Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

vrk
17. pro 2015

@pe_ma asi bych dala az pred tim chlebem, ale zeptej se mudry. A tobe prochazi ml.vyrobky na snidani jo?

pe_ma
17. pro 2015

@vrk no nezvedá mi to glykemku o víc jak 0,5 po hodině...

werumka
17. pro 2015

@vrk Spousta nemocí je určitě s psychikou provázaná... špatná psychika ničí odolnost organismu a zvlášť třeba u cukrovky je často jedním z jejích spouštěčů, protože při stresu jsou vyšší požadavky na výdej inzulínu a příjem cukrů. U cukrovky 1. typu se také často stává, že když jí dostane člověk na prahu dospělosti, tak v nějaké stresové situaci - státnice, kluci na vojně apod.
Jen u mě to byl v těch třech letech asi fakt jen ten černobyl 😀 😀

vrk
18. pro 2015

@werumka jo ty uz mas cukrovku od 3let? Rikala jsem si, ze o ni hrozne moc vis. A pichas inzulin nebo jen dieta. Jsi dobra. Vubec nejis sladke?

vrk
18. pro 2015

@pe_ma tak to je pohoda

pe_ma
18. pro 2015

@vrk no bohužel s inzulinem mi to začalo lítat :( takže sem asi v háji, co se snídaně týká, já do sebe nic jinýho než jogurt ráno nedostanu :(

vrk
18. pro 2015

@pe_ma zkus, to se podda 🙂 taky jsem to tak mivala a zvykla si

pe_ma
18. pro 2015

@vrk no já se o to snažím několik let, takže se obávám, že to nebude tak jednoduché...

werumka
19. pro 2015

@vrk Já jsem od začátku na inzulínu, tehdy mě přivezli do nemocnice s glykémií kolem 37 a už jen mizivou produkcí inzulínu (a to jsem ty příznaky měla asi jen měsíc). U malých dětí většinou ta imunita s tou produkcí inzulínu zatočí dost rychle. Ale od doby, co mám pumpu je to mnohem lepčí 🙂
Sladké jíst můžu, nemám sníženou citlivost vůči inzulínu. Ale jen v určitou dobu, určité množství v rámci dietního programu 😉

vrk
19. pro 2015

@werumka jejda teda. No vsak on se stim clovek nauci zit. Kor takto od dectvi. I tak je fajn, ze se tak zajimas

pe_ma
20. pro 2015

holky, jak dostat do oběda sacharidy? když si dám maso, zeleninu a přílohu (brambory, rýže) v množství, kterou zvládnu sníst. tak se dostanu tak na 35g a mám mít 45 :( ale přílohy prostě víc nesním...co tam přidat? díky!

maru9
20. pro 2015

co zapijet mlikem? nektera jidla se k mliku hodi

pe_ma
20. pro 2015

@maru9 jj, to jediné mě taky napadlo...dneska sem měla lososa s bramborem, okurk. salát a sklinku mlíka :D je fakt, že výhoda je, že mi i ze šílených kombinací většinou není zle :D

maru9
20. pro 2015

nebo třeba já (ale nevím, jestli dělám dobře, ale dle mého asi by to nemuselo být nic proti ničemu) si běžně nechávám rezervu a třeba hodinu po jídle si dám určité množství buráků, kafe (cereální) s mlíkem a tím si doplním tu rezervu a ještě si udělám dobře na chuť.. ale opravdu nevím, jestli je to dobře - a hlavně mně se zatím nic nezhoršuje a stačí mi jen dodržovat dietu - nevím, jak to máte vy s inzulinem nebo prášky

vrk
20. pro 2015

@maru9 je jsme ve stejnem tydnu. Jak ti na cukrovku tak brzy prisli?

maru9
20. pro 2015

@vrk pri odberech.. poprve zapomneli zkontrolovat cukr, podruhe jsem mela 5,7 a nez jsem sla po dalsich par tydnech na kontrolu tak mi vzali pri prijeti do nem. 5,8 v noci.. tak pak me poslali na ogtt ktery jsem uz nedelala.. je ale mozne ze mam porusenou toleranci z drivejska, muj stravovaci rezim a nepohyb by tomu odpovidal + cukrovka u babicky.. a ted mi v diabet. poradne nasli jakesi anticosi.. ze to muze byt neco s autoimunitou nebo to ukazovat na budouci cukrovku ale pry ss fim zatim nemam stresovat ze to nemusi ani nic byt tak nevim. Ty to mas jak?

pe_ma
20. pro 2015

@maru9 mám to stejně...zjistili mi to při běžných odběrech v 10tt a už mám inzulin, asi taky cukrovka už před těhu, jdu do rizikové poradny a jen se bojí, aby to nemělo vliv na miminko...
jinak s tím jídlem díky za typ...

werumka
20. pro 2015

@pe_ma Určitě, jak píše @maru9 - můžeš si dát mléko, nebo třeba caro s mlékem. Pokud by Ti klesala glykémie po obědě i tak a nenatlačila jsi toho do sebe víc, tak lehce ubrat inzulín. Jak to jinak s inzulínem jde?

@maru9 Ty protilátky se často objevují jako předzvěst diabetu prvního typu - tyto protilátky ničí buňky, které produkují inzulín. Ale není to v tomhle směru průkazné s jistotou, protože některý lidem se ty protilátky ukážou, i když cukrovku pak nedostanou.

pe_ma
20. pro 2015

@werumka no jedině mléko, caro ani kafe nepiju...inzulin zvládám, dneska a včera sem neměřila, ale čt a pá ano a trochu to spadlo, ale ne nijak moc :( a dneska sem měla ráno zase 7,6 :( tak nevím, co sem pokazila :(
mě právě trochu straší to, že dám denně jen tak 160g sacharidů :( ale i tak mám pocit, že nedělám nic jiného, než že jím a sem docela přejezená...

werumka
20. pro 2015

@pe_ma A ketony ráno nebyly?
Uvidíš, co Ti řekne ta nutriční. Stává se, že diabetik často nemůže jíst tak, jak by chtěl, ale to se dá řešit.

maru9
20. pro 2015

@werumka oops tak to jsem slyset nechtela :( jak se ty protilatky jmenuji prosim, at si to muzu vygooglit? Doprcic tak tohle uz by me asi dostalo, zatim veskere tehu komplikace zvladam ale todle uz je na depku, tak to chapu ze me dr. nechtel desit asi

pe_ma
20. pro 2015

@werumka jj, sem zvědavá, co mi v út řekne 🙂 a ketony nevím, já na to vždycky ráno zapomenu :( zítra ale změřím

werumka
20. pro 2015

@pe_ma Zkus, kdyby tam nebyly, tak by se přidal inzulín a bylo by to vyřešené.

pe_ma
20. pro 2015

@werumka ok 🙂
a když tě tu mám 🙂 dávám si ještě druhou večeři kolem 22hod a před tím si píchnu noční inzulin, sním to jdu spát...je to tak ok? a včera sem si dala tvaruh a půl krajíce chleba, tak možná je chyba v tom chlebu...

werumka
20. pro 2015

@maru9 Neboj se, opravdu to nemusí nic znamenat. V dospělosti se ta cukrovka 1. typu často manifestuje jako typ LADA - což je autoimunitní, ale latentní druh diabetu 1. typu, který se daří třeba dlouhý roky řešit jen dietou, případně léky a kontroluje se, jestli ta autoimunita ničí produkci inzulínu a jak rychle.
Jsou to protilátky proti buňkám ostrůvků: ICA, pak protilátky proti povrchu buněk ostrůvků: ICSA a nakonec autoprotilátky proti glutamátdekarboxyláze (anti-GAD).

werumka
20. pro 2015

@pe_ma Jojo, to klidně můžeš, noční inzulín není závislý na jídle. V chlebu může být problém, ale taky nemusí - to uvidíš na těch ketonech. Co jíš jinak ke druhé večeři?

pe_ma
20. pro 2015

@werumka běžně jen 15Og tvarohu nebo jogurtu, včera sem přidala chleba, že sem měla pocit, že mám hlad...jinak jím co 2 hodiny přes den...

werumka
20. pro 2015

@pe_ma A kdybys jedla co tři hodiny, tak by Ti to nebylo příjemnější? Nebo Ti to takhle sedí líp?
Pokud normálně chleba nejíš, tak to mohl způsobit ten.

pe_ma
20. pro 2015

@werumka no bylo by to lepší, ale to by musel mít den víc hodin...mám v 8 a v 9 snídani, 11:30 svačinu, 14:00 oběd, 17 svačinu, 19 večeři a ve 22 druhou večeři...počítám to vždycky 2hod od toho, co dojím a když snídám půl hodiny a oběd i 40min, než to všechno sním, tak se mi to protahuje a velmi často se mi stane, že dokonce vynechám raní svačinu a nebo jako dnes mám večeři až v 8 :(

vrk
20. pro 2015

@maru9 ja mela cukrovku v minulem tehu, zatim na odberech v 11tt byla glykemka ok, myslim 4,7

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru