Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

macinek
23. dub 2015

@aanicka No úplně přezrálé ne, ale dost zralé, slupka začínala mít lehce hnědé fleky, ono záleží jak jsou banány sladké, ale bylo to sladké dostatečně. Já piju čaj z borůvčí 🙂

aanicka
23. dub 2015

@macinek čaj si předpokládám koupila? A zdá se ti, že má nějaký efekt nebo je to spíš pro pocit?

macinek
23. dub 2015

@aanicka Koupila ve zdravé výživě, no jestli má efekt nevím, teď ho asi týden nepiju moc pravidelně, ale předtím jsem ho pila víc jak 14 dní pravidelně každý večer hrnek, každopádně mé hodnoty po odběrech jsou krásné, ale fakt těžko říct jaký na to měl vliv čaj.

hakalinka
23. dub 2015

Prý jsou hodně dobrá i chia semínka. Udělá to takový gel a díky němu se pak glukoza uvolňuje do krve postupně a nevylítne to. Dají se přidávat do jídel, dělají se z toho výborné pudinky, zmrzliny, koktejly...A má to navíc spoustu výživných látek a podobnou funkci jako lněná semínka. Je to hodně dobré obecně v těhotenství i při kojení. Dodává to energii. Mají je třeba i v DM. Já je mám moc ráda, děti si ze mě vždycky dělají srandu, když to namáčím, že si pěstuju žabí vajíčka.

macinek
23. dub 2015

@hakalinka Jj nedávno jsem tu přidávala nějaké info, dokonce se o nich píše, že by mohly fungovat jako lék při cukrovce. Já si je dávám do koktejlů nebo do salátů, ale chystám se pořád na ten puding, jenom nějak nebyl čas 😀

hakalinka
23. dub 2015

@macinek Úplně nejlepčí bylo, když jsem rozmixovala smetanu s trochou jahod a do toho namočila ta semínka. A už je pak nemixovala. Fakt bašta! Dnes se chystám na tu banánovou zmrzku, ještě jsem si k těm banánům dala zmrznout kousky mascarpone.

a.n.d.y
23. dub 2015

@aanicka není zač 😀

jusinka
23. dub 2015

http://www.nejrecept.cz/recept/jablecny-nakyp-s..., holky, taky tohle by mohlo být dobrý - teda bez medu.. 😉

petulkabr
23. dub 2015

Ahoj holky,zajimalo by mě, jestli si s sebou do porodnice pro 1. dobu porodni budete brat nejake jidlo anebo uz se v den D na pravidelne cukrovkarske stravovani hrat nemusi? Původne jsem měla v plánu hroznový cukr a nějakou čoko tyčinku, ale ted kdyz vim o cukrovce, tak nevim jestli se to může nebo co jiného si vzít. Díky za vaše tipy

macinek
23. dub 2015

@petulkabr Já jsem sebou u prvního porodu teda neměla nic, ale rodila jsem v noci, teď si sebou určitě něco vezmu a určitě sladkého 😀

a.n.d.y
23. dub 2015

@petulkabr já se budu muset poradit s doktorkou. S inzulinem bych nechtěla nic riskovat 🙂

macinek
23. dub 2015

@a.n.d.y Tak s inzulínem je to něco jiného.

Já jsem teda během porodu akorát pila, od toho funění jsem měla pořád sucho v puse, ono hodně záleží jaký ten porod je, mě o půlnoci prdla voda, tak jsme vyrazili do porodnice, během monitoru mi začaly postupně kontrakce a pak to byl takový hukot, že jídlo bylo fakt to poslední na co jsem myslela, zato jakmile mě po těch dvou hodinách ubytovali na pokoji, tak už jsem vyhlížela snídani 😀 , od příjezdu do porodnice jsem porodila za 4 hodiny.

linvitra
24. dub 2015

@petulkabr mě řekli, že se mám v pondělí dostavit na lačno na vyvolání porodu. A že dokud neporodim, tak se ani nenajim. Kamarádku nechali takhle hladovět 30 hodin, tak sem zvědavá jak to dam.....protože já nejim pár hodin a už na mě jdou mdloby.

aanicka
24. dub 2015

Tak děvčata, dneska další kontrolní den 😀 , lačná super 3,8 a po snídani - tmavý chleba a lososovou pomazánkou 7,7 - no, už mám tu šumavu a šunku 😝 . Jinak celý den v poho. V úterý mám kontrolu na gyndě, tak jsem zvědavá, co na to pan primář, kdy mě zase pošle na profil nebo dlouhý cukr. Jinak za necelé tři týdny diety mám 2kg dole, takže to má i své výhody 😅 .
Jo a dneska jsem si udělala kuřecí prsa s brokolicí a kuskusem a mňamka. Teda mělo to na porci 70g sacharidů (mám mít na oběd nebo véču těch 60g), ale byla toho kupa a hlad nebyl, takže fajn.

aanicka
24. dub 2015

Děvčata, ještě jeden dotaz. Známá říkala, že při těhu cukrovce i o víkendu vstávala jako přes týden, aby se nasnídala. Děláte to taky tak? Já přes týden snídám tak v 7, ale o víkendu vstáváme později a snídám tak v 9 a pak už teda nedávám svačinu. Myslíte, že je to chyba a mám vstát dřív? Díky.

barbarkaaa
24. dub 2015

@linvitra já to měla taky tak, ale u porodu jsem ten hlad fakt nestihla vnímat

@aanicka no já při cukrovce snídala cca stejně i o víkendu, boj byl jen v sobotu, jinak vstáváme brzo i v neděli

linvitra
25. dub 2015

@aanicka Já vstávám každý den na injekci heparinu v 8 a pak snídám, tak mám ten režim tak nějak danej tim. Ale myslim si, že je lepší se pořádně vyspat, když můžeš.

a.n.d.y
25. dub 2015

@aanicka já vstávám každý den v 8h, píchnu insulin a dám si snídani. Je pravda, že pak si jdu občas ještě lehnout, ale i oběd, večeře a svačiny dodržuji plus minus ve stejnou dobu 🙂

aanicka
26. dub 2015

Ahoj holky, tak mě napadlo, že bych si upekla banánové muffinky bez cukru, oslazené jen tím banánem, to by snad šlo, ne? Jako svačinka - mouka, banán, vejce, olej, kyp. prášek, skořice.
A pořád mám neovladatelnou chuť na krupičkovou kaši, tak ta kdyby se osladila tím Xylitolem, tak snad by taky prošla, musím to zkusit. Fakt na ní mám děsnou chuť 😀 .

macinek
27. dub 2015

@aanicka Já snídám celý týden kolem 8, přes týden vždycky napřed odvezu syna do školky a pak se nasnídám a o víkendu vstáváme kolem té půl 8, takže mi to vychází taky v pohodě. Jinak mě krupicová kaše oslazená stévii a s kakaem vyšla i na večeři dobře, měla jsem toho 200g a hodnota po hodině byla kolem 6,5 myslím 😉

aanicka
27. dub 2015

@macinek super, zkusím. Mě zatím na večeři vychází snad vše dobře 😀 . Zatím byla blbá jen ta lačná, když jsem jedla až za dlouho a po snídani to mívám vyšší, ale v normě. Jinak po obědě a večeři je to OK.

macinek
28. dub 2015

@aanicka Mě občas zlobí jenom hodnota po snídani, jinak všechno v normě. Včera po snídani 7,8, po obědě 6,4 po večeři 6,2. Dneska ještě jednou zkusím po snídani a uvidím jestli ji nezačnu zase dělit. Včera jsem byla po víkendu hodně unavená, takže to mohlo být tím.

No koukám že je tu poslední dobou dost mrtvo, spousta holek už je asi v porodnici 😵 Jinak já jdu na kontrolu na diabetologii už jenom jednou a to na měření nalačno glukometrem a to jenom pro pořádek, jinak už tam nemusím 🙂

macinek
28. dub 2015

Dneska jsem si dala vícezrnnou bagetku k snídani a úplně v pohodě 7,1 🙂 , takže u mě je to opravdu hlavně o té zelenině.

aanicka
28. dub 2015

@macinek super, to už se ti to taky krátí! Já jdu dneska na gyndu, utz, odběry apod. Jsem na to zvědavá, hlavně jak je mimi otočený. První bylo císařem kvůli poloze příčné a mám klasický+příčný řez - velká jizva, tak zase císař v 38. tt. Takže už taky jen cca 10 týdnů. Tak snad bude dnes vše OK. A možná se konečně dozvím i pohlaví 😉 .

macinek
28. dub 2015

@aanicka No ještě minimálně 6 týdnů, jsem zvědavá jak to tentokrát výjde, hlavně kvůli synovi a jeho hlídání, ideálně odvést ho ráno do školky a jet do porodnice 😀 , ale naštěstí máme na ulici sousedy kteří pohlídají 🙂

hakalinka
28. dub 2015

Holky, ahoj, já jsem teď cukrovku vůbec neměla čas řešit. Protože jsem lítala po jiných doktorech. Pořád jsem měla krev v moči a jinak mi nic nebylo, měla jsem i na to antibiotika, ale žádná změna. Gynekoložka mi pořád tvrdila, že je to nějaký vleklý zánět, ale já se cítím zdravá. Dnes jsem byla na urologii a prý mám vše Ok. Žádný problém, ani močák, ani ledviny - Ať to neřeším, že to může být tím těhotenstvím, že mě prostě skrz ledviny unikají trochu krvinky. Tak to snad bude dobré a fakt to nic není. Chtělo by to pořádný zákusek na nervy. No, už se těším, až porodím.

hakalinka
28. dub 2015

@macinek No, máme to skoro nastejno, jsem zvědavá, která to zvládne dřív 🙂

macinek
28. dub 2015

@hakalinka Tak hlavně že to není nic vážného 😉 , no teď jsem to počítala a kdyby se druhý syn narodil ve stejném termínu jako první tak mi zbývá 5 týdnů 😅 , nějak moc rychle to letí 😀

Jo a dneska jsem objevila přírodní sladidlo xilovil, je to stejné jako ten xylitol, tedy březový sirup, akorát je teda o dost levnější, ten xilovit se prodává v kilovém balení a stojí kolem 270Kč a ten xylitol se prodává v balení po 250g a stojí cca 120Kč
http://xilovit.cz/

andilekpanenka
28. dub 2015

Holky ja nevim co. Pri testu OGTT jsem nalacno mela 5,1. Vcera jsem v porodce dostala glukometr, at se 3xtydne merim.. tak vcera jsem zkousela jen tak jaky mam cukr a desila jsem se. Hodnoty jako 8,9 7,8 7,5 - a to jsem prosim nebyla po zadnem jidle...tak jsem pro jistotu nic nejedla. Rano nalacno 7,8 a hodinu po snidani 8,9. Dlouhodoby cukr mam dle MUDr. Naprosto v poradku. Nemuzu mit nejaky debilni glukometr? Je teda uplne novy, ale tohle mi prijde uplne mimo. Diky diky

macinek
28. dub 2015

@andilekpanenka Musíš jíst pravidelně a vyváženě a měřit vždycky hodinu po snídani, obědu a večeři, nalačno je to teda pekelná hodnota, takže to chce druhou večeři, ale je možné že je vadný glukometr

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru