Snížené děložní hrdlo. Máte něco podobného?

medenecek
21. únor 2010

Ahojky, máte nebo měl jste někdo něco podobnéo a můžete poradit?

Jsem po umělém oplodnění ve 22 týdnu těhotenství. Včera jsem byla na ultrazvukovém vyšetření a paní doktorka mi sdělila, že mám snížené děložní hrdlo. Od počátků těhotenství zavádím ultrogesten 2x2 tablety. Mám prý udržovat klidový režim a za 14 dní přijít na kontrolu a pokud to nebude dobré, naznačila, že bude zvažovat hospitalizaci a zmínila, že na steh to není a ani není moc příznivkyní tohoto zákroku.

Úplně mi tím vyrazila dech a od včerejška jsem z toho vystresovaná. Když už pominu že z nemocnic mám panickou hrůzu.Furt hlídám kde mě co bodne, táhne, bojím se i na toaletu v noci z toho nemohu spát ničí mě sny kdy přicházím o dítě. ☹

Miminko jsme si doslova vymodlili, čekali jsme 10 let než se podařilo a nyní mám strach, aby se donosilo a už vůbec si nedovedu představit, že by najednou nebylo. Od počátku těhotenství jsem doma. Nějak se nenamáhám neuklízím, nežehlím jen vařím (jíst musím), hodně polehávám a tak nevím, čeho bych se měla ještě vyvarovat abychom o děťátko nepřišli a jakou mám šanci ho plně donosit.

V těhotenské průkazce jsem vyčetla jen tento záznam: čípek 3x43 (to 43 je dost nečitelný) normální, tlak i krev mám také v pořádku.

marhulinka
21. únor 2010

Ahojky Medenecku...a kolik máš to hrdlo,nevíš milimetry?? To 3x43 nevím co znamená ☹

medenecek
autor
21. únor 2010

Bohužel, jiný údaj jsem v průkazka nenašla a doktorka úctně taky nic nesdělila ☹

marhulinka
21. únor 2010

Aha já jsem to měla takhle od 30tt...a doky mi řekl,že rizikový je to od 1,5cm,že to by mě poslal do nemocnice....jinak jsem měla nakázáno co nejvíc odpočívat a je pravda,že se to zlepšilo 😉

medenecek
autor
21. únor 2010

Podle mě jsou to asi centimetry tj 3 cm, ale nevím to jistě. Tohle úterý jdu na screening tak se pokusím zeptat doktora zda by mi to nevysvětlil. Že jsem z toho vystražená, zralá tak na antidepresiva. 😉

jovi
21. únor 2010

medenecka: netrap se tím, nemusí to nic znamenat. Já od 20 týdne také měla zkrácený čípek, klidový režim a říkali mi, že díky tomu porodím dřív a nakonec jsem malou donosila přesně na den termínu. Buď pomůže klidový režim a nebo steh, který udrží čípek a pár týdnů před porodem se odstraní.

medenecek
autor
21. únor 2010

na steh mě doktorka nepošle. I dle výzkumů a toho co jsem četla je ten steh účinkem úplně stejný jako užívání ultrogestanu. A někdy i ten steh zapříčiní předčasný porod pokud je proveden po 20 týdnu. Tak nevím, prostě uvidím co mi řeknou za 14 dní.

adelka89
22. únor 2010

medenecek ja teda taky nevim, co znamenaji ta cisla,co mas v prukazce, ale mozna te uklidnim. Mne ve 30tt naridila doktorka prisny klidovy rezim s tim, ze CS mam 5 a podruzkou nemocnice. Za tyden jsem prisla na kontrolu (snazila jsem se hodne lezet a opocivat, ale priznavam, ze uplne poctiva jsem nebyla) a CS 3 fakt ten klid pomohl. Stale mam cipek hodne zkraceny a musim polehavat, ale uz to neni tak kriticke.
neboj, urcite to dobre dopadne 🙂
nevim jestli uzivas i magnezko, mne teda i tvrdlo brisko, ale myslim, ze pomohlo i na toto. zkus se informovat v lekarne 🙂 drzim pesti 🙂

medenecek
autor
22. únor 2010

Andelko magnesium užívám od začátku těhotenství. Předepsala mi ho doktorka a přímo MAGNE B6 a maximální dávka v těhotenství jsou 2 tablety denně. A taky užívám MAMAVIT. 🙂 Koukám, že ty už máš za chvilku termín. To tak rychle uteče. Držím pěsti, aby se malý narodil tak jak má TEDY V TERMÍNU A BEZ KOMPLIKACÍ 😉

adelka89
22. únor 2010

medenecek dekuju 🙂 jojo strasne to leti, vetsina maminek rika, jak se jim to od 30tt tahlo, ale mne to utika cim dal rychleji, mozna i proto, ze mi hrozi predcasny porod a vim, ze kazdou chvili to muze prijit...

jani80
22. únor 2010

Ahojky,
já jsem v 26tt, byla jsem dnes u dr. a ta mi řekla, že mám zkrácený čípek, 2,5 cm. Tak mám z toho taky nervy. Říkala, že mám být v klidu na lůžku. A taky mi vyhrožovala nemocnicí ☹ Chtěla jsem se vás zeptat, jestli jste vážně pořád ležely nebo se jenom hodně šetřily. Ležím celej den dneska a už mě to nebaví 😒 Díky za radu.

adelka89
22. únor 2010

jani je lepsi opravdu poctive porad lezet, nikam nechodit max na zachod... nema cenu to podcenit.

wobludka
22. únor 2010

medenecku, já myslím, že to budou 3 cm a to je dobrý, nemusíš se stresovat 😉 já ho měla kolem 20tt taky tak, dr. říkal, že ho mám celkově drobnější, důležité je, aby se neotvíral - to se na utz projeví jako takové véčko, mám doma fotky, na kterých je to krásně vidět a pozná to i laik, řeknu večer manželovi, aby to naskenoval a ukážu vám to. Mně se to právě ve 27tt otevřelo a čípek se zkrátil na 20 mm! Dostala jsem hromadu léků (vypsáno v albu) a poctivě jsem ležela (dost trpím na pálení žáhy, takže hnus 😖 ), za pouhý týden se to zlepšilo na 26 mm! Další kontrolu mám zítra, ležela jsem dost, ikdyž tentokrát jsem občas lehce po bytě šmejdila, tak uvidíme.

Jenom poznámka - u nás bylo docela štěstí, že se na to přišlo, moje obvodní dr. vyšetřuje čípek pouze pohmatem a tím to poznat nebylo! Přišli jsme na to náhodou až v nemocnici při UTZ...

jani80
22. únor 2010

Adelka, díky za radu.
Wobludka, dr. mi na to přišla normálně pohmatem. No příští týden mám jít na 3D tak se tam ještě taky poptám.A ještě jsem se chtěla zeptat jestlli vám dr.zakázal sex. Mně dr.nic neříkala, ale nezdá se mi to asi moc dobrý nápad. Spíš by to chtělo asi pauze, že?

adelka89
22. únor 2010

jani sex urcite ne! Spermie mohou vyvolat predcasny porod!!! Obsahuji prostaglandiny sice jen nepatrne mnozstvi, ale i tak bych to neriskovala pri problemech s hrdlem, radej si dejte chvilku pauzu 🙂
Ja mam cipek zkraceny na polovinu, neco kolem 2cm ale v tom 30tt byl jeste kratsi 😔

jani80
22. únor 2010

adelko diky, já si to myslela, že to bude jistější. Uvidím těch 14 dnů do kontroly a pak se když tak zeptám dr. Dneska mě tou zprávou tak vykolejila, že jsem se na nic nezmohla zeptat. všechno jsem v tu ránu zapomněla a mozek mi vysadil 😀
Ty se máš, že už jsi 33 tt, přece jenom je už miminko větší. No musíme si držet navzájem palce, ať to dobře dopadne. A už máš výbavičku a všechno pro mimčo nachystané? Já jsem teprve začala nakupovat, takže nemám téměř nic.

marhulinka
22. únor 2010

Holčiny hezky hodně odpočívejte,uvidíte,že se to zastaví a někdy opravdu i zase zpátky prodlouží 😉
Já teda tak úplně poctivě neležela,musela jsem prostě dopolko jít se psem ven-takže po schodoch,po schodoch....ale pomohlo i to polehávání 😉 Jinak já se na to ptala přímo porodní asistentky,jestli musím ležet pořád a řekla mi,že se nemá prostě dělat nic dlouho-ani stát,ani sedět...prostě si na chvíli sednout,uvařit si a chodit si lehat...a žádné šmajdání po obchodech 🙂 To jsem byla ráda,že v té době jsem už měla všechno připravené 🙂

marhulinka
22. únor 2010

Joo a sexík opravdu vynechat 😉

medenecek
autor
22. únor 2010

jani, k tomu odpočívání asi tak: chvilku pololežím, pak polosedím, pak se projdu po bytě), přímo celý den neležím. Mě doktorka neřekla přímo ležet, jen klidový režim. Což chápu šetřit se, zbytečně nic netahat, nikam nechodit, neuklízet, nežehlit.
Ale musím něco jíst a když je manžel celý den v práci a nebo v zahraničí nemůžu být o hladu. Bydlíme na vesnici žádná pizza do bytu nefunguje. Rodiče mám daleko 🙂 Tak si i něco jednoduchého udělám. Ptala jsem se doktorky, jestli můžu třeba na procházku ven a říkala, že na malou nenáročnou ano.
Nedivím se, že jsi byla vykolejená to já taky a to jsem měla připraveno mnoho dotazů a jak mi to řekla, hned jsem úplně zůstala paf. Sex s manželem nemáme od začátku těhotenství. Toho se bojíme. 😉 Zítra jdu na screening vrozených vývojových vad co je ve 22týdnu a tam se chci doktora zeptat jak to vypadá.Jinak doktorka říkala, že problém tohoto typu mají hlavně štíhlé ženy. 😉

medenecek
autor
22. únor 2010

jinak já nemám připraveno vůbec nic. Žádné oblečení, žádné věcičky. Říkala jsem si že bůh ví, jak to dopadne. Pak bych měla všechno a dítě ne. Máme miminko po umělém oplodnění a tedy první tři měsíce kritické a nyní tohle. Ale nějak mě to netrápí. Zařídit se to dá i po internetu. Tak jsem zařizovala i letošní vánoce. Kromě toho sestra rodila před rokem tak budu mít hodně věcí od ní. A ostatní když nebudu moc já, zařídí manžel. Důležité je, aby to všechno dobře dopadlo. Výbavička je to poslední. 😉

marhulinka
22. únor 2010

Medenecku jen se neboj...ještě budeš nakupovat a vše si v klídku přichystávat sama!!! Ono se to určitě zlepší!!!
Moc držím pěstičky 🙂 😉

jani80
22. únor 2010

Jó holky, kéž by se to fakt zlepšilo. Zajímalo by mě z čeho to je. Ale asi kdyby se to vědělo, tak si na to dáme pozor, že? No já jsem aspoň stačila objednat kočárek. Ale čekačka na něj je až 3 měsíce, tak snad do té doby neporodím 😠
Medenecek, máš to fakt těžký, tak držím moc palce a dej vědět, co zítra na velkým utz. Ať je všechno o.k.
Mně řikala dr., že ani nemám moc jezdit autem, no prostě být co nejvíc doma.
Ale aspoň trošku jsem se tady uklidnila. díky 😉

cazadora
22. únor 2010

medenecku problémy s čípkem sem si užila v druhém těhotenství až až. v cca 17tt mi začlo tvrdnout břicho ale to bylo i v prvním tak sem tomu nepřikládala váhu, v 21tt mi v poradně po vyšetření pohmatem mudr řekl že mám zkrácený čípek nemám tahat nic těžkýho a klidnější režim(což teda s 1,5 starou holčičkou moc nešlo)napsal magnézko v sáčku a kdyby tvrdnutí neustalo dorazit, ale že to bude ok. No tvrdnutí neustávalo spíš se stupňovalo a za dva dni sem skončila hospitalizovaná v nemocnici s čípkem 1,5cm dlouhým,měkkým ale uzavřeným. Dávali mi infuze s magnéziem tvrdnutí ustalo, a po 14dnech mě pustili s čípkem 2,6 a pootevřeným zvenku na špičku prstu.Nakázali mi přísný klidový režim jen ležet a ležet .Postupně se čípek otvíral v 32tt byl volně prostupný pro prst.odležela sem si 4měsíce byl to horor, manžel chodil 4měsíce jen na noční po noční se vyspal malá byla u babiček pak jí vyzvedl lítal kolem malé kolem domácnosti. fakt to byli hrozný měsíce ale stáli zato v 39tt se nám narodila zdravá holčička(porod vyvolávali kvůli velikosti jinak by si tam lebedila dál).
Hlavně to chce optimismus do žil nenervovat se to situaci nepomůže vím že je to těžký ale je to nutný.Držim palce aby vše dopadlo dobře 😎

wobludka
23. únor 2010

Bavili jsme se s dr. o příčině a on říkal, že tvrdnutí bříška a zkrácení čípku často způsobuje streptokok - poměrně běžná bakterie, v těhotenství se na něj ale dělají testy až před porodem (pak se případně dají při porodu ATB). Takže je dobré nechat si udělat kultivaci a případně přeléčit. U mě jsou ale testy negativní, bříško klidné - příčina je zřejmě v poloze miminka, které je někdy od 20tt hlavičkou dolů a neustále se tam o ten čípek šmrdlá 😒 a v kombinaci s tím, že je přirozeně drobnější, tak to prostě jednoho dne nevydrželo... a s tím člověk nic nenadělá, nezbývá než se šetřit a poleháváním čípku ulevit 😒

Slíbené fotky dodám později, včera doma byla hustější atmosféra 😝

medenecek
autor
25. únor 2010

já jen abych napsala co mi řekli na ultrazvuku vrozených vývojových vad co se dělá ve 22 týdnu. Čípek mám 3,75 cm a čípek ve tvaru písmene T, neotvírám se a riziko předčasného porodu před 33 týdnem mám 0,73%. Samozřejmě jsem hlásila, že gynekoložka mě vystresovala a doktor tam řekl, že samozřejmě hmatem ona pozná něco jiného než on vidí na ultrazvuku. Ale prý se nemám nervovat. Tak uvidím, co doktorka řekne ve středu. 😉

sophiejane
26. únor 2010

ahooooj medi, po tobe patram, jeste si me pamatujes? od soboty znova stimuluju, (2.ivf) opu vypada na ctvrtek... drzim ti palce, nenervuj se, vsecko vypada dobre, ne? to je pekny, ze se ti dari!

wobludka
27. únor 2010

medenecku, s tímhle nálezem můžeš hopsat jak laňka 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru