Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

macinek
7. kvě 2015

Tak tavený sýr k snídani můžu super, dneska jsem ho zkusila a i bez dělené snídaně 7,3, chleba byl tady z místní pekárny částečně celozrnný 🙂

zirafamonca88
7. kvě 2015

Holky tak se vracim z diabetologie,kde jsem si byla pro dietu atd po ogtt na lacno 5,4 (pri testech v 16tt 5,1 a naslednem nepotvrzeni cukrovky).....ta Dr tam je fakt divna.Jeji prvni slova byly "Tak urcite vam na gynokologii rekli,ze vase vysledky jsou vlastne v poradku.Mate jen lehce zvysenou hodnotu na lacno a jinak vse v morme,takze podle me to cukrovka neni." Takze mam volnou diabetickou dietu,poucila me ze bych se mela vyhybat rychlym cukrum (ale nerekla ktere to jdou),bile mouce a ryzi.Rekla, ze mam jist v jednom jidle vzdy vice bilkovin nez sacharidu a pokud nemam vylozene hlad nebo nejdu spat dele nez 2,5-3 hodiny od vecere,tak nemam jist ani druhou veceri.Ovoce spis dopoledne,odpoledne jen kdyz vim,ze budu mit jeste zvysenou aktivitu (onapr prochazku).Na to jak se mi udelalo po ogtt zle mi rekla "Dam ruku do ohne,ze to nebylo z testu a uz vubec ne kvuli cukru". No takze si celou dietu musim nastudovaz sama.Jinak zadne domaci mereni.Kontrola 25.5. az budu vedet jak je maly velky a tezky a mam donest moc a budou z prstu kontrolovat dlouhodoby cukr.

a.n.d.y
7. kvě 2015

@hakalinka v mém případě byla cukrovka taky překvapení. Štíhlá jsem dost, před těhotnestvím jsem chodila pravidelně běhat, jedla jsem celkem zdravě...U nás měla cukrovku babička, tak třeba je to tím, třeba je to i věkem (příští rok mi bude 30), ale překvapení to pro mě taky bylo nepříjemné. Jinak ségra se s tím zatím pomalu smiřuje. Hodně věcí ví ode mě 🙂

@jajinka25 ten koláč ti závidím 😀 já neměla sladké ani nepamatuji, ale už se to blíží, brzy si taky dám do nosu 😅

@macinek jojo, o těch limitech vím, to jsem hned ségře říkala, že to má v tomhle lepší jak já, my to máme u těhotenské cukrovky přísnější. Jinak ona má navíc chronické zánětlivé onemocnění střev (je na invalidce), takže už tak je ve stravě hodně omezená. Takže ta cukrovka je pro ní hodně nemilé zjištění. Budou jí sestavovat speciální jídelníček apod. Ve 27letech bych ale teda cukrovku nechtěla.

@zirafamonca88 já si myslím, že když budeš dodržovat pravidelnou a zdravě vyváženou stravu, tak to budeš mít v pohodě 😉

zirafamonca88
7. kvě 2015

@a.n.d.y No taky doufám.....třeba ted fakt umírám hlady, protože jsem dnes kvůli cestování na a z diabetologie neměla oběd, takže jak jsem se vrátila, tak jsem stihla jen svačinu a pak kolem 6 večer večeři. Takže mslíte, že když si dám i něco "zdravého" dříve jak za 2-3 hodiny, tak se nic nestane? Já totiž mívám dost často fakt celký hlad i třeba 1-1,5 hodiny po jakémkoli jídle.

aanicka
7. kvě 2015

@zirafamonca88 já myslela, že dlouhodobý cukr se bere ze žíly, ale nevím, ještě jsem na něm nebyla. Já když takhle cestuju a vím, že mi to vyjde třeba přes oběd, tak si beru něco sebou, minimálně banán nebo chleba se šunkou.

hakalinka
8. kvě 2015

@zirafamonca88 Já jsem musela vždycky jíst min. po dvou hodinách, jinak bych umřela hlady. Obecně ale platí, že jíst se může mezi jídly co hrdlo ráčí, ale potraviny, co neobsahují sacharidy.
Jinak mám dnes podezřele nízké hodnoty. Po snídani - kupa cereálií s jogurtem 6,0. Po obědě - těstoviny dokonce 5,6. To je u mě divné. Holky tu píší, že se to takhle děje někdy těsně před porodem. Tak že by už? já ještě nemám ani sbaleno do porodnice a hrooozně moc se mi do toho nechce. 😀
Teď jsem si dala po večeři sušenky - normálně sladké - sice s rozumem, ale přeci. Tak uvidím, jestli to zvednou.

zirafamonca88
8. kvě 2015

@hakalinka no taky budu muset jist po tech 2 hofinach jinak umiram hlady. A ktere potraviny neobsahuji sacharidy,vubec se v tom nevyznam a vy tu jste profici 🙂

hakalinka
8. kvě 2015

No, v podstatě žádné nebo minimum sacharidů je v mase, sýrech, nesladké zelenině (dobře se dá najíst třeba avokádem). Nebo to chce prostě vypozorovat, co ti nezvedá glykemii. Já se dojídám třeba kukuřičnými lupínky - ale musejí to být ty bez obsahu cukru z Dm drogerie. Jinak ty běžné cukr obsahují. Taky jde o to, jak rychle ti klesá hladina cukru v krvi. Mě to třeba rychle vyletí po hodině, ale po dvou jsem už zas skoro na lačné hodnotě. Takže si klidně někdy i po hod. a půl zas dám svačinku. Někomu se to ale drží dýl nahoře, pak musí jíst méně často. Chce to prostě vypozorovat.

hakalinka
8. kvě 2015

@aanicka Mě dlouhodobý cukr brali taky z prstu - dala to do zkumavky s nějakou tekutinou a promíchala.

aanicka
8. kvě 2015

@hakalinka tak mě takhle brali ten krátký, tak uvidíme ve středu 😉

a.n.d.y
8. kvě 2015

Tak jsme dneska grilovali a já se bála, jaká hodnota mi vyskočí na glukometru. Tradáááááá: 6,2 😀 Najedla jsem se jako dobytek a pak takové nádherné číslo 😀

Jo a co se týče dlouhodobého cukru, tak ten mi brali vždy jen ze žíly 🙂

macinek
9. kvě 2015

Mě brali dlouhodobý cukr taky jenom ze žíly, hold každý doktor jiný postup, ale to už víme 😒

Já jsem dneska zkoušela ke snídani i capucino a v pohodě, měla jsem dýňový chleba s taveňákem a kafe a hodinu po 7,3 🙂 , mléčné výrobky budou k snídani očividně v pohodě, na rozdíl od zeleniny 😀 a to bylo kafe slazené březovým cukrem.

A teď ke svačině si dávám domácí cheesecake, s cukrem jsou akorát ty máslové sušenky dole, ale zase jich tam není moc, na nich je zakysaná smetana, tvaroh, čerstvé jahody a želatina, slazeno březovým cukrem, takže si myslím že v pohodě 🙂

zirafamonca88
9. kvě 2015

@hakalinka no tak ja to nemam jak vypozorovat co je ok a co ne. Nemam se cim merit a celkove Dr o domacim mereni nic nerikala.Mam jen po velkem utz az budu vedet vahu miminka prijit na ko kde mi budou brat ten dlouhodoby cukr z prstu a mam donest moc.Tot vse.

hakalinka
9. kvě 2015

@zirafamonca88 Hm, to je pak na nic, když člověk neví na čem je. Pokud nepůjčí glukometr. Asi bych si pořídila svůj. Já až budu ten co mám vracet, si chci stejně koupit vlastní. Myslím, že se občas hodí si cukr změřit, nejen sobě, ale třeba i v rodině. Zas tak nákladné to není. Nejdražší jsou ty proužky, ale když si to člověk pak kontroluje jednou za čas, tak to je v pohodě. Ono je lepší, pokud se cukrovka objeví, zjistit to včas, normálně se to zjistí až dost pozdě díky přidruženým komplikacím a pak už se s tím nedá nic moc dělat, protože slinivka je dost odrovnaná. Takže když vím, že díky těhu cukrovce můžu mít předpoklady k cukrovce klasické, chci to mít pod kontrolou.

zirafamonca88
9. kvě 2015

@hakalinka No diabetolozka to bere tak,ze je to pouze lehce zvyseny cukr na lacno a cukrovka to neni. Predapsala jen volnou diabetologickou dietu a ze nemam pribrat vic nez by se v tehotenstvi melo. Podle ni je vse vladtne v poradku a pro to je cokoli jineho zbytecne,tudiz se o nejakem kontrolnim mereni vubec nezminila.

hakalinka
9. kvě 2015

@zirafamonca Když ono těžko říct, kolik by by jsi měla po zátěži glukozou, kdyby ti test udělali komplet. (Předpokládám, že, když to bylo zvýšené nalačno, že už to dál nedělali). Může to být OK a zvýšená jen lačná, ale třeba já jsem měla (ogtt) nalačno asi 4,8 a po hodině 10,3. A nalačno to mám vlastně v pořádku vždycky - dokonce při tom ogtt to byla má nejvyšší hodnota nalačno. Pokaždé, když mi to pak brali ze žíly bylo to pod 4,5.
V 16. týdnu, pokud ti vyšel první test celý dobře většinou cukrovka ještě není - ta se vyvíjí později až po tom 20. týdnu.

macinek
9. kvě 2015

@zirafamonca88 Já jsem měla nalačno 5,16, záleží dle doktora, každý to posuzuje jinak, ale všeobecně prostě nad 5,1 už je to cukrovka. Já nechodím na klasickou diabetologii, ale tady k nám na místní internu, glukometr mi nedali, ale koupila jsem si ho sama, doktorka to taky moc neřešila, ale jelikož jsem měla cukrovku už v prvním těhotenství tak jsem věděla co a jak a nechtěla jsem to nechat jen tak bez měření. Obědy a večeře mám v pohodě, ale snídaně mi občas haprují, hlavně zelenina.

macinek
9. kvě 2015

Měřila jsem dopoledne ten cheseecake k svačině a vyšel super 5,3 🙂 , takže určitě ho budeme dělat častěji, manžel ho zbožňuje a oceňuje zdravější verzi 😀

hakalinka
9. kvě 2015

@macinek Byl by recept?

macinek
9. kvě 2015

@hakalinka Já většinou dělám od oka
korpus: cca 100-150g máslových sušenek, 50g rozpuštěného másla, sušenky rozmixuju a smíchám s máslem a rozprostřu do dortové formy
náplň: tady kombinuju různě, podle toho co je doma, tentokrát to bylo
2 velké zakysané smetany myslím že 400g jedna
1 tvaroh
březový cukr dle chuti
čerstvé jahody - ovoce může být dle chuti, klidně i mražené
1 želatinový ztužovač za studena (až když jsem to dělala jsem zjistila že je to hlavně na bázi cukru, ale zase v tom množství se to ztratí, každopádně chci koupit ve zdravé výživě agar - přírodní želatinu)
Smetanu a tvaroh jsem smíchala, osladila, želatinu připravila dle návodu, pak rychle zamíchala do směsi, na korpus jsem dala půlku náplně, pak jahody a zbytek náplně a šoupla do lednice
Poměr tvarohu a zakysané smetany je fakt libovolný, někdy jsem dávala jenom tvaroh a smetanu ke šlehání, je to celkem jedno a místo želatinového ztužovače občas používám i creme olé (pudink za studena) vsype se jenom prášek do směsi tvarohu a smetany.
Může to být i bez ovoce a ovoce dát až při servírování nebo třeba rozvařené ovoce

zirafamonca88
9. kvě 2015

Ja to jeste jednou upresnim....pri odberech krve ve 13tt (celkovy krevni obraz + NT) vysla hodnota na lacno 5,1 kterou jsem se dozvedela v 17tt v poradne.....byla jsem gynekologem odeslana na diabetologii,kde v 18tt vysla glykemie z prstu necele 2 h po jidle 4,7.....za dalsi 2 tydny,tj. 20tt na diabetologii proveden odber ze zily na lacno + moc s vysledkem 4,5 a negativni ketolatky......proto jsem na doporuceni diabetologa podstoupila i klasicky ogtt.....ten byl proveden na konci 28tt kde hodnota na lacno byla 5,4 a dve hodiny po zatezi 6,58 (v testu ogtt se pokracovalo,protoze laborka jede stale dle starych norem a tudiz jsem dle nich negativni jak mam psano i ve zprave....a v zadance na ogtt jsem mela pdany pouze odber 2 hodiny po zatezi).....opakovane odeslana gynekologem na diabetologii,kde na prelomu 30/31tt glykemie z prstu 6,1 (ale byla jsem 4 hodiny od posledniho jidla,tj. od snidane-obed jsem nestihla).

macinek
9. kvě 2015

@zirafamonca88 Podívej se na tyhle stránky, najdeš tam všechny informace a představu o jídelníčku¨
http://www.tehotenskacukrovka.cz/ukazky-z-jidel...

Já se toho zhruba držím, občas si něco sladkého dám, ale nepřeháním to, ono když si člověk na sladké odvykne tak pak člověku stačí kostička čokolády a je přeslazenej 😀 , uvidíš jak ti výjde dlouhodový cukr, mě vyšel 31 a doktorka byla nadmíru spokojená (limit je do 42)

zirafamonca88
9. kvě 2015

@macinek Dekuji na to jsem uz koukala a zkousim se toho drzet,jen mam skoro porad hlad a odpocitavam doslova minuty do dalsiho jidla.Navic Dr rikala,ze rozhodne nemam nic vazit,ze to mem pripade neni vubec potreba.

macinek
9. kvě 2015

@zirafamonca88 Já mám teda s hladem problém jenom když jsem unavená, vážím si jenom přílohy - chleba, brambory atd (teď už ani moc ne, už to mám celkem v oku), chce to vybírat potraviny které zasytí, přidat víc bílkovin

hakalinka
9. kvě 2015

@macinek Díky moc za recept - určitě vyzkouším. Dá se to osladit i stevií, což je fajn. manžel ji sice nemá rád, ale kvůli mé cukrovce to te´d snáší bez reptání 🙂

macinek
9. kvě 2015

@hakalinka Zkus koupit ten březový cukr je fakt super, je to přírodní sladidlo a nemá žádnou dochuť, stévii používám taky, ale ten březový cukr je o dost lepší 🙂 , prodává se po různými názvy, ale je to všechno to stejné a pod názvem březový cukr je nejlevnější.

http://www.lekarna.cz/brezovy-cukr-1kg/
http://www.bio-racio.cz/xylitol-xilovit-1-kg.html
http://www.zbozi.cz/vyrobek/iswari-xylitol-250-g/

aanicka
9. kvě 2015

@macinek super recept, taky vyzkouším. Já zatím zkoušela jen ty banánový muffiny bez cukru a jablko zabalený v listovým těstě (manželovi naplněný nutelou 🙂 ) a taky dobrý 😉 . Ale tenhle týden s virózou je to mazec. Jsem úplně hotová, do jídla se vyloženě nutím, jsme naprosto unavená, musím si po obědě zdřímnout, k tomu průjem a žaludek na vodě. No, prostě masakr. Snad už to bude OK. Taky se vůbec neměřím, snad ve středu ten glyk. profil dopadne dobře a jsme zvědavá, jestli mi budou brát i ten dlouhodobý cukr. A zase jsem díky viróze zhubla 😒 .
@zirafamonca88 já to vydržela něco přes týden, než jsem si sehnala vlastní glukometr a tak nějak se sžila s novým jídelníčkem a přestala plašit a hladovět 😉 . Neboj, to půjde.

barbarkaaa
9. kvě 2015

Krásný svátek matek přeju dětvčata 🙂 tu dietku za ně vydržet stojí ;) někteří mě ještě pamatují (před měsícem) já nakukuju, jenže nemám se jak už vyjádřit k tématu noo

dasadid
9. kvě 2015

Holky prosim jak casto se merite behem dne,moje dia chce po jídle,ale taky v deset a jednu. Tu noc nedavam,v deset ci driv usnu s malou a v noci se budim kolem druhe. Mam jen dietu.a uz to mam za par,jsem 35 tt.

hakalinka
10. kvě 2015

@barbarkaaa Nádherná fotka - já už se taky moc těším na mimi. A co cukrovka, zmizla?

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru