Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

werumka
10. led 2016

@hance09 Všechny glukometry měří nejpřesněji v hodnotě 5 mmol/l. Pak už odchylka poměrně strmě stoupá. Líp je ta tabulka vidět tady:
http://www.scribd.com/doc/150314003/DIA-info-64...
Jinak pokud porovnáš tyhle dva glukometry, tak oba normu splňují, odchylka tam je (v rámci procent), ale ne tak výrazná.
One Touch verio, 200 měření - odchylku +- 0,83 mmol/l splnil v 97 %, odchylku 0,56 mmol/l v 78%, a odchylku 0,28 mmol/l ve 40% měření.
Diamon Prima. 200 měření, odchylku +. 0,83 mmol/l v 98% případů, odchylku 0,56 mmol/l v 80% případů, odchylku 0,28 mmol/l ve 48,6 % měření. Ten Diamond z toho vychází lépe.
Obecně by se na glukometru nemělo dělat více měření v krátkém časovém úseku, protože pak je ta míra nepřesnosti větší.

werumka
10. led 2016

@belleelle Joo, promiň, už čtu, že jsi výš psala, že se první kapka otírá 🙂

kozlikmazlik
11. led 2016

@werumka : no právě s tou druhou hodnotou prý jednu maminku poslali do fn na diabetologii, mě se to nezdá. Nejspíš se opět domluvím s lékařem a nepůjdu tam, za týden mám utz ,tak uvidím,jestli mimi roste jak má a hotovo, dietu držím, pro jistotu.

mokramarketka
11. led 2016

Ahoj všem, tak my jsme už 37. týden a vypadá to, že nás cukrovka pustila z drápku.
Ráno bez inzulinu hodnoty kolem 4,7, po a před jídlem naprosto v pohodě v limitu.
Zítra jdu na poslední kontrolu na dia a jsem ráda.
Po pravdě jsem ani nečekala, že to takhle super dopadne když jsem sem psala před dvěma měsíci na 10 jednotkách Lantusu na noc a nelepšilo se to. Ještě jednou moc díky @werumka - bez tebe by to byl prohraný boj.
Takže všem - hlavu vzhůru a přeju zdravá mimča. M.

werumka
11. led 2016

@kozlikmazlik Víš co, ono je to v tomhle takové, že každá desetina nad 10 mmol/l znamená cukrovku. A to dokonce i v případě, že se jedná o jednu desetinu nad limit. Někteří gynekologové mají tendenci těhotnou na diabetologii neposílat, protože se podle nich jedná o mírně zvýšené hodnoty. Ale jak říká paní doktorka Krejčí - opakovaně se potvrzuje, že ženy, které mají vyšší hodnoty OGTT dosahují ve finále lepší kompenzace, než ženy, které měly hodnoty třeba jen tu desetinku nad limitem.
Ale - stejně, jako jedna desetina nad limit znamená cukrovku, tak desetina pod limit cukrovku neznamená. Záleží na Tobě, jestli Tě víc stresuje, že pod kontrolou nebudeš, nebo jestli to vyhodnocení přijmeš tak, jak leží. A to jako negativní. V tuhle chvíli by na ultrazvuku žádný větší růst dítěte viditelný nebyl. Pokud je podchycený GDM v začátku - tj. mezi 24. a 28. týdnem, kdy se začíná obvykle objevovat - tak v případě neodhalení by to na tom miminku bylo vidět až za nějaký čas, kdy by ty hodnoty byly stabilně vyšší, nebo ty glykémie skákaly.

werumka
11. led 2016

@mokramarketka To je fakt super, mám radost! Tak si hezky užij poslední dny a krásný finále! 🙂

kozlikmazlik
11. led 2016

@werumka : já jsem právě od screeningu v riziku preeklampsie a sleduje se, jestli mimi spíš roste jak má a není menší,než že by mělo být větší🙂 Tak trošku střet zájmů, nevím nevím. ☹

werumka
11. led 2016

@kozlikmazlik Hm, tak tam pravdu asi těžko říct. V tomhle ohledu sama za sebe fakt nevím, jak moc se na to dá spoléhat. Pokud bys byla nejistá, je dobré nechat si zkontrolovat lačnou glykémii okolo 30. týdne, při normální jídelní zátěži (že nebudeš den před tím třeba vynechávat jednoduché cukry). Pokud bude i tehdy ok, tak bych to hodila za hlavu. Ale poraď se s lékařem.

bistovka
13. led 2016

Holky, poradte mi, co mlsate? Obcas - hlavne dle zvyku, tak hodinu po obede mam strasnou chut na neco sladkeho. Dneska jsem zhresila a dala si kostku perniku - mnou upeceneho, ale vzala jsem to spolu se slabou cernou kavou jako odpol.svacinku.
K te dopoledni jsem mela activii s cerealiemi a banan. Asi je to hodne, ze?
Jak to resite vy?

hance09
13. led 2016

@bistovka já si dávám oříšky

bistovka
13. led 2016

@hance09 Myslíš jako kešu a tak? Já mám děsnou chuť na smoothie, asi mi fakt chybí cukr... :(

kozlikmazlik
13. led 2016

@werumka : Děkuji za rady 🙂 Tak prozatím bez poradny, podle jejich laboratoře jsem se vešla, podle fakultní nemocnice která se opravdu řídí jinými hodnotami ne. prý takto vystrašili maminku u porodu,že má hodnoty cukrovky a nebyla léčená, ale ona byla vyděšený laik a nevěděla nic moc. Ve fn to dobře znám, tam je aktivních lékařů chytráků, jsem její zaměstnanec. Ale stejně mi nakonec doporučí jen dietu a píchat se nechci. Ve 30 tt provedeme kontrolu glyk. a hotovo, jestli mimi roste jak má, nevidím důvod se stresovat.Sledovaná jsem stejně v rizikové poradně.

pe_ma
13. led 2016

@bistovka já naštěstí chutě na sladké nemám, posl dobou sem sladké nejedla...

hance09
13. led 2016

@bistovka jj,kešu,mandle atd...jen trochu teda,oni mají taky nějakej cukr

pe_ma
13. led 2016

holky...jak to děláte, když si nemůžete dát kvůli času oběd? já obědvám v 1, ale touhle dobou mám hodně často doktory a nevím, jak se pak stravovat :(

werumka
13. led 2016

@pe_ma Já jsem taky v tuhle dobu mívala doktory a brala jsem si s sebou buď nějaký těstovinový salát, nebo jsem si obložila čerstvou bagetu - vejce, sýr, šunka, rajčata. Pak jsem si třeba dala teplou večeři.

pe_ma
13. led 2016

@werumka díky, asi to tak nějak budu muset dělat...napadlo mě dát si oběd dřív a pak 2 svačiny, ale mám obavu, že bych měla hlad :(
btw. jak tu holky píší o těch oříškách...můžou se? taky bych občas něco zobla a nikde sem to nevyčetla :(

hance09
13. led 2016

@pe_ma http://www.tehotenskacukrovka.cz/dieta tady píšou o těch oříškách

pe_ma
13. led 2016

@hance09 jééé...děkuju!

bistovka
18. led 2016

@erlif Ahoj, porad nejak nechapu to deleni.. Vsude upozorneni jist kazde 2-3 hod. A kdyz to jidlo rozpulim, tak driv jak za tuhle dobu jist nemuzu, nebo? :D :D Jsem porad hladova jako vlk. Dneska jsem sezrala par kousku cukrovi odpoledne, k veceri osvedceny platek a pul chlebika - takovy ten zrnickovy, mokry s Florou a platkovym syrem, pul jablka a cukr po hodine 9,2 :( :( Pred chvili jsem snedla zavinace a jedla bych zas. To neni normalni, ze ne?

erlif
18. led 2016

@bistovka Ahojky, no já si půlila snídani, protože po té mi to vylítlo nejvíc.. takže jsem si dala půlku snídaně za hodinu půlku snídaně za hodinu měření a opravdu za další hodinu dvě svačinu....
Hlavně nesmíš hladovět, to je špatně.... takže mít po ruce tunu salátových okurek a eidam 😀 to můžeš dlabat pořád a v neomezeném množství 😀 a rozhodně nejez večer jablko.. jablko maximálně jako dopo svačinka a jen půlka... ovoce by se správně odpo už vůbec nemělo... ale každému to lítá po něčem jiném.. musíš to vychytat 🙂 a navíc v průběhu těhu se to i mění... je to fakt věda 😀

hance09
18. led 2016

@bistovka taky si ovoce dávám jen dopoledne

pe_ma
18. led 2016

asi z tech hodnot zacinam zase silet :( dr mi zvedl radikalne inzulin s tim, ze no to budete mit skoro na hypoglikemie, ale s vysim tydnem tehu se vam to srovna a me to s tim cukrem neudelalo vuuubec nic! vrrr a ze by mi s tim hybalo jidlo? ne, mela sem stejny obed v patek a dneska a rozdil v glykemce docela propastnej, tak ja nevim :(

maru9
18. led 2016

@pe_ma můžu se zeptat, od kdy máš tu cukrovku zjištěnou? už tak brzo a inzulin 😖

pe_ma
18. led 2016

@maru9 od 10tt ze zakladnich odberu krve...dle dr sem ji mela uz pred tehu, vzhledem k hodnotam...mela sem lacne klykemky i 10 a poobedove i 13, coz ma i ted obcas s inzulinem, tu lacnou sem stahla na 6...

maru9
18. led 2016

@pe_ma aha tak to mě mrzí, že se ti to takhle mrší :( se mnou zamávala i ta těhotenská, protože strašáka cukrovky v rodině máme, musí to být dost záhul na psychiku.. držím pěsti, ať to nějak zvládneš ukočírovat!

pe_ma
18. led 2016

@maru9 bojujeme statecne a verim, ze to bude ok, ale obcas me to dostane na kolena :( a moc dekuji za srdicko! a drzim palce, at u tebe je to ok!

vrk
19. led 2016

@hance09 mne treba ovoce odpo vubec nic nedelalo. Nej je kiwi a boruvky 🙂

vrk
19. led 2016

@pe_ma ty jo, tak to muzes byt za tehu rada aspon si i potom tu cukrovku pohlidas

bistovka
19. led 2016

Holky, je to fakt věda. Dneska neměřím, až zítra. Takže nevím, jak to vše projde, ale dávám si teď držkovou polívku z hlívy ústřičné a trochy brambur bez přílohy (budu to brát jako sváču), za dvě hoďky brokolici, drobet rozmačkanou s hermelínem a troškou brambor. Bude to blbý?

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru