Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

werumka
9. led 2016

@belleelle Glukometry vsechny bez vyjimky nejsou presne a jsou urcene pro diabetiky, ktere potrebuji znat orientacni hodnotu
Coz tehotne nejsou, tam jde ve vetsine pripadu opravfu o desetiny a v tom glukometry neposlouzi. Jsou dobre ke sledovani trendu, ale ne absolutnich hodnot. K tomu je dobre chodit na odber ze zily.

hance09
9. led 2016

@werumka tím sledováním trendu myslíš že teď mám třeba lačnou glykemii kolem 4,7 a třeba za měsíc to bude 5,5? Jestli to měření teda vůbec k něčemu je...navíc já mám proměřovat jen jednou týdně...

werumka
9. led 2016

@hance09 Presne tak, pokud je navzdory diete staly stoupajici trend lacnych glykemii, nebo glykemii po jidle, pak je potreba zvazit inzulin. Mereni ma smysl z tohohle duvodu, aby sr slinivka prilis nezatezovala. Nema smysl resit, jestli glukometr ukazuje 5,2 nebo 5,5.

belleelle
9. led 2016

@werumka
Me by strasne zajímalo, jde si sve informace overujes?
Z jakého zdroje mas 5 let?
Prosim jen validni zdroje.

belleelle
9. led 2016

@hance09
Pokud mas gestacni diabetes, neni to nemocnou slinivkou. To se nenech přesvědčit. Ono i diabetes 2 typu muze byt u člověka se zdravou slinivkou.
Glukometr se da zkalibrovat, u těhotných se to resit musi, správne děláš. Muzes se domluvit s Dr, jít na odběr krve a pak se hned změřit. Rozdíl by neměl byt vetsi nez 1,0. Nesmis se nechat odbyt.

werumka
9. led 2016

@belleelle MUDr. Krejčí, diabetoložka, pracující s těhotnými diabetičkami. Porodnice Apolinář, Praha. Mimo jiné zde: http://www.tehotenskacukrovka.cz/co-dal-po-porodu
Mezinárodní HAPO studie. Výtah zde: http://www.actualgyn.com/pdf/en_2014_151.pdf
Jinak dostupné v angličtině.
Neboj, nejsem nějaký povrchní googlič 😀

belleelle
9. led 2016

@hance09 určo moc nezkoumej tady, protože informace zde jsou zavádějící. Prej se na dia, pripadne si nacti odborné informace. Rozhodne se nenech vystresovat.

werumka
9. led 2016

@belleelle No, na dia bych se vždycky nespoléhala 😀 Upřímně, mnoho diabetologů zkušenost s těhotenskou cukrovkou nemá.

werumka
9. led 2016

@belleelle Jo a ještě tuhle: http://www.abbottdiabetescare.cz/o-diabetu/diab...

A tady je přímo psané, že u VŠECH žen, které prodělaly gestační diabetes je pravděpodobnost výskytu diabetu 2. typu mezi 15 a 25 lety 40 - 60%... http://www.diabetickaasociace.cz/co-je-diabetes...

kuratkol
9. led 2016

Cekam 3. dite a test OGTT na tehotenskou cukrovku je pro me fakt problem nejvetsi za cele tehotenstvi. Rada bych test odmitla. U obou predchozich deti to bylo bez problemu. Je ted nejaka sance, ze bych tu cukrovku mohla mit nebo muzu s relativnim klidem test tentokrat odmitnout? Sladke mi toto tehotenstvi vubec nechybi, to jen tak mimochodem 🙂

werumka
9. led 2016

@kuratkol Odmítnout určitě můžeš, ale určitě bych zvolila nějaký způsob průběžné kontroly. Nevím, kolik Ti je let, s přibývajícím věkem a zároveň s větším počtem těhotenství je riziko cukrovky vyšší. Ale není to samozřejmě pravidlem. Pokud test odmítneš, volila bych variantu, že si necháš kontrolovat lačnou glykémii v pravidelných intervalech, případně kolem 30 .týdne (kdy se případný gestační diabetes zhoršuje ) nechat změřit glykémii jak na lačno, tak po nějaké větší snídani.

vrk
9. led 2016

@kuratkol myslim ze muzes s klidem odmítnout. Ja bych to zase tak nehrotila ;)

hakalinka
9. led 2016

Já jsem měla cukrovku až u třetího dítka.

kuratkol
10. led 2016

@hakalinka Nejake priznaky, ktere tomu nasvedcovaly? Nebo to vyslo az temi testy OGTT?

vrk
10. led 2016

@kuratkol rika se porad velka zizen, ale neda se o to oprit...

vrk
10. led 2016

@hakalinka nebylo to i kvuli porad se zprisnujicim normam?

belleelle
10. led 2016

@werumka to uz jsou trochu jine informace, nez si tvrdila predtim.
Ale stejne to neni nic odborného 🙂
Jeste by to chtělo principy vzniku diabetu a jeho druhy, nejaka kniha patofyziologie. Aby se nikdo nemusel u GDM bát, ze ma nemocný pankreas.

werumka
10. led 2016

@belleelle Ja se snazim podavat informace ve srozumitelne forme. Jako diabetik bych se mohla ohanet terminy a k nicemu by to nevedlo, protoze tahle diskuze je urcena k necemu jinemu. Druhu diabetu je vic a nema smysl je tu vypisovat
Nevim, k cemu by tu holkam byly informace o diabetu MODY, LADA apod 🙂 nikdo tu nikdy nemluvil o nemocne slinivce, ale o pretizene. To je rozdil 😉

werumka
10. led 2016

@belleelle Ano, k té pětileté lhůtě jsem říkala, že je velká pravděpodobnost vzniku dibaetu 2. typu 5 let po porodu u neléčené cukrovky. To je přece dost logické, pokud jí máš léčenou a stejně tu pravděpodobnost máš zvýšenou, tak u neléčené je to procento logicky ještě vyšší. Ale stejně moc nerozumím tomu, čeho chceš v téhle diskuzi dosáhnout? Mým cílem je, aby tady holky byly v pohodě, i s s diagnózou GDM, snažím se poradit v oboru, který znám. Zároveň je mým cílem, aby holky nemusely bojovat s cukrovkou i porodu. Já sama - pokud bych měla možnost svojí cukrovce jakkoli zabránit, udělám to.
Zmiňovala ji tady metodiku testování ISO, ano, o té už jsem tu mluvila před dvěma lety 😉 Když se zpřísňovaly normy z toleranace 20% na 15% 😉 Dokonce mám k dispozici i rozsáhlejší test. Ale zase - k čemu by to bylo - ohánět se termíny a jmény? K ničemu. Důležitější je výsledek. Protože když jsem se například snažila udělat osvětu testování GDM, tak jsem zjistila, že dlouhé texty a výzkumy mnoho žen opravdu nečte. Ani tady, ani jinde. Ty možná jo. Ale většina žen ne.

werumka
10. led 2016

Jinak holky, ještě to znovu kopíruju sem, protože, za tu dobu, co jsem to sem psala prvně, už to asi zapadlo:

Přesnost glukometrů
Vzhledem k tomu, že pro kompenzaci diabetu je měření glykémií určující, je třeba také dávat pozor na to, jaký přístroj k tomu používáme. Zvláště těhotné diabetičky, kterým se hladina glykémií hýbe méně, ale zato více trpí stresem ze zvýšených hodnot, protože je cukrovka pro ně novou záležitostí, která zároveň může mít vliv na vývoj dítěte.
„Ke schválení glukometru v ČR nyní dovozce potřebuje pouze známku CE (Conformité Européene) a klinické testy nejsou podmínkou. Přesto by schválené glukometry měly splňovat kritéria stanovená tzv. ISO normou. Dle normy ISO 15197 z roku 2003 se musí výsledek naměřený na glukometru pohybovat v rozmezí +-20% hodnoty změřené ze stejného vzorku v laboratoři. Novější forma ISO z roku 2012 je přísnější a povoluje pouze +-15% této hodnoty.
V září 2012 vzbudil velkou pozornost článek DR. Guido Freckmanna z Univerzitní nemocnice v Ulmu publikovaný v Journal of Diabetes Science and Technology. Freckmann zde publikoval práci, ve které hodnotil přesnost 43 glukometrů od 19 výrobců podle normy ISO 15197… Citovaná studie DR. Feckermanna ukazuje, že ze 34 glukometrů, u kterých byl řádně analyzován potřebný počet vzorků, vyhovělo kritériím ISO 15197 z r.2003 27 přístrojů (79,4%). Přísnější kritéria ISO 1597 z roku 2012 splnilo pouze 18 přístrojů (52,9%).“
V následující tabulce je možné se dočíst, jak dopadly konkrétní glukometry. Je zajímavé, že například glukometr Wellion – hojně poskytovaný právě těhotným diabetičkám – je z hlediska přesnosti naprosto nevyhovující.
Další měření přesnosti glukometrů provádí momentálně Tomáš Zima, přednosta Ústavu klinické biochemie a laboratorní diagnostiky 1. LFUK a VFN, Praha a Ing. Luděk Šprongl, vedoucí Centrální laboratoře, Šumperské nemocnice a.s. Více informací lze získat zde: http://www.diab.cz/testovani-glukometru
Zároveň lze požádat o otestování Vašeho typu glukometru. Můžete tím pomoci nejen sobě, ale i dalším diabetikům, kterým se takový glukometr dostane do ruky.
Odkaz na celou dokumentaci k testování glukometrů Dr.Freckmannem zde: http://bionimeusa.com/files/journal_papers/IDT_....
Tady je přehled většiny glukometrů, které jsou momentálně na trhu.
@hance09 - ptala ses na one touch verio, je tam asi devátý, nebo desáty od spodu.

hance09
10. led 2016

@werumka díky,já to moc nepřečtu,to jsou seřazené od nejlepších? Jinak moje mamka má Diamond Prima a já tedy One touch verio flexi, takže by mě zajímalo,který měří líp...i když včera jsem se změřila 4x po sobě a měla jsem 7,6; 7,4; 8,0 a 7,3 což ve mě moc důvěry nebudí...u svého jsem to ale nezkoušela,šetřím si proužky...

belleelle
10. led 2016

@hance09 pozor na to, jak se meris. Ve zdravotnické praxi je standardem prst odezinfikovat, po pichnuti utrit prvni kapku a pak změřit.

belleelle
10. led 2016

@werumka protože se ohanis nepravdivými informace, ktere jsou i zavádějící. Zkusenost je jedna věc, pravda a ověřené informace - věc druhá.
Gestacni diabetes neléčený a 5 let do DM 2, to přece nemůžeš tvrdit, i kdyz to uvádí nějaký web. Zalezi na typu a léčbě. A vzhledem k tomu, ze se v populaci nedělá ogtt, neni zcela jasne, kdo z žen jiz mel poruchu glukozove tolerance jiz pred otehotnenim.
Pokud mas sama diabetes, urcite sis hodne věcmi prošla, vyzkoušela i vytrpela. Ale věř, ze jsou lékaři, kteří vědí vic a pacientům se věnuji, chtějí zkvalitnit a prodloužit život.
Ale jsou pacienti, co je vázne neberou, a pak do několika let konci na cevnim, na dialyze a my to vse platíme.
Ano, souhlasím, nízká informovanost, ale stres a životní styl udělají sve, a taky vek.

belleelle
10. led 2016

@hance09 ale normálně, suchý prst, 3. nebo 4., změřit z prvni kapky, ktera se nesmí dlouho vymackavat. Vpich by mel byt z boku, ne do briska nebo v okoli nehtu.

hakalinka
10. led 2016

@kuratkol Neměla jsem žádné příznaky - vůbec nic. Kvůli zpřísněným normám to nebylo. Mě vyšla blbě druhá hodnota - 10,3. Jinak jsem to měla v cajku.
Ale jinak tu cukrovku zpětně hodnotím velmi pozitivně. Odnaučila jsem se jíst sladký, alespoň ve větším množství, což jsem si dlouho přála. A je to fakt znát. Cítím se líp.

maru9
10. led 2016

@belleelle můžu vědět, proč 3. nebo 4.? Já když dělám profil, tak se snažím první malíčky, pak prsteníčky (ať mě nepobolívají ty, co používám víc) tak jestli je v tom rozdíl.. teď budu dělat velký profil tak bude pichanců víc, můžu dva pichance po sobě z jednoho prstu nebo jak je to? Na dia mi říkali, že je to jedno..

babanci
10. led 2016

Mě by zajímalo,jestli tenhle test,který zatěžuje slinivku matky,taky hodně nezatěžuje slinivku miminka. Nějak mám problém akceptovat,že je tento test nutný. Před 5 lety se nedělal a dnes je nezbytný?Někde se krev odebírá z prstu,někde ze žíly,někde se nesmí těhotná ani hnout a někde může jít mezi odběry domů. Na jednom pracovišti se 5.1 bere jako špatně,někde je to v pohodě.

werumka
10. led 2016

@belleelle Já nějak nevím, kdo by měl mít ověřejnější informace, než lékařka, která se celý život věnuje ženám s gestačním diabetem a u nás v republice je v tomhle ohledu největší znalec. Což MUDr. Krejčí je. Nejedná se o "nějaký" web. Podobně jako když něco napíše Dr. Lébl, tak je to největší znalec diabetu u dětí. Čerpám od lidí, které znám, od lékařů, které znám a od kterých vím, že svému oboru rozumí. Oni jsou ti, kteří ty učebnice píšou. A jen tak mimochodem, oni taky čerpají ze svých zkušeností.
Psala jsem, že je vysoké riziko diabetu 2. typu do pěti let od porodu. Pořád nevím, čemu na téhle informaci nejde rozumět 🙂
Já jsem si s diabetem nic nevytrpěla, v tomhle směru opravdu není potřeba přehnané péče 🙂 Jinak nás vždy na diabetologii učili, že testovat se má až z druhé kapky... První otřít. Zlaté pravidlo. Ale jestli s něco změnilo ,ráda se přiučím.

werumka
10. led 2016

@maru9 Je to celkem jedno, ale z hlediska citlivosti prstů je lepší prsteníček, prostředníček, případně malíček. Nedoporučuje se ukazováček a palec.

werumka
10. led 2016

@babanci Pravidla pro odběr OGTT jsou jasně daná českou diabetologickou společností.. Test má správně probíhat takto: https://www.modrykonik.cz/jak-se-spravne-provad...
Cokoli jiného je špatně a výsledek nelze brát jako relevantní.
Je dobré si předem zjistit, jak se test provádí na pracovišti, kde se žena chce nechat otestovat. Aby nedošlo ke špatnému provedení a výsledku.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru