Těhotenská cholestáza. Jaký lék doktor předepsal?

bublina88
30. zář 2011

Ahoj, léčila jste se některá na těhotenskou cholestázu? Jaké léky vám doktor předepisoval?

marfushenka
4. říj 2016

@dzinovka To je celkem drsna dieta. Ja dostavala male maslo k snidani a rohliky byly cerstve. Byla jsem v Bohunicich v Brne a tam dokonce meli na vyber ze dvou jidelnicku. 🙂

darina7
4. říj 2016

Holky a brali jste tedy Ursofalk a prcci jsou zdraví? Opravdu mě ten příbalový leták Ursofalku děsí (ani na ATB není takové varování, že může ovlivnit vývoj a růst plodu).jsem sice už 38týden, ale i tak se bojím...A stále mi nedělali kontrolní testy..:( Někde jsem také četla, že pomáhá selen (60miligramů denně).. To se v těhu může, ne?🙂..

ajik123
4. říj 2016

@darina7 tenhle prášek bere každa tehotna s touto nemoci, protože jediný pomáhá snížit hodnoty..a děti jsou zdravé🙂 já ho brala 3 měsíce

marfushenka
4. říj 2016

Brala jsem ursosan a žádné problémy nejsou

llenkag
25. říj 2016

Zdravim holky z teto diskuse a pridavam se s cerstvou zkusenosti. Tehotenskou zloutenku sem mela 3x v prvnich trech tehotenstvich ale pokazde se objevila az po 30tt, hodnoty si uz moc nepamatuju ale to svedeni bylo silene. Vzdy sem to zvladla jen na esencialech forte s ti ze vsechny deti chteli na svet o neco driv. 4 te tehotenstvi bylo bez zloutenky k memu neskutecnemu udivu
No a ted k te cerstve zkusenosti, tehotna sem po 5te a ta mrcha se objevila uz ve 24tt- hodnotu alt 1,5- opet nasazeny esseniciale, po 10 dnech kontrola a alt 6. Takze me zitra ceka nastup do nemocnice. Sem z toho celkem vykolejena, vubec nevim co mam cekat. Takte sem moc rada za vsechny informace a diskuse. Navic prazdniny pred nama, takze si manzel bude muset vzit dovolenou, nemluve o tom ze nejmladsi ma 2,5 roku a do skolky nechodi. Takze to bude paradni nejak zaridit. Nastesti v necem pomuze i babicka ale ta taky jeste chodi do prace.
Kdyz sem to vse procetla tak vidim ze leky se nasazuji vsude stejne jen nektere maminky to berou ambulantne a nektere lezi v nemocnici do porodu. Docela se desim toho co ceka me.

ajik123
25. říj 2016

@llenkag držím palce 🙂 taky jsem ji měla brzo. Jinak je nádherné,jak velkou máš rodinu.

dzinovka
25. říj 2016

@llenkag ahoj, gratuluji k takove rodine, krasa... ja ji mela od 20tt, jaterni hodnoty jen nepatrne zvysene, ale zlucove kyseliny misto standardnich 20, hospitalizace 40 a vys, jsemmela 80..v nemocnici prisna dieta, ursofalk, essentielle a cerne uhli.. kazdy den nataceli srdicka (mam dvojcata).. nakonec jsem rodilave 33+3, holky chtely ven.. a sebehlo se to strasne rychle, takzr jsem rada,ze jsem byla v nemocnici. Drzim pesti!

dzinovka
25. říj 2016

@darina7 brala jsem ursofalk 3x denne 2 tablety, vse v poradku

llenkag
25. říj 2016

No teda koukam kolik vas tu je. Do ted sem narazila na neaktivni diskuze z davnych let a uz sem si zacinala myslet ze sem snad jedina kterou to ted aktualne trapi.
Nacetla sem uz o chlestaze fakt hodne vzhledem k tomu ze uz s ni bojuju po 4 za nejakych 11 let. A stejne z toho nejsem chytra. Nekde se ty zlucove kyseliny vubec nevysetruji a hledi se jen na hodnoty jaternich testu. Popravde netusim jak je to v nasi nemocnici, takze vse pro me bude nove.
Jak dlouho ste v nemocnici lezely vy? Pri jakych hodnotach vas pripadne pousteli domu a jak casto se pak chodi na kontroly?
Delaji se krome nataceni srdicka i castejsi utz? Naposled sem na utz byla ve 20 tt takze je to ted to jedine na co se tesim ze zas mimi uvidim.
Jinak ja prvniho syna rodila v 35 tt jako lehce nedonoseneho a holky pak byly 38tt, 39tt,37tt a z toho teda jednou konec panevni a jednou sem do porodnice dojela taktak

No asi me tu ted budete mit casteji vzhledem k tomu jake prazdniny me cekaji v nemocnici

dzinovka
25. říj 2016

@llenkag Separace zlucovych kyselin se dela jen v hematologickych centrech.. ale jaterni testy jsou jeden z prvnich ukazatelu.. ja lezela u Apolinare, na vyzkum cholestazy pry maji nejsky grant.. ja tam byla 14 dni a myslim, ze kdybych nezacala rodit, pustili by me domu, protoze UZ normalne, prasky a dietu muzes doma, mozna castejsi nataceni.. zalezi, jak vazne to je.. Ty mas navic uz diagnozu z minulych tehotenstvi, coz je dobre, protoze Vedi, ze bys mohla rodit predcasne a pohlidaji Te. Vim, ze mne se to zpetne radi, ale ja vim, ze ta hospitalizace me zachranila deti.. ze jsem tam byla.. porod se rozbehl z niceho nic, kolem pulnoci trochu boleni bricha, ve 3 rano otevrena na 5 prstu a pul osme byly holky na svete akutnim cisarem

llenkag
27. říj 2016

Ahoj vsichni, zdravim z nemocnice. Takze miminko je podle utz 26+3, vzali mi krev a hodnoty alt6,ast3... svedeni teda zatim minimalni, nasadili mi 3x1 ursofalk a 3x2 essenciale. Beru to teprve 1 den. Chtela sem se zeptat za jak dlouho vam delali kontrolni testy jestli to zabralo? Pripadne zabralo to? Sly hodnoty dolu?

llenkag
28. říj 2016

Ahoj holky , tak porad v nemocnici. Po kontrolnich testech prej hodnoty porad +- stejne. Dr mi k tomu temer nic nerekla tak doufam ze zitra tu bude nekdo schopnejsi. Doufam ze je to jen o tom ze ten ursofalk beru teprv 2 dny, svedeni taky temer zadne. Sem z toho jelen. Sama nevim proc tu lezet kdyz ani mimi nekontroluji a zaroven nechci nic podcenit. Jak casto ste s timto chodily na kontroly? Zabral vam ten ursofalk, snizil ty jaterky? Vubec nevim co zitra od dr chtit vedet a na cem si trvat. Klidne budu chodit na kontroly i 2x tydne.

januma
31. říj 2016

@ayame3000 dobrý den, ráda bych vás poprosila o odkazy na studie ze zahraničí ohledně hepatopatie. V prvním těhotenství jsem jí prodělala a nyní jsem zjistila, že jsem znovu těhotná a ráda bych to absolvovala bez hospitalizace, tak ať se mohu lépe připravit ;) díky

llenkag
1. lis 2016

Zdravim te januma. V kolikatem jsi tydnu? Ja mam cholestazu po 4 z 5 ti tehu. Nedokazu rict cim to jedno tehu bylo jine ze se to neprojevilo. Co se tyka studii tak odkazy nemam a docela bych taky rada precetla. Ja sem ted 27 tt, 4 dny hospitalizace a ted na lecich a modlim se at jsou vysledky lepsi. Preju aby se ti to vyhlo.

januma
1. lis 2016

@llenkag ahoj, těhotenství jsem opravdu teď zjistila, takže jsem asi 5tt. Nevím, zdali je to psychicky, ale začalo mě hned škrábat celé tělo.. Nejspíš je to svědění z něčeho jiného (protože takto brzo je to hloupost), ale hned jsem si vzpomněla jak to bylo u předchozího těhotenství a trochu se lekla, protože jsem před otěhotněním měla pocit, že už to znovu nepřijde, že už mám vyřešené to co mi tu nemoc způsobilo (hodně věřím na psychosomatiku). No uvidím, jak to bude. Každopádně držím palce všem, koho tato nemoc potkala!

januma
1. lis 2016

ještě doplním popis svého předchozího těhotenství, aby to mohla být informace pro další ženy, které budou tuto diskuzi číst - hepatopatie mi byla diagnostikovaná ve 32 tt, ihned jsem byla hospitalizována v Podolí, kde jsem ležela do 36+0, kdy mi začali porod vyvolávat. To se po třech dnech podařilo a porodila jsem vaginálně zdravou dceru. Po dobu mé hospitalizace jsem byla každý den na monitoru (někdy i 2x), prvních 5 dnů nitrožilně transmetil a poté ursosan, esentiale a železo. Krev mi brali cca ob 3 dny - dělali testy na kys.žlučovou a jaterky. Hodnoty jsem měla poměrně vysoké, už si přesná čísla nepamatuji. Nicméně mě chtěli kvůli jejich výši dát na císaře v 35+0, ale usmlouvala jsem to a ještě jsme drželi týden. Škrábala jsem se jen občas, paradoxně nejvíc v období, kdy mi hodnoty klesly díky podávání léků. Přeji všem ženám, kterým je tato nemoc diagnostikována hodně sil a štěstí. Ležet v nemocnici, když nemáte žádné zjevné příznaky nemoci a brát tolik léků je poměrně vyčerpávající a traumatizující. Člověku nezbývá než věřit lékařům a doufat, že vše bude v pořádku. Hodně sil!

lenkas1982
1. lis 2016

Ahoj, využiji toho, ze je vas tu několik s touto diagnozou, které mají nebo čekají další děti. Zajímalo by me, jak u vas doktoři reagovali na (snahu o) další těhotenství. Neměli komentáře, ze ho nedoporučují?

dzinovka
1. lis 2016

Ahoj holky, mne u Apolinare rikali, ze cholestaza je nebezpecna hlavne ke konci tehotenstvi, tzn. 3. Trimestr.. Jak tu nekdo psal, nejvic jsem se skrabala, kdyz hodnoty klesaly.. paradoxne.. pozdeji jsem se skrabala porad.. Drzim Vam vsem pesti, at to date!!!

dzinovka
1. lis 2016

@lenkas1982 Ja dalsi mit nebudu, mam dvojcatka 😉 Holcina co se mnou lezela na pokoji chtela druhe, nic ji nevymlouvali, jen by ji vice sledovali

llenkag
2. lis 2016

Ahoj, kdyz to tu ctu, jak moc jste s touto nemoci byly sledovany a hlidany tak me to desi. Ja sem doma od hospitalizace tyden na lecich, zitra kontrolni odber a pozitri kontrola u dr. Mela sem jen utz pri nastupu do nemocnice coz je uz 8 dnu. Doufam ze kontrolu provedou i ted. Vlastne ani nevim co vyzadovat po doktorech za kontroly. Tak nejak si rikam ze musim verit, ze vi co delaji.
Jinak me teda nesvedi vubec nic, mozna je to leky, mozna tim ze jsem teprv 27tt nicmene v tomto ohledu je to fakt pohoda. Maly se v brisku vrti tak me tesi ze aspon takto je to ok. Bricho mi tvrdne minimalne, tak si proste rikam ze to bude dobry a porodim v rozumnem terminu.
A jak se tu nekdo ptal jestli mi nekdo dalsi tehu rozmlouval, tak z doktoru fakt nikdo. Tehotna jsem po 5te a jen jedna sestra mela pripominku ze bych si dalsi tehu mela rozmyslet. A to sem se fakt zasmala... nejak sem nepocitala s timto 5 tym natoz jit do 6 tehu.
Jeste sem se vas chtela zeptat jestli ste krome svedeni mely nejake jine priznaky- tmava moc, svetla stolice, zlutou pokozku, bolelo vas v pravem podzebri? Nebo tak neco?
Samozrejmne se porad pozoruju a koukam kde co svedi a boli a picha. Myslim si ze tou psychykou kterou mam timto nabouranou si asi moc nepomaham.

januma
2. lis 2016

Můj gynekolog říkal, že je potřeba dát tělu čas na regeneraci.
Škrabala jsem se minimálně, moč jsem měla jen pár dnů tmavší, ale jinak bez příznaků.

llenkag
4. lis 2016

Tak mam po kontrole u dr. Vysledky jaternich testu klesly za 10 dni uzivani ursosanu o polovinu- parada. Mimi vporadku. Pokracuju v ambulantni lecbe a kontrola za 14 dnu.

kamisek85
7. lis 2016

ahoj. já jsem měla Ursosan, ale nestačilo to, tak jsem šla na kapačku na Transmetil, ten sem pak brala i doma.

gloglo99
16. lis 2016

Ahoj, jsem v 20tt už tak dva týdny mě svědí celé tělo, hlavně záda, boky, paže, nohy a hlavně v noci. Poslední dny se to docela zhoršilo, takže i během dne, říkala jsem si, že zvýšená citlivost v pokožky v těhotenství je normální, že musím třeba zkusit nějaký přírodní prášek na praní nebo tak, vůbec mě nenapadlo, že by to mohlo mít nějakou souvislost s játry. Před 6 lety jsem prodělala mononukleózu a zánět slinivky, nějakou dobu jsem měla ta játra ne moc v pořádku. Dnes jsem se stavovala u doktora, hned mi dal žádanku do laborky, v pátek jdu na odběr a výsledky budou až v pondělí, měla jsem spíš takový pocit, že si myslí, že to cholestáza bude. Nevím, možných příznaků je několik a u mě je to jen to svědění. Docela mě děsí, jak se ta nemoc většinou projevuje ve třetím trimestru, jsem teprv na začátku 20tt a jsem z toho taková trochu smutná a zmatená, že bych měla být nějak dýl hospitalizovaná a brát už takhle brzo léky, které můžou mít nějaký vliv na dítě. No a hlavně kdekoliv si nepřečtu něco o té nemoci, tak je všude, jak to vážně ohrožuje plod, hrozí úmrtí atd. Ale tady z těch diskuzí co čtu, tak vyplývá, že pokud se ta nemoc zjistí, tak je v naprosté většině všechno nakonec dobře dopadne, že? Jak dlouho jste byly hospitalizovány, když vám to bylo zjištěno dřív? Jsem docela aktivní, zatím jsem neměla žádné problémy, tak mě docela děsí představa ležení v nemocnici...ale spíš je to tak, že jen pokud jsou hodnoty vysoké, tak je hospitalizace, a pak když se to zlepší, tak se jde domů, akorát je dieta, nějaké ty léky a pravidelná kontrola krve?

llenkag
17. lis 2016

@gloglo99 ahoj, ja mam chlestazu uz po 4 te. Vetsinou prisla az po 30 tt a dr. me vzdy jen casteji kontroloval a predepsal essenciale forte- coz vlastne nejsou leky jen podpora funkce jater a ty sem brala i po porodu( deti se narodily ruzne-35tt,38tt,39tt) - v naprostem poradku. Priznaky byly silene svedeni hlavne v noci a silne zlute zbarvena ranni moc.
Ted v poslednim tehu mi cholestaza byla zjistena ve 24 tt , prvni odber byl jen lehce zvyseny ale za tyden to pekne vyskocilo takze sem byla hospitalizovana- nasadili essenciale a ursosana jaterni dietu ( s vahou sem za par tydnu sla o 2 kg dolu) hospitalizace 4 dny a pak me pustili domu s tim ze hodnoty zustaly stejne a kontrola za tyden- po tydnu to kleslo o polovinu, utz miminka vporadku. Takze chodim na kontrolu uz jen 1x za 14 dnu a primo do nemocnice uz ne ke svemu dr.
Momentalne sem 29tt a v po me cekaji vysledky testu a kontrola ale verim, ze vse je vpoho. Samozrejmne pocitam kazdy tyden od kontroly ke kontrole a rikam si uf zase sme o neco vetsi. Vim ze mi hrozi pripadna hospitalizace nebo dokonce vyvolani porodu po kazdem odberu pokud by to zase slo nahoru, ale dr me ujistil ze maji fakt dobre zkusenosti s ursosanem ze jim maminky donosily temer do terminu. A co se tyka vlivu prasku na mimi tak chci verit ze je to vpohode. Tento lek mam poprve ale i v teto diskusi se najdou holky ktere ho braly 3 mesice v kuse a miminka naprosto zdrava.
Drz se a dej vedet jak jsi dopadla, pokud to cholestaza je, je lepsi ji mit pod kontrolou.

gloglo99
24. lis 2016

@llenkag ahoj, moc děkuju za napsání, konečně odepisuju. Mě cholestázu nepotvrdili, nebo prý ty jaterky vypadají uplne v pořádku... Přitom to svědění prakticky přetvává, asi to není zas takový extrém, často kvůli tomu nemůžu dost dlouhou dobu usnout. Radši to už neřeším, protože minulý týden jsem z toho byla pár dní docela dost ve stresu. A tu cholestazu jsi vždy poznala tak, žes na základě těch příznaků zažádala o rozbor krve? Protože mě nikdo nijak pravidelně krev nekontroluje (jen moč) a asi se ani nechystá... No nic, v pondělí jdu na screeníng, tak jsem zvědavá, snad to bude vše v pořádku. Tobě ať se daří a ať je miminko v bříšku skopojený co nejdýl 🙂

llenkag
25. lis 2016

Ahoj, pri svedeni sem si vzdy postezovala dr. a ten proste vzal krev . Akorad ve vsech 3 pripadech to prislo az po 30 tt a v podstate kdyz se to prokazalo u prvniho tehu tak uz se s tim pocitalo i u dalsich. Takze sem jaterni testy nekdy vyzadovala udelat uz kolem toho 25 tt. Svedeni je hodne typycke, vetsinou az k veceru a nejvic v noci. Ja to mam spojene s teplem, kdyz je mi horko nebo se zpotim citim jak me zacnou svedit ruce, nohy ale i prsa.
Jinak moje aktualni situace je opet hospitalizace. Vubec nevim proc nebo z ceho- jaterni testy pred tydnem byly v norme a vcera opet zvysene. Takze druhe kolo v nemocnici... ale davkovani leku mi zustalo stejne, tak vlastne nevim co semnou zamysli.

jaroslavasv
19. dub 2017

Zdravim, jsem moc vdecna za vsechny zkusenosti, ktere jsem si tu precetla. Momentalne jsem hospitalizovana v FN Plzen s cholestazou pri druhem tehu. V prvnim tehu (rodila jsem 06/15) se projevila v 31tt. Zacalo to svedenim v podstate celeho tela hlavne k veceru. Vycetla jsem si na netu, ze by to mohla byt cholestaza, jaterni testy jsem si nechala udelat u obvodni lekarky a hned druhy den me posilala s vysledky do nemocnice. ALT z jaternich testu jsem mela 6.5. Tenkrat jsem take byla hospitalizovana v FN Plzen. Tehdy se tu jeste zlucove kyseliny nesledovali. V nemocnici jsem byla cca pres tyden, ALT vylezlo na 8.5 a pak uz to klesalo. Byla jsem na kapackach transmetylu 2 x za den a brala ursosan a esenciale a dieta. Z nemocnice jsem odchazela s ALT pod 2. Pak byli asi kontroly 1x tydne. V 38tt nastup k vyvolani porodu, to se nepovedlo a rodila jsem v 39tt cisarem. Zdrava holcicka.
Ted v druhem tehu, muj gynekolog uz skoro od zacatku cca mesicne delal jaterni testy. Tentokrat jsem nastupovala do nemocnice v 32 tt s ALT 4.5. Pry zde hospitalizuji uz s hodnotou pres 3. 4 dny jsem byla na prascich ursosan, transmetyl a essenciale. Vylezlo mi to jeste na 5.5. Tak zacali s kapackami transmetylu. Tentokrat uz sleduji i ty zlucove kyseliny ( ty pry hlavne ohrozuji mimi) posilaji to do Prahy a vysledky jsou tentyz den. Ty mam v poradku. Zitra je v planu dalsi kontrola, doufam, ze uz me pusti.
Tak doufam, ze i moje zkusenost nekomu pomuze.

lafuma
11. zář 2017

Ahoj holky, obnovuji diskuzi.
už se s cholestazou peru od 27.týdne druheho těhotenství. V prvním to přišlo okolo 34.týdne, dali mí essentiale forte, ale rozjelo se to i tak a porod mí vě 36.týdnu vyvolali a narodil se nám zdravý kluk jako buk. V té době (2013) se dělaly jen jaterní testy. Teď jsem s prvním svěděním celého těla běžela hneď druhý den na testy. Na testech nebylo nic. Zá dva týdny jsem si vynutila další testy (fakt buďte neoblomne) a hodnoty jaternich testů ( myslím als) byly přes 4 a hned mě hospitalizovali s tím, že to ještě není katastrofa a že s léky budu moct jít domů zá týden, pokud to klesne. Jaterní krásně klesaly s ursosanem a transmetilem a tak mí pro kontrolu udělaly kyselinu zlucovou. Pro mě novinka po těch 4 letech od posledního porodu.
Poslalo se to do Prahy a druhý den přišel výsledek. S hodnotou 40 u kyseliny zlucove a s prakticky normalnima hodnotama jaterek mě okamžitě rychlou odvezli do Prahy, kde mí dali kortikoidy na dozrani plic mimca, kdyby to vylitlo a já bych musela vě 30.týdnu porodit. Tady mi to vylitlo na 150, a za den spadlo na 20, aby zá týden stouplo na 40 a zase kleslo na 15 a pak znova na 46. 🙈 Takže denně stres jestli mě pouští domů, nebo jestli jdu na akutního císaře. Svědění jé pořád stejné, dokonce se mí ulevilo, když to bylo na těch 150. Naprosto nepředvídatelné. Podle mě ta kůže jé mnohem citlivější indikátor a krevni testy ukazují se zpožděním situaci. Takže potvrzují, že jaterky mohou být mírně zvýšené a zlucove kyseliny jsou zároveň velmi vysoké. Jaterní i kyseliny jsou důležitým indikatorem, takže i jen s těmi kyselinami hrozí předčasné ukončení těhotenství-císař. A naopak. Mimo ale zatím prospívá a tak se snaží o každý den navíc. Projevy - svědění celého těla, velmi tmavá moč pořád od 27.týdne, jinak jsem naprosto fit, bez otekani nebo bolesti. Až na ty nervy. Od počátku jedu tvrdou dietu a beru horu léků, monitor 3x denně, UZ 2x týdně. Nikdy jsem problém s jatry neměla. Snad vše dobře dopadne a mimo bude zdravé. 👶

llenkag
11. zář 2017

@lafuma ahoj.... drzim moc palecky- jak sem psala v predchozich diskuzich- ja se s cholestazou prala 4x a naposled od nejakeho 25tt . Kyseliny mi nokdy nevysetrovali ikdyz sem se na to ptala.... mam 5 zdravych deti a zrovna ten posledni se kt ta cholestaza byla nejhorsi je kus chlapa a verim ze ani ta hora leku ho nijak neovlivnila. Drz se

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru