Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

a.n.d.y
14. kvě 2015

@hakalinka asi máš fakt pravdu. Někdy je lepší nic nepřehánět...Zdá se mi, že je to všechno kvůli tomu, aby si nahnali pacienty, aby měli co největší přísun peněz, no a pak ta vyšetření, to je to samé. Jako do dnešního dne jsme byla spíš za všechna ta vyšetření ráda, za to, že si nás hlídají, ale jak mě poslali do té rizikové poradny
(naprosto zbytečně), tak jsem obrátila...

vera1410
14. kvě 2015

@a.n.d.y Aha, ty jo, tak to můžu být ráda, že mi to zatím prochází. Ceny jsem si v lékárně už taky zjišťovala, a právě jsem se dost zarazila. No tak snad to vydrží a dají mi je i příště. Ale sestra mi dala dvě balení, takže to by mi mohlo vydržet, když se mám měřit jen jednou týdně a hlásit hodnoty doktorovi. Ze začátku jsem se měřila furt, abych zjistila, co můžu,takže už to mám celkem i zmáklé. Ale zjistila jsem, že psychika je fakt nejdůležitější. Při poslední kontrole mi byly už hodnoty buřt, řekla jsem si, jestli mám mít inzulín tak ať mi ho dají, že už z toho na nervy prostě nebudu. No a nakonec jsem měla 3,8.

a.n.d.y
14. kvě 2015

@vera1410 za krabičku (50 proužků) chtějí většinou 400,- , což není málo, kor když jsem se ze začátku musela taky měřit každý den jako ty, navíc na nemocenské...Ale říkala jsem si, že je to kvůli miminku, že si to samozřejmě zaplatím. A jak píšeš o té psychice, tak s tebou naprosto souhlasím. Ze začátku jsem byla jen na té dietě, jenže se mi cukrovka zhoršovala, ať jsem dělala, co jsem dělala. Každé měření mě stresovalo, brečela jsem, přenášela špatnou náladu na manžela. Přiznávám se dobrovolně a veřejně - ten čas jsem byla na facku 😀 Pak přišel inzulín a i když jsem si na něj musela chvilku zvykat, tak přišla velká úleva hlavně po psychické stránce. Konečně jsem začala být zase normální 😀 Jediné co mi vadí, jsou modřiny od píchanců 😀

aanicka
14. kvě 2015

@a.n.d.y to je mazec. Takhle tě ještě stresovat. A nemůže ti to pojišťovna proplatit nějak zpětně? Teda jestli máš účtenky, což asi ne.

a.n.d.y
14. kvě 2015

@aanicka No Aničko, je to naprd. Účtenky samozřejmě nemám, navíc nevěřím, že by mi to pojišťovna proplatila. Jsem ponaučená a už se těším, až bude malá na světě a já budu mít od všeho klid 🙂

aanicka
14. kvě 2015

@a.n.d.y tojo, už se taky těším a to mám jen tu dietu, ale prostě starosti navíc, lítání po doktorech navíc apod. 😒

akvarela
14. kvě 2015

@a.n.d.y holky, mela jsem ted taky teh.cukr., rodila jsem v breznu a ty prouzky mi dala sestra. Kdyz mi dosly, dala mi dalsi... zadarmo... to je divny, ze si to platite.

lenule4444
17. kvě 2015

Asi bude záležet kdo jakou má pojišťovnu,já jsem taky nic neplatila za proužky,a to mám vozp

aanicka
17. kvě 2015

Tak já nemám ani půjčenej glukometr, musela jsem si ho sehnat sama, tak kupuju proužky taky sama.

@macinek jo, tak jsem teda ten glukometr testovala s tím roztokem i s kontrolním proužkem a píše, že je vše OK, tak uvidím, jestli se tím nějak zkalibroval, nebo ne. A dneska jsem si dala prvně chia semínka do ovocnýho salátu s jogurtem a bylo to moc dobrý, krásně křupaly.

lcn162
18. kvě 2015

Ahojte. Je tady někdo, kdo má otestovany meloun? Jak vám sedí?

macinek
18. kvě 2015

Ahoj holky,

tak s těma proužkama záleží na diabetologii resp doktorovi, někde dávají jinde zase ne, já jsem si glukometr taky pořizovala svůj.

@lcn162 Meloun normálně jím ke svačině, ale teda nikdy jsem ho netestovala, ale vzhledem k minimálnímu obsahu sacharidů předpokládám že bude v pohodě.

macinek
18. kvě 2015

Já pořád bojuju s nachlazením, ale už to snad vypadá že se to začíná lepšit, hold v těhotenství je to léčení problematické, člověk si nemůže pořádně nic dát. Dneska jsem se konečně celkem vyspala, minulý týden to byla krize, vždycky kolem 2 jsem se vzbudila a minimálně hodinu jsem nemohla usnout, v kombinaci s bolením v krku a kašlem značka ideál 🙄

jajinka25
18. kvě 2015

tak holky budu muset zvíšit inzulin prvně cukr klesl a dnes zase 5.3 a to jsem nehřešila 😖 jinak za 14 dnu 2,5kg dole 😕 sice moc to videt není ale stehna mam hned hladší 😵

petane
18. kvě 2015

Ahoj holky, přidám svou zkušenost s glukometrem. Měla jsem nejdřív Accu chek Performa. Zkontrolovala jsem to s laboratoří ze stejné kapky krve. Mně vyšlo nalačno 5,2, jim 4,5. Po jídle mně 7,6 a jim 5,9. Tak mi ho vyměnili za Contour plus. A když jsem porovnala tyhle dva, tak se od sebe lišily o cca 0,2. Takže já jim nevěřím, proužky si musím kupovat, akorát mě to stresovalo, tak na to už kašlu, fakt.

lcn162
18. kvě 2015

@macinek no tak u mĕ to vypadá, že meloun si už nedam :( zvyšuje mi neuvěřitelně cukr

macinek
18. kvě 2015

@petane No tak to jsem už fakt klidná 😀 , já mám teda hodnoty v normě, občas mi vyletí po snídani, ale když se dívám na ty rozdíly tak jsem fakt klidná 😀

@lcn162 Tak jestli stihnu do porodu ještě koupit meloun tak ho zkusím změřit, zatím jsem měla meloun v tomto těhotenství jenom asi 3x

hakalinka
18. kvě 2015

@petane Se tu stresujem úplně na nic. Mám z těch glukometrů stejný pocit. Asi to má fakt smysl jen u diabetiků, kde se řeší, jestli má někdo hodnotu 7 nebo 14, ale tyhle desetiny, o které my tu bojujem asi fakt nemá smysl nějak řešit.

petane
18. kvě 2015

@hakalinka Taky mi ta sestřička, která je starší, zkušená a rozumná říkala, že jí to nevadí u diabetiků, ale u těhotných, že jí to teda vadí hodně 😉 Takže já už to neřeším a příště si snad radši napíšu nižší hodnotu 😀

aanicka
18. kvě 2015

@jajinka25 tak u mě to vidět bylo, hlavně na obličeji. Ale všichni říkají, že mi to sluší, už jsem předtím byla fakt dost oteklá. Já byla ze začátku hlavně hodně unavená, jak si tělo zvykalo na život bez jednoduchých cukrů. Tak držím palečky, ať se to brzo srovná.
@lcn162 a za jak dlouho jsi měřila a kolik jsi ho měla? Já si ho teda dala včera na sváču asi 300g, ale cukr jsem neměřila 😕 .
@petane no, tak to je taky pěkný. Mě teda to vycházelo rozdíl cca 1 mmol. No, aspoň vím, že když si doma změřím a bude to do 8, tak plašit nebudu 😉 . Ale docela mě to překvapilo.

A holky, měříte hned z první kapky, nebo první utřete (tak mi to dělají v nemocnici), vymáčknete čerstvou a až z té měříte? Já z té první teda. Není to jako s močí, že to musí být "střední proud" 😀 ?

jajinka25
18. kvě 2015

@aanicka děkuji 😉 měřím taky z první kapky 🙂tak snad dobrý tak nám to i ukazovali a měřili

macinek
18. kvě 2015

@aanicka Já měřím až z druhé kapky krve.

petane
18. kvě 2015

@aanicka Měřím to jak kdy, někdy utřu, někdy hned(když se píchnu méně a neteče moc krve 😀 ) a podle mě v tom není rozdíl 🙂

destiny28
18. kvě 2015

Mne to primo diabetozka meri z prvni kapky..

lcn162
18. kvě 2015

@aanicka já poprvé - nevážila jsem, ale měla jsem odhadem tak 100 g, večer kolem 9 hod., ráno na lačno cukr 11,2 (takovou hodnotu jsem v životě neměla, na lačno mívám 5,2 - 5,6). Podruhé jsem si ho dala odpoledne, po hod. hodnota 6, po 2 hod. hodnota 7 něco. A to jsem pila jen čistou vodu... Na druhý den ráno hodnota kolem 6. Po ničem jiném mi to tak nelítá...

aanicka
18. kvě 2015

@lcn162 no, tak až na tu lačnou, je to v poho. Ale právě večer se nemá jíst žádné ovoce. Hmm, budu to muset taky zkusit.

lcn162
18. kvě 2015

@aanicka - po dvou hodinách hodnota 7 v poho moc není, navíc když se ještě zvýšila :( Jinak ovoce večer nejím, ale když já na meloun měla hroznou chuť už asi týden a muž mi ho ten večer přinesl 🙂 Navíc jsem se dívala a meloun má jednu z nejmenších hodnot sacharidů z ovoce, tak jsem si říkala, že jeden měsíček nemůže ublížit. A asi může :(

aanicka
18. kvě 2015

@lcn162 právě mě to taky překvapilo, má i míň než banán, který mám povolený a prochází. Zkusím kouknout, jaký má glykemický index. Nevím, jaký mají být hodnoty po dvou hodinách, ale já právě když hladovím, tak mi to stoupá. Třeba ráno, když snídám až pozdě a měřím pozdě než půl hodiny po probuzení, tak mám lačnou vždy vysokou.

andilekpanenka
18. kvě 2015

Tak holky. Dnes jsem byla v dia poradne, merim se soucasne 2 glukometry. Tem co mi dali v porodnici mi po jidle ukazuje i o 2 az 3 vyssi hodnoty, nez ten druhy...vzhledem k tomu, ze mi.mudr uz napsala leky, tak to resim a dost! Dnesni navsteva mudr. Potvrdila moji verzi, ze glukometr hlasi nesmyslne hodnoty, diky kterym mam doma leky na cukrovku!!!!!!!! Kdyby to bylo o desetinky, nereaim to, jelikoz je u vdech glukometru rozmezi, ze se nemusi zcela shodovat, ale kdyz vam po jidle naskoci 10,5 a na druhem glukometru 7,1 je to sakra rozdil... tim bych vam chtela rict, abyste se nedaly a pokud mate jakekoli podezreni, reste to. Vemte si priklad ze me, zobala bych pilule jak diva....

macinek
19. kvě 2015

@andilekpanenka Tak to je fakt masakr takové rozdíly 😕 😠

Já už se konečně po týdnu začínám cítit líp, bolení v krku už je opravdu na ústupu, kašel už taky výrazně lepší, ale teda z toho kašle mě pěkně bolí břicho, navíc si myslím že se mi břicho zase zvětšuje, takže když zakašlu tak to pěkně bolí ☹ . Dneska si v obchodě řeklo o nášup ovoce, takže jsem koupila grepy, meruňky, mango a borůvky a teď bych to nejradši všechno sežrala 😀 , už se těším na svačinu, hold tělo potřebuje po nemoci pořádně doplnit vitamíny 😀

zirafamonca88
19. kvě 2015

Dobré ráno holky, tak se zase po delší době ozývám. A své snahy s cukrovkářskou dietou asi vzdávám. Snažila jsem si ji nastudovat a už druhým týdnem nějak držet a to celkem poctivě i přesto, že ne nemám jak měřit a ani to Dr po mě nechce, jlikož to dle ní cukrovka není. No počáteční stavy hladu jsem jakžtakž zvládla, s únavou ještě trochu bojuji,ale co mě znepokokuje je váha. Je to divné, ale od té doby co se snažím dietu držet, se mi za ty 2 týdny ZVEDLA váha o 2-3kg a to mi přijde opravdu hodně,když jsem doted měla váhový přírůstek max 3kg/4 týdny. Více lidí mi říká,že je to tím,že tak často jím a vlastně se přejídám a že tělu prostě chybí cukry a tudiž si i to minimum co do těla dodávám tělo ukládá do zásoby,aby nestrádalo. a když nad tím tak přemýšlím, tak na tom asi něco je. No zítra mám mít těhotenskou poradnu a úplně se děsím říct Dr svůj přírůstek za poseldní 4 týdny, ikdyž skoro polovinu z toho jsem nabrala za posledních 7-10 dní. co jsem na dietě. Takže na ni asi opravdu kašlu a jen se pokusím jíst více zeleniny a stále pít víc obyčejné vody a omezit sladkosti,ale rozhodně ne se jim přímo vyhýbat.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru