Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

andreaska2
21. kvě 2015

Ahoj všichni,
chci Vám oznámit,že 14.5. v 20.26 hod se nám narodil syn Martínek,ve 39+0 tt,váha 3780g,50 cm,naprosto zdravý a krásný kluk.Glykémii měl po porodu i nyní v normě,vše OK.Byla jsem na dietě,ale samozřejmě,že jsem někdy "ulítávala".Porod byl vyvolávaný,protože se doktorce zdálo mimčo velké-o 10 dní větší bříško i váhově-odhad 3900-4000g.,trochu se mi zhoršily otoky nohou a tlak byl o něco málo vyšší.Podotýkám,že jsem vysoká,i partner a všechny moje děti byly větší.Tímto Vám chci říct-nestresujte se-i když Vám ta glymča někdy ujede,nebo prostě zhřešíte.Buďte hlavně v klidu a těšte se na miminko.Ony ty odhady opravdu nejsou 100%,a když se sem tam stane,že Vám ten cukr trošku hapruje,tak se nic neděje.Je fakt,že nejhorší je to do toho 34tt,potom už leccos projde.Jako bonus pro nás je to,že jsme byly donuceny se stravovat zdravě,moc nepřibírat a více se hýbat 🙂.Já přibrala pouze 6kg a teď,týden po porodu mám -9 kg 🙂.Takže - přeji Vám všem hodně štěstí,klidu a pohody,bezproblémový porod a krásná,zdravá miminka 🙂

macinek
21. kvě 2015

@aanicka No budeme se modlit ať je nechytne, dneska jsem se ptala ve školce a nevypadá to tak hrozně, neštovice už tam kolují skoro 3 měsíce, vždycky to chytí 2-3 děti ze třídy a pak je klid. Náš mladej je trochu hypochondr, jeden z jeho kamarádů neštovice teď má a ten druhý byl po neštovicích včera poprvé ve školce, tak to asi probírali, proto mladej ty pupínky tak řeší.

Pořád mě zlobí ten krk, tak jsem si dneska zašla k doktorce, sice mám krk pořád lehce zarudlý, ale bakteriální to není, spíš to vidí na ty posrané pyly, jak je toho teď moc, tak to ten krk pořád dráždí, napsala mi nějaké antihistaminika a orofar a mám pít vincentku, cpr menší než 8. Tak doufám že se to brzo zlepší, s blížícím se porodem už z toho začínám být nervozní.

hakalinka
21. kvě 2015

@macinek To jsou porád nějaké komplikace, co? Určitě to bude dobré. Zas pokud to tam koluje takhle dlouho a měl by to chytit, tak už to asi chytí. Naše děti byli předloni v Chorvatsku se sestřenicí a tý se tam neštovice projevily. Děti s ní byly pořád a nechytily to. Chytily to až loni v létě ani nevím od koho. Takže máme naštěstí odbyto. Ale chci tím říct, že to dítě chytit ještě nemusí, i když je v úzkém kontaktu s nakaženým.

hakalinka
21. kvě 2015

Jinak jsem dnes byla poprvé v porodnici na monitorech a zapsat se k porodu. Měla jsem dost vítr, co mi řeknou na to vyvolávání kvůli cukrovce. Nejdřív jsem o tom vůbec nemluvila, pak samozřejmě dr. viděla výsledky ogtt v průkazce, tak se ptala. Řekla jsem, že hodnoty mám s dietou OK a hlavně že hrozně nechci vyvolání. Samozřejmě jsem neříkala, že mi to občas ulítne a tak...No, napsala do papírů GD dobře kompenzovaný dietou a dál to nekomentovala. Tak doufám, že prcek vyleze včas a nebude se to muset dál řešit. Jinak v čekárně byla se mnou taky jedna mamina, co měla cukrovku a taky šíleně nechtěla vyvolávání. Nechávají ji přenášet dva dny. Že je ukecala alespoň tak. Ale nevím, jestli je jen na dietě nebo inzulinu.

macinek
21. kvě 2015

@hakalinka Syn už jednou do přímého styku s neštovice přišel a nedostal je, tak uvidíme a bude doufat, hlavní je že jsem neštovice já měla, hold kdyby je dostal tak by nám to hromadu věcí zkomplikovalo, ale nedalo by se nic dělat, co jsem četla diskuze a názory lékařů, tak novorozenci by měli být proti neštovicích imunní anebo to má většinou hodně lehký průběh. Bohužel izolovat by syna nebyla kam.
Já zatím chodím na monitory ke svojí doktorce, čekala jsem že už mě předá do porodnice, ale nic o tom neříkala a jsem ráda, malej je váhově v normě a pokud se nepřidá vyšší tlak tak jak jsem to měla v prvním těhotenství tak bych se ráda taky vyvolávání vyhla.

hakalinka
21. kvě 2015

Jinak jsem prý otevřená na prst, ale nevím moc, co to znamená co se týká termínu porodu. Jestli už se to jako blíží nebo ne...

hakalinka
21. kvě 2015

@andreaska2 Veliká gratulace!

macinek
21. kvě 2015

@hakalinka No znamenat to něco může ale taky nemusí 😀

Teda akorát čtu příbalový leták k těm práškům na alergii co mi dneska napsala obvoďačka a nevím jestli se nepřepsala, je tam výslovně napsáno že se v těhotenství nesmí používat, obsahují pseudoefedrin ☹

aanicka
21. kvě 2015

@macinek já mám na alergii Xyzal a můžu v těhu.

macinek
22. kvě 2015

@aanicka Manžel jde dneska na preventivní prohlídku, tak prášky vezme sebou a zeptá se doktorky jestli to jako myslí vážně 😒 . Já mám prostě zarudlý krk, bolí mě polykání hlavně ráno a večer, přes den je to celkem v pohodě, doufám že se to brzo zlepší, protože v tomhle stavu bych fakt rodit nechtěla, když si vzpomenu na tu náročnost dýchání a funění, tak s bolavým krkem si to teda moc představit nedovedu ☹

Dneska jsem si udělala k snídani ovesnou kaši, tak jsem zvědavá na hodnotu.

hakalinka
22. kvě 2015

Holky, po včerejším vyšetření v porodce jsem začala trochu krvácet a začala mi odcházet hlenová zátka. začínám být docela nervozní, co z toho bude 😉 Ale třeba už bude hooodně brzo konec diety 😀 Včera jsem z toho byla tak na nervy, že jsem si ještě večer dala velkou misku pudingu, dvě oplatky - trojhránky slazené fruktozou, pár slaných tyček. Já vím, neměla jsem, ale bylo to silnější než já. Hodnota byla 7,8. Takže ještě ucházející s těmi nervy navíc...Zatím doma peru, žehlím, kdyby to přišlo, tak ať mají alespoň co na sebe. No, každopádně mě opustil strach z vyvolávání 😀

macinek
22. kvě 2015

Tak asi začínám snídat ovesnou kaši, 30g ovesných vloček uvařených ve vodě s trochou mlíka + březový cukr + máslo + kakao a hodinu po 6,6 😀

@hakalinka No podobně jsem to měla v prvním těhotenství, do týdne jsem porodila 🙂

hakalinka
22. kvě 2015

@macinek Mě taky vločky nevadí, jsou úplně v pohodě.
Takže do týdne, jo? Tak jsem zvědavá. A to jsem si plánovala, jak budu mít všecha ta okna co tu máme . Tak tedy nevím, kdo to umeje 😀

macinek
22. kvě 2015

@hakalinka Jj během toho týdne postupně odcházela hlenová zátka, každopádně už se to pomalu chystá 😉

aanicka
22. kvě 2015

@macinek no, tak uvidíš. Jako škrábání v krku a zahlenění určitě může být alergie.
@hakalinka no tak super, myslím, že už si můžeš dopřát, ať jsi v pohodě a mimi bude brzo venku 😉

Já chci dneska prubnout šišky s mákem a březovým cukrem, tak jsem taky zvědavá.

macinek
22. kvě 2015

@aanicka No ze začátku to možná trochu nachlazení bylo, ale teď už je to fakt divně dlouho, jeden den lepší, druhý den zase horší. Manžel byl dneska u doktorky, tak se jí na ty prášky ptal a doktorka ho ubezpečila, že ty prášky těhotné můžou, ukazovala mu to i v papírech 😀, tak doufám že mi to pomůže a ještě v úterý se mám přijít ukázat na kontrolu.

Já jsem od včerejška pěkně unavená, ta změna počasí mi dává zabrat, tvrdne mi častěji břicho, občas lehké poslíčky, dopoledne jsme byli nakoupit, tak jsem si k svačině koupila tvarohový koláček, odpoledne si dám ovoce, to bych teď mohla pořád. V obchodě neslintám u regálu se sladkostma, ale u regálů s ovocem 😀

aanicka
22. kvě 2015

@macinek tak už to máš fakt za chvilku a myslím, že ten koláček v pohodě můžeš, já včera kupovala manželovi makový a taky mě to hodně lákalo. Ale na návštěvě u kamarádky jsem mlsala slaný pistácie, tak to byl taky hříšek. A vůbec po tom 35. tt už to asi holky tolik neřeší. Já si říkám, že bych od toho 38. tt už víc hřešila, ale vzhledem k tomu, že já mám jít v tom 38. na císaře, tak už to asi bude fakt jedno. Manžel teď dostal k narozeninám luxusní bonboniéru, tak prý že jí můžu poslat někomu dál. Mu, říkám, to určitě! Tu si beru do porodnice 😀 😀 😀 .

xalla
22. kvě 2015

Ahoj holky zdravím vás 🙂 Mám těhu cukrovku, mám dietu a sledujeme jestli to půjde jen za pomoci ní ....chci se zeptat, kdo z vás držel dietu vyskočily vám občas hodnoty nebo se vám všechny hodnoty každý den dařilo držet v pohodě?
Já si dala k večeři bramboračku a hodnota po hodině 8,5 , takže na prd!!!! 😒 a hned z toho mam blbý pocit.....

Díky za info 😉

vera1410
22. kvě 2015

Ahoj, taky se mi občas stalo, že mi hodnota vylítla nahoru, ikdyž jsem jedla něco co mi dřív prošlo. Jednou jsem nemohla uvěřit tomu, že mi po jídle vyšla hodnota 8,5. Tak jsem si šla umýt ruce, píchla se do druhýho prstu a testovala jsem až z druhé kapky krve. No a hodnota 5,4!!!!! Po třetí taky 5,4 hodnota. Takže pozor na to. Před měřením si vždy pečlivě umýte ruce (vadí krém, jelení lůj, nebo jste třeba před tím šahali na ovoce,atd.) a první kapku setřít a testovat až z druhé.

hakalinka
22. kvě 2015

@vera1410 Jo, ruce je třeba umýt, ale ten glukometr potřebuje mezi měřeními nejméně 15 min. čas na vzpamatování, jinak hází často naprosto nesmyslné hodnoty.

destiny28
23. kvě 2015

Holky, potrebuju radu.. Cukrovku mam diagnostikovanou cca od 16tt, uz skoro 2 mesice. drzim dietu, ale posledni dobou mi prijde, ze at snim cokoliv, tak mam proste cukr relativne nizky. Trochu polevuji v diete a zkousim, jak mi co vyskoci a navic mam porad nevolnosti, tak do sebe soukam jidlo s problemy. Ale nehladovim. Treba dneska jsem mela na snidani 2 croassanty a hrnek cara a po hodine glymka 5,0. Napr v patek jsme byli s muzem na veceri a ja si na oslavu svych narozenin dala kofolu a docela velky kus tiramisu a po hodine glymka 8,0, coz je sice nad hranici , ale na to co jsem snedla jsem si rikala, ze dost dobry. Prijde mi to divne, hlavne kdy, ctu, jak tu bojujete s jakymkoliv jidlem casto. Tak mam z toho spatny pocit.

aanicka
23. kvě 2015

@destiny28 no, ty rychlý cukry v kofole a tiramisu se asi mají měřit dřív než po hodině, rychle vyskočí a spadnou, to je právě špatně - ty výkyvy.

Jinak já včera k večeři šišky s mákem a březovým cukrem a po hodině hodnota 7,4, vzhledem k odchylce mýho glukometru by to mělo být 6,4, takže dobrý, ale nevím, jestli jsem to neměla měřit o chvilku dřív, ale žádný jednoduchý cukry tam nebyly, tak snad je to OK.

destiny28
23. kvě 2015

Tak ono to asi bylo driv nez za hodinu.. Ale ja jsem z toho zmatena. Je to jako dobre, ze ty hodnoty mam nizke, ale nevim, jestli mi z toho neni tak spatne.

werumka
23. kvě 2015

@destiny28 Kofola Ti vylítne do deseti minut, to bych nebrala za bernou minci. Nemáš problém s hypofunkcí štítné žlázy?

aanicka
23. kvě 2015

@werumka to mám já 😀
@destiny28 mě bylo ze začátku diety zle, jako že slabost, únava apod. Než si tělo zvyklo na život bez cukrů, ale ty už to držíš dýl, zkus si zkontrolovat ketony v moči, dají se na to v lékárně koupit proužky za cca 100,- asi 50ks.

werumka
23. kvě 2015

@aanicka Já právě taky, když mám málo hormonů, tak mi jde glykémie strmě dolů. Často to podle toho poznám.

a.n.d.y
23. kvě 2015

Holky, musím vám říct, že teď ke konci těhotenství strašně bojuji s chutěmi. To je fakt teror 😀 Hlavně v podvečer a večer to je katastrofa 🙂 Jinak mi už prochází salátová okurka, jupíííííí! Pomalu denně si dopřávám okurkový salát 🙂

hakalinka
24. kvě 2015

@a.n.d.y To mi povídej, mám to taky tak. Nejhorší je, že mě totálně opouští vůle nějakou dietu držet. S těmi přibývajícími náznaky blížícího se porodu. Poslední dny mám pořád nějak žaludek na vodě. Jednu chvíli mám vlčí hlad a pak nemám půl dne chuť na jídlo. S tou dietou je to náročné. Dnes ráno mě např. přepadl hlad šílený - dala jsem si 3 tlusté pohankové placky - palačinky, hrnec mandlového mléka, ještě trochu mléka s grankem, protože mi bylo líto to po synovi vylít. No, hodnota zas děs 8.1. Tak si to pak vyčítám. Je pravda, že mi to takto vyletí jen občas - max. 1 - 2 x týdně a to se měřím skoro po každém jídle. Doufám že miminku to nijak neublíží.
Ale už se opravdu těším, až to bude za mnou a doufám, že mi cukrovka nezůstane.

hakalinka
24. kvě 2015

Holky, nevíte, jestli může mít hladina glykemie i souvislost s krevním tlakem. Já mám obecně tlak dost nízký a přijde mi, že ve dnech, kdy mám nízký dost a už to na sobě i cítím (počasí atd.) - mám ty glykemie po jídle horší. Je to možné?

a.n.d.y
24. kvě 2015

@hakalinka no mám to přesně tak, jak píšeš 😀 Prostě už občas ujedu, protože se to nedá vydržet. Předevčírem jsem měla po 100 letech nanuka, včera pár brambůrek...Ale pokud ti t vyletí takhle jen občas, tak to vůbec není nic hrozného. Navíc si myslím, že 8,1 není zas tak moc, když to porovnám se mnou 🙂 Hranice je 7,8 a ty sis navíc pochutnala, tak co. Stejně porod může přijít každým dnem, tak už je to víceméně jedno 🙂 Já už to tolik taky neřeším. Mimčo roste normálně a to je nejdůležitější. Spíš mám nervy z vyvolávání, protože mám tušení, že se tý naší holčičce v bříško nějak zalíbilo 😅 Jinak co se týče toho tlaku, tak mě občas taky hapruje a to mám pak hodnoty nic moc, takže to asi možné taky je. Na mě hodně působí špatná noc a nevyspání.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru