Rh - a očkovaní ve 30tt, ano či ne? Je to důležité?

smoulanda
27. srp 2012

Zdravím maminky,těhulky.... mám takový dotaz,potřebuji radu....Mám Rh negativní,přítel neví jakou má krevní skupinu...Momentálně jsem ve 25tt a doktorka se mě ptala jesti chci očkování abych nevytvářela protilátky proti mimču..stojí 1000kč a zřejmě pojištovna nehradí ...Už jednou sem prodělala samovolnný potrat(6-7tt) a hned mě očkovali v nemocnici takže dá se říct že tohle je moje druhé těhotenství...Někdo tvrdí že to stačí až po porodu jiní tvrdí že když je to (jakoby) po druhé tak by to mělo být....co myslíte vy?? je to hodně duležité??Máte sím některá zkušenost?? finančně na to m nejsem zrovna nejlíp ale taky chci v pořádku,ve zdraví donosit své miminko....Děkují za rady

andelka
27. srp 2012

Pokud ti po potratu dali anti D tak je to OK. Protilátky ti budou hlídat při odběrech. Já jsem Rh - a manžel Rh+. Pokud by byli i kluci + tak bych dostala injekci v porodce (ale nejsou). Podle mě to stačí, dopředu preventivně bych si nic dávat nenechala, a ještě to platit..

zdezli
27. srp 2012

Ja jsem dostala nejspis vami zminenou injekci kolem 30tt pri obou tehotenstvich. Bydlim v Nemecku a zde je to standard - dostavaji ji vsechny RH- maminky, krevni skupina otce se nezjistuje, protoze otec je vzyd nejisty, ze 😅 😀 Druhou injekci jsem dostala vzdy po porodu, kdyz se zjistilo, ze jsou obe deti RH+ po tatinkovi. Ja injekce nehradila, ale udelala bych to...

elischka
27. srp 2012

Take mame s manzelem jina Rh, ale v tehu mi zadne ockovani nenabizeli, jenom me vic hlidali. Chodila jsem casteji na ultrazvuky, kde sledovali vyvoj mimca a prutoky krve v hlavicce. Injekci by mi dali, presne jak pise @andelka, az po porodu, kdyby mel maly Rh po manzelovi, coz nemel, takze jsem ji nedostala. Krev mu zjistili hned z pupecniku.

pehaka
27. srp 2012

já jsem taky RH- a tohle slyším úplně prvně 😕 protilátky mi vždy hlídali při odběrech..první synek má skupiny po mě druhý má A takže asi po tatínkovi..🙂 jeho krevní skupinu neznáme 😉

gabbika
27. srp 2012

No já jsem tuto injekci dostala také ve 30 tt, moje lékařka už to bere jako standard a neplatila jsem nic. Tu injekci pojišťovna proplácí, přijde mi že na tom tvůj lékař pěkně rýžuje 😖 Jinak další injekci dostaneš i po porodu.

ebsian
27. srp 2012

No tak já dostanu injekci ve 28t a bude mě stát ne 1000kč, ale 500kč. 😉 Nikdo mě nenutí, byla to má volba, abych se rozhodla, zda ji chci, nebo ne. Já jsem A- a manža A+ , celkem u nás hrozí, že malá bude pozitivní..

olcab
27. srp 2012

Ahoj,já už dostala první injekci po porodu malé,kdy se zjistilo že má Rh + a teď už mě moje dr. informovala že mi v listopadu budou dávat další injekci(jsem teď 16.tt) ale o placení mi zatím nic neříkali,ale zkusila bych se poptat co a jak u dr.

hansed
27. srp 2012

Ahoj, já jsem u druhého dítěte dostávala injekci zase až po porodu. Jinak je klasicky placená pojišťovnou, takže bych doktorovi nic neplatila, přijde mi to jako rejžování peněz na maminkách. Určitě dostaneš injekci i po porodu. Můj doktor teda bral krev i mému muži, aby zjistil jeho krevní skupinu a RH....

aknel72
27. srp 2012

Ahoj,také jsem dostala injekci v30tt zdarma při odběru krve na protilátky ,možná by bylo dobré zjistit RH-faktor přítele třeba má taky negativ. pak by ta injekce stačila po porodu podle RH miminka

gumidek
28. srp 2012

Ahoj, ve druhém těhotenství mi hlídali protilátky a ve 30.tt jsem dostala nějakou injekci právě kvůli protilátkám. A nic jsem tedy neplatila. I přesto jsem pak po porodu ještě injekci kvůli rh faktoru dcery dostala. Rozhodně bych teď nic neplatila, přijde mi to jako docela divočina 😕

itula
28. srp 2012

Ahoj, já jsem taky Rh negativní a ve 30tt jsem dostala injekci. Po porodu by měla být ještě jedna. Nemáme se čeho bát.
Teď uz se to dobře hlídá a bude to v pořádku. Tak se neboj 🙂 Jen mě dost udivuje, že po tobě chtějí peníze.Určitě to hradí
pojištovna. Já jsem nic neplatila. Radši se na to přeptej. Přeji ti hodně štěstííí

andrisek07
28. srp 2012

Ahoj,já měla s Rh velké problémy,já bych určitě neváhala!! 😕

dana3262
28. srp 2012

Snad hlidani protilátky a nedávají nic preventivně???!! Po porodu tomu rozumím, ale v tehotenstvi?

werunqa
28. srp 2012

Ahoj,
ja mam taky RH - a pritel RH + muj gynekolog me ockoval ve 28tt a neplatila jsem nic!!
Velice me udivuje, ze se te vubec gynekolog pta-jestli to ockovani chces..
Jinak v porodnici se zjistilo, ze mala ma teda krevni skupinu po mojim-tudiz v dalsim tehu budu jeste vic kontrolovana..
A v listopadu jdu na krev-aby se zjistilo, zda si moje telo po porodu nevytvari protilatky 😨

rebelie
28. srp 2012

Osobně bych dala přednost sledování hladiny protilátek a pokud budou OK, počkala bych si na vyšetření krevní skupiny dítěte a až potom si nechala píchnout injekci. Mimochodem - to, že je otec Rh+ ještě nic neznamená, pokud je heterozygotní (tj. má v genech i + i -, ale + je dominantní), tak dítě může být klidně negativní (jako je tomu u nás - podotýkám, že otec je jistý) a celé by to bylo zbytečné.

helcas
29. srp 2012

AHoj, i já jsem RH-. Kluk (1. těh.) byl taky -, tak mi nic po porodu nepíchali. Holka (2. těh.) byla +, tak jsem žila dva roky v přesvědčení, že mi to po porodu museli píchnout...ale teď zpětně, když jsem si to v nemocnici zjišťovala jsem zjistila, že mi nic nepíchli. Prý už se to nedělá všude automaticky a naopak se od toho upouští...?Tak mi dr. nabídla to očkování, ale vzhledem k negativním protilátkám říkala, že to není nutné. Tak jsem se rozhodla dál jen pro sledování hladiny protilátek a po porodu si ohlídám, aby mi injekci píchli, pokud to má ještě smysl po 3. těhotenství a navíc když mi jí podruhé nepíchli - ale protilátky mám v krvi negat., tak by to mít smysl mělo.

cuci25
29. srp 2012

Já mám taky Rh- a přítel Rh+, nechápu, že přítele neposlali na zjištění krevní skupiny, u nás to tak bylo automaticky, když zjistili mojí krevní skupinu. Píchali mi asi jedenkrát nějakou injekci a z krve zjišťovali několikrát, jestli si tělo nevytváří protilátky. Vše bylo ok a za žádnou injekci jsem teda platit nemusela a přijde mi dost divný, že se tě oni ptají, jestli jí chceš. To oni musí posoudit, jestli je to pro tebe a dítě dobré nebo ne. Po porodu zjistili, že dcera má Rh+ a proto mi píchli další injekci, prý kvůli dalšímu otěhotnění 🙂

zdenca6
29. srp 2012

Jsem pro dat si ji, ale co me zaraži je abys to platila, jak tu pišou holky je to hrazene pojištovnou a doktor opravdu rejžuje

jessika
29. srp 2012

Doktorka mi to vysvětlila takhle - injekce stojí cca 1400, ale pojišťovna to z nějakého důvodu lékaři vyplácí rok zpětně. Tak mi navrhla, že bych to teď zaplatila a ona by mi za rok ty peníze poslala.
Jinak mi doktorka řekla, že je to doporučená injekce, ne povinná, takže proto se doktoři ptají! Já bych teda nechtěla, aby mi dali nějakou injekci bez mého souhlasu!
Jinak proč se doktoři neptají na RH otce? No protože otec nemusí být jistý, ať ta matka říká, co chce. Já být doktor bych si nelajzla se v tomhle tvrzení na každou matku spolehnout....
Já jsme si to nakonec píchnout nenechala, hodně jsme se pídila, ptala se jiných doktorů atd. a všichni mi řekli, že injekce po porodu stačí. Mám za sebou dva potraty, v obou případech jsme dostala anti-D v nemocnici a navíc prozatím všechny testy na protilátky vyšly negativně. Pokud bude prcek RH+, zase jí dostanu v porodnici.

pejtho
31. srp 2012

Já jsem RH-, manžel RH+, první dcerka je RH+ a dostala jsem injekci AntiD hned po porodu. Teď čekáme druhé mimi. Vše bez komplikací a nějaké očkování v průběhu těhotenství mi nikdo nenabídl a ani v jednom případě jsem injekci nedostala. Slyším o tom tedy poprvé 🙂
Jinak manželovi krev pro zjištění skupiny nenabírali. Manžel to tedy věděl, jaký má RH faktor, ale v podstatě je stejně směrodatné, jaký RH faktor bude mít miminko, takže mi bylo vysvětleno, že náběry jsou zbytečné.

misicka455
31. srp 2012

Určitě očkovat !!!!!!!! Injekce ti neublíží a 1000 kč je směšná částka za zdraví jak tvého tak dítěte. Já kvůli tomu, že jsem injekci nedostala málem přišla o syna a to co sem si jak v těhu tak ještě před pár týdny vytrpěla nepřeji ani nepříteli . Přečti si můj příběh a bude ti jasné!!!!!!!!!!!!!!!!!! Očkovat očkovat 🙂)))

bunicka
31. srp 2012

Také mám RH- a zjištovala jsem jestli je při těhotenství potřeba očkovat a potřeba to NENÍ! Je to jen v případě kontaktu dítěte s matčinou krví,což je u potratu,porodu nebo odběru plodové vody.Jinak je injekce zcela zbytečná. U prvního porodu jsem injekci dostala, protože dcerka je B+. Což je rozhodující!
Ted stačí hlídat protilátky 😉
Po přečtení příběhu od misicka455 jsem se dost bála,abych něco nezanedbala. Ale jak píši je to doktorsky ověřené,že při běžném těhu se nic nestane 😉

asaka
31. srp 2012

o tom slysim poprve teda.. podle me je to zbytecne, pokud jsi po potratu dostala ockovani, tak pravdepodobnost ze by byl v tomto tehu problem, je miziva, kdyz uz, tak se protilatky tvori u dalsich tehotenstvi, ale stejne se nekolikrat behem tehotenstvi hlidaj.. takze jestlize zadny protilatky zatim nevysly, je to zas jen nejaky marketingovy tah farmaceuticky firmy, jak z tehotnych vymamit vic penez, vzdyt ani nikdo nevi, jestli je dite + nebo -...
Taky jsem rh-, manzel je rh+, syn je pozitivni po nem. Dostala jsem akorat injekci po porodu.

ladenka
31. srp 2012

Já jsem taky RH-, u manžela neznáme skupinu, ale jelikož je malá RH+, tak po něm. V těhotenství jsem žádnou injekci nedostala, až po porodu, když vzali krev a zjistili, že je malá +. Já bych si ji nedala píchnout, myslím, že ta po porodu stačí. 😉

85jana85
14. led 2015

Holky prosím o radu nechali jste se očkovat ve 28 týdnu v případě RH negativního faktoru nebo si necháte injekci píchnout až po porodu? Měli jste po injekci ve 28 týdnu nějaké komplikace, nebo bylo všechno v pořádku? Díky 🙂

ivet1987
20. led 2015

@85jana85 jsem RH-, manžel RH + a nic jsem si píchnout nenechala, ani doktorka nic nenavrhla, až po porodu podle krevní skupiny mimča. Celé těhu protilátky naštěstí ok.

evulina77
20. led 2015

u prvního těhotenství mi píchali injekci až po porodu, kdy zjistili, že je dcera Rh+, u druhé dcery mi zjištovali protilátky během těhotenství (vše ok) a injekci jsem dostala taky až po porodu (dcera je také RH+) a u třetího těhotenství jsem dostala injekci už během těhotenství na doporučení lékaře, prý je to teď nově doporučováno, a další injekci jsem dostala po porodu, dcera opět Rh+. Po injekci žádné problémy ani komplikace... S každým i jen započatým těhotenství je riziko reakce na krev dítěte větší...

monalis
10. únor 2015

V současné době se píchá imunoglobulin ve 28tt už povinně. Lze ale odříci. Já jsem odřekla neboť vím, že je to zbytečné pokud nejsou protilátky v krvi. Při prvním těhu (2010) nic takového povinného nebylo a můj rh faktor se netloukl s rh faktorem dcery. Jedná se opět o výdělek farmaceutického průmyslu a lobing farmaceutických firem. Pokud se tedy protilátky v krvi vyskytují vždy se očkovalo, pokud se protilátky v krvi matky nevyskytly neočkovalo se. Pokud se po porodu příjde na to, že dítě má jiný rh faktor než matka s mínusovým rh faktorem, automaticky se matce píchne imunoglobulin.

ammina
8. čer 2016

Ahoj, zajímalo mě, jak je to s tím proplácením a našla jsem o tom dost zajímavý článek: http://zdravi.euro.cz/clanek/mlada-fronta-zdrav...

Pojišťovna to proplácí, když to vykáže lékař (a ne, že vás pro to pošle do lékarny).
Za druhé, teď jsem prvně těhotná a váhám, zda má smysl, abych na očkování šla,. Já jsem Rh minus, manžel Rh plus, protilátky mi zjišťovali jen v 1.trimestru a byly negativní.

marketaryzi
8. čer 2016

Já bych neváhala, je to pro dobro tohoto i dalších těhotenství. Hemolytické onemocnění novorozence může být hodně nebezpečné. Nevím, jestli injekce pojišťovna proplácí, ale není nic jednoduššího, v něž si tam zavolat...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru