Redukce dvojčat. Prošel jste si tím někdo?

karlam
1. únor 2012

Ahoj, jsem tu poprvé a uplně zoufalá, v pondělí jsme byli na NT screeningu a dozvěděli se, že jedno z našich dvojčátek počatých po IVF má srdeční vadu, zřejmě neslučitelnou se životem. Jsme objednání ještě příští týden na kardio a den poté na genetiku. Mám šílenej strach, co všechno to bude obnášet a co nás vůbec čeká, nedovedu si představit, že enchám ukončit život tolik vytouženého miminka a ještě tím ohrozím i zdravý plod. Momentálně jsem ve 13. týdnu. Prosím, je tu někdo kdo tím taky prošel, jak to dopadlo, jak jste to přežily?

segra_bruni
7. srp 2012

@maribea ( @lindaaax ) již jsem odpovídala ale ještě doplním ... takhle jak to napíšeš tak to zní opravdu hrozně, ale když člověk podstupuje asistov.reprodukci tak si musí již hodně dopředu vyřešit některé situace a pak k tomu - když nastanou - přistupuje úplně jinak ... já tu píši jen fakta, je to citlivé téma a nemá smysl se tu mnoho rozepisovat ... proto mi i jedna holčina, co redukci podstoupila, psala IP a spolu jsme o tom diskutovaly neveřejně ...

Já IVF měla ještě v době, kdy byly běžné transfery více E, první těhu se 4E se samovolně zredukovalo na 1 ... druhé těhu se 2E šlo na redukci (být to možná 1.těhu po IVF tak třeba panika nebude tak silná ale to fakt nevím, neměla jsem tu situaci) ... další faktor ovlivňující mé rozhodování o redukci: ... zkušenost v rodině s dvojčaty mám jen špatnou ♀♀ potraceny nebo předčasný porod ♂♀ a během šestinedělí ♂umírá ...

segra_bruni
7. srp 2012

@eficenka to (který plod vybrat) nerozhoduješ ty ale lékař, popisuji to ve svém předchozím příspěvku

segra_bruni
7. srp 2012

@zelvatko pokud budeš potřebovat a budeš mít zájem, doporučím Ti pak z vl.zkušenosti jméno dr. a CAR ... napiš pak do IP

ladybugie
7. srp 2012

@segra_bruni když jde člověk na IVF tak přeci musí počítat s tím. že se mohou chytit obě embria. Proč sis nenechala zavést jen jedno??? Nechápu, jaký rozdíl je mezi početím IVF a přirozeným. Když už ten prcek jednou žije, tak je snad jedno, jak se to povedlo.

Nezlob se, ale malinko si klepu na čelo, že jsi dala pryč mrně, se kterým si přece před IVF mohla počítat jako s jedním z "vedlejších prduktů IVF". To mi přijde dost ubohý. Tak tam nelez, když to dítě nechceš.

eficenka
7. srp 2012

@segra_bruni
já to myslela spíš tak že je to drsný prostě si nechat jedno dítě... a pak myslet na to jaký by bylo i to druhý---

segra_bruni
7. srp 2012

@eficenka
"drsný" je pro mne treba aktivita: létání miminek ...
"jaky by bylo" ? ... na to se vubec nemyslí! ... v situaci v jakem jsem byla ja to tak bylo a je

segra_bruni
7. srp 2012

@ladybugie Ano pocita s tim. O poctu E rozhodoval lekar a embryolog - u 1.tehu to bylo v dobe kdy se jeste zavadelo i vice nez 2E. U 2.tehu jsem mela pravo veta i ja a i se zavadelo jen max 2E. 2E zvysuji sanci na uchyceni alespon 1E. Ke zbytku komentare se nebudu vyjadrovat, jen: Dekuji za nazor. A jsem rada ze dvojcata mas zdrava, myslim to uprimne.

fiallinka
9. srp 2012

@karlam tak to je úplně nejkrásnější zpráva!

fiallinka
9. srp 2012

@ladybugie víš, ono se to lehko řekne... já jsem na redukci šla z důvodu vývojových vad miminka, ale taky jsem se mohla rozhodnout jinak a dát šanci dítěti žít, s DS se žít dá... doteď je mi to líto, ale myslím si, že bych se znovu rozhodla stejně... a co se týče dětí po ivf - já jsem si byla "rizika" dvojčat vědoma a na redukci bych z toho důvodu nešla, ale nedá se říct, že úplně odsuzuju všechny, co se rozhodnou jinak... protože vžij se do situace, kdy se ivf nedaří a nedaří, dáváš třeba opakovaně jen jedno - třeba ze zdravotních důvodů - a pak už máš pocit, že se to stejně nepovede, tak jich dáš víc a ony se uchytí... prostě doufáš aspoň v jedno zdravé dítě... a když pak najednou zjistíš, že jsou to dvojky, tak se tvá šance na donošené zdravé dítě zase rapidně sníží... bohužel statistiky jsou neúprosné, předčasné porody, vývojové vady, úmrtí, potraty... to vše je spojeno víc s dvojčaty... do toho třeba u tebe nějaký zdravotní problém... a taky se rozhodneš jak se rozhodneš, vždycky ti to bude líto, ale těhotenství s jedním dítětem je prostě větší šance na úspěch... někdy právě naopak to může být u těhotenství po ivf přijatelnější než u přirozeného těhotenství....

ladybugie
9. srp 2012

@fiallinka já jsem redukci dvojčat taky řešila. Obě moje těhu byly rizikové, navíc dvojčata jsem čekala 15m po porodu prvního dítěte, takže všechno povolené atd. já si myslím, že je to hodně o hysterii a o tom, jak moc si to připouštíš. já jsem celé těhu dceru tahala do bytu do patra, pomáhala jsem mámě sbalit na stěhování, vyřizovala s ní hypošku, neustále někde lítala, dceru zvedala... a porodila jsem v 35tt, kdy kluci měli každý 2,5kg a 48cm. Dneska není problém dvojčata donosit do nějaké ucházející doby, vždyť kdykoliv můžeš jít na rizikový, nebo si lehnout do špitálu. Kor když čekáš první dítě, tak si můžeš dovolit celé dny odpočívat a šetřit se.
Při několika nedařených ivf bych na redukci nešla. Redukce či potat ze zdravotních důvodů je něco naprosto jiného. Tam to chápu a řešila bych to stejně. Sice s hodně bolavým srdíčkem, ale prostě jo, redukce i potrat jsou tam opodstatněné. Ale jen tak z nějaké hysterie? To ne. Nechci se tím nikoho dotknout ani se do někoho opírat, je to koneckonců věc každého, ale já to tak cítím.

fiallinka
9. srp 2012

@ladybugie no, můj osobní názor je taky ten, že bych na redukci "jen" tak nikdy nešla, ale už jsem se setkala s podobným případem, jaký jsem popsala a prostě musím říct, že to pro mne není úplně nepochopitelné.... na druhou stranu, víš... poté, co jsem všechno zažila, jsem potkala taky na netu hodně holek, které to štěstí neměly, dvojčata do ucházejícího týdne nedonosily a jedno nebo obě jim umřely nebo jsou postižené... jen se o tom tak moc nepíše... takže s tím, že dnes je v pohodě je odnosit, moc nesouhlasím...

segra_bruni
18. srp 2012

nasla jsem si "dalsi duvod" pro redukci 😉 zvysim tak sanci porodit dite prirozene a ne planovanou ci akutni sekci! ... tak jako nepochopi vetsina tech, co nezazily rozhodovani zda redukci ano ci ne ty, co to resily ... tak vetsina tech, co rodily prirozene nepochopi ty co maji trauma po cisari a proc ho vlastne maji kdyz jim to zivot zachranilo a diteti/detem taky ... viz diskuze "Porod akutni sekci, jak se s tim vyrovnat?"
Mi nevadi ze se do diskuzi zapojuji i druhe strany barikady, naopak ... zoceli to ducha a nauci to cloveka respektu k nazoru nekoho jineho, tedy pokud vyslovene neutoci ... samozrejme ... no ale i to je potreba se naucit nehrotit ...

Tento muj koment je tu sice tak trochu nadneseny ale proc ho sem nedat kdyz to tak citim ... treba to nekomu pomuze 😉

pajjaa
18. srp 2012

@ladybugie ahojky nezlob se,ale musim reagovat na tvuj prispevek- ja taky navsvuji CAR a kdybych nahou mela cekat po IUI dvojcatka tak mi je ze zdrav duvoodu nedoporoci,prvni tehu jsme mela rizikove a rodila ve 32tt nepodrzel to delozni cipek a vice-cetne tehu je pro me mnohem vetsi riziko,ted jsme po IUI tak cekam zatim nevim zda se zadarilo ale modlim se aby jo,ale kdyby nas nahodou melo cekat IVF tak necham zavest jen jedno ebryjko- jinak doufam,ze ted uz se nam klube v brisku miminko a nebudu muset tohle resit

ladybugie
19. srp 2012

@pajjaa držím palce, aby ti to vyšlo. Já měla štěstí, že mi moje těhu vyšly hned napoprvé. Neumím si představit procházet tím, co ty.

Redukce ze zdratovních důvodů je naprosto jiný případ. Nerozumím těm redukcím, které jsou dělány z "malicherných" důvodů "já chci či nechci". Když je velké zdravotní riziko na straně maminky či miminka, tak není co řešit.

pajjaa
19. srp 2012

@ladybugie ja mela prvni tehu taky hned,ale ted to nejak nejde

segra_bruni
19. srp 2012

psychosomaticke obtize jsou take zdravotni duvody, nepovazuji je za malicherne obtize ... ale tim nerikam ze by to tak mohlo byt u kazde, jiste se najde nekdo kdo z rozmaru do 2cat nechce jit, ale to si myslim je spis u priroz.otehotneni nez u asist.repr., kde je proste nahled na vse trochu jiny ... ale to uz tu fiallinka popisovala ... ten rozmar by mel lekar odhalit a posoudit a pripadne zajistit psych.podporu a peci ... presto pravo veta ma zustat na zene, ktera bude informovana o vsech rizicich a ona svobodne rozhodne zda redukce ano ci ne... jeji telo bude tehotne a ona bude vychovavat ...

zelvatko
2. zář 2012

Nikoho neodsuzujte proto, že chce jít na redukci dvojčat, trojčat.. nevíte jaké to má člověk doma, vidíte jen tady příspěvek do diskuze a neznáte toho člověka.. Já jsem se rozhodla pro redukci, můj gyndař s tím nechtěl mít nic společného a řekl mi, jestli to chcete, tak si to zařiďte..
Tady na koníkovi jsem potkala lidi, kteří neodsuzovali a pomohli - a jsem jim za to moc ráda - Objednala jsem se do Brna na vyšetření a ono se ukázalo, že jedno to mimčo je defektní a zjistilo by se to až na genetice, kdy v 16týdnu? nebo na velkém utz ve 20tt? a pak už by bylo řešení redukce velmi rizikové..
Redukci mám za sebou a spadl mi velký kámen ze srdce. Ještě nemám vyhráno, že jo, ale musím věřit, že to dopadne dobře.
Holky, kdo o tom uvažujete ptejte se ptejte se ptejte se..

hanula2
1. říj 2012

já nikoho neodsuzuji,,samotnou mě čeká redukce,,již brzy..zítra mě čeká gen.utz,,zatím byly oba bobátka v pořádku,,tak jsem zvědavá,,co se za poslední 3 týdny změnilo...máme doma dvě děti a nemůžeme si dovolit přivést na svět další dvě..je mi to líto,,vím,,že mi z toho bude špatně,,ale,,už at je to za mnou..jsem 11-12 týden,,a jak jsem se tady dočetla..tak je to nejlepší do 12tt..obě děti jsem měla přirozenou cestou,,dokonce u druhé jsem čekala také dvojčátka,,ale to jedno se odloučilo samo,,což ted už asi nehrozí...škoda jen,,že se tak nestalo s tím druhým,,t
o bychom do 3 miminka už nešli 😖 držte nám palečky...

lucille85
14. říj 2012

@zelvatko
@hanula2
Holky já si tím prošla tayk-počali jsme přirozeně trojčata- jednovaječná dvojčata a jedno samostatné embryo. Nikoho neodsuzuju i když jde s dvojčaty, protože už dvojčetná gravidita je riziková a u trojčat ani nemluvím a je jasný, že jsou i další aspekty...A věřím, že i tak je to těžké rozhodnutí pro každou budoucí mámu, když prostě z nějakých důvodů nemůže jinak...Mně to doporučili všichni lékaři s kterými jsem to konzultovala, šance že bych všechny donosila do slušného týdne byla malá, navíc ty jednovaječný dvojky byl problém sám o sobě...a bohužel jsem měla problémy i pak s tím jedním, málo přibíral, málo vody měl a nakonec mi ani přirozený porod nevyšel, placenta nestíhala dodávat kyslík při kontrakcích a byl to akutní císař...nechci ani domýšlet jak by to dopadlo, kdyby tam zůstali všechny tři...ale z hlavy mi to nikdo nevymaže 😔 Držím vám moc palce, a´t to dobře dopadne i u vás!!!

edisonka13
4. kvě 2013

ahoj holky,po delsim vahani jsem se rozhodla,ze sem take napisi,hlavne pro ty,kterych se to tyka,ne pro moralistky,ktere by nikdy nic a pritom takovou situaci nastesti pro ne nikdy resit nemusely.Jsem druhy den po redukci dvpjcat,provadeli mi ji v Brne.Zakrok neni az tak bolestivy,jen Vam proste pichnou dlouhou jehlu do bricha,bolest srovnatelna se zubarem.Zakrok trva 5-60minut,dle poloh embrii a sikovnosti lekare.Ten jakmile trefi jehlou srdicko daneho mimi,pomalu zacne vypustet roztok .Ten zastavi cinnost srdce daneho embria.Jakmile je hotov,ceka se cca 30-60min a pak se jde na kontrolni utz,zda zbyle mimi srdicko bije.Po zakroku prisly bolesti a krece,castecne i psychickeho razu.Prvni noc nic moc,ted uz jen obcas poboleni prip.pichnuti.Vysledek budu znat mejdrive za par dno.Doktor rikal,ze komplikace k odjezdu do nemocnice jsou bud horecky,krece nebo krvaceni.Tak snad to nektere pomuze.Svoje duvody psat nebudu,snad jen ze nejsou financni,ale zdravotni.Preji vsem,ktere timto musely projit nebo je to ceka hodne stesti a odvahu.A tem,ktere to odsuzuji,tak jen to,aby je neco podobneho nikdy nepotkalo.Protoze ne nadarmo se rika,nikdy nerikej nikd

hanula2
19. říj 2014

Je to dva roky,,co jsem na tom byla,,,(po 7 dnech křeče,,bolesti břicha,,krvácení,,samovolný potrat jednoho,,a pak nasál s druhým,,,do celkové anestezie))))už nikdy...vážně nikdy,,,,přišla jsem o obě holčičky)))o: ☹ ☹ ☹ mou psychiku nemusím komentovat....naštěstí jsem díky bohu otěhotněla po půlroce znova..a radujeme se z našeho nádherného benjamínka...Alexandry(9 měsíců),,... 😲 sestřičky jí milujou..a já si jí užívám plnými doušky,,,,,,za děti bych se objetovala,,a v životě bych už to nedopustila,,že bych si nechala nějaké vzít,,,,je mi 31 let,,,,a jak už jsem manželovi řekla po porodu(císařem plánovaným),,,,klidně bych ještě kolem 40 chtěla jedno 😝 😲 ale to moc předbíhám,,,,,pro ty,,co se na redukci chystáte,,počítejte s tím,,že vaše tělo se může vzbořit,,a ten nahoře vám vezme za trest obě))))o:já už to vím...mějte se hezky... 🙂 😉

strelko
31. říj 2014

Ahojte,tak ja som bola na redukcii pred 2 dnami v Brne u Dr.Hromadovej.Cakali sme trojcata pomocou IVF a zo zdr.dovodou sme museli podstupit redukciu na dve.vobec to nebolo lahke hlavne na psychiku.
Zatial som velmi kratko po zakroku a za tyzden uvidime ci je vsetko v poriadku,verim tomu ze ano.
Zakrok bol v narkoze nastastie,tak som to mala troska ulahcene,lebo vpri vedomi by som to asi psychicky nezvladla.po zakroku mi urobili utz a 2 miminkam srdiecko bilo 🙂 este nie je nic vyhrate,ale strasne verim tomu,ze vsetko dobre dopadne a budeme mat dve krasne babatka 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru