Redukce dvojčat. Prošel jste si tím někdo?

karlam
1. únor 2012

Ahoj, jsem tu poprvé a uplně zoufalá, v pondělí jsme byli na NT screeningu a dozvěděli se, že jedno z našich dvojčátek počatých po IVF má srdeční vadu, zřejmě neslučitelnou se životem. Jsme objednání ještě příští týden na kardio a den poté na genetiku. Mám šílenej strach, co všechno to bude obnášet a co nás vůbec čeká, nedovedu si představit, že enchám ukončit život tolik vytouženého miminka a ještě tím ohrozím i zdravý plod. Momentálně jsem ve 13. týdnu. Prosím, je tu někdo kdo tím taky prošel, jak to dopadlo, jak jste to přežily?

karlam
autor
1. únor 2012

nikdy nikdo nebyl na redukci?

veruka
1. únor 2012

Snad se na mě nebude zlobit,ale zkuste najít uživatelku fialinka.

karlam
autor
1. únor 2012

moc děkuji alespoň za takovou odpověď!!!!

veruka
1. únor 2012

není zač a moc Vám držím pěsti,třeba to ještě není vše ztracené!!!

mamkamarketa
1. únor 2012
lucille85
1. únor 2012

@karlam ahoj, mrzí mě čím procházíš, mám to bohužel taky za sebou...byla jsem před třemi týýdny na redukci-z původních dvojčat byly trojčata a redukovali mi jednovaječný dvojčata, který se už v tom 11tt nevyvíjely úplně ok...napiš kdyžtak soukromou zprávu co Tě zajímá...drž se!

urbisa
1. únor 2012

@karlam Ahoj,já jsem si tím prošla,ale před 7 lety,trochu jiná situace,měla jsem redukci z trojčat na dvojčata,ale u mě šlo o to,že bych trojčata moc dlouho nedonosila,i s dvojčaty jsem vydržela jen do 32tg,zákrok nic není,jen ten hrozný strach,aby to zvládli ti co zůstávají.Už tu ale byla nějaká diskuse o redukci,pohledej,jestli se chceš zeptat na nějaké věci tak napiš...

fiallinka
2. únor 2012

Díky za upozornění, holky 🙂.

@ karlam, já to zažila, ale až v 20. týdnu, o to to bylo horší.

Ale zdaleka nejsem sama, na redukci chodí hodně holek po ivf, je to většinou redukce z trojčat na dvojčata, ale povaha zákroku je úplně stejná. Čím dřív na ni půjdeš, tím je to z hlediska rizikovosti lépe, takže bych neváhala, a je to lepší i pro tebe psychicky. Naprostá většina dopadne dobře, pokud je to ještě takhle brzo...rizika se zvyšují od nějakých 5% až po zhruba 20% (že to dopadne blbě) v tom 20. týdnu...

Jak to probíhá - stejně jako amniocentéza - přes břicho píchnou injekci do srdíčka plodu a srdeční akce se zastaví během okamžiku... bolí to jen trochu, ale jinak to bolí hodně na duši. Pak stačí odpočívat a šetřit se.

Víš, napíšu ti cokoliv, co budeš chtít, ale jak říkám, on je trošku rozdíl řešit to teď a o pár týdnů později, kdy děti kopou... já jsem váhala hodně, o to víc, že u nás ta vada byl jen "downův syndrom" a nějaké drobné přidružené vady... ale být tebou bych asi moc neváhala, ohrozit druhé dítě můžeš i tím, že postižené dítko budeš nosit dál a srdeční akce mu zanikne sama, to se stává... nebo se díky jemu vyvolá sám porod dřív než by bylo potřeba (to už taky z MK znám, kdy postižené děťátko se rozhodlo to samo vzdát v 24. týdnu a vyvolalo to porod...).

Nicméně, prosím tě, pokud redukci podstoupíš, tak fakt nečekej dlouho.

fiallinka
2. únor 2012

http://www.baby-cafe.cz/modules.php?name=News&f...

Tady jsem to všechno popsala. Ale neděs se, fakt to nebude tak hrozné jako o pár týdnů později. A všichni, co to podstoupili s trojčaty a znám je, dopadli dobře.

A tady něco na povzbuzení:

fiallinka
2. únor 2012

@karlam ještě nad tím přemýšlím - samozřejmě nechci, aby to vypadalo, že tě do redukce nutím v případě, že vada může být operovatelná... taky chápu, že teď to třeba může být problém poznat, ale na druhou stranu vím, jaké je to čekat dvojčata a přijít o ně na konci - a z mého pohledu jsem se poprvé z tou ztrátou tak nevyrovnala, podruhé to nebylo tak hrozné, převažoval hlavně strach o malou. A řeknu ti, že je úplně úžasná, někdy si říkám, že je úžasná za dvě 🙂, totéž ovšem můj syn (ale ona fakt od mala, měla jsem strach, aby ji to celé nepoznamenalo, ale zatím je prostě skvělá)

twininky
2. únor 2012

@fiallinka tedy to byl článek, od půlky jsem brečela, to snad ani není možné co všechno si někdo musí prožít 😲, opravdu neskutečné , přeji moc štěstíška a zdravíčka v životě Tobě i Tvým dětem.... 😉

karlam
autor
2. únor 2012

@fiallinka fialinko co dodat k tvému příběhu? bulím jak želva......máš to napsané moc krásně a jistě to ženám jako já hodně pomůže a alespoň osvětlí, na co se mají vlastně připravit. je prostě až k nevíře, co všechno si musíme vytrpět, abychom měly děti....konkrétně u tebe jako by nestačilo, že jsi o jedno miminko přišla, musela jsi mít problémy i u druhého těhu a přijít o miminko zase, nevím, jak je tohle ve světě zařízené, proč někdo rodí jak na běžícím pásu a ten kdo nemůžu a podstupuje náročné IVF má pak ještě takové problémy, tohle jsem nikdy nepochopila a zřejmě ani není v mých silách a možnostech to pochopit. důležité je, že máš dvě zdravé a jistě krásné děti, které vám dělají radost a pomáhají alespoň částečně zapomenout na ty hrůzy a ztráty, co máte za sebou.
píšeš, že bys redukci podstoupila co nejdříve, jenže já to bohužel nemůžu urychlit, vadu srdíčka zjistili ve 14. týdnu, v 15. týdnu půjdeme na echokardio a v případě, že mně bude redukce nabídnuta, šla bych na ti vlastně až v 16. týdnu....obávám se však toho, že budou chtít čekat do 20.-22. týdne jak se bude srdíčko (ne)vyvíjet, nevím, prostě jen pořád doufám, že ta doktorka, ke které jdeme na to kardio, nám otevřeně řekne všechny možnosti, rizika a šance, abychom to mohli s manželem zvážit a rychle se rozhodnout. každopádně ostatní testy vyšly oboum prckům ukázkově, ten se špatným srdíčkem má Kombinované riziko T21 z výsledků 1. trimestu
1/42000, i když nevím, o čem vše to číslo svědčí. problém je u dětí v tom, že jedno dvojčátko je o týden starší než druhé, proto hned doktor hledal příčinu a našel to srdíčko, o týden mladší je však od prvopočátku, nijak se tento rozdíl neprohlubuje (jsme také po IVF)
na závěr bych chtěla napsat, jak mě moc zarmoutil doktor tím, jak se k dvojčatům postavil, zdravé miminko popsal do lékařské zprávy uplně do detailů (ručičky, nožičky, kůstka, lebka, močový měchýř, termín porodu, srdíčko atd.) a toho s vadou nenapsal nic takového, jen tu vadu popsal a dal nám fotku z UTZ kde bylo jen to zdravé miminko. Nechápu to, že ho hned tak odepsal.

karlam
autor
2. únor 2012

fialinko a ještě něco - máš krásné děťátko 🙂 doufám, že se také dočkám, někdy si vážně myslím, že asi ani ne

fiallinka
2. únor 2012

@karlam Karli, to si piš, že se dočkáš! Ten pocit, že mne se to nikdy týkat nebude, má snad každá budoucí mamina... 🙂. U koho jsi byla, nebyl to MUDr. Polák?

Vidím, že to taky moc neurychlíš, ale pokud to bude fakt vypadat špatně, tak se snaž na ně tlačit. Já jsem to v tom článku asi psala, ale já jsem se dozvěděla výsledky z amnia a zároveň mi doktor řekl, že jede na čtyři týdny pryč (byl to právě Polák - odborně je výborný, ale tohle mne naštvalo, zároveň mi řekl, že neví, na koho mne odkázat, a že týden tam, týden sem, to už je jedno). Jenže ono to jedno není, já jsem si pak našla jiné pracoviště, a tam jednoznačně řekli, že nečekat vůbec... navíc čekat třeba do 23. týdne znamená a) strašné týrání pro tebe, navíc když ucítíš pohyby a břicho roste... b) může se to celé podělat a řeknu ti - já jsem si říkala, že by bylo v tom případě snad lepší, kdybych přišla o obě děti než v 23. týdnu zachraňovat i to druhé, které s největší pravděpodobností umře nebo bude mít následky... c) můžeš miminko i donosit a nebude žít dlouho... to je asi největší šance pro druhé dvojče, jenže pokud se zastaví vývoj a spustí se porod... no, to už jsem psala...

holka, moc na tebe myslím a dej mi prosím vědět, jak se situace vyvíjí...

ještě chci říct - víš, já sama cítím, že když to píšu, už to někdy píšu moc drsně, ale už jsem se nějak naučila vidět věci realisticky a nemá cenu tě jakkoliv utěšovat zbytečně, ale na druhou stranu - může to být ještě dobré, a hlavně, šance, že budeš mít druhé dítko v pořádku je obrovská, zažiješ normální porod, a co nevidět budeš těhotná znovu 🙂... s dvojčatama a císařem a dvojčecím náporem na těhu to tak jisté není...

Drž se napiš klidně zprávu.

fiallinka
2. únor 2012

@twininky no, sama jsem nevěřila, že je to všechno možné a že se to neděje nikomu jinému. Pořád je mi z toho smutno, nejde to z hlavy vymazat, ale ty děti, které mám, jsou obrovský dar a velký lék. Sice pořád závidím ostatním dvojčata, ale děkuju za ty své dva a moc dobře si uvědomuju, že spousta lidí je na tom hůř, nemají žádné děti, mají je postižené... to je opravdu hrozné.

@karlam a ten článek, vidíš, možná jsem ho psala kvůli tobě. O tomhle tématu se toho moc nenajde, nikdo se tím nechlubí, málokdo o tom mluví a informace jsem nenašla nikde... tak jsem ho napsala, aspoň malý příspěvek...

karlam
autor
2. únor 2012

Fialinko ten pan Polák....ono jedna věc je, když je doktor kapacita, ale druhá je když je doktor nemorální a arogantní. Dobře, jel si na dovolenou, ale má mít za sebe někoho stejně dobrého a ne tě takhle svým způsobem odbít, jsem uplně vzteklá, když na to pomyslím, jak ti asi bylo....takový doktor by měl být i vynikající psycholog a umět se do nás vžít, což bohužel moc pravda není. Já byla u doktora Vlašína, je to rovněž kapacita a jistě mistr svého oboru, chováním mě však také zklamal, nečekám, že se mně bude věnovat víc než jiné mamince, ale když se ho na něco zeptám, a je přirozené, že po takovém sdělení mám dotazy, mohl by trošku spolupracovat a ne mě setřít, že je srdíčko malé a mám týden počkat.
Pokud bude redukce na místě, budu naní trvat hned po tom vyšetření na kardiu a genetice, což je příští čtvrtek a pátek, pak bych na to hned chtěla jít, nechci čekat co by kdyby, pokud paní doktorka Jičínská řekne že je to špatné a není jiná možnost, nejpozději v 16. týdnu na to půjdu a budu se modlit, aby to všechno dopadlo v nás prospěch. Dám samozřejmě vědět, jak to dopadlo hned ten příští týden.

twininky
2. únor 2012

@fiallinka máš pravdu Fialinko, že se takové články, nikde nenachází, vůbec nevím že něco takového existuje...jsem teď 12 dní od ET, a podle výše HCG, to zřejmě vypadá na dvojčátka, takže proto jsem zabrousila do tohohle fóra...snad tedy bude vše vpořádku, ale narazila jsem na to a musela jsem si to přečíst....
Hlavně že máš dvě zlatý dětičky, je to největší štěstí na světě, mě nezbylo nic jiného, než jít do darovaných, ale i za to jsem na 1000% šťastná...

fiallinka
2. únor 2012

@karlam jj, Vlašín je proslavený... já ti mám pocit, že asi doktorům, kterým bylo dáno po té lékařské stránce, často někdo nahoře ubral jinde, protože to, že se nedokáží vcítit, je dost časté... no nicméně, právě Vlašín mne po mailu odkázal na Gerychovou v Bohunicích a na tu pořád vzpomínám s láskou, byla úžasná a pokud by došlo na nejhorší, tak pokud je pro tebe to Brno dostupné, cpi se tam. To byla ženská, které právě bylo dáno ve všech směrech. Budu na tebe myslet, ať je to dobré! A pokud nebude, tak ať je to nejhorší věc, která vás v životě potká, a pak už nikdy nic zlého.

@twininky tak tos ani neměla číst... hlavně neboj, takové případy, jako ty naše, jsou strašně ojedinělé, všechny mé známé, co mají dvojčata, a že jich není málo, mají ty děti zdravé, krásné, donošené 🙂. A s darovanýma to vůbec neřeš, až se na tebe děcko - děcka usmějou, bude ti to úplně jedno 🙂. Kolik máš hcg? Já jsem poprvé taky měla 12. den myslím 560 🙂 a bylo to tam.

lucille85
2. únor 2012

@fiallinka ahoj, jen jsem Ti chtěla říct, že tvůj článek byl jeden z mála co jsem na netu našla, když jsem čekala týden na redukci. A moc mi to pomohlo. Já teda byla v jiné situaci ( přirozeně počatý trojčata- jednovaj. dvojky a jedno zvlášt) a doporučili mi redukovat ty dvojky, ale fakt jsem měla pocit, že se to stalo snad jen mě a nikomu jinýmu a že jsem ta nejhorší na světě když se takto rozhoduju. Přeju Ti už jen zdraví a zdravé a štastné děti!

fiallinka
2. únor 2012

@lucille85 Nejsi, hlavně po ivf je těch lidí strašně moc... a divila by ses, kolik lidí u tom uvažuje i u zdravých dvojčat... jenže nikdo se tím nechlubí a když je to pak opravdu potřeba, tak nikdo nic nenajde. Takže jsem moc ráda, že to pomohlo. Pak mi napsalo i pár lidí, kteří byli ve stejné situaci jako já, ale taky až na základě toho článku.

twininky
2. únor 2012

@fiallinka já ještě nevím, ale na testu 8 den po ET, byly čárky už silné...a dnes 12.den jsou to tlustice 😀 , tak jen tipuji, já jdu na krev až 6.2. ale doufám, že se chytly embryjka obě 😉

karlam
autor
2. únor 2012

když už se tím nikdo nechlubí a na netu je tak málo článků, mohli by být alespoň vstřícní ti doktoři a pořádně to člověku vysvětlit 😠
fialinko a ten vlašín nebo někdo přímo na veveří to nedělá? to si ještě sama budu shánět ke komu jít?? 😒

twiniky ať jsou tam dvě, moc ti to přeju a předem gratuluju

sova33
2. únor 2012

@karlam Ahoj, já sama jsem redukci nezažila, ale moje velmi dobrá kamarádka ano. Nabídli jí redukci nebo donosit a porodit dítě, které nebude schopné života. U obou jí vyčíslili rizika a nechali ji vybrat si. Vybrala si redukci a dneska má suprového tříletého chlapečka a za nedlouho čekají druhé mimčo. Takže věřím, že i u tebe vše dopadne dobře.

karlam
autor
2. únor 2012

Sovo děkuji za povzbudivou zprávičku 🙂

twininky
2. únor 2012

@karlam moc a moc děkuji 😉 🤐 😉 a neboj bude dobře....musí.. 😉

fiallinka
2. únor 2012

@karlam já jsem se právě toho Vlašína ptala a prý ne, poslal mne do těch Bohunic... to doporučuju... já jsem byla i ráda, že mne hospitalizovali, mám to do Brna 130 km a to se mi nechtělo po tom zákroku hned jezdit...

@twininky já ti teda radši budu držet pěsti jen na jedno 🙂, ale chápu, že bys dvě brala, a z darovaných je to dsot časté.

twininky
2. únor 2012

@fiallinka moocc děkuji, hlavně ať je všechno zdravé 😉

fiallinka
2. únor 2012

@twininky a víš co, já ti budu radši držet pěsti, ať nejsou tři 🙂

twininky
2. únor 2012

@fiallinka no to asi ne, mám jen 2 embryjka 😉

fiallinka
2. únor 2012

@twininky no jen abych ti rozšířila obzory: nejčastější případ redukce je právě po ivf, kdy se vloží dvě embrya, ale to jedno se pak ještě rozdělí... 😖

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru