez mi nikto nevedel povedat, preco to bolo. tiez som ako maly strom prekonala spontanny potrat v 7tt a naslednu kyretaz, ale ci to bolo tym, to netusim. moja mama to nemala, zato starka ano. tak neviem 🙂

herianova
10. črc 2010

Ahoj jmenuji se Katka a jset týden po porodu.Porod byl dlouhej ale v závěru rychlej.Dlouhej proto že jsem měla bolesti ale janak seč nic neděla.Po porodu mi zjistily že mám přirostlou placentu tak jsem šla hned na sál kde mě to odstranily.Ve středu jsem měla jít domů ale raději mě vzaly ještě na ultrazvuk kde mi zjistily že tam mám ještě nějáké kusy takže jsem musela znovu na sál.Ted jsem sice doma ale v pondělí jdu na kontrolu na které mi řeknou jak to vypadá a pokud tam něco najdou jdu znova pod kudlu ale naštěstí jen ambulantně.Ráno na sál odpoledne domů.Byl to můj druhý porod.První jsem měla sice taky dlouhý ale bez komplikací.
Prý se to stává a nedá se to ovlivnit bylo mi řečeno že kdybych chtěla zase ještě rodit tak že ten porod může bejt zase úplně bez problémů.Hlavní je že to hlídají ale jak říkám rodila jsem v neděli a v nemocnici z bolestma jsem byla od čtvrtka večer hrůza a děs.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru