Těhotenská cholestáza. Jaký lék doktor předepsal?

bublina88
30. zář 2011

Ahoj, léčila jste se některá na těhotenskou cholestázu? Jaké léky vám doktor předepisoval?

simis008
27. lis 2015

Ahoj holky, abych take prispela se svym prispevkem ohledne svedeni kuze. Drbat sem se zacala uz nekdy od 20tt, delali mi asi trikrat jaterky a vzdycky vse v poradku. Kdyz jsem v 36tt zacala chodit do poradny do porodnice, nechali mi udelat testy na zlucove kyseliny (jaterky nejsou pry vypovidajici) a vysledek byla hodnota 8. Za 14 dni znovu (ted jsem 38+2) a hodnoty zkucovych kyselin byly 9. Coz jde pry hranicni a za tri dny mam jit na kontrolni testy, aby videli trend. Podle hodnot, co jsem cetla vyse, tohle neni vubec zadna hruza, ale i tak se o to v nemocnici zajimaji a nechteji nic podcenit. Takovou mam zatim zkusenost ja.

cattus
27. lis 2015

Moje mamka cholestazu mela a kvuli ni predcasne porodila moji sestru. Me naopak o 14dni prenasela.
Sestra je ted take tehotna a prooze uz spada do kategorie starych prvorodicek hlidaji ji jako oko v hlave. Navic se s patnerem o mimco snazili 2roky a nakonec skoncili v genetu kde jim udelali spousty testu a cholestaza jim vysla pozitivni, ale zatim jen jako riziko nikoliv skutecnost. Dedicnost je pry docela vysoka. A protoze jsem jako pubertak prodelala mononukleozu zvazuju ze az pujdu do poradny pozadam doktora jestli by mi mohl preventivne udelat nabery. Zadne potize zatim nemam, ale mamka vypravela ze vecer si sla lehnout nic ji nebylo, behem noci ji zacaly svedet dlane a chodidla a zacalo ji silne tvrdnout brisko a nakonec za dva dny predcasne porodila.

lenkas1982
28. lis 2015

Ahoj, přidávám svou aktuální zkušenost. Právě ležím u Apolináře, už 3. den po porodu. Cholestáza (resp. tady o tom mluví jako o hepatóze, nejsem si jistá, jestli jde o to samé, nebo je tam nějaký rozdíl) mi byla zjištěna na začátku 39tt, kdy jsem si kvůli svědění nechala udělat odběry na gyndě. Jakmile jsem řekla o svědění a že jsem vyčetla, že to může být od jater, odběry mi bez řečí udělali, i když ukliďnovali, že určitě o nic nepůjde. Když doktor uviděl v pondělí výsledky (10x vyšší než norma), okamžitě začal obvolávat nemocnice, kde mě vezmou (měla jsem rodit v porodnici, kde nejsou na komplikace moc stavění). Odpoledne už jsem nastupovala. V nemocnici jsem měla druhý den ráno žlučové kyseliny na 17 (hranice je 11, "panikařit" prý začínají od 40). Monitory byly naštěstí v pořádku. Ve středu ráno se šlo na preindukci prostaglandinem. Nechali mě díky bohu rodit přirozeně, zase tak kritické hodnoty to nebyly. Při této diagnóze prý bývají porody celkem rychlé a snadné. I když se nezná přesná příčina onemocnění, co jsem vyrozuměla, nemoc má asi souvislost s celkovým hormonalním nastavením a jednou ze souvislostí je snadné vylučování oxytocinu. Porod se mi odpoledne skutečně rozjel a po osmé večer byla malá na světě, takže na tom možná fakt něco bude. Až na tu preindukci na začátku to nakonec šlo bez zásahu, jen mi asi hlídali víc monitor, byl ale v pořádku a malá to krásně zvládla. Teď jsme tedy 3. den po porodu a zítra bychom jinak asi mohly domu, ale jaterní testy mi zatím neklesly tolik, aby mě pustili. Dostávám 2x denně transmetil a 3x denně po 2 tabletach ursosanu (aspoň myslím, že jsou to tyhle prášky). Při včerejším ranním odběru jsem se dostala z původnich necelých 7 pod 6, což je pořád hodně. Další odběr bude v pondělí, tak uvidíme. Každopádně budu asi zobat prášky i po propuštění a budu na dietě a sledovaná ještě dlouho. Zdravotnice tu říkala, že už viděla i případy, kdy místo toho, aby to po porodu zmizelo, tak to naopak ještě vygradovalo, takže klíčový bude celkový pozitivní vývoj.

simis008
1. pro 2015

Tak ja po dalších odberech pořád hodnota 9. Chodím taky do apolinare a ve ctvrtek mám klasickou poradnu, kde se domluvíme případně co dal. Nicméně tím že hodnoty nevzrostly se zatim všichni tváří, že snad dobrý...

ajik123
31. pro 2015

@simis008 Jak jsi na tom? Hodnota ALT máš 9? Já nejvíc měla 7,5. Teď mi to postupně po lécích pořád padá, ale zato se mi zhoršil monitor a prý to je taky kvůli té cholestáze.

simis008
4. led 2016

Nakonec to dopadlo tak, ze mi hodnoty stouply na 17 (zlucovych kyselin), takzr hned druhy den vyvolali porod. Byla jsem ale uz 40+2. Predtim sem nemela ani zadne leky, jelikoz se ty hodnoty drzely porad pod 10, , pak to z niceho nic takhle skokove stouplo. Co se tyce monitoru, moje gynekolozka me po kazdy prohlidce snad uz od 30.tydne posilala k Apolinari na kontrolni monitor, ze se ji nezdal tep a pokazdy nemerila 160-170. U Apolinare tep vzdyckz premerili a akorat rikali, ze pred ukoncenzm 38.tydnem je monitor nevypovidajici a vsechno je v poradku. Po 38. tydnu jsem mela monitory ok, od 140 do 175, podle toho jak se mala zrovna mlela, ale kazdej rikal, ze to je v pohode.

ajik123
4. led 2016

@simis008 já bohužel nevím hodnoty žlučových kyselin.. jen se ví, že je v sobě mám. porod mi bude ukončen po 36 tt. ted mi doktorka řekla, že mám i nic moc placentu prý taky díky těm játrům, tak se bojím ☹

dzinovka
15. črc 2016

@ayame3000
Ahoj, nezlob se, prosim, ze Te kontaktuju.. Nasla jsem Tvoje prispevky ohledne teh. Cholestazy. Jsem ve 28tt, zjistili mi ji taky.. Cekam dvojcata. Uz tyden beru Ursofalk, jenze ta hladina kyseliny zlucove se mi zvedla ☹ Nesetkala jsi se s tim prosim? Psala jsi, zes nekde cetla, ze Urso chrani miminko.. Pochopila jsem to spravne? Jsem z toho celkem hotova ☹ Diky pokud si najdes cas na odpoved.

ayame3000
16. črc 2016

@dzinovka Máš zprávu 🙂

darina7
30. zář 2016

Ahoj maminky, ráda bych obnovila diskuzi... Od víkendu mě svědí celé tělo nejhorší je to v noci, kdy téměř nespím, a nejvíce svědí nárty, chodidla pod žebry, bříško..no vlastně všude...když jsem to řekla na gyndě v TP (jsem 36+6), tak mi předepsala Ursofalk a poslala mě na jaterní testy..Ty mám v pořádku, ale prý nejsou vypovídající a chtělo by to udělat testy žlučových kyselin, které jí v Brně nikdo neudělá, tak mám až do porodu užívat Ursofalk, že to chrání miminko..Jenže jsem četla v příbalovém letáku, že není vhodné v těhotenství užívat a že po testování na zvířatech zjistili, že může ovlivnit plod..Tak nevím, čím bych malou více ochránila, jestli neužívat léky, které mohou ovlivnit mimčo (ostatně v těhotenství jsem musela brát 3x antibiotika, z toho jednou podle mě zbytečně..:( jen se lékaři chrání), tak se nechci cpát zbytečně chemií... A nebo jestli užívat právě proto, abych malou ochránila...tak když jaterní testy jsou v pořádku a žlučové mi nedělali, že to poznají jen podle svědění...je pravda, že je šílené, ale tak nějak bych brala, že to patří ke konci těhotenství (mám také šílené otoky snad všeho a nejhorší právě nárty a kotníky)... Poradíte prosím???

ajik123
30. zář 2016

@darina7 Nejlepší by bylo opravdu zajet si na ty žlučové kyseliny :( trochu nechápu, proč do tebe hned cpou léky, když to ještě není potvrzený a jaterky ok .. ? No ale neboj já tento lék brala nějaký tři měsíce a v pohodě a bere to na tuto nemoc opravdu každá těhotná ;) je to jediný lék, který ti může pomoci, takže toho se neboj.

lenkas1982
30. zář 2016

@darina7 Ahoj, co je myšlené tím "TP"? Jestli jsi nebyla na gyndě v porodnici, tak bych to zkusila tam. Nejsem doktor, tak nevim, jestli můžou být v pohodě jaterní testy a žlučové kyseliny ne. Já měla vysoké obojí, na základě špatných jaterních testů mě poslali z gyndy rovnou do porodnice, kde mi zjistili vysoké i ty žlučové kyseliny. Nechápu, že nejde ty žlučové kyseliny v Brně změřit?! Já teda ležela v Praze u Apolináře, ale Brno přece není nějaká "horní dolní"? Nevím, asi bych se nenechala odbýt a chtěla slyšet jiný názor, ideálně přímo z porodnice. Jsi 36+6, takže když bys měla hodnoty opravdu vysoké, dalo by se už přistoupit k porodu.

darina7
30. zář 2016

TP je těhotenská prohlídka..🙂.. No, právě, mi připadá zbytečné a divné rvát se lékama bez potvrzení z krve či moči nebo něčeho...Ale svědí to fest, tak se bojím, abych malé neublížila. Přemýšlím, jestli to brát a nebo ne.. Zase něco jinéo je, když to člověk bere, když má zvýšené ty kyseliny a něco to snižuje než to brát a třeba bych neměla zvýšené kyseliny a co by to pak v těle ty léky způsobily... Ale je pravda, že nevím z čeho by zase bylo to šílené svědění..:( žádný krém, kosmetiku, mýdlo jsem neměnila, klidně se celá naoleluji, takže to není suchou kůží tak nevím z čeho by to svědění mohlo být..ty nárty třeba z otoků, protože jsem hóodně nateklá a oteklé to mám jak papuče ty nohy...ale ty chodidla netuším (ty mě ale svěděli jen v noci či večer, přes den nárty, bříško, ramena, kolena, lýtka..no, vše ostatní asi🙂) a v noci je to peklo

ajik123
30. zář 2016

@lenkas1982 já byla s cholestázou více jak 3 měsíce (jih) a žlučové kyseliny mi také nevyšetřili, jednali pouze z výsledků jaterek :( no šílenost!

@darina7 a na ty žlučové kyseliny si někam dál pro jistotu zajet nemůžeš? těžké soudit :( svědění může mít víc příčin, netuším...

darina7
30. zář 2016

Zkusím v pondělí do porodnice přes porodní asistentku jednu...ale nevím, co víkendu, jestli brát alespoň v noci ty prášky (měla bych brát ráno a večer)...:(

lenkas1982
30. zář 2016

@darina7 To zní rozumně. Fakt si myslím, že v téhle fázi by tě hlavně měli vidět tam, kde budeš rodit, protože tam se primárně bude rozhodovat co a jak s porodem. Léky bych přes víkend brala. Buď v pondělí neodbytná a hlavně je potřeba to sledovat opakovaně. Jestli to fakt jsou ta játra, tak že jsi teď měla hodnoty v normě neznamená, že to za pár dní nebude jinak. Ale nebuď z toho nervózní, ať tak nebo tak, určitě to bude v pohodě. Kdyžtak porodíš a bude dobře, teď už je mimčo donošené a není se čeho bát. ;)

lenkas1982
30. zář 2016

@darina7 A ještě bych zatím nasadila jaterní dietu, jestli ti ji nenařídili už na gyndě. Nic tučného a moc kořeněného, tím nic nezkazíš. ;)

darina7
1. říj 2016

🙂..nasadím jaterní dietu pro jistotu... Děkuji za rady a podporu🙂

ajik123
1. říj 2016

@darina7 a nic sladkého... No najdeš si to na netu🙂.

darina7
1. říj 2016

Nic sladkého? Tak to už jsem porušila..:( jen jsem četla ne mastné, ne tučné, omezit mléčné výrobky...ještě to radši znovu vygooglím...děkuji

ajik123
1. říj 2016

@darina7 ano, ano bylo to pro mě těžké :D Mudr. mi dovolila o vánocích jen kolečko lineckého :D

marfushenka
1. říj 2016

Sladke se urcite muze! Dokonce se doporučuje pri jaterní dietě. Jen urcite ne žádné kakao, čokoláda, nic tucneho.

marfushenka
1. říj 2016

Jinak žlučové kyseliny odeberou u milosrdnych umi to poslat do nejake laboratoře která to umi zjistit

ajik123
1. říj 2016

@marfushenka a jak to, že mi to zakazovali? :O směla jsem jen puding a potvrdila mi to i kamarádka, která prodělala mononukleózu a byla na jaterní d. rok :O

marfushenka
1. říj 2016

http://www1.jidlo-piti-ziti.cz/jaterni.html

A ja mela dietu přímo v nemocnici a vim ze minimálně jednou jsem mela nejakou buchtu. cukr nevadi, vadi tuk.

ajik123
1. říj 2016

@marfushenka jo tak já si pod pojmem sladký představuji čokoládu, tatranky, apod. 😉

marfushenka
1. říj 2016

Aha 🙂 tak čokoláda fakt ne, je moc tučná. Ja pak ale byla rada alespon za neco..

dzinovka
3. říj 2016

Ahoj holky, byla jsem s chol. Hospitalizovana pred porodem a mela dietu.. To, co jsem si naordinovala doma za dietu, bylo uplne nic.. Tam jsem mela den stare pecivo, jen bile, vubec zadne maslo, zelenina pouze mrkev, ovoce bez slupky, ze sladkeho kompot, 1x tydne dzem a med.. Jidlo jen dusene nebo varene maso, libove, vsechno vubec nesolene, netucne.. Vracela jsem se z porodnice se shozenymi teh. Kg plus 10kg jeste z me vahy...

dzinovka
3. říj 2016

Jo a nizkotucny jogurt, kefir a sem tam presnidavka..

ajik123
3. říj 2016

@dzinovka a jak jsi vlastně dopadla, kdy jsi rodila??🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru