Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

maru9
20. pro 2015

@vrk tak budu drzet pesti, at te to tentokrat mine!!!! drzela jsi predtim merenim glyk. pust na sladke? nebo to nema vliv?

hance09
21. pro 2015

Holky, jaké jsou prosím hodnoty glykovaného hemoglobinu? Naměřili mi 27, dr. řekla, že dobrý, ale zajímá mě, jak moc jsem od nějakých tabulkových hodnot

pe_ma
21. pro 2015

@werumka tak ketpny byly, ale jen trochu, bylo to svetlejsi, nez prvni pozitivni, takze snad dobry...glykemku nevim, pac mi dosly prouzky :( dr mi napsal spatne a ja to zjistila az vcera vecer :(

vrk
21. pro 2015

@hance09 maximalni hranice je myslim 42, ja mela 32 v min tehu a bylo to ok

vrk
21. pro 2015

@maru9 diky moc, no uvidime, minule se mi projevila taky az pozdeji. Ne nic jsem nedzela predtim, mela jsem k veceri ryzovou kasi se skorici 🙂

hance09
21. pro 2015

Holky, ještě prosím, ty ketony se měří v ranní moči nebo to je jedno?

vrk
21. pro 2015
werumka
21. pro 2015

@pe_ma Ahoj - lepší bude, když se Ti povede změřit ketony i glykémii, lépe se z toho vychází. Včera večer jsi měla jen tvaroh, nebo jsi měla i ten chleba?

bezejmenaaa
29. pro 2015

Můžu mít dotaz? V 10tt.mi z krve zjistili 5,1cukr, tak jsem sla za týden znova na kontrolní odběry a dnes mi sdělili výsledek opět 5,1, což je hraniční prý.....hraje nějakou roli,že jsem den pred odběrem měla migrenu,proletěla jsem celý den, moc jsem nejedlá,ani nepila,když jsem spala, a tedy sladké jsem taky nejedla???
Těhotná jsem podruhé, v 1.tehu jsem cukrovku neměly, jen jeden čas jsem měla taky podezření,ale to kvůli hroznému zvracení, na OGGT se cukrovka neprojevila.,
Uklidnite mě, že 5,1 nemusí znamenat ještě nic a případně co mám dělat aby se mu ta cukrovka nerozbehla?
Moc děkuji za rady!

maru9
30. pro 2015

@bezejmenaaa ne že bych se cítila oprávněna tady odpovídat, protože si ani nepíchám ani nic zatím, ani glukometr nevlastním, tak tomu prd rozumím .. ale když nikdo nic zatím - když budeš dodržovat dietu (sacharidy rozložit do celého dne - nepřejídat se jimi, nejíst sladké, nebýt dlouhou dobu bez jídla) tak nebudeš slinivku zatěžovat tolik a určitě to může pomoct.. ale někde jsem četla, že pokud máš dělat ogtt tak se nemá držet žádná dieta a má se jíst normálně tak, jak jídáváš..
Můžeš si pročíst i diskuzi zpětně, já tam načerpala taky spoustu info, já měla kolem 10tt hodnoty 5,7 a 5,8 nalačno, a dieta mi to zatím hezky spravila..
5,1 je hraniční takže jestli tě budou hlídat, budeš to mít nejspíš jen pro jistotu, kdyžtak dostaneš "zbytečně" dietu - aspoň zbytečně nepřibereš 🙂 zatím není třeba z toho dělat tragédii, a i kdyby jsi ogtt neprošla, taky to nemusí být tragédie, s těhotenstvím to prý často odezní..
Člověk to asi musí brát trochu s nadhledem, jinak by se z takových věcí zbláznil. Já mám taky trochu strašáka, ale vím, že s tím teď už nic neudělám (krom dodržování doporučení a hlídání cukru v krvi)..
Tak držím pěsti 🙂

Jinak je tady nějakou dobu ticho po pěšině - buď všichni striktně dodržují všechno a mají cukr OK a nebo potajnu chodí uždibovat cukroví a nehodlají to dát světu vědět 😉 já se tedy přiznám, zhřešila jsem, při dělání raffaelo jsem sežrala asi tak množství "těsta" na půl kuličky a malilililinko jsem si cucla mamčiného výýýborného vaječňáku 😖 ale už jsem zase srovnaná do latě! 🙂

hafbull
31. pro 2015

Ahoj holky, prosim o radu - jsem podruhe tehotna a opet gestacni diabetes. Prvne jsrm to zvladla na diete, ted jsem hlidana od 7 tt a jelikoz mi haprovala lacna glykemie i pred tehotenstvim, dostala jsem rovnou 4 j nocniho inzulinu. Ted jsem zac 22 tt a jsem na 22 j inzulinu ☹ lacna je po navyseni dobra 2-3 dny, a pak dle dr mam navysovat o 2 j / kdyz je hodnota 5.3-5.7/. Pres den je mereni ok, dietu proto moc prisne nedodrzuji, nevazim. Dr mi rekla at se hlavne nestresuji, ze lacnou glykemii nemuzu ovlivnit...no jo, ale kam az muzu dojit s poctem jednotek? ☹

bezejmenaaa
31. pro 2015

@maru9 dekuju ti moc za odpoved a za uklidneni vlastne. Asi se dokazu zrict sladkeho, ale omezit,resp.hlidat si prisun ovoce,chleba,tak to nevim....zkousim to ted 2.den a dnes o Silvestru nevim nevim🙂 Co jednohubky, ovoce???
Na OGTT pujdu az za mesic,tak zkusim dietu bez sladkosti a treba mi vyjdou vysledky dobre a kdyz ne,tak holt budu na diete do cervence,,,,aspon ze me nebude treba ta silena koule
Jeste jednou diky a krasny novy rok 2016!)

maru9
31. pro 2015

@bezejmenaaa v ovoci máš taky sacharidy, v jednohubkách (pečivu, pomazánkách) taky.. já jím tak kolem 40 sach. za jídlo (v jídelníčku mám sice doporučených 65, ale to už jsem měla cukr hraniční) a když chci pozobkávat, tak se snažím vypočítat, kolik má co sacharidů a podle toho uzpůsobit jídelníček. Důležité je nedělat moc velké výkyvy (nažrat se a pak pět hodin trávit - ne), ale snažit se to rozložit na více menších jídel.
Můžeš mrknout i sem http://www.kaloricketabulky.cz/ nebo já mám takovou svoji tabulku, kde si podoplňuješ váhu potraviny, a spočítají se ti sacharidy (a naopak) pro rychlejší orientaci, kolik čeho můžeš https://docs.google.com/spreadsheets/d/1zOVar56... (snad to půjde otevřít?) + je tam rámcový jídelníček, co jsem dostala od nutriční sestry.. jen to ovoce na noc prý není moc dobré (+ ráno na snídani)
jj taky to s tou koulí tak beru - jsem v půlce a mám zatím jen 1 kg navíc - to není špatné 🙂
Taky přeji úspěšný vstup do 2016 a hlavně, ať se nám ty cukry moc nehorší!!

masamia
31. pro 2015

mne zjistili taky cukrovku 5,5 pry prvnym testu taky sem dostala dietu vidrzela sem max 5 dnu sem byla s toho taky zoufala a nervozny pak sem to vzdala po mesicy na druhou kontrolu uz sem mela normalne 3.5 ja si myslim ze je to jen trapeni pro tehotne nic jineho

maru9
31. pro 2015

@masamia Je to na každé z nás, jak se k tomu postaví. Já osobně bych si nedovolila riskovat zdraví mimina a ani svoje, když jde jen o blbou "dietu". Jen nejím sladké (no, když mám moc chuť, dám si kvalitní hořkoku čokoládu, ovoce, započítám do diety případně počkám nějakou dobu po jídle,, a je to) a nepiju alkohol, to si myslím není taková hrůza a trápení, ne?
Ale jak říkám - každý máme svou zodpovědnost a nikdo nikomu nemůže mluvit do toho, jak se rozhodne.. Každopádně jsem ráda, že se ti to nerozjelo - aspoň to dává šanci nám ostatním, že se to nemusí jen zhoršovat 🙂

masamia
1. led 2016

nejde o alkohol toho nepiju vubec ani predtim ani ted ale ta cukrovka je stejne blbost jak je to mozne ze pred tim sem mela 5.5 a mesic potom uz sem mela normalni ji bez diet
@maru9

maru9
1. led 2016

Nevim, ale vim jedno - a to ze zmenene hodnoty nejen cukru muzou byt zpusobene mimo jine napr. psych. stavem .. nechci se hadat, jen holky co tu maji problemy s cukrem, ktery maji problem vyladit, vi o hlidani cukru sve.. ale chapu ze dokud clovek nema opravdu problem, muze vsechno vnimat jinak. Ale dulezite je, ze to mas nakonec v poradku 🙂

vrk
1. led 2016

Ja zatim hlasim 21tt a co tak merim jodnoty i rano i po sladkem a nejakem vydatnejsim jidle treba, tak zatim ok. Moc doufam /verim/ ze me to tentokrat mine 🙂

vrk
1. led 2016

@maru9 haha jsi dobra stim dodrzovanim. Taky jsem to minule tak drzela. Ted diky bohu jeste nemusim. 🙂

werumka
1. led 2016

@masamia muze se stat, ze lacna glykemie jednorazove vylitne. Duvodu je vic- imunita bojuje s nejakou infekci, ktera se treba nakonec nerozjede, stres... Proto se pri zachytu zvysene lavne glykemie ( z zilni krve, vyhodnocene v laboratori) ma udelat za par dni odber znovu s teprve pri opakovane zvysene glykemii je dobra konzultace na diabetologii. Takove jsou smernice ceske dia spolecnosti. To, ze v tom maji nekdy gynekologove bordel, je jejich problem. Bohuzel. Trapeni to optavdu neni, pokud je cukrovka potvrzena, jde take o tve zdravi. Pri nelecene cukrovce v tehotenstvi jr pak vysoka pravdepodobnost rozvoje diabetu 2
Typu do peti let po porodu. A ver tomu, ze ten opruz, kterej s sebou tahle cukrovka nese, je mnohem horsi.

hance09
2. led 2016

Holky, tak to je "vtipný" na svém glukometru ráno 2x 4,7 a na vypůjčeném 5,6 a 5,4....to jsou lepší a horší glukometry?

vrk
2. led 2016

@hance09 jasne a ted ktery je ktery ze 🙂. Glukometry jsou nepresne celkove si myslim.

hance09
2. led 2016

@vrk no ten co mi vychází se mi líbí víc 😀

kozlikmazlik
8. led 2016

Zdravím, tak se přidávám oficiálně. Prostě si to poslední těhu musím pořádně užít 😠 . Zvýšená hladina glykémie na lačno mi byla naměřená hned na začátku těhotenství, protože jsem ZS, dohodli jsme se s mým gynekologem,že budu dodržovat hned dietku a po té odběr zopakovali s dobrým výsledkem. Nyní se na OGTT opět mírný těhu diabetes projevil,ale ne nijak závratně...podle nově uznaných kritérií jsem se vešla...hodnoty 4,8 lačno, 9,9 po hodině a 7,1 po dvou. Jenže naše fn samozřejmě uznává ta stará, kde je hodnota po hodině do 8,9....a já pořád váhám,jestli vůbec jít do nějaké poradny. Dietu zvládáme a píchat se kvůli pár desetinám do prstu se mi poslední 3 měsíce nechce. 😝 😝 😝

maru9
9. led 2016

holky prosim nevite, zda existuje nejake sladidlo bez vedlejsich chuti (napr. stevie mi prijde strasne horka) vhodne pro tehotne s diabetem? dekuji

werumka
9. led 2016

@kozlikmazlik Hodnoty mas v poradku, zadne rizeni podle starych limitu neexistuje, na diabetologii by Te s timhle vysledkem neprijali, tak se s tim nezatezuj.

belleelle
9. led 2016

@hance09 jsou lepsi a horsi. ja ted menila glukometr, protoze jsem tvrdila dr, ze to neni mozne, kdyz mam nalocno glykemii ze zily 4,6-4,9 , ze mi glukometr nemeri spravne, kdyz ukazuje 6,5-7,1. vyzkousela jsem pujceny a ten meril mnohem min. takze jsme vymenili glukometr z accu chech na one tuch verio a¨tim padem i snizili inzulin.
Vzhledem k výrazným rozdílům v přesnosti měření glykémie různými glukometry, požádal výbor České diabetologické společnosti prof. MUDr. Tomáše Zimu, DrSc., přednostu Ústavu klinické biochemie a laboratorní diagnostiky 1. LFUK a VFN, Praha o vypracování metodiky a testování glukometrů.
odkaz na vysledky: http://www.diab.cz/testovani-glukometru

belleelle
9. led 2016

@werumka tak toto jsem jeste neslysela 🙂))))))))))))))))))))))))))
"Pri nelecene cukrovce v tehotenstvi jr pak vysoka pravdepodobnost rozvoje diabetu 2
Typu do peti let po porodu. A ver tomu, ze ten opruz, kterej s sebou tahle cukrovka nese, je mnohem horsi."

werumka
9. led 2016

@belleelle to je skoda, zes to neslysela, je docela dobry to vedet 🙂 vzhledem k tomu, jak velky zahul je pro slinivku tehotenstvi- a to i bez cukrovky. Nechci si tady fandit, ale cukrovku mam dyl, nez mnohy doktori diplom a rekla bych, ze uz o tom neco vim 🙂

hance09
9. led 2016

@belleelle já mám ten verio a ten v tom testování není :-/

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru