Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

werumka
19. led 2016

@bistovka A zkoušíš si orientačně počítat, kolik sacharidů takový oběd má? Abys nehladověla. Ketony v moči ráno nemáš?

werumka
19. led 2016

@pe_ma Hele, je to individuání, u někoho ta inzulínová rezistence, způsobená těhotenstvím, začíná dřív, než po 20. týdnu. Dělal Ti doktor ještě nějaký další vyšetření v rámci cukrovky?

pe_ma
19. led 2016

@werumka nedělal...už jen měřím a zvedáme inzulin, ale ted to zvednutí nic neudělalo, tak přemýšlím, jestli mu nezavolat, jdu až za 3,5 týdne...

bistovka
19. led 2016

@werumka Nene, merim i moc temi papirky a dobry. Je fakt, ze ted moc neodmeruju, ale priblizne se snazim. Musim koupit takovou prazvlastni baterku do vahy. :D

werumka
19. led 2016

@bistovka Je dobrý si třeba odvážit, kolik má jedna naběračka brambor, těstovin, rýže... pak už se to líp dávkuje, když víš, kolik té přílohy takhle dát. Někdy se může zdát, že toho množstevně sníš dost, ale sacharidově se ukáže, že to dost není. Jaký máš sacharidový limit? 230g sacharidů na den?

werumka
19. led 2016

@pe_ma Ještě počkej jeden den a pak mu zavolej. Takže třeba netestoval, kolik Ti slinivka produkuje svého inzulínu? Kdyby tam byl nějaký výraznější pokles, tak se pak dávky navyšují rychleji.

pe_ma
19. led 2016

@werumka nn, nic, jen to první, co sem posílala...no mám to zvednutý od čtvrtka...lačná se mi od tí doby drží na 6,1 a nehýbe se, ale mám mít mín a hl to pojídlové hodnoty se ani nehly...

werumka
19. led 2016

@pe_ma Máš nějaký záznam těch glykémií a dávek inzulínu? Můžeš mi to poslat do pošty?

pe_ma
19. led 2016

@werumka pošlu 🙂

bistovka
19. led 2016

@werumka do 250g sacharidu. Jsem na uplnem zacatku. A musim Ti dat za pravdu. Snedla jsem dva stredne velky brambory uvareny ve slupce, pulku brokolice na ruzicky, pulku z vetsiho hermelinu (jen ohraty), trochu dresingu z jogurtu a mam hlad... Je to mozny? Tak si dam jeste samotne kureci prso, at se zasytima vydrzim do svacinky. Dekuji za tip, to je super napad. Odmerim si ty prilohy, abych vedela... Zatimm bez inzulinu, na kontrolu jeste za tyden, prvni mam za sebou a budu se moc snazit...

werumka
19. led 2016

@bistovka Schválně jsem to orientačně hodila do kalkulačky - počítám, že na oběd máš 60g sacharidů.
Těch brambor bys musela sníst 300g, brokolice aspoň 200g a hermelín je nula nula nic. A pak by to dalo 60g sacharidů. Odpovídá to tak?
Je fajn, že k tomu přistupuješ zodpovědně! Inzulín není žádné zlo. Zlo je hladovět. Je potřeba tu dietu nastavit tak, abys nešilhala hlady.

bistovka
19. led 2016

@werumka Teďka mi to dává smysl, když jsem se tak nad tím zamyslela, máš pravdu, naštěstí tělo si řeklo, i bez měření, takže jsem přidala ještě celé kuřecí prso s orestovanými žampiony. (Snažím se zapojit co nejvíc nových chutí). Pak jsem měla sice ještě chuť to vše zakousnout chlebem, ale to už by bylo moc jídla po částech, tak jsem zapila jen teplým čajem. Děkuji za rady, je fajn, když se člověk může poradit, o omezení cukru jsem se už přesvědčila, že je nutný, jíst zdravěji také, ale je opravdu hodně důležité si uvědomit, že i opačná strana věci - tedy právě to, že člověk je hladový, je stejně zlé.. Zítra budu na cestách, chtěla bych se poradit s kožní, proč mi tak padají vlasy - a protože mě hlava včera večer neskutečně i pálela, tak alespoň zkontrolovat, že to vše bylo jen reakcí na nový šampón. Budu muset tedy vstát dřív, abych všechno stihla nachystat. Hlavně svačiny s sebou, oběd bych mohla nějaký rozumný vybrat, mám vyzkoušený i malý kebab do toho jejich chlebíka, prošel úplně v pohodě. Nebo grilované kuře, když je nouze. 🙂 Jaký máte osvědčený sladší recept? Našla jsem teď tohle, minimálně (sice to není sladké), ale ten brokolicový koláč hned zkusím - Ke svačině na zítra bude super. 🙂 http://www.napadynavody.sk/17-najlepsich-fitnes...

somalicats
19. led 2016

@bistovka Mně u minulého těhotenství s glykémií téměř nehýbal klasický jablečný štrůdl - je fakt, že ho peču už léta pořád stejně - nijak nedoslazuju, jablka na listovém těstě podsypávám mletými ořechy nebo mandlemi a dochucuju jen skořicí.

vrk
19. led 2016

@somalicats jj to delam stejne, jen podsypavam kokosem 🙂 mnam a i u me nevadil minule tehu. Ted jsem rozhodnuta cukrovku nemit 🙂

somalicats
19. led 2016

@vrk No, nechci Ti brát iluze ani Tě strašit, ale jestli jsi ji měla už minule, tak je dost pravděpodobné, že do toho spadneš znova. U mě je třeba tentokrát průběh horší, protože mám i komplikovanější těhotenství než posledně a nemohu se tak hýbat, jako minule, takže už teď mám glykémie nalačno vyšší a glykémie po jídle držím zatím jen taktak. Takže už pomalu počítám s tím, že se tentokrát inzulínu nevyhnu.

maru9
21. led 2016

Chtěla bych znát váš názor. Minulou návštěvu u diabet. jsem měla na lačno OK, po snídaní 7,7 (7,8 je hranice, že), napsal mi dietní chybu a prý že jestli to bude příště taky tak, tak mi dají něco na noc inzulinu - ze dvě jednotky nebo tak něco, čemuž bych se chtěla vyhnout.. jdu tam zítra, dávám si pozor, abych ráno nejedla mléčné, snídani si dělám menší a běžné dny v podstatě celý den jím tak po 2 hodinách s tím, že obsah sacharidů je víceméně stejný, protože po obědě mi to stejně při kontrolním pichání vylítlo.. Takže jím do 40g sacharidů za jídlo a snažím se to rozvrhnout (snídaně tedy míň, a večer do 20). Je to něco proti něčemu?
A druhý dotaz, mluvíte tady o glykovaném hemoglobinu a že je dobré to jednou za čas nechat udělat - můj doktor o ničem takovém nemluvil, nic v papírech od něj o tom nemám, nevíte, jestli to pojišťovna proplácí, kdybych to chtěla nechat udělat, nebo kolik by to mohlo stát, pokud bych si to chtěla jít nechat udělat do laboratoře? Má smysl se za tím pídit, ať vidím, jestli moje dieta je dostatečná? Je fakt, že dny, kdy si píchám před diabetologií, se snažím dodržovat co nejvíce, dny mezi návštěvami jím od oka (ale myslím, že to nepřeháním)

maru9
22. led 2016

tak už nic, nakonec bylo vše OK a dr. mě pochválil, že dlouho neviděl tak hezky vyrovnaný profil a že klidně můžu jíst průběžně stejné množství sacharidů, když to dle krve vyhovuje 🙂 mám velkou radost a doufám, že to vydrží i nadále

werumka
22. led 2016

@maru9 Vidíš, jak sis sama krásně odpověděla 😀
Ono je často úplně jedno, co ten den před kontrolou děláš, většinou vlivem stresu jsou glykémie horší než ty předchozí dny 😀 Kolik sacharidů máš v rámci celého dne?
Glykovaný hemoglobin - pojišťovna to určitě proplácí, ale je spíš na tom lékaři, zda to u těhotné považuje za nutné. Protože třeba u těhotenské cukrovky, která se rozvine až po 25. týdnu, se případná dekompenzace na něm projeví až před porodem. Ten glykovaný hemoglobin zachycuje hodnoty za uplynulé 2-3 měsíce. Pokud si děláš pravidelné profily a hodnoty se až na nějaké ojedinělé skoky drží, tak je prakticky jisté, že glykovaný hemoglobin bude úplně v normě. Něco jiného bylo, když ho třeba brali u pe_ma - tam byl potřeba, aby se vidělo, jestli ta cukrovka už je rozvinutá déle.
Ale u Tebe to podle mě není faktor, který by byl určující. Doktora se na to zeptat můžeš, je možné, že Ti ho třeba jednou za měsíc, dva udělá. Ale jinak to celkem nemá smysl.

maru9
22. led 2016

@werumka no sacharidu mam predepsanych 250 ale davam jen kolem 200 vic ne, vic je pro me na jidlo prilis kdyz k tomu doplnuju zeleninu, sice skoro nepribiram (mam ale zas zasoby) ale vic fakt nedavam.
Aha ja nekde cetla ze glyk. hemogl. je za posl. 2-3 tydny, ale ten ted tedy resit nebudu, mela jsem strach ze budu zas na hrane (male profily delam 1x za 2-3 tydny), coz se nepotvrdilo ☺ dekuji za reakci

werumka
22. led 2016

@maru9 Nene, určitě bys ani na hraně nebyla. I holky, co skončily na inzulínu, měly glykovaný hemoglobin vždycky v normě. Proto se to nedá brát jako ukazatel kompenzace gestačního diabetu a už vůbec ne jako diagnostický způsob. Jde o to, že se zkoumá koncentrace glukózy na hemoglobinu. A životnost erytrocytu je 120 dní (což jsou tři měsíce). Takže po tu dobu ta navázaná glukóza zůstane stejná. Menší pohyby jsou vidět i dřív, než třeba za ty dva měsíce, ale to je spíš věci diabetiků 1. typu, kterým glykémie víc skáčou.

werumka
22. led 2016

@maru9 Ne, opravuju, počítá se poločas rozpadu erytrocytu - takže měsíc až měsíc a půl.

netanel
27. led 2016

Ahoj, můžu poprosit o radu? V pondělí jsem dostala glukometr, včera jsem poctivě měřila a krom hodnoty po snídani byly vsechny hezký nízké. Hodinu po snídani jsem měla 7,9, ale testovala jsem, jak snesu mléčnou snídani s ovocem, vločkama a oříšky, takže mě spíš překvapilo, že jsem překročila jen o kousek. Dneska jsem snídala jeden kornspitz rozrizly na půl s domácí lucinou, dvě větší cherry rajčata a dvě ředkvičky, půl litru neslazeneho zeleného čaje a po hodině jsem měla 10,1. Hned jsem zkusila i jiný prst, tam byl 9,6. Jak je to možné? Je fakt, že v šest ráno jsem nebyla moc aktivni na pohyb, ale i tak, zdála se mi ta snídaně neškodná...

hance09
27. led 2016

@netanel napadá mě,jestli nebyl ten kornspitz obarvený cukrem...nesedlo rajče,lučina...

colleyn
27. led 2016

Ahoj, myslím, že to bude tím pečivem /+ možná lučina na snídani/ Alespoň mně to po pečivu skáče nahoru, mimo jeden nízkosacharidový druh. Na diabetologii mně na pečivo také upozorňovali, že je třeba hodně omezit.

netanel
27. led 2016

@hance09
@colleyn já ho právě měla i včera na první večeři a za hodinu 6,3. V jídelníčku od dia mám 2 dc mléka, celozrnné pečivo, sýr nebo tvaroh, zeleninu. Mlíko nepiju, ale ten zbytek sedí. Úplně mi to pokazilo ráno, člověk se snaží, počítá, zapisuje, měří... no nic, musím to nějak vychytat, snídaně budou asi problematický.

pe_ma
27. led 2016

@netanel nedivim se, ze te to rozhodilo...radu nemam...ja uz sem si zvykla, ze ikdyz mam 2 dny po sobe stejny jidlo, napr obed, ze mam jeden den 8 a druhy 12...ale ja uz si picham inzulin...takze my zatim zvedame ten...ale taky by me na tohle rada zajimala...

hance09
27. led 2016

@netanel celozrnné ano,ale pozor na to přibarvení...a co jsem vyčetla,tak nejhorší hodnoty právě bývají ráno kvůli vysoké hladině těhotenských hormonů...a na zeleninu pozor na tu sladkou - červené papriky,rajčata,mrkev atd.

colleyn
27. led 2016

@netanel taky mám rozdíly v snídani nebo večeři i když sním to samé. . ty snídaně jsou horší 🙂

netanel
27. led 2016

@pe_ma no, a to se nezmiňuju o ceně těch testovacích proužků, ještě mě čekají tři měsíce do porodu, do tý doby půjde asi celej plat na moje testování.😀

blanulinda
27. led 2016

Mam tehotenskou cukrovku a taky si musim merit.. byla jsem na odberech po mesici mereni a ikdyz sem hodnotu 7,8 prekracovala a to nekdy i hodnekrat, casto mam 8,5 - 8,8 .nalacno mam teda vetsinou 4,5- 4,7 .. a ty vysledky za cely mesic vysly skvele..Proste trosku se omezit,nejist obrovsky porce,sladky,nepit kupovany vody..jen cistou piju.Ovoce to hodne zveda takze jen treba jednu mandarinku..Po bananu sem to mela hodne vysoky..Jinak ja si jidlo vubec nevazim,proste od oka a abych nebyla přezrana 🙂 znama mi radila kdyz budes mit chut tak si dej co budes chtit mensi porci ale dej..pak by mohlo zase dojit k tomu ze v tele neco bude chybet a pry i muze byt mimco hyperaktivni,nesoustredeny..

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru