Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

werumka
10. pro 2015

@pe_ma Tak jsme zpět 🙂 Ta štítka trochu zrádná v tom, že při odběru může vypadat jen hraničně, ale přitom už pak dochází v mezičase k autoimunitním zánětům (pro což jsou právě tyhle hraniční odchylky v rámci několika let dost časté). Tyhle hraniční hodnoty pak působí i na metabolismus cukrů a v neposlední řadě i na udržení optimální hmotnosti.
Na diabetologii ale štítku odebírají, takže to by mělo být pak pod kontrolou.
Nemá někdo v rodině (rodiče) diabetes 2. typu? Nebo nezjistili u nich někdy hraniční glykémii?

pe_ma
10. pro 2015

@werumka no na tu hraniční stitku mam léky z CARu, na endokrinologii mi skoro nadala, ze je mam, když jsou hraniční (btw endo u sv Anny) otec ma cukrovku zajištěnou po 50...a nějaký zánět mam podle krve v tele už 15let, ale nikdy nepřišli na to, od čeho to přesně je...k dr chodím nerada i kvůli tomu, pak me honí po plno doktorech a ti na me koukají, co tam chci, když sem ok...me je toho hodně a vlastně nic...ted vyřešit ten cukr, at je miminko ok a budu v klidu ;) a opravdu moc děkuji za tvůj čas, opravdu mi to pomaha 🙂

werumka
10. pro 2015

@pe_ma Nevím, čemu se diví, i na hraniční štítku se v těhotenství léky dávají - aby bylo dost hormonů pro Tebe i pro vývoj dítěte.
Existuje forma diabetu, která se jmenuje MODY - je to vlastně taková varianta cukrovky 2. typu, která vzniká už v mladém věku. Je podmíněná geneticky.
Druhu věcí je, že štítná žláza a diabetes jsou spojené nádoby - porucha štítné žlázy může uspíšit nástup diabetu a stejně tak diabetes pak může způsobit poruchu štítné žlázy. Pokud by šlo o autoimunitní poruchu, tak ta je rozpoznatelná protilátkami, specifickými pro toto onemocnění.
Já jsem pět let běhala po doktorech, kteří si mysleli, že jsem hypochondr. A až tehdy, kdy jsem nemohla vstát z postele a cukrovka byla naprosto dekompenzovaná, tak se zjistilo, že za to může štítná žláza, kterou už dlouho ničí záněty. Ale je to takové pomalé a těžko se to úplně specifikuje (ke konci jsem to měla tak, že při jednom odběru jsem měla těžkou hyperfunkci a měsíc později zase hypofunkci, hodnota protilátek byla neměřitelná, jak byla vysoká). Ale takové ty latentní příznaky trvaly hodně hodně dlouho.

pe_ma
10. pro 2015

@werumka ty jo...taky jsi se teda prošla "peklem" no uvidíme, co se bude dít, snad to u mě bude někdo opravdu řešit. ráda bych už byla v klidu a nenervovala se tím, že moje tělo ubližuje miminku. a i proto se mi nechce s tou cukrovkou do sv. anny, je to stejné oddělení, jako i to, kam sem chodila kvůli hubnutí a na pčíjemného doktora nebo sestru jsem tam ještě nenarazila...
jinak dneska sem si naložila a mnohem víc jím sacharidy, ale taky už je mi od poledne pěkně těžko od žaludku, kolik už sem toho snědla :(

werumka
10. pro 2015

@pe_ma A zkoušela ses přes den měřit? Na kolik sacharidů Ti to dneska vychází?

pe_ma
10. pro 2015

@werumka neměřila, vždycky si to uvědomím v půlce jídla :( a dneska to bude tak 180g víc vážně nezvládnu :(

werumka
10. pro 2015

@pe_ma To je v pohodě, dej tolik, aby Ti to nedělalo špatně.

werumka
10. pro 2015

@pe_ma Zkus se změřit tu hodinu po jídle - např. po večeři - jak to vypadá.

pe_ma
10. pro 2015

@werumka je to v haji :( pred veceri 7,5 a hodinu po veceri 12,7 :( chjo :( a to sem mela chleba se sunkou a ledovej salat :( asi se mi chce brecet :(

werumka
10. pro 2015

@pe_ma Nebul, brzy se to spraví a bude Ti dobře!

sarivojvodova
10. pro 2015

@kacule85 Ahojky, tak k já ji mám zajištěnou od 7 tt a to naprostou náhodou, teď jsem 13tt a už jsem 4 krát denně na inzulínu. Když pominu tu dietu, která mě naprosto štve, protože jen zdravá mám nechuť k jídlu, tak spíš je pro mě strašné se premoc a 4krat denně si píchnout tomu drobeckovi jehlu do břicha. :D :(( Nadruhou stranu si říkám, že pro to malý to zvládnu.

werumka
11. pro 2015

@sarivojvodova Ahoj, ono po 20. týdnu už to do břicha píchat nemusíš. Stačí třeba do ruky. Mně to bylo taky nepříjemný, tak jsem zaváděla kanylu jinam. Jinak Kacule už dávno porodila - zakládala diskuzi skoro před dvěma lety 🙂

werumka
11. pro 2015

@pe_ma Tak jak dneska? Dovolala ses někam na diabetologii?

sarivojvodova
11. pro 2015

@werumka Tak mě dr. řekla, že do břicha až do porodu. I na diabetologii v Plzni.

werumka
11. pro 2015

@sarivojvodova Nene, opravdu to není nutné. Pokud pícháš rychlý inzulín - Novorapid? Humalog? - tak stačí počkat o pět minut déle před jídlem a je to jedno a to samé. Ta místa se dělí jen tím, jak rychle se z nich inzulín vstřebává. Taky jsem se o tom radila na diabetologii v Praze 😉

pe_ma
11. pro 2015

@werumka ukecala sem doktora u sv. anny...docela byl prekvapenej, ze me s těmahle hodnotama nechali doma bez lecby a ze mi nedelali laborator, jdu tam v pondeli, tak sem zvedava...

werumka
11. pro 2015

@pe_ma Uf, tak konečně! Přesně tak, tyhle hodnoty chtějí určitě podrobnější laborku, aby se dobře nastavila léčba a Ty ses nemusela týrat.

pe_ma
11. pro 2015

@werumka jj, taky se mi ulevilo! Takže prezit vikend a uvidíme 🙂

sarivojvodova
11. pro 2015

@werumka Já to vím, jsem zdravotní sestřička, mám krátkodobý i dlouhodobý, ale břicho je prý nejlepší. Nechápu.

werumka
11. pro 2015

@sarivojvodova Je nejlepší proto, že se odtamtud ten inzulín nejrychleji vstřebává... ale já si kanylu taky zavádím na různá místa - ne jen do břicha - a je to opravdu úplně jedno. Naopak noční jsem vždycky píchala do zadku nebo do stehna - opět na doporučení lékaře - dělali nám to tak i v nemocnici - ten dlouhý inzulín se má vstřebávat postupně. Jaké jsi měla hodnoty, když Ti cukrovku zjistili?

pe_ma
11. pro 2015

@sarivojvodova taky ji mám zjištěnou náhodou...už to řeším 2 týdny, tak snad se to konečně někam pohne.
Hlavně sem zvědavá, jak budu řešit jídlo, ptž dneska jedu sacharidy podle jídelníčku a už tu zase 4 hodinu skučím, jak je mi brutálně zle od žaludku :(

sarivojvodova
11. pro 2015

@pe_ma Chápu tě úplně přesně, taky je mi jen zle zvracim a ještě nějaká dieta viď? :(

sarivojvodova
11. pro 2015

@werumka v 7tt mi zjistili 19,31,17,19 a takle pořád dokola. 😀😀

sarivojvodova
11. pro 2015

@werumka ne 31, ale 21

werumka
11. pro 2015

@sarivojvodova Tak to je ale cukrovka 1. typu - tos musela mít už před těhotenstvím, ne?

pe_ma
11. pro 2015

@sarivojvodova no já začala zvracet až s touhle dietou...už si dělám legraci, že sem jak anorektička, jen se podívám na jídlo a jdu zvracet :D

sarivojvodova
11. pro 2015

@werumka Ne. Je jen těhotenská, má mm mamka měla ty samé hodnoty před rokem, když čekala ségru.

sarivojvodova
11. pro 2015

@pe_ma To máme stejný. 😀😀

werumka
11. pro 2015

@sarivojvodova Tyjo, tak to jsem ještě nikdy nezažila, aby tak vysoký hodnoty udělala těhotenská cukrovka hned na počátku těhotenství a ještě u takhle mladé maminky. Těhotenská vzniká na podkladě kombinace nedostatku inzulínu a pak snížené citlivostí tkání vůči inzulínu. Ale ta snížená citlivost vzniká z důvodu hormonů, které produkuje placenta až s přibývajícím těhotenstvím. Je to docela zvláštní. A mamce to po porodu zmizelo? A taky to měla takhle od začátku těhotenství?

pe_ma
11. pro 2015

@sarivojvodova no já doufám, že bude brzo líp! btw. máme stejnej termín, koukám 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru