Redukce dvouvaječných dvojčat na jedno. Jak?

irinina
2. bře 2009

Dobrý den,ráda bych se vás zeptala jestli se provádí redukce dvojvaječných dvojčat na jedno?A jestli ano jaká jsou rizika,a v kolikátým týdnu se tento zákrok provádí?Děkuju moc za odpověd I.

naatasa
4. bře 2009

Ahoj irinino, já o tom ješě moc nevím, že čekáme dvojčátka vím teprve třetí den, ale dr. mi říkala, že ze závažných problémů se provádí kolem 12-tého týdne, ale je tam vysoké riziiko, že bude potrat, takže to vemi neradi dělají, myslím že pokud to bude tvé výslovné přání, mají povinnost to udělat, ale nejsem si jistá...

Já teda když nebyla těhotná, tak jsem si dvojky neuměla představit a taky jsem si říkalal, že bych šla na redukci, i kvůli zdraví, ale teď jsmese s tím tak zžila, že ani náhodou a mám velký strach, aby to obě u mě vydržely

geminis
4. bře 2009

Ahoj irinina,

redukce dvojčat, dvojvaječných, je možná.

My máme doma dvojvaječná dvojčátka, holčičky, a jednou se mě ptali, zda uvažujeme o redukci. Ptali se mě na to myslím v 6tt.

Ani na moment jsem ale o redukci neuvažovala.

Rozhodně je u redukce riziko následného potratu. Můj ošetřující gynekolog řekl, že on by nikdy redukci nedoporučil, i právě kvůli tomuto riziku.

Je to dvojnásobná práce, ale nejmíň čtyřnásobná radost!!! A dvě dětičky oceníš, když si spolu začnou hrát, to je nádherný pohled, jak dva malí tvorečci spolu objevují a obdivují svět. A v neposlední řadě Ti nevisí na noze, jako někdy jedno dítko monomaminkám.

Pokud tedy nemáš zdravotní problémy, zvážila bych tento krok velmi dobře. Pak už není cesty zpět.

renap
4. bře 2009

Ahoj,já jsem v 15.týdnu po IVF a na konci 12.týdne jsem byla na redukci ze 2 na 1.Konzultovala jsem to se 4 gynekology,už v CARu se mě ptali jestli o tom uvažuju.Jsem dětská sestra,dělala jsem i na nedonošenecký JIP a měla jem šílený strach z předčasnýho porodu.Je mi 36 a porodila jsem jedno donošený dítě 28OO.g.Takže mi řekli že riziko že je porodim tak malý že aspon jedno bude mít trvalý následky je tak 50 na 50 a to jsem prostě neriskla.Jinak ta redukce se dělá úplně stejně jako amniocentéza,přes břicho do něj píchnou KCl a zastaví mu srdeční akci. Toho druhýho se to vůbec nedotkne pokud teda máš dvojvaječný,u jednovaječných to asi udělat nejde.To riziko je stejný jako u AMC,takže zdaleka ne tak hrozný jak někdo straší.Když mi dělali před propuštěním UTZ jestli je to druhý mimi v pořádku,tak mi dr.řekl abych neměla výčitky,že ted mam daleko větší naději že budu mít jedno zdravé dítě a že mají plnou JIP těžce nedonošených dvojčat po IVF s tak špatnou prognozou že to zničí život celé rodině.Nevim kolik ti je a jak jsi na tom zdravotně ani proč to chceš udělat,ale přeju ti aby to dopadlo dobře.A obdivuju všechny které měli odvahu a věřili že to dobře dopadne,já jsem byla přesvědčená že u mě by to skončilo špatně a rozhodně toho rozhodnutí nelituju,naopak se mi po tom ulevilo a konečně mam pocit že jse normálně těhotná a začínam si to užívat 🙂

irinina
autor
4. bře 2009

Ahoj Renap,moc děkuju za podporu,opravdu mi to pomohlo!!!!Je mi 31 let,máme 3 letého syna,a chtěli jsme druhé ditko.Ale když mi oznámili že tam jsou dvě,tak to bylo pro nás obrovské překvapení.Nechci tady vyjmenovávat proč nemůžeme mít 3 děti,bylo by to na dlouho....Ale chci se tě ještě zeptat,honě mi lidi říkali,že když ty děti rozdělím,že potom tomu jednomu z dvojčat který se narodí,bude to druhý nějakým způsobem chybět,že bude mít celý živót z toho nějaký psichycky poruchy.....A chci se tě zeptat,kde jsi byla na tý redukci,mohla by jsi mi doporučit kde jsou na to odborníci?Ještě jednou moc Děkuju Irinina

renap
4. bře 2009

Irinino,to že by to dvojče tomu druhýmu chybělo jsem nikdy neslyšela a přijde mi to jako nesmysl,každý bylo zvlášt ve svym plodovým vaku,mělo svoji placentu a mezi sebou přepážku a ve 12 týdnu těžko něco vnímají kolem sebe. Kromě toho prý až 30% těhotenství začíná jako vícečetné a v 1.trimestru to jedno zanikne a vstřebá se a když ženská není tak sledovaná jako my po IVF tak to třeba ani nezjistí-říká se tomu syndrom mizejícího dvojčete,takže podle toho by třetina dětí měla životní trauma že mu chybí sourozenec. Tu redukci mi dělali v Plzni na klinice a dělají to asi docela často,říkali že v tom týdnu jsem už čtvrtá. A vim že to dělají i v centrech asist. reprodukce,to se musíš domluvit se svým gyn.dr. kam tě pošle.A víš určitě že máš dvojvaječný,jestli vznikli přirozeně tak bývají spíš jednovaječný,si myslim ale snad se pletu.

geminis
5. bře 2009

Tak já to tedy slyšela, o tom, že když se miminka rozdělí, že si pak budou chybět. Ale to asi u těch jednovaječných. A tam ani nevím, zda by redukci provedli. Možná i z tohoto důvodu jsem ale o redukci vůbec neuvažovala, protože bych na to pak musela furt myslet...a to máme holky dvojvaječný.

renap,
na tom, zda jsou mimča jedno nebo dvojvaječný nehraje roli, zda byly počaty přirozeně nebo ne.

fiallinka
6. bře 2009

irinina: najdi si informace na www.neplodnost.cz, rozhodně tam doporučují nějaké pracoviště v Praze a konkrétního člověka, už nevím jméno... i když tam to řeší většinou, dkyž po ivf zadaří trojčata. Většinou se to dělá okolo 12. týdne a taky se často to té doby stane, že to jedno dvojče zmizí samo...

Jinak já myslím, že možná k tomu lepší přistoupit teď, než pak mít dítko, tkeré nechci. Jinak si nemyslím, že by v tak časném stádiu těhu ovlivňovalo to druhé dvojče to, co uděláš. Spíš už o tom přemýšlím já, jestli to tak může být, ale já jsem o druhé dvojče přišla těsně před porodem.

dandulka1
13. bře 2009

Ahoj, jsem v 8. týdnu těhotenství s dvojčaty. Dnes nám lékař oznámil že ze zdravotních důvodů musím na redukci, jak to probíhá a jak dlouhý je pobyt v nemocnici? Díky za odpovědi. Danča

irinina
autor
17. bře 2009

Ahoj dandulko!Já jsem ted v 9 týdnu s dvojvaječnými dvojčaty,a včera jsem byla u doktorky a ta mi řekla že ta redukce se dělá mezi 11-13.Týdnem ,provádí se to jako amniocentéza,a dělá se to ambulantně,prý se potom ani nemusí ležet.Tak at ti to dobře dopadne,mě to taky už brzo čeká...................Irinina

renap
17. bře 2009

Ahoj,já jsem byla na redukci na konci 12.týdne a u nás to dělají na klinice a leží se tam do druhýho dne,ale já jsem tam byla 3 dny,protože měli podezření že odteklo trochu plodovky,ale pak už to bylo v pořádku. A dávají 2 dávky antibiotik do žíly jako prevenci zánětu dělohy a pak mi řekli že mam 14 dní být v klidu,nic nedělat,nenosit a tak. Tak at´vám to dobře dopadne 😉

gloglo
18. bře 2009

😕 😕 😕 😕 ............ no to čumím, nikdy jsem o redukci neslyšela...........a je to šok,........ při jakých zdravotních potížích se doporučuje????????? jaký vznešený název...........redukce.......a nebo dělá se to.........Jak nato může některá jít když se těší na miminko... a už ho považuje za svoje....je mi z toho špatně. Mám jiný názor.........tak mě odsuďte, aspoň někoho, když ne sebe........lékař Tě nemůže na tento zákrok nutit.......Jedno je miminko a to druhé jenom to????? KAM TEN SVĚT SPĚJE

marrha
18. bře 2009

Gloglo...souhlasím sTebou..i když...ze zdravotních důvodů to pochopím...někdo může mít problémy s dělohou, že by prostě dvojnásobné těhu neunesla a byl by pak ohrožen život i matky...ale pokud jen někdo nechce dvě děti, to fakt ne..
Ale nechápu teb výběr, jak si někdo může vybrat, které dítě vlastně zabijou...ten plod už má srdíčko, všechno..prostě nechápu 😔
Taky byl pro mě šok, že čekáme dvojčata, ale tady tohle by mě nikdy nenapadlo 😔

helisek84
18. bře 2009

Nedalo mi do této diskuze nenahlédnout a nevím, co na to napsat...nedokázala bych vědomě zabít svoje dítě...ať si o mě každý myslí co chce, ale na tohle bych nepřistoupila nikdy dobrovolně ani kdybych doma měla už deset dětí a finanční situace nebyla zrovna růžová...
Kdyby život obou děti ohrožoval můj, za život, že oni přežijí, tak to taky nepodstoupím, tím jsem si jistá.

Pokud by měly být děti postižené, těžce nemocné a celý život na někom závislé, tak to by byla asi jiná situace...

Mám po porodu mrtvých dvojčat ve 20tt a ani nedoufám, že na to někdy zapomenu...moje mamka byla na potratu, protože otec pracoval blízko chemičky, která vybuchla....tehdy byla jiná doba a ona musela. Je to 25 let zpátky a ona na toho několika milimetrového tvora nezapomněla...

musko
18. bře 2009

ja myslím, že každá máme svoje vnútro, svedomie a dovody..... Ja som zdravotník a po tom, čo viem, by som do toho tiež nešla, ani by ma to - pravdu povediac nenapadlo, ale to záleží na konkrétnom človeku.... Myslím, že v dnešnej dobre, keď pribúda žien, čo ťažko otehotnejú a tešia sa na dieťa a podstupujú všetko pre to, aby ho mali ja to to prinajmenšom divné..... A MK je toho dokazom.... Viem o tých, čo to podstúpili - u dvojčiat - a to druhé miminko je ťažko postihnuté, telesne aj mentálne.....
Ja čakám druhé miminko, trochu sa nám to komplikuje a tak na všetko reagujem precitlivelo, tak sa ospravedlňujem - ale nepríde Vám to fakt divné - veď dvojčatá sa dajú donosiť.... A to čo píšu dievčatá, že to druhé miminko, tomu, čo prežije chýba - s tým súhlasím. veď dlhodobé sledovania ukazujú, že aj deti, ktoré boli " nechcené" - počaté dajme tomu pri znásilnení a pod a sa líšia od tých chcených a očakávaných. je tam to naladenie maminky.... A neviem, myslím, že aj tám mamina, to musí na sebe pop tej redukcii cítiť - veď to nie je boľavý a deravý zub.....
Ale ako hovorím, nikoho nechcem súdiť - nemám na to právo, len je to moj názor a pocit.....
Hlavne Vám prajem, aby ste to všetci v zdraví prežili, určite to nie je jednoduché rozhodnutie - nechcela by som ho robiť...... 😢 😔

aluskas
18. bře 2009

Tak tomu říkám Sophiina volba...ale na hlavu postavená..dobrovolně volíte mezi jedním a druhým dítětem....

A rozhodnout se pro redukci kvůli strachu z předčasného porodu...prvního syna jsem porodila ve 33.týdnu...začátky byli krušné, ale je to nádherný zdravý kluk, bez jakýchkoli následků. Po druhé jsem otěhotněla 5 měsíců po porodu....ani ve snu mě nenapadlo, že bych kvůli opětovné hrozbě předčasného porodu šla na interupci. Nikdo mi nezaručil, že donosím do termínu...přesto doufám...a když ne, nevadí, jednou jsme to zvládli, zvládneme to zase!

Tohle bych fakt nedokázala...jednomu človíčkovi dát šanci na život a druhého zabít...to je hnus 😔

arwenka
18. bře 2009

Zdravim Vas. To, co tady ctu, je naprosto nepochopitelne, je mi z toho smutno a vubec nechapu, jak to nekdo muze udelat. Dvojcatka se zpravidla rodi predcasne, ale diky dobre fungujici peci se behem nekolika mesicu vyrovnajiá svym donosenym vrstevnikum.
Byla jsem ve strasnem soku, kdyz jsem se dozvedela, ze jsou dve, mam novou praci, ve ktere jsem teprve od loistopadu, pritele, se kterym jsme OPRAVDU kratkou chvili, mamku, ktere je 71, syna, ktery nastupuje do 1. tridy, jdeme do pronajmu, b udu muset zustat v praci kvuli penezum, i kdyz to pan doktor nedoporucuje a hodne nerad vidi - presto by me ani NA VTERINU nenapadlo, ze bych je zabila, obe nebo jedno, na tom nezalezi. Chapu, ze je mozne, ze doktor doporuci redukci ze zdravotnich duvodu, ale dobrovolne nechat umrit svoje dite ????????? ☹

murecka
18. bře 2009

Arwenko, mluvíš mi z duše. Líp bych to nenapsala.

pepibubu
18. bře 2009

nebudu soudit a odsuzovat, na to nemám právo. Řeknu to za sebe - redukci bych byla ochotná zvážit v případě, že bych čekala tři a více dětí - jinými slovy pokud by hrozilo, že by nemuselo přežít ani jedno z dětí. Ale všechno je to otázka svědomí a názoru té konkrétní maminky. já bych to nedokázala, to vím určitě.

arwenka
18. bře 2009

Muri, vzdyt je to strasna predstava. Naprosto silena. Kdyz jsem tady cetla prispevek od heliska84, tak jsem si znovu uvedomila, jak je zivot krutej. Co by ona dala za to, kdyby jeji holcicky zily. Taky mam spoustu strachu, ze to nezvladnu, ze je neuzivim, nikdy jsem neplanovala tri deti, ale proste to tak ma byt a pokud jsou zdrave, maji prece pravo zit (to by mely i nemocne, ale je to snad jedina situace, kdy bych uvazovala o tom, zda si dite nechat, protoze takovou peci bych nezvladla na ukor tech dalsich - zdravych ☹ )

katy.m
18. bře 2009

...nedá mi to,abych tady nenapsala svůj názor... 😔
Původně jsme čekali trojčátka,ale dva prďolci se vyvíjeli jak měli a to třetí za nima hodně zaostávalo.V 10tt mi lékaři oznámili,že třetí nejmenší a nejslabší prďolka svůj boj vzdává a postupně zaniká,ale že čím vyšším termínu budu,tím více to ohrozí ty dvě další(údajně kvůli větší krevní ztrátě a hematomu).Navrhli,že mezi 11-12tt uděláme redukci.Samozřejmě mě to trápilo,ale pro záchranu těch dvou bojovníků bych udělala všechno.
Příroda si ale poradila sama a třetí mimísek nás v 11tt spontánně opustil.
Jen tím chci říct,že pokud je důvod ze zdravotního hlediska,rozhodla bych se stejně... 😅

arwenka
18. bře 2009

Jasny vec, ze pokud jde o zdravotni stranku....tahle diskuse byla zalozena na dotazu na redukci bez zdravotnich duvodu, to me dostalo 😢

smilers
18. bře 2009

irinina ja jsem sice primo redukci nepodstupovala, ale mela jsem 3 tydny na to, abych se rozmyslela, zda redukujeme ze 3 na 2, zvazovala jsem pro a proti, jestli to financne utahneme, a co kdyz bude treba jedno postizene, ta situace je o tohorsi, nakonec jsme do toho sli i za cenu toho, ze se budeme muset uskromnovat, jen ti chci rict, ze se to da utahnout a ty mas treba o proti me jednu velkou vyhodu, ze mas doma uz jednoho pomocnicka 😉 jinak redukce ma i urcite procento, kdy pri redukci muzes prijit i o ten dalsi plod, to jen aby jsi vedela, ze to neni jen tak, at uz se rozhodnes jakkoliv, preji ti hodne stesti a pokud mozno pohodove tehotenstvi 🙂

renap
18. bře 2009

Já si myslim ,že je to každýho osobní věc a nikdo nemá právo nikoho odsuzovat,každá která to podstoupila k tomu měla dost vážný důvod jinak by do toho nešla.Mě předtím na genetice doktorka řekla,abych se rozhodla jenom podle svýho pocitu a psychickýho stavu a neohlížela se na to co mi kdo radí,že nikdo z těch chytrých rádců se mnou pak nebude až to špatně dopadne.Já jsem to prostě udělala proto abych jednomu dala šanci že se narodí donošený a v pořádku.Pracovala jsem na NEO JIP tak vim jak ty těžce nedonošený děti vypadají a jakou mají prognozu.to není jenom o tom že jsou prostě menší a že je v inkubátoru dopečou,naprostá většina nedonošenců má krvácení do mozku a spoustu jiných komplikací.ale nechci tady strašit ty které dvojčata čekají,naopak já vás obdivuju že máte odvahu a přeju vám aby to dobře dopadlo.Já jsem tu odvahu neměla ,zčásti kvůli tý profesionální deformaci,a taky kvůli zkušenosti z blízké rodiny-dvoje dvojčata,přežilo jedno a je těžce postižený. Ato se u mě určitě nedá říct,že jsem otěhotněla snadno-4roky snažení, 2 cyklus IVF,první skončil missed abort v 8.týdnu,je mi 37,takže tohle je moje poslední šance mít dítě,proto jsem chtěla udělat všechno proto aby to dobře dopadlo.A gyndaři berou vícečetný těhot. jako komplikaci a rozhodně mi to nikdo nerozmlouval,naopak.

kralovna45
18. bře 2009

Ahoj, vkládám se do diskuze, protože i já mám svůj názor.... nikoho za jeho neodsuzuji.....souhlasím s RENAPkou..
Ano, je potřeba si uvědot, že naše zdravotnictví je na velmi vysoké úrovni a dokáže mnohdy zázraky,dokonce zachránit i hodně nedonošené děti,.....ale jen málokdo z nás ví jak ty děti dál fungují, jaký mají další následky....
Takže je to sice Sophiina volba a velmi těžká, ale každá má důvody proč ano i proč ne..
Nemluvte tu prosím o vraždách nebo podobných věcech....

marrha
18. bře 2009

Kralovna vyjádřily jsme pouze svůj názor, tak jako ostatní...
O tom diskuze snad je, ne?

aluskas
18. bře 2009

Ve svém okolí znám několik rodin, které mají dvojčata...několik z nich je plně donošených, několik z nich se narodilo předčasně a jsou v pořádku.
Redukovat jedno z dvojčat, protože se bojím, abych neporodila předčasně je asi jako kdybych se bála vyjít ráno na ulici, aby mě neporazilo auto, nezlomila jsem si cestou nohu apod.....

Stejně jako se mohou a nemusí dvojčata narodit předčasně a být či nebýt v pořádku, stejně tak se může či nemusí narodit i jedno dítě předčasně a být či nebýt v pořádku...
Tohle nikdo nikdy neví a hrát si proto na matku přírodu a rozhodovat o bytí či nebytí živého tvora je dle mého odsouzeníhodné.

smilers
18. bře 2009

aluska irin ale nikde nepsala, ze tu redukci chce udelat kvuli tomu, ze se boji aby neporodila predcasne, pokud reagujes na ni 😉 nebo jsem slepa a nekde to pise?

aluskas
18. bře 2009

Irinino, až se ten prcek, kterému jsi "dovolila" žít narodí a ty na to úžasné malé stvoření budeš koukat, nebudeš přemýšlet o tom, jaké by bylo druhé dvojče? Zda by mělo také modré oči nebo třeba úplně jiné, jestli by to byla holka nebo kluk....
A až si ten prcek bude hrát, nebudeš přemýšlet nad tím, jaké by to bylo, kdyby si tu teď hráli dva...
A nebudeš přemýšlet nad tím, že až tady jednou jako rodiče nebudete, bude mít tvoje dítě dalšího sourozence...člověka na kterého se může spolehnout a kterému může věřit....
😔

aluskas
18. bře 2009

Smilers, pise to Renap.

smilers
18. bře 2009

alus toz to ja, sem si rikala 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru