Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

aanicka
30. dub 2015

@hakalinka u nás je to stejné

a.n.d.y
30. dub 2015

@hakalinka já jsem na jednoho takového doktora narazila v první diabetologii. Volala jsem gyndařce a ta se zhrozila. Poslala mě jinam. Jako je pravda, že já jsem v tom pidi procentu, které si musí píchat inzulín, ale nebýt mé gynekoložky a diabtelogie v Hradecké nemocnici, tak jsem docela v háji. Ten doktor mě chtěl totiž vidět až 3 měsíce po porodu, jen že si musím hlídat stravu. Kdybych ho poslechla, tak nevím, nevím, jak bych dopadla. Ale pokud ti bude cukr vycházet dobře, vejdeš se do cílových hodnot, tak bych se ani nebála. Pokud by to s dietou moc nešlo, tak bych rozhodně hledala jiného doktora.

hakalinka
30. dub 2015

Naštěstí mám hodnoty vcelku dobré, tak jsem v pohodě. Moje gyndařka to řeší ještě míň. Kdyby bylo jen na ní, tak to řešit nemusím vůbec. Vůbec mi přišlo, že si myslí, že jsem trochu histerická, když jsem šla dobrovolně sama na diabetologii. U ogtt jsem měla tu 2. hodnotu 10,3. A dle ní jsem to něměla vůůůbec řešit, že to bylo překročené jen o trochu. Vlastně se mě ani za ten měsíc a půl, co to držím ani nezeptala, jak na tom v tomhle směru jsem 😖

hakalinka
30. dub 2015

@a.n.d.y Budeš rodit v Hradci? Já tam rodila první dítko.

andilekpanenka
30. dub 2015

@hakalinka teda tva gyndarka je opat te me. Ja mela pri OGTT hodnotu 10,5 a ona se uplne zhrozila jak silene moc vysoke to mam 🙂

hakalinka
30. dub 2015

@andilekpanenka A pak má člověk věřit dokrorům, že....

andilekpanenka
1. kvě 2015

Tak i po rozdeleni snidane (platek chleba se sunkou) cukr 9,6...ja ty rana nedavam...nechapu nerozumim...
@hakalinka presne 🙂 kazdy rika neco jineho...

aanicka
1. kvě 2015

@andilekpanenka a ta lačná je v poho? To snad fakt není možný!

werumka
1. kvě 2015

@andilekpanenka U té snídaně strašně záleží na "výchozí" pozici - jestli nejsou přítomné ketony v moči, jaká byla před spaním druhá večeře, jaká glykémie na lačno byla, jak dlouho po probuzení měříš a následně snídáš.

aanicka
1. kvě 2015

No holky, já jsem celkem zklamaná. Měřící den v úterý byl celkem ok, v normě, ale mohlo by to být lepší, ale pak jsem zkoušela dvě jídla - jednou oběd, jednou večeři a pokaždé 7,8 😝 . Jednou to byly brambory pečené v troubě (to asi bude ono) a kuřecí na žampionech - nezahuštění a podruhé domácí hovězí hamburger se zeleninou a bílou houskou, tak asi ta houska, no.

hakalinka
1. kvě 2015

Holky, ono se to okolo toho 30. týdne asi většinou zhoršuje. Sice je to individuální, ale já jsem to měla taky nejhorší asi okolo této doby. Zato teď jsem 35. týden a přijde mi, že se to začíná pomalu zlepšovat. Dnes jsem třeba dělala pokus s tou sušenkou Mila, jak tu Erlif zmiňovala, že jí v pohodě procházela. Zdlábla jsem celou ke svačině. Měřila jsem po 40 minutách (prý ty jednoduché cukry vylítnou rychleji) a zůstala jsem zírat na tu hodnotu - 4,6 - tak jsem to změřila ještě po hodině cca a bylo 5.6. Takže úplně super. Už se asi nebudu držet tak zkrátka.
Uvidíte, že to u vás bude podobné.

andilekpanenka
1. kvě 2015

@werumka po prvni veceri 6,8 a po druhe veceri jsem se nemerila. Druha vecere byla chleba s tvarohovou pomazankou s pazitkou. Po probuzeni do cca 5min jsem se sla zmerit a mela jsem 5,7, tak jsem si rozdelila radsi tu snidani a 9,6....nevim jak zjistim ketony v moci? Obedy a vecere uz jsou pam ok...

andilekpanenka
1. kvě 2015

@hakalinka keeez by...ja jsem uz ted nervozni jaky bude rano cukr...mama mi rikala ze to mam z toho...mudr rikala ze se mam merit 3x v tydnu a ja jedu od uterka kazdy den, proste mi to neda ☹ a pak na to furt jen myslim...bylo by fajn kdyby to preslo.

werumka
1. kvě 2015

@andilekpanenka Stres zvedá glykémii - to je prostě fakt. Když si diabetik má měřit velký profil před kontrolou, tak vždycky na 99% bude špatný, i když dny před tím jsou naprosto v pořádku.
Ketony zjistíš z moči pomocí proužků, které jmenují DIAphan - mají je v lékárnách. Pokud bys tam nějaké měla, tak tu lačnou glykémii nesrazíš.
Je dobré znát hodnotu glykémie se kterou jdeš spát - tj. před druhou večeří.
Ten glukometr, co máš neznám, ale vzhledem k tomu, že je vyrobený ve Švýcarsku, bych mu celkem věřila. Každopádně až půjdeš na kontrolu, změř se i z glukometru, až Ti budou brát krev. Je to dobré pro porovnání.

a.n.d.y
2. kvě 2015

@andilekpanenka s tím stresem má maminka pravdu....Já měla první měřící dny příšerné glykémky. Každé měření pro mě znamenalo strašný stres a následně slzy. Já si řekla, že pro to dělám maximum a víc už nejde, tak to prostě nějak dopadne. Snažila jsem se uklidňovat tím, že tahle cukrovka zmizí, že to prostě jen musím pár týdnů vydržet.

radu152
2. kvě 2015

Ahoj holky chcu se zeptat kdy se chodi na ten cukr sem uz 31+6tt a jeste sem nebyla diky

a.n.d.y
2. kvě 2015

@radu152 myslíš na test cukrovky OGTT? Na tom jsem byla ve 26. týdnu, ale prý někteří doktoři neposílají, tak třeba i ten tvůj...

radu152
2. kvě 2015

@a.n.d.y no myslela sem OGTT? Nevedela sem jak se to jmenuje..aha ja myslela ze to je dulezity prave,, a vim ze to sem nepatři ale zeptat se muzu a newis jak to je z chudekrevnosti ? Je to naky nebezpecni v tehotenctvi??

a.n.d.y
2. kvě 2015

@radu152 nooo, i tady MK jsou dohady, jestli ten test důležitý je nebo ne...Za mě rozhodně důležitý je, ale někteří doktoři a pacientky si myslí, že není 🙂 Já těhotenskou cukrovku mám, píchám si inzulín, takže bych tenhle test rozhodně doporučila každé těhotné, protože přeci jen s neléčenou cukrovkou jsou určitá rizika jak pro maminku, tak pro dítě. Jinak k té chudokrevnosti ti nic neřeknu, protože o tom nic nevím, ale pokud ji máš, tak tě určitě nějak hlídají, ne?

macinek
2. kvě 2015

@andilekpanenka Stres je fakt potvora, já jsem co se týká cukrovky úplně v pohodě, mám ji už podruhé a většinou ať sním co sním, tak hodnoty v pohodě, samozřejmě to není vše, ale věřím že to udělá hodně a asi taky chvíli trvá než se to srovná, každopádně pokud se hodnoty po snídani nebudou lepšit určitě bych zavolala na diabetologii

Já teď testuju, včera na oběd smažený květák 180g + vařené brambory 100g + okurkový salát slazený březovým cukrem a hodnota 6,5, dneska jsme měli špagety s žampionama, parmezán + nakládaná směs sušené rajčata, grilované papriky a olivy, nevážila jsem si to, ale těstovin bylo určitě víc odhaduju tak 200g vařených určitě a hodnota 6,3 😅 . Chci zkusit ovesnou kaši k snídani co to udělá

aanicka
2. kvě 2015

@macinek tak to jsou super hodnoty! Já už mám úplně strach testovat, že mám po všem 7,8 😝 . Ale jsem ostuda, až teď jsem si nastudovala glykemický index a ty pečený brambory mě dostaly, že mají tak hodně! A to jsem měla pečený na sucho, no tak už vím že neee. Ale i vařený brambory mi přišly teda že mají dost vysoký index. Zlatý březový cukr 😉 .

hakalinka
2. kvě 2015

@aanicka Mě brambory zvyšují glykemii úplně za všeho nejvíc. A je jedno jak připravené 😒

radu152
2. kvě 2015

@a.n.d.y no ja se zeptam ginegologa a kdyz odmitne mi to udelat ci neco podobneho pujdu jinam prijde mi divnej, a za mne si myslim ze testy na cukr sou dulezity jak rikas a ja mnela babicku a ona umrela na curkovku ,, a jinac tu chudekrevnost jestli mi resi no abych ti rekla furt mi berou krev a mam nizkej hemoglobin .. jeto des zdedila sem to po mamine .. A dochtorka mi strasila ze se nemusim postavit z postele az porodim . :-/ achjo kez by mi nekdo poradil sem zoufala a newim si stim rady ..

aanicka
3. kvě 2015

@hakalinka hmm a co teda jíš nejvíc jako přílohy? Právě jsme koukala, že v tom jídelníčku na tehotenskecukrovce je hodně bramborová kaše a tu já mám fakt ráda. Teď jím teda hodně rýži, ale to asi taky nebude úplně ideál.

hakalinka
3. kvě 2015

@radu152 Já mám teď ke konci těhotenství taky trochu nižší hodnoty hemoglobinu. Měla jsem to pokaždé i v předchozích těhotenstvích. Źelezo jsem nikdy nebrala - nedělalo mi to dobře na žaludek. Mám teď nějaké přírodní železo v tabletách, tak si občas zobnu. Obecně je dobrá červená řepa, a vůbec všechna červená zelenina a ovoce. třeba ale i řasa spirulina. Výborné jsou kopřivy. Já si občas dělám koktejl - kopřivy (tak 2 - 3 mladé) do mixeru spolu s citronem a nějakým sladidlem a rozmixovat. Je to výborné.
Jo, a po porodu jsem paradoxně měla úplně výborný krevní obraz co se týká krvinek - mnohem lepší než před porodem. Ono totiž nedostatek krvinek znamená obecně nedostatek radosti ze života. Takže, jak je člověk šťastný a v euforii, krvinky jdou nahoru samy o sobě 😉

hakalinka
3. kvě 2015

@aanicka Hodně jím celozrnný kus kus, celozrnnou rýži a těstoviny. Brambor si dávám málo - ale já na ně nikdy moc nebyla. Kaši miluju - asi si ji zítra udělám a zkusím se pak testnout. Manžel teď ale drží dietu dle Mančingové. Tak se mi nechce vařit moc solo. Jsme tedy pořád na mrkvi, řepě a brokolici 🙂
...Jo a dnes jsem si dala tvarohového Míšu, úžasně jsem si ho užila...

macinek
4. kvě 2015

@aanicka
@hakalinka Já mám zase pocit že mě brambory sedí úplně nejvíc a to v jakékoliv formě, i když ani ostatní vařené přílohy mi problémy nedělaji. Mě glykemii zvedá spíš pečivo 😒

petulkabr
4. kvě 2015

Ahoj holky, dnes ráno jsem kontrolním proužkem zjistila ketony v moči a jsem z toho docela vyděšená. Měla jste to taky některá? Je to hodně nebezpečné pro miminko? Jsem v 34tt a cukrovka se mi drží docela dobře jen s dietou, na dia jdu ve čtvrtek.

hakalinka
4. kvě 2015

@petulkabr Jak hodně růžové to je? Já myslím, že trocha ketonů nevadí - je to jen známka, že tělo má málo sacharidů a hladoví. Pokud jsou dobré hodnoty není problém se trochu víc večer najíst 🙂

jajinka25
4. kvě 2015

Ahojky holky patřím k vám třikrát tydne se mám měřit na papíru mi dali hodnoty rano na lacno max 5.1 a pak max 7.8 mate to taky tak?? No rano jsem se zaměřila a 5.4 po snídani 6,7 po obědě 7.5 v 😕 delším se toho nemám to moc vysoké kdyz mám mi dali ty hodnoty 😕

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru