Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

vrk
1. únor 2016

Ahoj holky, tak se zase po case hlasim. Zaciname 26tt a na ogtt jsem jeste nebyla a ani se mi nechce zatim jit. Uvidim jak to vyjde s casem. Glukometr ukazuje vzdy ok hodnoty a to zadnou dietu nedrzim, tak snad se tomu ted vyhnu. No uvidime...

babanci
1. únor 2016

@vrk Ani se ti nedivím. Já bych nešla. Mě, kdyby měli brát třikrát krev během pár hodin, tak se picnu, Tolikrát mi jí nebrali ani za celý můj dlouhý život.

svatenka11
1. únor 2016

kamarádka-těhotná si inzulin píchá těsně před jídlem a moje maka si to taky takto píchala,jídlo měla už na stole,píchla si a hnedka jedla.

pe_ma
1. únor 2016

@svatenka11 já to tak taky dělala, ale dr mě upozornil, že tak 10-15min před jídlem...nevím, jestli to třeba i nezáleží na typu inzulinu, co se píchá...

werumka
1. únor 2016

@pe_ma Inzulínová rezistence začíná po 20. týdnu a spočívá v tom, že inzulínu trvá delší dobu, než zapůsobí. Já si taky normálně dám bolus a hned se najím. Ale v těhotenství - i když jsem měla pořád ten nejrychlejší inzulín - tak jsem musela dávat dávku dřív, aby stihla zaúčinkovat a po jídle ta glykémie nevyletěla.

werumka
1. únor 2016

@vrk Však když máš glukometr, tak to měř a uvidíš. Kdyby tam byl nějaký setrvalý vzestup v určitý části dne a trval by víc dní v kuse, tak pak by to chtělo zkontrolovat.

pe_ma
1. únor 2016

@werumka vidíš a já to dělám stejně už 3 týdny, ted končím 20tt a vypadá to, že se mi to srovnalo :D ale stejně si myslím, že to je zase jen nějaká haluz a zase mi to vyletí :(

maru9
1. únor 2016

Holky jsem nějaká nemocná - bolení v krku, rýma a tak.. léčím se doma (vím co na mě v tomto platí) a dnes jsem si měřila lačnou 5,6, může to být tím nachlazením? Předpokládám že ano? + třeba glukometr může zkreslovat? Přišel mi v sobotu takže netuším, jestli zkresluje - musím vyzkoušet až v den, kdy budu dělat profil.. navíc moč jsem měla nějakou divnou (vyšší PH, malinko bílkoviny a urobilinogen nebo co to bylo) Mám se celkkově snažit jíst míň sacharidů, aby mi to nelítalo přes hodnoty nebo normálně?

vrk
1. únor 2016

@werumka jj presne, kdybych na sobe citila, ze je zle nebo ukazoval glukometr, tak si nekam skocim. Jsem i v te dia poradne od minula. Tak to ted necham byt

werumka
1. únor 2016

@pe_ma A jaký máš ten rychlý inzulín? Ona když je ta cukrovka 2. typu od začátku těhotenství, tak ta rezistence začíná dřív. Protože cukrovka 2. typu je založená na inzulínové rezistenci jako takové taky. Kolem 25. týdne je pravděpodobné, že bude potřeba zase navýšit dávky a udělat větší odstup mezi jídlem a inzulínem.

werumka
1. únor 2016

@maru9 Jaký máš glukometr? Hodnota 5,6 je na glukometru ok - pokud jsi nemocná, tak glykémie bude stabilně o něco vyšší. Jídlo nesnižuj - pokud budeš mít normálně chuť k jídlu, tak jez jak jsi zvyklá. Bílkovina v moči se často ukazuje, když je v těle nějaká infekce. Stejně tak i vyšší jaterní barviva - bilirubin - někdo to tak má, nic víc bych za tím nehledala.

pe_ma
1. únor 2016

@werumka píchám si 16j levimiru, ted se mi to přes týden celkem drželo a dneska to zase vylítlo...já sem takovýhle hodnoty ještě neměla...sem zvědavá, co dr příští týden

werumka
1. únor 2016

@pe_ma Ale to je dlouhý inzulín na bazál, ten na jídlo vázaný není - máš přece ještě nějaký, který si dáváš před jídlem, ne?

pe_ma
1. únor 2016

@werumka promin, já si to popletla! před jídlem mám novorapid 12-4-10-12

werumka
1. únor 2016

@pe_ma Jo, tak to je ten rychlej 🙂 To je ten klasickej nejrychlejší inzulín, co vykrývá jídlo. Diabetici 1. typu, jako já, si ho píchají opravdu ve chvíli, kdy zasednou k talíři. Diabetici 2. typu - právě kvůli té rezistenci - musí mít trochu větší časový rozestup. Nelekej se toho, kdyby to bylo ještě potřeba posunout. Po porodu se to vrátí.

pe_ma
1. únor 2016

@werumka já tomu vůbec nerozumím :D pořád tajně doufám, že po porodu zmizí, i když vím, že ne...uvidím, jak to bude vypadat, až se budu měřit ve středu...dělám to pořád stejně, tak uvidím...

werumka
1. únor 2016

@pe_ma Nezmizí, ale výrazně se to zlepší - nebude potřeba třeba píchat inzulín před jídlem, budeš mít například jen levimír, případně ještě nějaké léky typu metformin. Díky těhotenství si nakyneš na určitej jídelní režim, což se Ti bude hodit.

pe_ma
1. únor 2016

@werumka doufám, že se to upraví, k tomhle si mimčo neumím představit, nevím, není to pro mě jednoduchý, navíc mám pocit, že pořád jím :( nemůžu žádné dobroty atd. hl mi opadne ten strach, že tím ubližuju miminku, tj asi nejvíc, na co se těším...

werumka
1. únor 2016

@pe_ma Jojo, ten je svazující nejvíc. V tomhle se mi po porodu dost ulevilo a těšila jsem se na to, že už zase budu ladit jen "sebe". Nedělej si starost dopředu, pořád ještě v tom jsi moc krátce na to, abys měla ten systém pod kůží a dělala věci intuitivně a automaticky. V tomhle se to ještě dost zlepší.

pe_ma
1. únor 2016

@werumka snažím se tomu věřit...ted už tu stresuju ze zítřejšího utz, fakt se začínám hodně bát a myslím, že toho ani moc nenaspím, chci se dr zeptat na rizika atd, tak snad mi něco řekne...pořád mě totiž jen všichni straší, ale nikdo mi pořádně nic neřekl...

netanel
1. únor 2016

ahoj holky, dneska měřím celý den, jen mě překvapilo, před odpo svačinou jsem měla 4,2, hodinu po ní 4,4 a za dvě a třičtvrtě hodiny jsem se měřila (před večeří) a ukázalo mi to 5,4. Nezdálo se mi, že by za skoro tři hodiny od jídla byla hodnota vyšší než hodinu po, tak jsem změřila druhou ruku, tam mi to ukázalo 4,4 a z jinýho prstu taky tak. To se jako stává normálně, že se glukometr sekne o tolik? Docela mě stresuje, když se nevejdu do hodnot a tohle mi teda nepomohlo.

pe_ma
1. únor 2016

@netanel nemám s tím zkušenost, já raději nikdy neměřím 2x :D ale třeba včera sem měla po hodině 5,4 a po dvou 6,5...taky mě to překvapilo, ale neřeším to, stejně tomu nerozumím a nevím, čím to ovlivnit, takže to neřeším, píšu čísla a pak at si s tím poradí dr...

somalicats
1. únor 2016

@pe_ma Zatím se tím, že by měl diabetes setrvat i po porodu, nestresuj. Pokud nemáš vyloženě dispozice, nepatříš do rizikové skupiny i z hlediska rodinné anamnézy, tak s velkou pravděpodobností budeš mít časem po porodu glykémie zase normální. Ideální je zůstat pak u toho "dietního režimu" i po porodu. Já na něj během minulého těhotenství a po porodu prakticky převedla celou rodinu (teda až na muže v tom smyslu, že on jí dost nepravidelně, ale aspoň domů nekupuju věci v rámci zdravého stravování vyloženě nevhodné, takže doma si je nedá, maximálně někde mimo), takže jsem prakticky i při současném těhotenství byla od začátku na dietě. Bohužel tentokrát už na ten vzestup glykémie dieta nestačí, takže ode dneška už jsem na insulinu, ale aspoň vím, že rezervy v jídle už nikde nemám, a díky dietnímu režimu prakticky neustálému jsem ani neměla žádné dramatické výkyvy dřív, jen jsem se od začátku těhotenství pravidelně měřila. Na OGTT jsem nešla, minule jsem po té hladovce prozvracela dva dny, takže jsme se domluvili na pravidelném měření a pravidelných odběrech glykémie nalačno a jakmile by začal problém, tak bychom ho řešili. A je fakt, že až doteď jsem měla hodnoty vcelku slušné, poslední 3 týdny ale už vyšší glykémii nalačno a teď už i vyšší glykémie po jídle. A mimčo na ultrazvuku menší, jako u minulých těhotenství.

hance09
1. únor 2016

@netanel podívej se o pár příspěvků zpět,tak jsem řešila rozdílné hodnoty a měření glukometrem 😉

pe_ma
1. únor 2016

@somalicats mě to nijak nestresuje, já vím na 99%, že mi zůstane, jsem riziková skupina a podle testů mi dr řekl, že je na 99% přesvědčený, že sem měla cukrovku už před těhotenstvím...mě stresuje to, že pořádně nevím, jaká jsou rizika pro miminko a to, že se mi ty hodnoty za celých 7 týdnů na inzulinu nikam nehnuly a byly pořád stejné, at sem zvedala inzulin a měnila jídla...to doufám, že se snad trochu zlepšilo a že i zítra z dr vytáhnu nějaké info ke stavu miminka...

netanel
1. únor 2016

@hance09 koukám na to, ale moc moudrá z toho nejsem. 😖 No to je jedno, za deset minut jdu měřit hodnotu po večeři a jestli to nebude něco rozumnýho, tak už fakt nevím. Já si vždycky po jídle dám 20 minut klidu na trávení a pak dalších 30/40 jdu něco dělat, aby se ten cukr trochu hnul, manžel se mi směje, že tak uklizeno tady už dlouho nebylo, taky jsem začala ráno cvičit, každej den procházka.... no jestli nebudu po porodu vypadat jak Heidi Klum, tak to není fér.😀

werumka
1. únor 2016

@somalicats Ona už ale @pe_ma měla cukrovku před těhotenstvím. Jen to nikdo nepoznal, protože lačnou hodnotu jí brali až když byla těhotná...

somalicats
1. únor 2016

@pe_ma No, hlavní riziko pro mimčo je nadměrný růst a nedozrálost orgánů, po porodu pak hypoglykémie u dítěte. Rovnoměrnost růstu se dá ohlídat na ultrazvuku, ten zbytek se pak dá očekávat podle toho, jak dobře je diabetes kompenzován. Teď je spíš otázka, jak to u Tebe vypadalo před těhotenstvím, na klasický diabetes 2. typu jsi ještě celkem mladá (pokud jsi teda nebyla nějak dramaticky obézní). Ono to někdy dá práci nastavit dávky insulinu tak, aby "držely".

somalicats
1. únor 2016

@werumka Jo, už koukám, co píše.

werumka
1. únor 2016

@pe_ma Jsem četla, že diabetici 2. typu mají nejvyšší glykémii až dvě hodiny po jídle. Já jsem se taky vždycky měla měřit po dvou hodinách, ale vím, že diabetiků 2. typu to má nějaký důvod právě v té rychlosti zpracování cukrů a nástupu účinku inzulínu... zkusím to dohledat.
Vím, že je to blbý, že furt všichni akorát varujou a straší, co všechno by se mohlo stát. Ale opravdu se neboj, jsi pod kontrolou. Ve třetím trimestru budou víc hlídat váhu miminka a průtoky pupečníkem, aby hlídali funkci placenty. Ale v dnešní době už se opravdu spoustě věcí dá předejít.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru