Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

mokramarketka
15. pro 2015

@werumka - tak jsem to asi zakřikla. Včera a dneska lačná glykemie 6,0, po snídani 7,3. Zítra začínám 34.týden může to být za tím zhoršením ? Ještě mě napadlo předevčírem jsem měla kousek čokolády se stévií a včera jsem si dala ke druhé svačině tapiokový pudink (kokos.mléko, tapioka, kiwi). Může taková ,,dietní chyba" ovlivnit glykemii druhý den ?
Ještě přemýšlím jestli jsem si moc nenavýšila tu druhou večeři - dávám teď 35 g sach. rozděleno 21:00 tvaroh a 30g oves.vloček a ve 22.00 200 ml kefíru - možná dneska vynechám ten kefir.....ketony ráno zase hezký, jenom lehce růžový.

werumka
15. pro 2015

@mokramarketka Může ta glykémie takhle reagovat na jiné složení večeře. Ovšem zlaté pravidlo je, že pokud je taková glykémie jen jeden den, tak se neřeší. Pokud by trvala třeba tři dny za sebou, pak už je potřeba to řešit. Těch faktorů, které zvedají glykémii je víc - můžeš mít nějakou počínající infekci, o které ještě nevíš, ale imunita s ní bojuje. Nic neměň a počkej na zítřek.

vrk
15. pro 2015

Holky muze se stat, ze v druhem teh.nebudu mit cukrovku?🙂 myslite, ze tomu lze nejak predejit?

mokramarketka
15. pro 2015

@werumka - no ono už je to právě druhý den. Hodnoty po jídle sice stále v limitu ale mnohem výš než jsem zvyklá. Je ale možné že na mě něco leze, jsem taková unavená a je mi pořád zima. Tak uvidíme zítra. Díky a hezký den.

werumka
15. pro 2015

@mokramarketka To může být klidně virózou. já mám zkušenost, že glykémie mám vyšší před vypuknutím nemoci, když ta imunita jede nejvíc. Pak buď onemocním, nebo ne a glykémie klesne. Uvidíš, co dál. Ty hodnoty nejsou nijak dramatické, tak tomu ještě chvilku dej.

werumka
15. pro 2015

@vrk Možné to je, ale spíš bývá častější, že se cukrovka objeví znovu. Zvlášť, když jdou těhotenství rychleji za sebou (což je můj laický názor, protože prvních pět let po porodu je rozhodujících z hlediska rozvoje diabetu 2. typu). Předejít tomu moc nejde. I když budeš jíst vyváženě už od začátku, tak při zátěžáku se ta cukrovka projeví. Určitě si nech kontrolovat glykémii častěji, aby se podchytilo, kdyby přišla dřív.

hance09
15. pro 2015

Holky,když se počítají sacharidy z těch tabulek na obalech,tak celkové sacharidy nebo jen cukry?

werumka
15. pro 2015

@hance09 Celkové.

vrk
15. pro 2015

@werumka moje doktorka t o vubec neresi, v 11tt bylo vse ok a ted uz ji to nezsjima, po pravde uz mam obcas stavy jako minule pred zjitenim, nicmene na dietu se netesim a rozhodne se necitim na to se do toho zase hned ted vrhnout. Jim takto cely zivot, nijak se neprejidam, ale sladke si dam...vzdy jsem byla spis vychrtla a ted po tehu mi zustaly 4kg + a uz jsem zas tehotna, takze opet pribiram, moje minula mudr mi rekla, ze pokud bych i po tehu nekdy pribrala budu mit nejspis s cukrovkou trable...tak nevim. Minule me to vse okolo cukovky hrozne stresovalo a ted se mi po pravde uz nechce ani na ten test... 😕

vrk
15. pro 2015

@hance09 ce5lkove, cukry b tam nejlip nemely byt

werumka
15. pro 2015

@vrk Ta lačná glykémie by se měla kontrolovat aspoň jednou za měsíc - pokud už tam jednou cukrovka byla. Nemáš třeba od minula svůj glukometr?
Chápu, že jsi z toho otrávená. Ale pokud se stabilně stravuješ tak, že to odpovídá zdravému životnímu stylu, tak to je stejně rozhodující článek v tom, jestli dál v životě cukrovku dostaneš nebo ne. I s cukrovkou 2. typu je 70% úspěchu složení jídla. Váhou se nestresuj, 4 kila nejsou nějak moc a přibírání v těhotenství se do toho nepočítá 😉

hance09
16. pro 2015

Holky,tak mi na diabetologii řekli jen co nesmím jíst, jídlo prý počítat nemusím. Dostala jsem glukometr a v sobotu se mám proměřit. Četla jsem tu, že si kontrolujete i ketony, mám si na to koupit proužky?

chytrapani
16. pro 2015

Proužky ti k tomu měli dat.me je dali.

maru9
16. pro 2015

Asi je to jak kde - u mě v ordinaci nepadlo o ketonech ani slovo. Já osobně si je měřím sama dobrovolně, protože jsem doma měla proužky Heptaphan, které jsem koupila původně pro kočku :D

hance09
16. pro 2015

@chytrapani do glukometru jo,to mi dali, myslela jsem proužky na ty ketony
@maru9 mně akorát řekli,že můžou vznikat,ale že je mám kontrolovat sama mi taky neřekli

werumka
16. pro 2015

@hance09 Je dobrý to první měření udělat tzv. na ostro - prostě s normální jídelní zátěží a pak se z toho dá odvodit, kde ty hodnoty zlobí a co by se mohlo dít dál.
Diaphan (proužky na moč) si určitě kup, u těhotných je hlídání ketonů dost důležité.

pe_ma
16. pro 2015

@werumka tak jsem dostala inzulin a žádanku do rizikové těhu poradny, páč sem tu cukrovku pravděpodobně měla už před těhu...takže opět nervi, jestli je vše ok a miminko není nějak nemocné :(

werumka
16. pro 2015

@pe_ma S inzulínem Ti bude líp. Diabetičky, které měly cukrovku už před těhotenstvím, chodí do rizikovky normálně, už z principu, neznamená to, že budou mít nemocné miminko. Třeba u diabetiček 1. typu je první trimestr vždycky náročnější z hlediska glykémií a inzulínu. Když jsem porovnávala glykémie v čekárně na diabetologii v době těhotenství, tak tam holky měly glykémie kolem 12 a 15, protože jim to prostě kvůli nevolnostem lítalo dolů a pak zas prudce nahoru. A nevím o žádné, které by se narodilo nemocné miminko. Takže žádný strach, postarají se o Tebe. Hlavně je dobře, že už to řeší. O to víc je na facky přístup diabetologa před tím.
Máš výsledky testů, co Ti dělali?

pe_ma
16. pro 2015

@werumka děkuju za mírné uklidnění!!! ten první dr si zaslouží pár facek!!! a výsledky mám...on pořád říkal, že je riziko v tom, že byla neléčená, ale byla sem na 1.NT screeningu a tam bylo vše ok, tak snad to tato situace nezmění...

maru9
16. pro 2015

@pe_ma na 1. NT se dělá automaticky i cukr???

maru9
16. pro 2015

jo aha pardon - UTZ 🙂

pe_ma
16. pro 2015

@maru9 v pohodě 🙂 cukr mi brala gyn dr v 10tt v rámci prvnách odběrů a tam se na to přišlo 🙂

werumka
16. pro 2015

@pe_ma Řekla bych, že NT screening je v téhle fázi stěžejní. Ty problémy, které kvůli diabetu vznikají až časem - tj, nedozrálé orgány, prosakování tkání, problémy se srdíčkem - to je zase věc pozdější doby. A jak výsledky dopadly? Glykovaný hemoglobin, mikroalbuminy v moči?

pe_ma
16. pro 2015

holky...SOS dotaz...mám si píchnout inzulin před snídaní, obědem a večeří, tj ok...ale...na snídani ráno nezvládám velké jídlo, takže si dám jogurt a za hodinu snídani - chleba, šunku, sýr, zeleninu...kdy si tady dát inzulin - už před jogurtem nebo až před tím zbytkem? děkuju!

pe_ma
16. pro 2015

@werumka pošlu ti to do IP 🙂 ...tak ne, tam nedám přílohu, tak to hodím do fotoblogu 🙂

werumka
16. pro 2015

@pe_ma Je to naprd, že do IP nejdou dávat obrázky, taky už jsem to párkrát potřebovala 🙂

pe_ma
16. pro 2015

@werumka jj :( a mě ani nejde sdílet odkaz na fotku ve fotoblogu, tak to budu muset dát veřejně...vrrr...

hance09
17. pro 2015

Holky, jak je to s tím "nejíst dřív než po dvou hodinách"? Musí se to dodržovat?

vrk
17. pro 2015

@werumka glukometr mam. Obcas si rano promerim, ale spis zapominam. Asi to teda zpravidrlnim 🙂. Vcera jsem moje obavy z cukrovky rikala mamce a ta mi rekla, ze vsechny nemoci jsou psychickeho razu🙂 jen pro odlehceni...🙂 takze ted jen tomu verit a najit puvod

vrk
17. pro 2015

@hance09 ja jsem to minule dodrzovala

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru