Těhotenská cukrovka. Kdy se vyvolává porod?

marrei
3. bře 2011

Maminky, které jste měly těhotenskou cukrovku, zajímalo by mě, kdy Vám vyvolávali porod? Počkali doktoři na termín porodu, nebo vyvolávali třeba už ve 39tt? Záleželo asi na odhadu váhy miminka, že jo, a ještě na něčem jiném? Díky za odpovědi.

editah222
3. bře 2011

Záleží na porodnici - u nás je praxe taková, že těhu cukrovkářky většinou vyvolávají v cca 39tt, záleží na tom jak je cukrovka kompenzovaná a na váhovém odhadu miminka.
Já jsem mtěla těhotenskou cukrovku u ubou dětí a na vyvolání nikdy nedošlo, vždy jsem porodila než k němu došlo 😀

makinecka
3. bře 2011

mě chtěli vyvolat porod v přesně 38+0tt a nakonec sem ještě ten den skončila na císaři k vůli komplikacím.

imzadi
4. bře 2011

Tak me s cukrovkou vyvolavali v 39+5 a malej mel vahovy odhad 4kg a obvod hlavicky 35 cm...trefili se a po dvou dnech vyvolavani a silenym porodu s 8 hodinama kontrakci jsem stejne zkoncila na cisari, takze radej nevyvolavat 😀

kleik
3. led 2013

Zkouším oživit téma a otázku posunout trošchu nahoru..... je tu ještě někdo, kdo má zkušenost s tím, že při těhu cukrovce se vyvolává porod dřív než je termín?

werumka
3. led 2013

@kleik Není to vůbec pravidlem. Před termínem se vyvolává porod standardně jen diabetičkám, které jsou na inzulínu a měly diabetes už před těhotenstvím. Těhotné s těhotenskou cukrovkou se nechávají do termínu, pakliže nejsou žádné komplikace (předčasné stárnutí placenty, velký váhový odhad). Případně se v termínu porod trochu postrčí, ale ani to není pravidlem.

wosk
3. led 2013

@kleik asi záleží kde rodíš a na přístupu nemocnice. Já rodila nakonec přesně ve 41+0 (těhu cukrovku jsem měla, ale byla jsem jen na dietě a nebyly žádné komplikace).

p.e.t.u.l.k.a
3. led 2013

Ja rodila v 39 tt a byla na inzulinu ale vubec jsem nevedela dodnes ze by to mohlo byt kvuli diabetu😀Den pred vyvolanim me v diabetologicke poradne namerili vysoky tlak a poslali na rizikovoz gynekologii s tim ze asi se blizi porod a pak mi rekli ze bud pres noc porodim nebo mi to rano vyvolaji🙂Ted doufam ze uz cukrovku mit nebudu😉

ivigirl
3. led 2013

já měla jít na vyvolání v 37+2, kvůli odhadu (špatného) váhy miminka a díky inzulínu. ale synek si řekl že to tedy ne 😀 a šel sám při oznámení Dr. druhý den 😀
Tedy na začátku 38tt

werunqa
4. led 2013

Kamoscine zname vyvolavali porod tedka 30.12. kvuli tehu cukrovce a odhadu vahy miminka..Rodila 3 dny pred TP a nakonec teda sla mala ven cisarem a mela stejne miry jako nase mala...myslim,ze ji zbytecne strasili velkym miminkem a zbytecne vyvolavali porod..pac oni se podle Uz na tu vahu netrefi..
I me se spletli v den porodu z vahou a mala se rodila bez problemu-mela 3710g, 49cm a kolem hlavicky 35cm 🙂

kebule82
4. led 2013

mě chtěli vyvolávat přesně na termín, porodila jsem bez vyvolání o den dřív.

luczinek
4. led 2013

Já měla taky těhu cukrovku,dodržovala jsem pouze dietu a malý se narodil přirozeně 38+0,měl 3600 g a 52 cm 🙂 obvod hlavičky 37cm

werunka21
4. led 2013

Měla jsem termín 9-tého (pondělí), vzali mě 6-tého (pátek). Cukrovka na inzulinu. Záleží i na porodnici, jak jsou zvyklí. Ale mělo by to být kolem termínu nejpozději. Pak už placenta nepracuje jak má, mimčo už stejně nic nenabere, takže zbytečné čekat

maggab2
4. led 2017

musím napsat pro případ, že někdo bude hledat odpovědi, co jsem já před porodem nenašla. Rodila jsem letos v Brně, cukrovka na dietě 41+5. Vyvolávání dříve nikdo neurgoval, já sama už byla nervózní, že s cukrovkou nikdo nepřenáší, ale doktoři byli klidní, že je vše ok, Váhový odhad 3800g. Vše dopadlo ok

chbt
24. črc 2017

I mne rekla dr. v rizikove poradne, ze pokud je tehotenska cukrovka dobre kompenzovana a picham si do 10 jednotek inzulinu, tak me nechaji i tyden prenaset.

kotito
18. zář 2017

@maggab2 v jaké porodnici v Brně jsi rodila?

maggab2
18. zář 2017

u Milosrdných na Polní

kotito
18. zář 2017

@maggab2 děkuji

kotito
18. zář 2017

holky a některá co rodila s cukrovkou v Bohunicích?

janawei
24. zář 2017

@kotito Ano, já v červnu. Co potřebuješ vědět?

kotito
25. zář 2017

@janawei vyvolavaji porody v 38+0 nebo te nechali normalne porodit az si mimco reklo?vim ze zalezi,kdy te tam odesle doktor,ale nevim jak se na to tam tvari.rodila jsrm tam 2013 bez cukrovky

janawei
25. zář 2017

Mně ho vyvolávali týden před termínem, ale z důvodu větší váhy mimča. Nicméně, kdybych trvala na tom, že vyvolat nechci, nechali by to být. Velmi mile mě překvapilo, že těhotenská cukrovka není důvod k vyvolání porodu, navzdory tomu, co se všude píše.

werumka
25. zář 2017

@kotito Ahoj, po roce 2014 se dost věcí v rámci gestačního diabetu změnilo a ujasnilo - mimo jiné se stanovil doporučený postup, který byl schválený českou gynekologickou a porodnickou společností. Tímhle postupem by se měli řídit všude. Vše potřebné se dočteš v tomto dokumentu: http://www.tehotenskacukrovka.cz/sites/default/...

Ve zkratce je to tak, že se ženy dělí do skupiny s nízkým rizikem (GDM na dietě nebo do 10 jednotek inzulínu za den, bez přidružených komplikací) a pak se zvýšeným rizikem.
3.2.1 Časování porodu u  žen s GDM s nízkým
rizikem
● ukončení těhotenství před termínem porodu
není indikováno
● po termínu porodu směřovat k ukončení po 41+0
týdnu těhotenství
3.2.2 Časování porodu u žen s GDM se zvýšeným
rizikem
● u těchto žen se zahájí kroky k ukončení těhotenství
nejpozději v termínu porodu
● je-li podle vyšetření ultrazvukem očekávaná
hmotnost plodu nad 4000 g, péče se řídí doporučeným
postupem „Porod velkého plodu“
(blíže viz doporučený postup Porod velkého plodu)

bbn
9. lis 2017

@werumka ahoj, zdá se, že o těhotenské cukrovce hodně víš. Můžu se prosím zeptat, jaké riziko hrozí matce a dítěti při těhotenské cukrovce kompenzované dietou plus depotním (nočním) inzulínem 6j?
V mé vybrané, menší, porodnici mi můj dr řekl, že porod u nich asi bude problém, že mě asi převedou do jiné, větší, porodnice, pravděpodobně v Praze. Naopak o dveře vedle sedící diabetolog primář mi zase řekl, že by to neměl být problém, ale hlavní slovo má primář gynekologie. Zajímá mě, čeho se dr tak bojí i v případě, že je těhotenská cukrovka dobře kompenzovaná. Díky moc.

kotito
9. lis 2017

@bbn pisnu svoji zkusenost.ted jsem na diete a 3 x denne 6 jednotek inzulinu.miminko pri minule kontrole odpovidalo tydnu tehotenstvi.pokud budou vysledky stejne .miminko nebude extremne pribirat a ja budu ok.dokonce nebudeme ani vyvolavat 38+0 ale az 40+0 pokud nevyleze samo.jsem teda z Brna a rodit chci v porodnici Bohunice.Bylo mi nekolika kekari receno,ze je cukrovka pod kontrolou

werumka
9. lis 2017

@bbn Ahoj, jsou na to už vydaná doporučení a směrnice, najdeš je v tomto dokumentu: http://www.tehotenskacukrovka.cz/sites/default/...
Jinak ve zkratce - do 10 jednotek inzulínu s dobrou kompenzací spadáš do skupiny nízkého rizika (stejně, jako ženy, které jsou pouze na dietě) a není třeba rodit v porodnici s perinatologickým centrem (Tj. můžeš rodit prakticky kdekoli chceš) a rodí se "jak si příroda řekne" - je lepší ale nepřekračovat 41+0. Od 10 jednotek na den už je lepší směřovat porod do porodnice s perinatologickým centrem a vyvolává se v termínu.
U vyšších dávek inzulínu je někdy třeba podat infúzi glukózy s inzulínem a je tam vyšší riziko adaptačních problémů u miminka (výskyt hypoglykémie, těžší průběh žloutenky, dechové obtíže). Proto je fajn být tak, kde je dostupná neonatologická JIPka.

werumka
9. lis 2017

@bbn Jinak ale jestli chceš znát můj osobní názor, tak s šesti jednotkama inzulínu, dobrou kompenzací a miminkem, které odpovídá (velikostí, průtoky apod.), se nemůže stát vůbec nic. Otázkou je, jestli v porodnici (Mělník?) nemají nějakou blbou zkušenost. Vím, že si tam občas nechávali i maminky s vyšším rizikem, tak jestli se třeba nespálili a teď všechny lifrují do Prahy... nevím. Rozhodující slovo má gynekolog, ale ten se zase řídí tím, co napíše diabetolog. Pokud ten oznámí, že jsi nízkoriziková, tak by to neměl být problém ani na gyndě...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru