Revize dutiny děložní. Jaké máte zkušenosti?

yarka
21. zář 2007

Ahoj holky,
marně se snažím najít někoho, kdo by něco věděl nebo znal někoho, kdo měl problematické těhotenství - takzvanou molu (molární těhotenství)? V srpnu jsem byla na revizi s touto diagnozou, ráda bych se s někým podělila o jeho zkušenosti a tak kolem. Nevíte někdo? Děkuju!

silvik
21. zář 2007

Ahoj Yarko, tak to slyším prvně, o co vlastně jde? Co je to molární těhotenství?
😕

yarka
autor
21. zář 2007

Ahoj Silviku,
je to vlastně genetická vada, doktorka říkala, že se statisticky vyskytuje 1 případ na 4000 registrovaných těhotenství. Jde o spojení vajíčka, které neobsahuje žádnou genetickou informaci (chromozom) se dvěmi spermiemi, které chromozomy obsahují, a ty dvě otcovský buňky se ve vajíčku setkají, začnou se dělit, ale těhotenství se vyvíjí špatně. Takže extrémní náhoda. Když jsem tohle slyšela, co se mi stalo, nestačila jsem se divit! Říká se tomu "mola" - vznikne jakoby takový nádor, který kyretáží vyndají. Už jsem se jednou tady na koníkovi pídila po někom, kdo by něco o tom věděl nebo měl zkušenost, ale na nikoho jsem nenarazila.. :o(

silvik
21. zář 2007

Aha, dík za objasnění... tak s tímto zkušenost nemám ..... s revizí po potratu teda jo, ale ne v této souvislosti... 😒
Snad se nějaká maminka, která má či měla stejnou zkušenost, ukáže... 😉
Budu Ti držet palečky, aby při druhém pokusu už bylo všechno OK!! 😉 😀

wrtulka
21. zář 2007

Čauky,
to je mi moc líto..
Taky jsem o tom nikdy neslyšela.. víš asi nemůžeš nikoho najít že je to tak vzácná věc..
Hele a řekl ti doktor, co by se stalo kdybys na potrat nechtěla jít? Jeslti by miminko umřelo? Nebo bylo poškozený?
W.

len
21. zář 2007

Yarko, je mi to moc líto, ale dám ti tip - zkus nechat diskuzi přejmenovat na "mola" nebo "molární těhotenství" - tak každá uvidí, o co se jedná, a kdo k tomu bude mít co říct, ozve se 😉 Takhle ta diskuze vypadá jako o revizi, takových je tu několik, je to dost všeobecné a snadno se to přehlédne...

yarka
autor
21. zář 2007

Ahoj holky,
moc děkuju za podporu! To člověka aspoň trochu potěší.. ☹
Už jsem zkoušela založit téma "mola hydatidosa", ale je to už přes týden a nikdo se neozval, tak to zkouším aspoň takhle.. Jinak miminko se vůbec nevyvinulo, vznikl vlastně takový nádor hroznovitého tvaru. Naštěstí si toho všimli celkem brzy - v 11.tt. Prý by to nemělo mít na další těhotenství vliv, což mě celkem uklidnilo. Nevíte, jak dlouho po revizi dělohy přijde menstruace? Už bych se nejradši začala hned podruhý snažit, ale vím, že by se mělo počkat cca 3 měsíce... 😒

lenoc
21. zář 2007

ahoj Yarka, to mi je lúto, ze aj tvoje tehu takto dopadlo. 🙂 Nemám síce rovnakú skúsenost ako ty, len podobnú (zamlknuty potrat v 12tt) ale o tej mole som citala nieco v jednej knihe o tehu. Tak ak chces napisem ti sem o tom (opisem z knihy). Teda, ak mas zaujem aj o taketo info, nielen o skusenosti.

yarka
autor
21. zář 2007

Ahoj Lenoc,
to bys byla moc hodná, kdyby sis udělala čas. Zajímalo by mě to moc.
Holky, musím pro dnešek končit, děkuju, mějte se všechny krásně a přeju hezký víkend!

yarka
autor
21. zář 2007

Lenoc,
moc mě mrzí, co se ti stalo. Věřím ale, že si příští rok pokecáme v těhulkách 2008! 😉 Tak držím palečky, ať všechno i tobě dobře dopadne!

lenoc
21. zář 2007

Aj ja tomu verím, že tam pokecáme. Ja som teraz 5. mesiac po revízii a začíname teraz snažilkovať. 🙂 jaj a ešte som ti chcela napísať, že prvá MS po čistení môže prísť cca o 3-5 týždňov, u mňa to bolo tuším po 26 dňoch. No a teraz opisujem z tej knihy: Molárna ťarchavosť - pri jednej z 2000 ťarchavostí sa oplodení vajíčka v maternici nachádza namiesto oplodneneého vajíčka abnormálna masa. Troboflast (vrstva buniek okolo zárodku) sa zmení na hroznovitý útvar namiesto normálnej placenty. Keďže zárodok nedostáva potrebnú výživu, základ embrya odumrie. táto porucha sa nazýva aj troboflastová porucha alebo mola hydantinosa. Hlavnou príčinou je pravdepodobne porucha chromozómov v oplodnenom vajíčku.
Potom sú tam popísané príznaky, ale tie ťa už teraz asi veľmi nezaujímajú.... A ešte liečba: spočíva vo vyčistení maternice. Je dôležité sledovať zdravotný stav ženy, lebo v malom percente prípadov pokračuje rast hroznovitých útvarov. Nová gravidita si vyžaduje intenzívne sledovanie.
Ešte je tam napísané, že ďalšie tehu sa odporúča až po roku ale nechápem prečo. Nechcem ťa plašiť, ale je to tam tak napísané, tak som ti to radšej napísala. skús sa na to spýtať svoho lekára. Podľa mňa ti odporučí kratšiu dobu. 🙂 Tá kniha je veľmi fajn, ale niektoré veci v nej sú nepravdivé. Napr. sa v nej píše, že slabé špinenie po styku môže byť ok. Keď som ja po sytyku začala špiniť, išla som k lekárovi až o dva dni (zrovna tak som bola objednaná) a v poriadku to nebolo. Mala som zamĺknuté tehotenstvo a už sa to začalo vyplavovať krvácaním von. Chcem tým len povedať, že to info o tom roku čakania máš brať s rezervou. Veľa šťastia prajem v ďašom tehotenstve, isto sa stretneme v pokeci pre tehuľky 2008. 😉 Určite daj vedieť, čo povedal tvoj lekár. Máš k nemu niekedy v blízkej dobe ísť na kontrolu?

lenoc
21. zář 2007

A ešte: neboj, pripadá ti to čakanie na ďalšie snažilkovanie teraz isto ako večnosť, ale prejde to veľmi rýchlo, ani sa nenazdáš. 😉

yarka
autor
22. zář 2007

Ahoj Lenoc,
moc děkuju za informace! Včera to byl přesně 4. týden od zákroku, tak očekávám MS každým dnem... Jinak od zákroku musím 6 týdnů každý týden chodit na krev, kde mi sledují klesání hodnoty HCG. V případě, že by HCG neklesalo, znamenalo by to, že hroznovité útvary "metastázovaly" i do jiných orgánů, což by bylo vážně zlý.. Byla jsem i na rentgenu, kde ale nic takového nepotvrdili. Zatím ale HCG klesá řádově každý týden, takže to vypadá, že to bude OK. 🙂 Jinak na krev budu chodit každý měsíc ještě rok ☹ . Hrozný na tom je, že mě sleduje lékař z onkogynekologické ambulance, kam chodí většinou starší ženy na chemoterapii, což je vážně depresivní, je mi jich strašně líto!! 😔 Další těhotenství mi doktor taky doporučil za delší dobu, než je po revizi standard.
To špinění po styku, jak o něm píšeš, jsem měla taky.. Doktorka mi na to řekla, že mám po častém zánětu dost poškozený děložní čípek, ale jinak je v pořádku. Je opravdu lepší si vždycky zajít k doktorovi, když máš pochybnosti, už jen pro klid v duši!
To mě mrzí, co jsi si taky prožila.. Ty jsi nevěděla, že jsi těhotná? Bylo to asi hodně mladý, viď? Přijde mi, že těchle poruch je v dnešní době čím dál víc, kolem mě jsou asi tři kamarádky po potratu, je pomalu zázrak, když se někomu povede mimčo ve zdraví donosit! 😢
K doktorovi jdu zase v úterý na krev a další úterý na UTZ a na kontrolu. Určitě dám vědět, co mi řekl..
Tak ti moc děkuju za info a přeju krásný sluníčkový víkend! 😉

lenoc
23. zář 2007

Ahoj, rada som pomohla. 😉 To je fajn, že ti HCG klesá a nič na RTG nevideli. Nie je síce nič príjemné chodiť často na krv, ale lekári isto vedia, prečo to musíš absolvovať. A tá onkocytológia tiež nie je nič príjemné..... ☹
Bola som v 12tt, a týždeň predtým na uzv mi lekár povedal, že je všetko ok, len nevidel poriadne srdiečko, ale sa mu zazdalo, že ho videl. a tak som sa nechala ukludnit a šla domov. No ale takmer po týždni od vtedy som začala špiniť, zrovna som bola obj. k novému lekárovi a ten mi povedal tú smutnú správu, že bábo sa od začiatku nevyvíjalo. Teraz už mám o tom omnoho viac info a keď sa pozerám na foto bábatiek z uzv v 12tt tak nechápem, ako to mohol ten prvý lekár nevedieť. Veď na tých fotkách sú krásne viditeľné bábatká a u mňa bol len taký väčší čierno-biely fľak! No a krčok maternice tiež nemám v najlepšom poriadku. 😒
Bolo to moje prvé tehotenstvo, tak som ani nemala tušenia, že niečo nemusí byť v poriadku. No ale už je to našťastie za mnou a môžeme pracovať na ďalšom bábatku.
Veru, dnes je pomaly zázrak otehotnieť a potom ešte aj donosiť dieťatko.
výsledky budú v utorok dobré, uvidíš! 😉

yarka
autor
24. zář 2007

Dobré ránko!
no koukám, že sis taky užila pěkný peklo .. ☹ To je ale blb ten první doktor, vždyť v 11.tt by mělo být na utz vidět krásný mimčo!!! No ještě že už k tomu doktorovi nechodíš! A srdíčko by snad mělo být vidět od 6.tt!! No to snad není pravda, věř dnes doktorům! A víš, proč se miminko nevyvíjelo?
Je to vážně moc smutný, zrovna když se člověk začne pořádně těšit, plánovat si budoucnost, porozhlížet se po výbavičce, tak přijde ta hrozná zpráva 😢 Obzvlášť když víš, že ti mohli ušetřit minimálně dva týdny těšení 😢 A vůbec si nepřipouštíš, že by se mohlo něco přihodit. Taky jsem měla pocit, že to prostě nemůže být pravda..

lenoc
25. zář 2007

Ahojky! Ty si to tiež nemala ľahké. ☹ No veru, dnes už viem, že to miminko tam malo byť v tej dobe krásne viditeľné. Už som múdrejšia. 😀 Neviem, prečo sa bábo nevyvíjalo. Dúfam, že to bola len blbá náhoda, niečo v genetike toho vajíčka či spermie. Mám síce zistenú trombofilnú mutáciu (je to niečo so zrážanlivosťou krvi a musím pred tehu a počas neho brať dosť kyseliny listovej), ale podľa mojej hematologičky to pravdepodobne nebolo príčinou.

Máš pravdu, my sme hádam od začiatku mali aj kočiarik naplánovaný, aj meno a neviem čo ešte všetko, vedelo o tom dosť veľa ľudí..... Tiež som si nepripúšťala, že sa mi môže niečo stať. Ani som netušila, že sa dá aj takýmto spôsobom prísť o bábo. Ja som sa furt len kontrolovala, či nekrvácam, ale takéto niečo ma ani vo sne nanapadlo.

Nabudúce to dopadne dobre. Musí. 😉

Ako si dopadla u lekára? 😉

yarka
autor
26. zář 2007

Ahoj Lenoc 🙂
Kyselina listová je dobrá na srážlivost krve? To jsem ani nevěděla.. měla jsem za to, že je doporučená brát v těhotenství kvůli pozitivnímu vlivu na vývoj a stavbu miminka.
Včera mi vzali opět krev, výsledek z minulého týdne byl HCG 89,5, což je pokles za čtyři týdny z 15 000, takže to jde dobře 🙂 Příští úterý jdu ještě na utz a kontrolu, takže se pobavím s doktorem, co bude.. To je hrozný, když o mimčo příjdeš a ještě to ke všemu musíš všem vysvětlovat.. A v kterém týdnu jste oznámili, že čekáte mimčo? My jsme o tom radši vůbec nemluvili, manžel chtěl, ale já jsem to z pověrčivosti pořád oddalovala (tušení?), až nakonec nebylo co oznamovat. Jsem tomu ráda, protože vysvětlovat ostatním, co je mola, asi by se dost divili. (ani na modrým koníkovi o tom nikdo neslyšel..) Věděli o tom akorát rodiče, ale příbuzní, ani kamarádi nevěděli nic (vždycky jsem říkala, že beru antibiotika na zánět močáku 😅 )
Radši o tom už ani nemluvit a jít dál, věřím, že se brzy zadaří a budeš mít // ;o) Kdy by měla přijít MS? 😉

mikca
26. zář 2007

ahoj holky, ta kyselina ase nebere kvůli srážení krve, ale proto že mutace by mohla spůsobit poruchy centrální nervové soustavy, ale je fakt že to má vliv až na vyvíjející se dítě,

claire
26. zář 2007

Ahoj Yarko, v přírodě se ale dějou věci... Ale jestli to byla extrémní náhoda, tak to snad neznamená, že takové bude tvoje každé těhotenství, nebo ano?

Holek po potratu je skutečně dost a dost, každá by měla asi vlastní příběh a možná i vlastní speciální příčinu, proč miminko nechtělo nebo nemohlo žít. Přemýšlej spíš o tom dalším těhotenství, než o tom, proč nevyšlo to první - nemohla jsi tomu předejít a pravděpodobně se to už nebude opakovat. Hodně sil 🙂

yarka
autor
26. zář 2007

Ahoj Claire,
no doufám, že tohle už fakt nikdy nezažiju!
Statisticky se mola vyskytuje 1 na 4000 těhotenství, recidiva 1 na 150 těhotenství. Ta první by ale neměla mít vliv na druhé těhotenství, takže věřím, že se napodruhý podaří mimčo a ne nějaký hybrid 😢
Mě docela pomáhá se z toho vypovídat s někým, kdo má podobný zkušenosti. Kdo to nikdy nezažil si asi v plný míře neuvědomí, jaký to je...

alom
17. říj 2007

Ahoj Yarko, já jsem taky měla molární těhotenství a jsem druhý týden po zákroku. Moc toho zatím nevím, jen informace, které jsem si našla na internetu. V červnu jsem otěhotněla, v 6. tt jsem byla na utz a viděla bijící srdíčko, ve 12. tt mi Dr. vystavil těhotenskou průkazku udělal utz a vše bylo v pořádku. V 16 tt. jsem byla v poradně na kontrole a utz nevypadal tak jak měl. Ukázalo se, že se jedná o tzv. molu partialis (srdíčko nebilo a mimi bylo malinkaté a placenta veliká). Byl to pro mě šok. Do té doby probíhalo mé těhotenství naprosto v normálu. Jak ti je? Jak jsi se s tím vyrovnala? Já se snažím si na tom najít něco pozivtivního a pořád si říkám, že příroda si to prostě zařídila po svém a když se něco zvrtlo, tak to tak mělo být. Byla jsem ty dva týdny doma a teď jsem opět začala chodit do práce, snad mi to pomůže pořád o tom nepřemýšlet.

sivca
15. zář 2009

Ahojky! Jsem 12 dní po revizi dělohy po zamlklém těhotenství v 10 týdnu - 17 týden zjištěno. Pořád ještě slabě krvácím a to je to 12 dní, je to normální? POtřebuji si o tom s někým popovídat. Ivča

akdar1
11. bře 2010

Ahoj. Najde se nektera s podobnou zkusenosti?!

Uz mam doma temer dvouleteho syna a prvni tehotenstvi bezproblemove. V rijnu jsem otehotnela znovu, ale jiz od pocatku me stale pobolivalo bricho - rikala jsem si, ze kazde tehotenstvi je asi jine - nakonec to skoncila revizi delohy cca v 8. tt. Od te doby zrejme pocituji bolestivou ovulaci, menstruacni bolesti, coz jsem nikdy drive nevnimala... Tri mesice od revize jsme zacali pracovat nanovo a podle ruznych priznaku se zdalo, ze se zadarilo!?! Pred tydnem jsem byla na kontrole, nebot me opet bolelo bricho, ale pry jsem zdrava a zrejme si to jenom "vnucuji"!?! - hypochondr nejsem, lekare nevyhledavam, kdyz nemusim! Posledni dva dny opet a zrejme prichazi i spineni - je mozne ze prichazi menstruace, popr. samovolny potrat... Proc me stale poboliva podbrisek?!

crca
11. bře 2010

Akdar,já jsem teda byla těhotná pouze jednou(a snad naposledy 😀 )za to jsem si to vybrala dvojnásob 😀 K té bolesti v podbřišku......když jsem byla asi ve 4 týdnu(mám je po umělém oplodnění,takže vím otěhotnění od prvopočátku),tak jsem začala špinit.....,nechali si mě v nemocnici 3 týdny,každý týden utz a každý týden jiný počet miminek 😀 ,skončilo to na dvou 😀 ,pak jsem měla klid asi 2 měsíce,Jednou odpoledne jsem si šla lehnout a vzbudila mě hrozná bolest v podbřišku,jako silné menstruační bolesti...,když jsem šla na záchod tak ze mě šlo čisté rudo(krev),no byl to šok,já už to viděla,že to zase nevyšlo.....,opět nemocnice.....-naštěstí mě teď spí nahoře dva draci,ale tu bolest už od začátku těhu mě vysvětlili tím,že se mi roztahuje děloha a to krvácení?Praskla mě "jen"cévka ,jak se to roztahuje.Držím palce ať to dobře dopadne...... a u toho špinění jsem měla hematom,mimísci byli silný a zvládli to na jedničku,rodila jsem plánovaným císařem v ukončeném 38tt 😉
A vidíš,že každé těhu je jiné,protože půl roku před tímto,jsem musela taky na revizi kvůli ZT a to mě nebylo vůbec nic.

petrajavor
2. říj 2011

Ahoj holky nemáte někdo čerstvou zkušenost?

vvvecna
4. říj 2011

@petrajavor já jsem tedka čerstvě po 6 nedělce

pepito567
21. únor 2014

Ahoj holky,

byla jsem v 7tt,těhu probíhalo od začátku prapodivně,měla jsem bolesti v podbřišku jako při měsíčkách, na tak krátké těhu jsem měla i poměrně viditelné bříško,nemohla jsem večer spát,ale vše jsem brala jako normální těhu,byla jsem těhotná poprvé.Na ultrazvuku mi lékařka nebyla schopná ukázat aktivní plod.,ale řekla mi, že je to normální. V prosinci jsem šla do poradny a pro foto miminka jako dárek pro rodinu pod stromeček a tam mi lékařka sdělila, že se jedná o molární těhotenství. Byla to pro mě neskutečná rána (nikomu v životě nepřeji).Následně jsem šla na kyretáž do Prahy do Podolí k nej doktorovi Hronovi. Zákrok mi prováděli 12.12.2013.Nyní jsem měla už normálně pravidelné měsíčky.Budu ještě půl roku pod dohledem, každý měsíc kontrola HCG (nyní mám na 0).Po půl roce se můžeme s miláčkem o miminko snažit znova.Lékař mi řekl, že mola nemá vliv na další těhu. Každá z nás, která si tímto nepříjemným zážitkem prošla ví, že k nám byla příroda milosrdná a nedovolila nám porodit nemocné mimi nebo nedej bože mrtvé. Všem, kterým toto ošklivé období nastalo přeji pevné nervy a hodně štěstí s léčbou aby jste dopadli alespoň tak "dobře" jako já.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru