Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

lejla29
8. pro 2015

@soumiii Jo ještě jsem chtěla napsat, že měřeni glukometrem je taky jen orientační. Já si tolikrát píchla stejným glukometrem ve stejnou dobu do dvou různých prstů a hodnota rozdíl i 0,5. Jednou jsem s kamarádkou, která má stejný glukometr od stejné značky píchla do prstu, odebrala krev do mého glukometru a měla jsem hodnotu 4,9 a 2 sekundy na to ze stejné krve na jejím glukometru jsem měla 5,2 a to už by bylo teda nad normu...ha,ha... prostě se to nesmí tak prožívat. Pokavaď teda samozdřejmě nemáš hodnoty na lačno 6 nebo více, tak bych fakt nestresovala...

lejla29
8. pro 2015

@werumka No manžel je Holanďan a jeho sestra teď porodila a na žádném cukru nebyla ani žádná z mých kamarádek a to byli těhotné ve věku 33-35 let. V Holandsku se dělají, jen 3 ultrazvuky za celé těhu, rodí se tam většinou doma za účasti porodní asistentky a celé těhu se o tebe stará jedna porodní asistentka v nemocnici se rodí jen na vlastní žádost nebo ze zdravotních důvodů a hned ten samý den se odchází domů. Jinak mám dvě kamarádky v Anglii a tam je to přesně to samé. Oni sice studie jsou, ale praxe v reálu je úplně jiná ☹

pe_ma
8. pro 2015

@werumka děkuju, zkusím...a taky myslím, že možná už před těhu...dělali mi cukr tak cca 2 roky zpátky a to byla ok, pak už ne...je fakt, že sem z toho pěkně vynervená a fakt se bojím o miminko :(

werumka
8. pro 2015

@lejla29 Oni to tam dělají trochu jinak - tím, že třeba kontrolují častěji lačnou hodnotu. Proto vznikla ta studie, která by to ujednotila. Ženy si totiž obecně myslí, že v tom těhotenství je ta cukrovka špatná jen pro miminko a když se miminko narodí i přes cukrovku ok, tak co vlastně pořád všichni řeší. Řeší se to, že v těhotenství se navyšuje spotřeba inzulínu o 50% - 100% oproti normálu. Je to zápřah na slinivku a pokud se ta slinivka tímhle vyčerpá - v kombinaci s cukrovkou, která není řešená dietou - tak si pak ty ženy koledují o cukrovku 2. typu ve čtyřiceti letech, ještě hůř hned po porodu, pokud se jedná o starší rodičky. A to je fakt.
Já měla tady v čechách taky tři ultrazvuky za celé těhotenství a to jsem diabetička 🙂

lejla29
8. pro 2015

@soumiii Já byla před testem taky totálně ve stresu, utekl nám pes a já se šíleně pohádala s manželem a celou noc jsem nespala. Bohužel mě nechtěli nechat zopakovat test. Já byla ve stresu teda i z toho měření a píchání do prstu. Ale pak jsem zjistila, že ten glukometr fakt ukazuje pokaždé jiné hodnoty a záleží na prstu a na tom asi jak je krev zředěná. Tolikrát jsem měla na lačno 4,3, hlavně odpoledne před jídlem, hodinu po jídle jsem měla vždy do 7,8...jen párkrát se mi ráno stalo, že byla hodnota 5,3...a to jsem se fakt neomezovala, i čokoládu jsem jedla a večer zmrzlinu. Nejsem blázen a kdybych měla hodnoty vysoké, tak to budu určitě řešit, ale tyhle hraniční hodnoty přinášejí jen stres z měření a člověk si pak nemůže ani užít těhu. Mě mamka říkala, že za ní se taky nedělali testy na cukr. Jako já jsem pro to měřit to a hlídat to, ale s rozumem...

werumka
8. pro 2015

@pe_ma Neboj se, jak jsem psala výš - my diabetičky 1. typu taky máme ty glykémie občas rozjeté a v těhotenství nevýjimaje. Jde o to zjistit, jestli se jedná o klasickou GDM, nebo už nějakou latentní formu diabetu 2. typu - tam by ta léčba spočívala i vtom, že by se nasadil dřív inzulín, aby se slinivka nevyčerpávala.

werumka
8. pro 2015

@lejla29 Ta chyba u Tebe hlavně vznikla tím, že Ti ten test udělali blbě - a proto jsi byla zbytečně poslaná do dia poradny. Správně, pokud je lačná nadlimitní, tak se musí zkontrolovat znovu po několika dnech a až potom, co by byla nadlimití podruhé (z krve ze žíly, laboratorně vyhodnocené), jsi poslaná na diabetologii. To u Tebe neproběhlo a chyba je jak na straně laborky, tak na straně lékaře, který to správně nevyhodnotil.
Stres může působit na lačnou hodnotu, ale pouze přechodně. Na hodnotu po zátěži už ne. U diabetika stres glykémie zvedá, u zdravého člověka je nad limit po zátěži nezvedne.

pe_ma
8. pro 2015

@werumka tak pokud to mám už dlouhodobě a lítá to od začátku těhu...chjo, snad to na miminko dopad nemá...zkusím zavolat nějakému jinému dr a uvidím, ty proužky koupím...a můžu se zeptat jak je to s tím dělením porcí?

werumka
8. pro 2015

@pe_ma Nestresuj se, horší by to bylo ve fázi, kdy miminko roste a pak ten růst není úměrný zrání orgánů. Jsi na začátku a děťátko si poradí 🙂
Určitě zavolej - ideálně někam, kde znají práci s GDM - takové diabetologie fungují v rámci větších nemocnic/porodnic.
Rozděl si tu snídani tak, že první půlku jídla si dáš normálně a druhou půlku až za hodinu. Po té první hodině se změříš a uvidíš.

pe_ma
8. pro 2015

@werumka děkuju!

soumiii
8. pro 2015

Všem moc děkuji za rady a pomoc, asi to fakt nemá cenu moc řešit u hraničních hodnot a spíš to jen hlídat... Moc jste mi pomohly holky, díky.

maru9
8. pro 2015

@werumka měla bys dostat medaili za to, jak tady všem hezky, příjemně a srozumitelně poradíš , i když už to asi vysvětluješ posté 🙂 jsem za tuhle diskuzi moc ráda a jsem moc vděčná lidem, jako jsi ty 🙂 díky

mokramarketka
9. pro 2015

maru9 a @werumka - zrovna jsem o tom včera přemýšlela a taky jsem chtěla moc poděkovat. Mě jsi pomohla hrozně moc, pokud bych to mohla nějak oplatit, budu moc ráda. Třeba tu na Modrém koníku vymyslí nějaké ocenění 🙂

Jinak já dneska na lačno 5,9 a hodinu po snídani 5,9. Dala jsem na noc 4 j Lantusu a teď váhám jestli mám dneska večer dát 3 j nebo 5 j. Včera po 4 j Lantusu byla ráno gly 5,4.
Jo a dobrá zpráva je, že ketony byly dneska sice růžový ale opravdu maliinko, takže druhá večeře se zvýšením sachrů asi funguje 🙂

pe_ma
9. pro 2015

jj, @werumka je naše spása 🙂

jinak dneska sem si dala na snídani malý jogurt a po hodině zbytek snídaně. po hodině po jogurtu to bylo o 0,3 víc než před, takže bych to takto mohla dělat běžně, ne?
dneska mi ta lačná zase vyletěla :( asi mi nesedí brambory na večeři, zkusím dneska pečivo a uvidím...

werumka
9. pro 2015

@maru9
@mokramarketka
@pe_ma Holky, děkuju, úplně rudnu 🙂 Pro mě je vlastně nejlepším výstupem, když vidím, že lidé, kteří si tou cukrovkou prošli, umí v tomhle ohledu udělat "osvětu" i dál. Zvlášť třeba stran těhotenské cukrovky panuje spousta různých fám a boj s laborkama, které často testy neprovedou správně, je jak boj s větrnými mlýny. Druhou kapitolou jsou lékaři, gynekologové, které ani při pozitivním záchytu GDM nepošlou těhotnou na diabetologii. Oboje je i tady na MK docela často k vidění a je to škoda. Čím víc lidí, kteří budou vědět co a jak, tím líp 😉

werumka
9. pro 2015

@pe_ma Určitě to tak dělej i dál, to vypadá dobře. Jaká byla lačná hodnota a co jsi jedla večer? Byl Ti v noci dobře a spala jsi?

werumka
9. pro 2015

@mokramarketka Nechala bych 4 jednotky a dala si trochu víc sacharidů ke druhé večeři. Pokud už je tam jen jemně růžový proužek, tak by to tímhle mohlo být vyřešené.

pe_ma
9. pro 2015

@werumka lačná byla 8,5 :( večer sem měla brambor, pečené kuře a papriku, na druhou večeři mám mít ovoce, ale to sem si ještě nedávala, mám dojem, že bych pak měla hlad :( jinak sem spala dobře a po dlouhé době sem ani neměla v noci hlad...

werumka
9. pro 2015

@pe_ma To ovoce ke druhé večeři nedávej, rychle jde do krve a rychle zase ven, takže by ty sacharidy nevydržely celou noc. Lepší je třeba ten jogurt. Uvidíš taky, až zkontroluješ ráno ketony.

pe_ma
9. pro 2015

@werumka tak nějak jsem si to o tom ovoci taky myslela...

pe_ma
10. pro 2015

@werumka tak jsem dnes poprve merila ketony a jsou tam, asi na prvni zbarveni, bylo to hned zbarvene a hodne jasne, intenzita barvy se mi nejak spatne odhadovala...a lacna zase vysoka :( 8,3 chjo :( na veceri sem si dala celozr. chleba se sunkou a okurek s rajcetem a pred spanim 150g tvarohu. myslela sem, ze puknu, jak sem byla najezena. ale je fakt, ze za cely den jsem dala jen nejakych 150g sacharidu :(
ted vaham, jestli mam pockat do pristiho ct k te sestre s jidelnickem a pak jdu i k dr, nebo se rovnou zkusit objednat jinam...

werumka
10. pro 2015

@pe_ma Určitě se objednej jinam - tohle chce řešit komplexněji, než jen úpravou jídelníčku.
Měřil Ti lékař hodnotu glykovaného hemoglobinu (HbA1c)? Ten je dobrým ukazatelem, jestli se tam něco dělo už před těhotenstvím. To jídlo před spaním je dobré, ale celkové denní sacharidy jsou málo.

pe_ma
10. pro 2015

@werumka ok, zkusím někam zavolat. ne, nikdo mi nic nekontroloval, jen z prstu...moc děkuju!

werumka
10. pro 2015

@pe_ma Zkus třeba diabetologii u FN sv. Anny - pokud by měli plno, tak Tě nasměrují jinam, kde si budou vědět rady. Ale určitě tam zavolej co nejdřív. Tohle je pro Tebe akorát stres.

Glykovaný hemoglobin se dá nabírat i z prstu, ale otázka je, jestli to ten lékař dělal.
Ve své podstatě tam jde o odhalení dvou alternativ:
První je ta, že málo jíš a proto si játra tvoří svůj cukr. Z toho pak máš ketony a vyšší glykémii.
Druhá je, že už ta cukrovka byla dřív a tělo nestačí vyrábět dost inzulínu (to se pozná právě podle glykovaného hemoglobinu, potažmo se dá v krvi zjistit i to, kolik slinivka toho inzulínu vyrábí). Když ho není dost, tak ty cukry, které sníš, kolují v krvi, ale není dost inzulínu na to, aby se z té krve dostal do buněk. Pak vznikají ketony na jiném podkladě, protože játra si vyrábí cukr v domnění, že jíš málo, ale už si to tělo neumí vyhodnotit, že sice jíš dost, ale ten cukr zůstává cirkulovat v krvi. Proto to chce udělat větší krevní vyšetření, aby se vědělo, kam se to má směrovat. V prvním případě by to záleželo hodně na úpravě jídelníčku. Ve druhém případě to chce dát inzulín.

pe_ma
10. pro 2015

@werumka zkusím to tu, sice sem tu chodila kvůli hubnutí před 3 lety a byla s nimi extrémně nespokojená, ale tak snad to bude jiné...
no mi na gyndě cukr nebrali, ptž sem byla po jídle a pak mi jen praktická dělala cukr na glukometru a hned mi psala žádanku, pak mi glukometr dělala i sestra na dia, když mi ukazovala, jak se s tím zachází a pak už nic...už je to 2 týdny...kdyby šlo jen o mě, tak to neřeším, ale jde hl o miminko...

werumka
10. pro 2015

@pe_ma Ta diabetologie bude trochu něco jiného, protože ten diabetolog má na starosti téměř výlučně těhotné diabetičky.
O miminko určitě jde, ale o Tebe taky. Čím víc se bude slinivka vyčerpávat, tím dřív potažmo přestane ten inzulín vyrábět. Vždycky je dobré, aby ta funkce zůstala zachovaná co nejdýl - i v případě jiného, než těhotenského diabetu.
Pokud Tě měřili jen dvakrát na glukometru, tak jsou to blbci. Tyhle hodnoty jim měli rozsvítit červený maják nad hlavou.
Mělas před třemi lety problém s váhou? To by s tím taky mohlo souviset.

pe_ma
10. pro 2015

@werumka ok, zkusím...ano, mám nadváhu...ale vždy narazím na rady typu nejez a sportuj, což můj zdravotní stav mnohdy vylučoval a jídelníček vždy jen nějaký obecný, kontrola za 3 měsíce, když sem nezhubla, tak mi jen vynadali a já tam už příště nešla, ptž za ty nervy mi to nestálo...

werumka
10. pro 2015

@pe_ma a přitom Ti tam nedělali odběry na glykémii? Nebo štítnou žlázu?

pe_ma
10. pro 2015

@werumka netuším...a hlavně je to už tak 4 roky...a se štítkou jsem byla před měsícem, ptž sem měla hraniční hodnoty a tady bylo vše ok

werumka
10. pro 2015

@pe_ma Jdu teď s dětma nakoupit, pak Ti ještě napíšu 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru