Těhotenská cholestáza. Jaký lék doktor předepsal?

bublina88
30. zář 2011

Ahoj, léčila jste se některá na těhotenskou cholestázu? Jaké léky vám doktor předepisoval?

mamkamarketa
30. zář 2011

@bublina88 ja teda leky nemela. objevilo se to v samem zaveru tehotenstvi ale lezela jsem na rizik. tehotenstvich a porad kontrolovali krev. jak moc vysoke hodnoty mas?

bublina88
autor
30. zář 2011

tak to z hlavy nevím, ale dnes budu mít čerstvé výsledky tak jsem zvědavá.

mamkamarketa
30. zář 2011

@bublina88 tak pokud ses doma,tak to tak ''horke'' nebude 🙂

bublina88
autor
30. zář 2011

ne musela jsem hned do nemocnice. Už jsem to zažila v minulém těhu. Teď se mi hodnoty trochu zlepšily. Mám prý hodnotu do pětky. Tak pořád doufám, že se do porodu ještě dostanu aspoň na týden domů.

mamkamarketa
30. zář 2011

@bublina88 tak budu brzet palce,snad to bude dobre. me hrozili vyvolavanim 😒

bublina88
autor
1. říj 2011

jj u prvního mi taky porod vyvolávali, ale ani po dvou tabletách se nezdařilo tak nakonec se čekalo až začne porod sám. Tak jsem moc zvědavá jak to bude tentokrát.

lucinocka
10. srp 2012

trosku obnovim temu... ako vam to lekari riesili v tretom trimestri? Su na to nejake lieky, ci prisna dieta alebo co moze pomoct?

ivaadvojcata
20. zář 2012

Ja mam cholestazu asi mesic. Davaji mi leky jako silymarin,ursosan,hlavne transmetil. Alt jsem mela i 10 a po dnesni kontrole alt neco pres 2.

janazzz
25. črc 2014

Obnovuji tuto diskusi a chci se zeptat někoho, kdo měl v prvním těhotenství cholestázu, zda měl recidivu i v těhotenství dalším? Děkuji.

luckaamilan
25. črc 2014

@janazzz
dobra otazka. taky som na to zvedava. Mala som cholestazu v prvom tehu. ALT 17. vyvolavany porod 37tt.
bohuzial zatial poznam len tehulky s recidivou 😠

janazzz
25. črc 2014

@luckaamilan Já jsem právě rodila 32+6 akutním císařem. Jaterní hodnoty mi ze dne na den z hodnot v normálu stouply na hodnoty přes 24. 24 to bylo před kapačkou Transmetilu a potom to prý ještě stouplo a šlo se rovnou na věc, takže nevím, jak vysoké nakonec byly ☹ Ale byl to zážitek, který bych nerada opakovala. Bohužel proti tomu prý není žádná prevence ☹ Jenom časté sledování. Ale třeba ten případ, co se stal mě, to bych musela chodit na jaterní testy denně, protože to šlo nahoru hrozně rychle.

andreee86
25. črc 2014

@janazzz ahoj. Tak přímo mě se to netýká, ale sestra měla při prvním těhu cholestázu, zbytek proležela v nemocnici, ale druhé těhotenství měla v pohodě. Cholestáza se neobjevila.

janazzz
25. črc 2014

@andreee86 Tak to jsou dobrý zprávy. Já taky doufám, že příště se to nebude opakovat 🙂

luckaamilan
27. črc 2014

@janazzz
mna zacalo silene svedit cele telo, v noci som nemohla spat. bola som na testoch a tie kyseliny som mala v norme, a ALT tiez, nevedeli co so mnou a o par dni zacalo ALT stupat... ale to svedeni bolo silene.
ja dufam ,že jaterni dieta pocas celeho buduceho tehu pomoze a ta potvora sa neobjavi.

janazzz
28. črc 2014

@luckaamilan Mně gastroenterolog řekl, že dietou tomu nepředejdu ☹ Že se tomu nedá ničím předejít bohužel.

zelisek01
18. srp 2014

Me take svedelo cele telo dr mi vzal v utery krev ve stredu volal ze nastup do nemocnice to jsem mela 11 odpoledne 16 prijali me hned na porodni sala lezela jsem na monitorech a i prez kapacky jsem mela ve ctvrtek ujecer uz 25zacali mi vyvolavat porod a v patek 0:18 se mi ve 32tt narodil Šimonek s vahou 1900g a 46cm mel nedozrale plice a tyden na pristrojich ale po 6tydnech ho pustili domu a ma se cile k svetu

vanilka91
5. únor 2015

Zdravím holky,mám dotaz,už dlouho mě trápí pálení tam dole,občas i konečník,ted mě začlo pálení a svědění těla i plosky a dlaně,ale není to úplně každý den a ne stejně intenzivní..gynekologicky jsem prý ok,u kožařky jsem byla včera,ale nějak se jí to nezdá na dermatitidu,prý by mi měl udělat gynekolog jaterní testy,často mám také hořkost v puse..gynekologovi se zdá zase na těhu cholestázu brzo,jsem čerstvě v 5.měsíci..chtěla bych se zeptat,jestli v případě,že bych měla potíže s játry,můžu mít pálení a svědění po celém těle,tedy i na sliznicích pochvy a v konečníku.Napadla mě ještě cukrovka,ale u té taky nevím,jestli by to bylo takhle vyhrocené. Už si nevím rady ☹ Děkuju.

bublina88
autor
5. únor 2015

@vanilka91 mě to začlo u konce šestého,ale jen po těle(tam dole nee).Hned jsem musela do nemocnice. Určitě si nech udělat co nejdřív ty jaterní testy. Měla jsem to u obou těhotenství.

vanilka91
5. únor 2015

@bublina88 děkuji,já u prvního žádného problémy..ted je to hrůza..už to prostě nejde ..ani sexování skoro,nic...pořád se k tomu něco přidává..všechno pálí ☹ děkuju ti,snad to jsou jenom hormony ☹

mardusenka30
7. únor 2015

holky, kdo jste zažil cholestázu, jak vám vyvolali porod, tabletami, nebo císařským řezem???

janazzz
13. únor 2015

@mardusenka30 Já jsem rodila 32+6 akutním císařem. Prý jaterní hodnoty byly tak vysoké, že nešlo čekat než porodním přirozeně. Měla jsem hodnotu 24 před kapačkou Transmetilu, po kapačce to prý ještě stouplo, ale nevím, na kolik a potom se šlo rovnou na císaře.

ayame3000
14. říj 2015

Můžu nabídnout své zkušenosti s cholestázou, jsem po třetí těhotná a po třetí se, mrcha, vrátila, návratnost se dle studií udává kolem 60-90%, takže se to dalo čekat, no ale i tak je to opruz 😅 U mě vždy začala kolem 32.tt., ale může to být i dříve, jen to není tak obvyklé. Článek tady na MK o cholestáze mi v základu přijde ok, ale chybí mi jedna ze zásadních informací, dle čeho se vlastně cholestáza určí. Měři se podle hladiny žlučových kyselin z krve. To je ostatně i ta látka, která může za to šílené svědění (drbu se jak blechatý Alík), dráždí nervová zakončení, no a kde je jich nejvíc, že.. (dlaně, chodidla..) 😒 U miminek je to horší, doktoři se bojí hlavně arytmie, zástavy srdce a šatného vlivu na placentu. V ČR se standardně nabízí hospitalizace, ale ve světě (dle zahraničních studií) ne. Stejné léky lze podávat v tabletách a každodenní monitoring není tak přínosný, jak by se mohlo zdát, je to spíš stres (ze závěru studií, zdroje mám v AJ, kdyby někoho zajímalo). Já jsem po zhodnocení odmítla. Ale vyděsí to, řekla bych, že zbytečně ☹ Když mi hospitalizaci lékař nabízel teď, tak i když jsem se s tím už setkala, tak hormony dělaly svoje. Na cholestázu se běžně předepisuje ursodeoxycholiová kyselina (já beru Ursofalk, teď 3 gramy denně, což je vysoká dávka), taky bych bývala dostala Transmetil (podle všeho spíš česká specialita) na ochranu jaterních buněk, ale ten jednak přestává být v ČR dostupný (shodně tablety i IV, ani ve fakultce v Porubě by mi do té kapačky vlastně neměli co dát) a druhak, miminko chrání urso. Pro svůj klid užívám ještě Flavobion - sylimarin (před 4 lety jsem ho dostala i na receptu, ale asi je spíš "pro ten pocit") a z jedné studie jsme s mužem vyčetli, že není marné dodat selen, protože ho těhotné obvykle mívají nedostatek a v zemích, kde je na něj strava chudá, se cholestáza vyskytuje daleko častěji (třeba v Jižní Americe). Výskyt cholestázy je taky častější v zimě (méně slunce). Stres z cholestázy také nejspíš způsobuje, že miminko dozraje malinko rychleji a častěji se narodí dříve, třeba už ve 37.-38.tt. V mém případě opravdu odpovídala těžší cholestáza zimě (první narozená v listopadu 37+2, zdravá, přes 3 kila. Bylo málo slunce, jaterní testy jsem měla horší, žlučové kys. tehdy ještě neměřili, druhý narozený v září 39+2, hodně slunce, také zdravý, ke 4 kilům, jaterní testy trochu lepší, žluč. kyseliny také neznám, škoda) Co do hodnot hladin žlučových kyselin, za těžkou cholestázu se považuje, když jsou nad 40 mikromolů na litr (umol/l), nicméně podle jedné zahraniční studie z roku 2014 urso chrání miminko až do hladiny 100 umol/l, vyšší ve studiích nikdo zatím nezkoumal, studie se blbě dělají vzhledem k nízkému výskytu a tomu, že jde o těhotné. No, moje hodnoty se už 4 týdny pohybují kolem 80 umol/l, což je zatím nejvíc, kolik ve fakultce za dobu, co je umí měřit, naměřili (překonala jsem jednu (!) paní s 67 umol/l nebo kolika) 😅 Hodnoty můžou být ale daleko šílenější, maminky na zahraničních fórech udávají klidně i 300 umol/l. Připomínám, že fakultní nemonice v Ostravě-Porubě je perinatologické centrum, takže se tam tyhle nemocné koncentrují. Žlučové kyseliny měří ve vlastní laboratoři. Dřív by to poslali do Prahy, ale tam se na výsledek čekalo dva týdny, takže toho nikdo moc nevyužíval. To zásadní jsem asi napsala, tak si třeba ještě "za střízliva" (až porodím a tak 🙂 ) na něco vzpomenu. Zajímalo by mě, jak se k nahlášení svědění staví "obvodní" gyndaři a tak, nebo z čeho určí cholestázu v jiných nemocnicích a jak postupují, tak se "pochlubte", i když každé přeju, ať se jí to vyhne 😉

ajik123
22. lis 2015

Já zrovna řeším tuto nemoc. Jakmile sem se zmínila, že mi svědí chodidla, doktorka nabrala jaterky. Hodnota nejvyšší 1,77, dieta a essentiale 3x denně jednu tabletu. Za dva týdny kontrola a tak jsem jí poprosila, ať mi udělá znova jaterky. Hodnota vystoupala na 5,07. Tak jsem jela do nemocnice, kde jsem dostala essentiale 3x denně 2 tablety, ursofalk 2 x denně, transmitel 2x denně. Teď to beru druhý den a zítra jdu na krev, doufám, že prášky hodnoty uklidní ..

ajik123
22. lis 2015

Jo a nemoc zjištěna ve 27 tt.

ajik123
23. lis 2015

@ayame3000 Teď všude sháním ten Transemitel a je pravda, že v lékárnách už není. Mohu se zeptat, jaké máš hodnoty a kolik léků Ursofalku bereš denně? Já mám ALT nejvyšší 5,07 a beru Ursosan 2 tablety denně. Já se bojim, abych zase neskončila v nemocnici, když Transemitel už prostě nebude.. ☹

ayame3000
24. lis 2015

Transmetil má teď výpadek (aspoň ještě v září a říjnu měl), malého už máme na světě, cholestázu mám tedy vyléčenou 🙂 Lékař mi Transmetil napsal jen proto, že je to součást českého doporučeného postupu, ale nic se nestane, pokud ho nebudeš užívat. Důležitý je ten Ursosan. Není nějaká šance, že by Ti změřili přímo žlučové kyseliny? Samotné jaterní testy nutně nemusí souviset s vážností cholestázy. S hodnotou kousek pod 5 jsem brala 4 tablety Ursofalku denně a to má jedna tableta 500mg ursodeoxych. kyseliny, kolik má ten Tvůj Ursosan? 250? Jen kvůli Transmetilu do žíly je nemocnice zbytečná, na západ od nás hospitalizace běžná není, zařídila jsem se podle toho a radši zůstala bez stresu doma. Nejsou důkazy, že by sledování v nemocnici s cholestázou něčemu pomohlo (samozřejmě nevím, jestli nemáš další potíže, teď beru v úvahu jen cholestázu). Mám odkazy na nějaké studie (většinou v AJ), když budeš chtít, můžu předat dál 🙂 Teď jsem ji měla suverénně nejhorší ze všech tří těhotenství.

ajik123
24. lis 2015

@ayame3000 tak mam alt 7,5 . Doktor leky nepridal. Stale ursosan 250 mg 2 tablety denne. Transmetil uz mi dosel. Pry mam pockat dva dny a znova odbery popr musim do nemocnice uz urcite. Za studie budu moc rada. Jine problemy nemam a zlucove kyseliny mi nedelali . Ptala sem se a pry to neni uplne nutne. Dekuji .

ayame3000
25. lis 2015

Z toho, co vím, mi ta dávka přijde opravdu nízká. A musím se opravit, nebrala jsem 2 gramy, ale 3g denně. Taky Ti cholestáza začala docela brzy. Obvyklejší je až po 30.tt a taky, když začne takhle dřív, tak ty hodnoty pak můžou ke konci hodně vylézt nahoru.. :( Doporučuju k pročtení tenhle blog http://toxicmomnet.netfirms.com/ a ta studie tady: https://www.rcog.org.uk/en/guidelines-research-... Ještě jsem Ti napsala zprávu 🙂

ajik123
25. lis 2015

@ayame3000 Děkuji moc, zkouknu to a pročtu. Taky se mi to zdá nízký, proto jsem se i doktora ptala, zda nemám přibrat léky a néé.. pořád čekat a čekat. A teprve při dalším zvýšení přidat, ale nevím na co čeká během 2 dnů mi to vylezlo o 3 čísla.... Už jsem z toho na nervy, nechci ležet v nemocnici. Žádná zpráva nepřišla ☹ .

ayame3000
25. lis 2015

Omlouvám se, já ji měla rozepsanou ale děti něco chtěly.. :D Už jsem ji odeslala 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru