RTG či laparoskopie kolene v těhu, máte zkušenost?

holubice.petra
5. dub 2014

Mám pocit že mi rupl meniskus ☹ mám ho operovany na tom to koleni uz 2x...k dr.se zatim nechystam dokud to jde vydrzet 😉 stale doufam ze to rozchodim...zatim me boli jen cca tyden...

heliik
5. dub 2014

Rentgen v těhotenství je zakázány ne?

alma13277
5. dub 2014

Přesně jak píše @heliik RTG záření je nezbytné vyhnout se a neriskovat, může dojít k fatálnímu poškození..... což znamená i žádné CT vyšetření (počítačová tomografie). V tomto případě se, předpokládám, dělá ultrazvuk nebo případě magnetická rezonance.

hehena
5. dub 2014

byla jsem na RTG cca 2 měsíce před porodem. hodili mi jakousi kovovou síť přes břicho a tvdili, že ve třetím trimestru je to bezpečné... každopádně na snímku nic nebylo, ale noha mě bolela víc jak měsíc, takže jsem se belhala o berlích, popř. skákala po jedné, což bylo taky zábavný a tím mým mega břichem... no a bolí mě občas ještě teď... 😅 ovšem začátek těhotenství bude asi poněkud větší problém 😖

lucieandrlova
6. dub 2014

@holubice.petra
Ahoj, já jsem teď čerstvě po operaci menisku... RTG se nedělá, protože z toho se meniskus nepozná (pokud to není něco jiného). Pořád leduj (mohl by to být jen výron). Meniskus se pozná magnetickou rezonancí. V časopise Maminka, dubnové číslo je zrovna článek, že magnetická rezonance jde dělat v druhém trimestru.
Jinak mně křuplo koleno definitivně na křižovatce v prosinci a bolelo to 2 měsíce...
Myslím, že v těhotenství je větší problém s narkózou při operaci než s vyšetřením magnetickou rezonancí...
@hehena k tomu, že Tě bolí ještě teď koleno - jak to bylo u mě: já jsem měla v dětství příhodu na lyžích - křuplo mi koleno a pár dní to bolelo a pak vše "v pořádku". A potom po 20-ti letech najednou začalo koleno pobolívat. Fyzioterapeutka, ke které jsem chodila na masáže (jezdila s profíkama ve fotbalu po světě, tak měla zkušenosti...) mi řekla, že meniskus se klidně ozve po 20-ti letech. Šla jsem na ortopedii (několikrát za cca 3 roky), vždy udělali rentgen, řekli, že tam nic není a mám mazat Voltarenem. Nejhorší to bylo na podzim, pak přes zimu a v létě už OK. Až nakonec jsem přebíhala křižovatku, křuplo mi koleno a nemohla jsem na nohu došlápnout... Jela jsem na Bulovku, tak mi udělali zase RTG, dali berle a řekli, ať leduju. Bolest se sice zmírnila, ale jinak to pobolívalo dál. Tak jsem jela po 2 měsících k odborníkovi do Motola. Ten mi konečně od bolesti pomohl. První udělal RTG a píchl kortikoidy (tím vyloučil zlomeniny a záněty) a když to bolelo dál, tak magnetickou rezonanci, která odhalila meniskus. Takže následovala operace, která ještě odhalila artrózu 2 stupně... ☹(

ange_de_la_morte
6. dub 2014

Během těhotenství je vhodné RTG ( a další vyšetření zářením) vynechat. Je-li to možné, volí se jiný způsob diagnostiky, pokud to však je nezbytné RTG se provede s tím že riziko je snížené na minimum, nicméně stále tam je. Je velmi důležité říct že jsi těhotná ( nebo že by jsi mohla být), protože potom se udělá vše proto aby bylo miminko co nejvíce chráněno - například se olověnou zástěrou odstíní břicho - toto je poměrně spolehlivá věc, když jsem chvíili dělala na koronárním sálku tak jsme byli prakticky několikrát za hodinu v dosahu kontrolního RTG při zákrocích a olověné vesty se považují za dostatečná ochrana i pro personál v denním kontaktu se zářením. Tedy pokud to jde tak bez RTG, ale pokud to nejde, neznamená to že musí dojít k postižení dítěte

sheeni123
6. dub 2014

Ve 13tem tydnu jsem si zlomila docela blbe ruku, delali mi asi ctyri rtg, mela jsem olovenou vestu a podepsala papir, ze to muze mit nejake nasledky. Posl.rtg jsem uz odmitla. Dcerka ma 4 roky a je v poho, ale hodne jsem na to v prubehu tehu myslela. Na druhou stranu pravou ruku jsem potrebovala mit v poradku..

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru