Revize dělohy a zkušenosti s ní

evuliss
28. črc 2009

Ahoj holky,jsem tu nová a chci se zeptat jestli mi prosím napíšete vaše názory!!
Jsem 5 den po revizi dělohy po zamlklém těhu 😢 a chci se zeptat jak bylo vám které máte tuto špatnou zkušenost?Snad nevadí že to připomínám je to citlivé téma.
Mě první dva dny skoro nic nebylo jen pobolívalo břicho a včera jsem začala mírně krvácet jako by slabá MS.Volala jsem pro jisotu do Caru a řekly mi že je to normální,děloha se čistí,pokud to nebude moc silné a nebudou veliké bolesti tak by to krvácení mohlo trvat tak 3 dny.Mě to vylekalo,myslela jsem že je nějaký problém.Taky mi poradily at piju citronádu že to zastavuje krvácení....Tak to zkouším a upíjí vodu s citronem 😖...
Pokud se můžete podělit o zkušenosti po revizi,budu moc ráda za vaše příspěvky-jak jste se cítily,jestli jste měly nějaké problémy nebo to bylo dobré a jestli jste taky krvácely?
Děkuju Evuliss

stephanie
20. led 2010

....je to smutné...

phoebe.b
20. led 2010

Vite co je ale jehori?ze mijeste to odpoledne ta doktorka napsala do zpravy tohle! "bolesti popiírá, děloha klidná, nekrvácí, nešpiní" na to člověk nemá slov, zvažuji stížnost na Motol na konkrétní "doktorku", už toho mám dost. chovat se k nam neumi a hraji si na Bohy. mam jeste v zive pameti,jak me s mym druhym, dcerkou po 13.dnu prenaseni , po privozu sanitkou a kontrakcemi po 4 minutach poslali domu a ja jela pak do Thomayerky, kde jsem uz po prijezdu mela hlavicku venku! rodila jsem doslova na pripravne.a pak verte doktorum ☹

stephanie
20. led 2010

zanny já jsem byla po stimulce úplně hotová, měla jsem ten hyperstimulační syndrom, takže mi bylo zavedeno jen jedno embryjko
u toho KETu to bylo teď takové víc v pohodě, nic mě nebolelo, byla jsem v klidu...jen u KETu je menší šance na oplodnění

stephanie
20. led 2010

já bych si phoebe asi stěžovala...přeci se k nám nemůžou chovat jako k zvěři

phoebe.b
20. led 2010

jenze se chovaji Stephanie ☹ preju vam holky at vam to vyjde,at uz z umeleho nebo prirozeneho oplodneni at jsou jen zdrava miminka a stastni rodicove, tak to ma byt. i kdyz ten rok moc hezky nezacal a kazda mame sram na dusicce, preci musi nekdy padnout i druha strana mince a prijit stesticko.

stephanie
20. led 2010

jj phoeb, budeme doufat, když jsme teď dole, tak by to mělo jít zas nahoru, ne? 😉

zanny
20. led 2010

Phoebe,to bych si asi stěžovala taky,ale těžko říct,co z toho bude..stejně budou všichni držet při sobě 😠 😠

Stephanie,já jsem při prvním Ivf měla taky hyperstimulák,přešla jsem do jiného Caru a další stimulace byla ok.Taky jsme si nechali zavést jen jedno embryjko.

stephanie
20. led 2010

... no já jsem u té první stimulace prý nějak moc reagovala - nechala bych si zavést dvě embryjka, ale na doporučení doktorky jsme souhlasili jen s jedním - dvě můžou dělat u hyperstimuláku neplechu

u dalšího pokusu si nechám zavést taky dvě 😉

a který pokus to teď byl?

zanny
20. led 2010

Stepahanie,to byl druhý pokus.

stephanie
20. led 2010

...hm,,,takže tak jak já...tak snad se do třetice zadaří, co? 😉

kamarádka mi poradila, že si mám koupit kyselinu listovou, že to je dobré na členění buněk

zanny
20. led 2010

Stephanie,tak snad jo,třetí pokus musí už vyjít 😉 .Já zobu listovku pořád.Mám Femibion 800,je v tom listovka nějak upravená,prý to tělo lépe vstřebává,tak na to koukni.Sice to vyjde 300kč na měsíc,ale co.

stephanie
20. led 2010

jo zanny, já už o tom slyšela, dokonce i na nějakém portálu to doporučoval doktor - že je to lepší, že ta listovka se nějak líp vstřebává - ale je tam i jód, a ten mi nebyl doporučen, protože jsem měla něco se štítnou žlázou, takže zkusím jen tu listovku - je na dělení buněk, ne na členění 😉

ještě jsem si objednala ten femigard (taky stojí přes 300) - jsou to bylinky, mám dost nepravidelnou menstruaci, tak snad to zabere
ještě jsem si říkala, že začnu i cvičit, ať jsem trošku fit (samozřejmě po šestinedělí) a pak zas na to hupsnem 😉

a řekl ti něco dr.? jako proč se to stalo? předpokládám, že ti řekl, že to je příroda, že?

lusye
20. led 2010

phoebe.b, hmm .. mas opravdu desne zazitky. 😠 😠 Pristup doktorky je opravdu desny! 😠
steph, aha, ty sis musela vzit svou?! 😨 No me dali ty jejich, ale ty nejsou ani nalepovaci, no strasne.
Teda ja s nemocnici fakt nemela problem, to by mi jeste chybelo. 🙄

lusye
20. led 2010

zanny, i ja si ted koupila Femibion a budu brat uz ted pred otehu. Je pry nejlepsi. Do ted jsem mela Calibrum Babyplan. Beres to denne? Ja prave nekde cetla, ze pred otehu brat ob den ... 😕 Tak nevim.

hadonoshka
20. led 2010

Ahoj phoebe to je fakt hrozný co se stalo, mně nejde do hlavy jak se při vypuzování mohlo dostat jedno mimi do vejcovodu, to by muselo zalézt zpět nahoru to se mi nějak nezdá. Ještě že do Motola nejezdím, tam by mně nikdo nedostal. Na tu doktorku si stěžuj, ať si to slízne mrcha.
Na mně byla hnusná při minulém porodu sestra na příjmu a můj manža ji tak sjel, že pak už jen pípala. Ženský jako doktorky dokážou bejt pěkný svině, po porodu minule mi pořád nadávala jedna dětská jak držím dítě a jak tohleto a támhleto a sestry se mi pak za ni omlouvaly a říkaly, že dělá na porodnici ale sama děti nemá a záviděla mi ty moje. Já jsem ještě nepotkala doktorku ženskou, která by mně dokázala vyšetřit tak aby mně to nebolelo. Místo toho, aby byly opatrný, tak jsou horší než chlapi. A takový svině jako byla tahle by na gynekologii neměly co dělat. Teda to mi hnulo žlučí.
Já jsem měla klid, na pokoji jsem byla sama, akorát jsem si teda druhej svátek vánoční představovala jinak, jediné co mně štvalo bylo to jak každý říkal no co děti už máte buďte ráda. Jak mám být ráda, když jsem se svým současným manželem konečně čekala po 8 měsících snažení třetí dítě a potratila jsem ho. Na další pokusy už moc času nemám.....

phoebe.b
20. led 2010

Hadonoshko ja sama nevim,jak se mi tam mohlo dostat,kazdopadne mi ver,ze kdyz mi jet tak,jako kdyby se nechumelilo rekli,ze mi proste seberou levy vejcovod,mohlo me trefit, ke vsemu tomu jeste tohle ☹ to co jsi rikala o te setre to si myslim je pripad i te doktorky, pritel mi taky rikal,kdyz ji videl,ze je zamindrakovana,ze sama deti nema,ale kdyz jsem to pak rekla sestricce jak se chovala, dala mi tise za pravdu,pry peruje i personal. tohle ja proste nepochopim, to je jako s uciteli,kdyz nemaji radi deti,proc je uci? proc doktor co svou praci nema rad,nebo je necitlivy k pacientum je ma lecit? je mi z toho na zvraceni, misto trochy utechy se clovek dockal akorat bezcitnosti ☹ ale cemu se divim,vzdyt jsem podle ni bolesti popirala uz odpoledne... 🙄

jankabry
20. led 2010

phoebe.b:
JE mi moc líto, že zase vítáme někoho nového ☹
Holky už to řekly za mě ... ale jenom tolik - Motol je DĚSNÁ nemocnice a tuhle pověst má po celé ČR! Máš to pak kousek do vojenské, ne? Kdyby se Ti cokoliv stalo, nechej se odvézt raději tam, i kdyby to mělo být o deset minut cesty déle 😉 Přítel dělá nemocniční software, který dělal i pro Motol a nenechal by si tam ani ostříhat nehty, jak sám řekl 🙂 a když mě v Praze vezli sanitkou z Břevnova, ptali se mě, kam chci, já že mi je to jedno a oni, že teda buď Motol nebo vojenská, ale pokud nepreferuji veterinu, raději by mi doporučil vojenskou 😀 to hovoří za vše 😀
Jinak teda moje osobní zkušenost je - v gynekologii jsou rozhodně lepší chlapi. Nevím proč, ale je to tak. Já kterou ženskou potkala, tak to byla pěkná megera. Ono to je možná logické - jí třeba nic nebolí, nikdy neměla problémy, ale na druhou stranu ví tak nějak lépe o tom, jaké můžou být .. ona to tak ale neřeší a proto jí pak udivuje a třeba i štve, že někdo to řeší, má problémy a tak. Protože když je ona nemá a je přece žena, tak proč by je někdo měl? Aspoň mi příjde, že se takhle chovají ... Ne všechny, ale většina fakt jo. Mluvím ale sama za sebe, někomu určitě zase vyhovují ženy 😉

stephanie:
jo no .. ale tak snad už je to za mnou 😉 !!! ťuk ťuk ťuk 🙂 vypadá to, že MS pomalu končí, tak mi tak nějak dodává pocit nového začátku. Fakt i přes to, co jsem si musela prožít, jsem v pohodě. Je to určitě hlavně tou svatbou a že jsem začala něco dělat hned. Jinak bych se zcvokla... Na mě je to docela i divné, páč já jsem fakt přecitlivělá až moc, hroutím se z každé blbiny, ale tohle jsem přešla fakt dost rychle. Jo když to někomu třeba vyprávím, jenom zmínka, tak se mi nahrnou slzy do očí a nemůžu o tom mluvit, ale to je jasné. Prostě na to nemyslím a jdu dál, však ono se nám to podaří 😉 !!!

Jinak u mě asi s tím psychyckým zotavením hrál v můj prospěch i ten fakt, že jsem se o tom, že to nemusí dopadnout dozvěděla při návštěvě u svého gynekologa po mini zašpinění což bylo někdy v 7+2 tuším .. pak jsem byla v 8+0 na kontrole, na kterou jsem už byla objednaná od začátku těhu s tím, že uvidíme srdíčko a přítel si na to bral volno ... no a neviděli jsme nic, ale nechtěl nad tím ještě lámat hůl. Nicméně mi řekl, že to spíše nedopadne, ale moc hezky nám o tom povídal, když viděl, jak tam brečím .. říkal to všechno Pavlovi, že se to tak prostě děje a že to přejde, že kdysi to měli lepší, když toho tolik nevěděli a tak to neřešili .. takové ty normální řeči 🙂 ale říkal to fakt moc hezky a hlavně na něm bylo vidět, že mu je opravdu moc líto, že nám to musí říkat :-/ upřímně ho to mrzelo, byl fakt smutný ... a já to chápu - vidět těšící se pár, navíc jeho posláním je starat se o ženy tak, aby měly děti a teď tohle ...
Další kontrola v 9+0 a zase nic 😢 takže na druhý den revize. Tam mi brali ještě kontrolně hcg, i když na utz stejně nic neviděl - jen prázdnou dutinu - prostě se to dělá...
Takže jsem měla skoro 14dní na to se s tím nějak smířit a příjmout to, že to nevyšlo a je to tak asi lepší. Jít na revizi rovnou, by mě asi taky kleplo. Člověk se pak ptá, zda něco nezanedbali, že se tomu mohlo dát zabránit ... ale nemohlo ☹ Oni ví, co dělají. Navíc na revizi posílá obvodní gynekolog a pak v nemocnici ještě jeden kontrolní utz od jiného lékaře, takže je nemožné něco zanedbat. Já se zase ptala, proč v sobě musím nosit mrtvé dítě ... jestli mi to nějak neublíží - mohla jsem ho začít vstřebávat, což by znamenalo otravu krve... Každý si najde něco, co mohlo být jinak a doktoři "určitě" dělají špatně ... pomáhá to v těhle těžkých chvílích, chápu.

život jde dál, holky 😉 a do konce roku jsme těhu všechny 😉 !!!

lusye
20. led 2010

holky, ja mam dr. zenskou a jsem maximalne spokojena. Takze asi mam vyjimku. Nemuzu objektivne posoudit. Ale ma je fakt fajn a profesionalka. Citliva, pecliva, lidska, vse vysvetli, ja bych nemenila. 😉 Mam z ni fakt pocit, ze ji na me zalezi. Mrzi me, ze mate tak spatne zkusenosti. 😔
Ja jsem z Moravy a i ja slysela, ze Motol ne!!! 😨
Jasne, jak pise Jankabry, zivot jde dal. Ja to tak beru a uz se tesim na dalsi snazeni. 😵

stephanie
20. led 2010

jankabry - vidíš a mě poslali na revizi hned - byla jsem v nemocnici od pátku do pondělka a v neděli mi to dr. úplně chladně oznámil, prostě že nic nevidí a hned mě poslal na revizi - jelikož jsem v nemocnici už byla, nikdo mi žádné kontrolní sono nedělal...nic víc mi k tomu neřekl, ani slovo...pak jsme jeli ještě spolu výtahem o patro výš a já jsem se zmohla na otázku - proč k tomu došlo - a na to on, zase tím klidným chladným způsobem - že ať jsem ráda, že se to stalo teď a ne později---ani jsem se ze všeho nestačila nějak vzpamatovat, nebo si to pořádně uvědomit a už jsem byla na sále...
a navíc mě udivovalo, že nečekal ani na výsledky hcg do druhého dne....teď už jsem ponaučena a už bych se nenechala
manžel byl z toho taky rozčarovaný, tak se chtěl s tím doktorem o tom pobavit - a on ten panáček byl ještě mrzký, že mu musí něco říkat - úplně na něho vyjel, jako jestli mu nestačí, co mu manželka řekla....a co jsem mu tak asi mohla říkat, když jsem byla po narkoze...
je mi z těch doktorů na blití, co oni si vlastně myslí

jankabry
20. led 2010

stephanie:
na výsledky hcg se čeká v nemocnici tak max. hodinu, možná je už měli .. ale je zbytečné to řešit. Pokud tam nic neviděl, fakt to nemělo cenu.
Ale přístup lékařů je otřesný. Přítel s nimi pracuje - dělá v největší softwarové firmě pro nemocnice. Už mu z toho hrabe ... dobrovolně na chatě netopil, aby onemocněl 😀 a teď mi skučí vedle a volá jenom "čajíček" "hamí" a tak 😀 Oni jsou buď empatičtí doktoři, nebo ne .. a i Ti co empatičtí jsou, někdy mají svůj den. Chápu, že požadujeme, aby se s každým z nás zacházelo co nejlépe a indiviuálně, ale to nejde .. Kdyby se s tím ten doktor měl takhle zaobírat, fakt by ho asi kleplo. Navíc, člověk po nějaké době otupí ... ale i tak, tomu rozumím a taky vyžaduju, aby se chovali zrovna kě mě hezky 😉
ale ke mě se špatně choval doktor jednou a dostal sprda na tři doby 😀 a od té doby jsme nejlepší kamarádi 😀 teda ne doslova, ale když za ním jdu, tak samý srandičky a tak 🙂
Ono chce si to nenechat líbit hned a pokud ne hned tak dodatečně s dostatečnou razancí. Bohužel u nás v ČR je zvykem, že si necháme nas*at na hlavu a doma na ně nadáváme, ale to je k ničemu. Fakt to chce po nich ječet a v horších případech, jako třeba phoebe.b, neváhat s žalobou či minimálně stížnosti na vedení nemocnice nebo lékařskou komoru.

jdu vybírat nábytek 🙂

zanny
20. led 2010

Stephanie,v nemocnici mi neřekli nic a ke své gyndařce jdu v pátek,ale myslím si,že mi řekne to,co ty píšeš..příroda ☹

Lusye,ten femibion beru každý druhý den,to určitě stačí.A taky mám doktorku a nemůžu si stěžovat.A taky jsem z Moravy 🙂

jankabry,jsem ráda za tvůj optimismus,aspoň vidím,že se z toho dá dostat a jít dál 🙂 .

stephanie
20. led 2010

jankabry, to hcg zjišťovali až v pondělí, to už jsem měla dávno po revizi...v neděli je laborka zavřená...teď už to stejně nevrátím zpátky...ale i když nejsem doktor, myslím si, že ten kretén nepostupoval jak měl...
teď bych byla schopna mu klidně říct co si myslím...ale jak jsem tam byla, byla už jsem ze všeho strašně psychicky zdeptaná, už jsem nevěděla, čí jsem...

tak hezký večer 😉

lusye
20. led 2010

Ono se to opravdu poprve neresi ... Proste se to stava. A padlo to na nas. Uvadi se, ze ve 20%. 😔
Tak verim, ze priste nas to uz nepotka!!! 😉
zanny, ja ted doberu Calibrum, at mi nazustane,a pak najedu ob den na Femibion. 🙂

skuldova
20. led 2010

jankarby to co popisuju je normální depka ze ztráty dítěte,já tady nemůžu popisovat všechno abych to vysvětlila,ani se nesnažím zabarikádovat,chodím ven a stýkám se s kámoškama ale vrátit se mezi ženský který na mě byly hnusný když jsem řekla že jdu na umělý,že jsem stará atp. a to je nic proti tomu co mi říkaly za zády,věř mi že vím proč tam nechci zpátky,mám informace žě můj potrat okomentovali vzkutku pěkně až se nechce věřit že jsou to taky ženský.Moje doktorka je tady vyhlášená,ale není tady moc možností,už jsem si v její péči užila dost a ne jen já.Od března jdu jinam,ale potřebovala jsem to překlenout,můj nový lékař se sám divil když jsem mu volala a bylo mu líto že mě nemohl vzít hned do péče že by tohle nedovolil.Dneska jsem dostala obyčejný neurol,slupla jeden a je mi líp,manžel koupil bylinky na spaní a povídáme si a já začínám věřit že bude líp.Potřebovala jsem jen malou pomoc a pocit že na mě někomu záleží.Zřejmě vědomí že už tu doktorku neuvidím mi taky udělalo dobře.O depresi vím také své,osm let jsem žila s člověkem který jimi trpěl a pak se vyrazila schyzofrenie a dál už to nechci pitvat,to sem ani nepatří a vzpomínat raději nechci.jinak to co tady popisuje stephanie je ten přístup který ke mě má moje " lékařka",při ultrazvuku řekla sestře ať vypíše žádanku,vrazila mi jí do ruky a řekla ať přijdu až bude po zákroku,až v nemocnici mi někdo řekl co se vlastně děje.....jo a když jsem za ní přišla prvně že nemůžu otěhotnět tak se na mě od počítače houklo " no jo ve vašem věku co by jste chtěla " ( je mi 37 )

zanny
20. led 2010

skuldová,proboha to je fakt děs,co se v tom zdravotnictví děje 😠 .Je dobře,že jdeš k novému doktorovi,aspoň budeš klidnější.S tou neschopenkou se to snad nějak vyřeší a dáš se trošku dokupy.A 37 dneska není žádný věk na to mít dítě.Ale s kolegyněma teda nevím,co si počneš,těch se asi jen tak nezbavíš 😠 .Mrzí mě,že máš tolik potíží,ale hlavně,že manžel je ti oporou a na ženské se vyprdni.

jankabry
20. led 2010

skuldova:
Já Ti moc dobře rozumím... Proto ale radím toho psychologa, ne jen kvůli vypořádání se se strátou dítěte, ale taky kvůli tomu, jak se postavit, případně čelit okolí, které nemáš zrovna nejlepší. V téhle chvíli potřebuješ někoho, kdo Ti opravdu pomůže a je fajn, že máš manžela, který Ti je oporou. Uvědom si ale, že kolegyně budou hnusné pořád ... kdy mezi ně budeš schopná jít? za měsíc? dva? tři?
Já jsem v pořádku, protože o tom nemluvím. Jsem ten typ, co se musí upnout na něco dalšího a něco dělat. Nemůžu se zaseknout, zabilo mě to. Já si třeba vůbec nepamatuju, jak jsem dojela od doktora po té kontrolní kontrole po tom špinění ... totální zásek a okno, byla jsem v šoku, ani jsem nebyla schopná brečet.
Kdyby si na mě, ale někdo ukazoval, pomlouval mě a měl narážky, nezvládla bych to a to jsem teď v klidu. A myslím, že bych to nezvládla ani za půl roku. Buď bych se zrhoutila, nebo jim vyškrábala oči a jak se znám tak by to bylo obojí s tím, že první by bylo to škrábání očí a pak hroucení 🙂 :-/ Proto jsem o těhotenství ani snažení skoro nikomu neřekla. Jen nejbližším 4 kamarádkám o kterých vím, že za mnou opravdu stojí a hlavně to nikomu nevyzvoní a rodině, ale to až když se o mě musela přijít starat mamka, protože přítel si volno vzít nemohl, po tom, co jsem skončila doma na neschopence kvůli tomu špinění a musel mě někdo hlídat, jelikož jsem odmítla jít do nemocnice. Dobře jsem udělala ....
Nevidím jiné řešení, než se s tím, jaký máš kolektiv smířit, což půjde asi těžko a nebo práci změnit .... :-/
Je fajn, že aspoň doktorku jsi změnila. Ten její přístup, byl fakt otřesný!

Moc Ti držím palce, ať jsi co nejdříve v pořádku a brzy už jsi těhule 😉
Do konce roku jsme těhu všechny, to si piš 😉 !!!

stephanie:
laboratoř v nemocnici není zavřená nikdy ... to je fakt blbost a ukamenuj mě třeba. Nemůže to tak být, výsledky potřebují nonstop ..

lusye:
no já viděla i horší statistiky s tím, kolik těhotenství do 12tt končí potratem nebo revizí ... 😢 ale co, život jde dál. Psychika je půlka těhotenství! minimálně 😉 takže hodit se do pohody a za čtvrt roku se na to jde znovu 😉 !

zanny:
já jím GS Mamavit, koupila jsem si ho ještě v těhu po tom, co mi došel Babyplan od Calibrum, protože v babyplanu nejsou vitamíny sk. B ... Jinak pak asi taky zkusím ten Femibion 800 😉 ale to bude za dlouho - mám to 100vkové balení 🙂

stephanie
20. led 2010

jankabry, tak to tě budu muset asi ukamenovat 😀 😀 😀 ...to víš, že kdybych umírala, tak by to asi nějak zařídili....ale v nemocnici, kde jsem byla je prostě ta biochemická laboratoř zavřená...mám tam známou, u které jsem pak hned byla na kontorlní hcg a potvrdila mi to 😉

jankabry
20. led 2010

stephanie:
divná nemocnice ... u nás v Ostravě mají všechny laboratoře nepřetržitý provoz. Fakt zírááááám 😕 a s těma kamenama počkej 😀

no nic mizím spát 🙂 dobrou noc 😉 !

zanny
21. led 2010

Dobré ráno,holky..

Tak to taky nechápu s tou laboratoří.Já si taky myslím,že v každé nemocnici musí být non-stop laboratoř,přece když přivezou nějakou havárku,tak musí okamžitě zjišťovat krevní skupinu apod.A když někde dělají takové zákroky a operace,tak musí fungovat laboratoř.

stephanie
21. led 2010

DObré ránko.

zanny uričtě tam je ještě nějaká laboratoř - ale asi jen pro nutné případy...když jsem jednou ležela v nemocnici, tak taky malému vyšetřovali moč a krev a bylo to o víkendu...
ale to víš, nějaké hcg nějaké vystrašené ženské pro ně až tak důležité není...copak mi šlo o život? 😖 😒 😠

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru