Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

zuhra
14. únor 2016

Holky, paradoxně tohle byl jediný test, kterého jsem se nebala, ze by vyšel blbe🙂 a je to tady...

pe_ma
14. únor 2016

@zuhra hele, mě zjistili cukrovku v 10tt s tím, že sem ji na 95% měla už před otěhotněním a měla sem lačné i kolem 9, mám teda od začátku inzulin a nějak se držím...na dia mě dr děsil, že to je nebezpečné, ale u gyn nikdo nic...na dia chodím po 4-5 týdnech a poslali mě do rizikové těhu poradny a tam taky chodím po 4, u své dr sem chodila po 3 :D a na kardio mě poslali jen pro špatnou viditelnost, ne kvůli cukrovce, takže bych to z tvého hlediska nehrotila...i nervy ti ten cukr zvednou...a vážení tě asi nemine, ale zvykneš si rychle, já už si jídlo bez váhy neumím nachystat a ted sem si měla vybrat v restauraci a byla sem v pasti :D všechno se dá zvládnout, uvidíš ;)

zuhra
14. únor 2016

@pe_ma no uvidime, dam vedet🙂)

vrk
14. únor 2016

@pe_ma muzu se zeptat co v te rizikove poradne s tebou delaji? A co ti rekli ze hrozi nebo tak? Vysvetlili ti proc te hlidaji?

pe_ma
14. únor 2016

@vrk nic a nic :D běžná poradna - váha, moč, tlak, utz - tj vše a nikdo mi nic neřekl...teda...ýe hrozí různé VVV, ale na utz nic není vidět a že se musí hlídat velikost miminka, tj vše...

hance09
14. únor 2016

@vrk mně taky berou jako rizikovou, takže chodím do poradny co 14 dní a průběh stejný jako u @pe_ma

pe_ma
14. únor 2016

@hance09 já sem právě čekala, že aspon budu chodit častěji, ale ne, po 4 týdnech...což mě hodně překvapilo...

werumka
14. únor 2016

Ja jsem zjistila, ze je fakt rozdil mezi rizikovkou a rizikovkou. Kdyz jsem zezacatku chodila do velke nemocnice, tak to bylo vzdycky 5 minut kontrola, zadnej zajem o zpravy od odbornych lekaru. A 4 hodiny v cekarne. Kdyz jsem pak sla do rizikovky do mensi nemocnice, tak tam jsem vzdycky byla na kontrole treba 15 minut, prosli vsechny zpravy, navrhli dalsi postup. Ty pracoviste mely spolecny to, ze v tech rizikovkach delaji nejzkusenejsi lekari.

vrk
14. únor 2016

@pe_ma to jo teda, ja v minulem tehu chodila co 14dni kvuli cukrovce,ale strasili jen velikosti mimi, o zadnych vyvojovych vadach zpusobenych cukrovkou neba rec...jake to jsou?y

vrk
14. únor 2016

@werumka ja tam chodim ted, ale i kvuli jinemu problemu a poslal me prave na test na cukrovku za 1rdni, budu uz sice 29tt, ale co no, tak jsem zvedava, nejak je ta cukrovka desi

pe_ma
14. únor 2016

@vrk víc mi k tomu neřekli, ale ty VVV budou souviset s tím, že sem ji měla už před těhu a neléčenou...aspon tak sem to pochopila...ještě mi známá říkala cosi o prosakování orgánů miminka, ale o tom se nikdo nikdy nezmínil a já nemám odvahu k tomu cokoli googlit, ve stresu sem už tak dost...možná později budu chodit po 2 týdnech, sem teprve 22tt a miminko zatím roste úplně tabulkově! +-den oproti PM...držím palce, at je to ok!

werumka
14. únor 2016

@vrk Nojo, cukrovka je strasak. Ono mnoho tech potizi, ktere zpusobuje, se neprojevi hned. Patri mezi ne riziko brzkeho diabetu 2. typu a obezity u ditete. Brzky nastup diabetu 2. typu u matky. Mezi potize, ktere hrozi uz v tehotenstvi, je nedozravani organu u ditete na ukor vysoke hmotnosti. Pak jsou to vady srdicka a predcasne selhani placenty.

zuhra
14. únor 2016

@werumka to jsou tedy hodne závazně priznaky. Ma se kontrolovat průtok placentou? To mne nikdo nedelal.... Jinak my jsme od samého zacatku pm+4 dny.

vrk
14. únor 2016

@pe_ma jj uz jsem si to nasla, vyvojove vady souvisi s cukrovkou nelecenou do 8tt tehu. Ale pokud jsi byl n 1 a 2 screeningu, tak muzes byt v klidku si myslim. No jsem zvedv co ted ja, kez by me to obeslo !

werumka
14. únor 2016

@zuhra Prutoky placentou mi kontrolovali az po 35. tydnu, kdy placenta zacina starnout. Kontroluji se, kdyz je k tomu nejaky duvod, napr. Miminko neroste, spatny monitor atp. Ale pokud je cukrovka zvladnutelna jen dietou a odhalena az po tom 25. Tydnu, tak jsou rizika uplne minimalni.

zuhra
14. únor 2016

@werumka uf🙂 ted teda nechapu, zůstanu u svého gynekologa a plus diabetolog nebo riziková poradna? No, uvidime🙂 hlavně to drzet pod kontrolou...

werumka
14. únor 2016

@zuhra u gestacniho, pokud je odhaleny v ramci normalniho ogtt, zadny novinky moc nejsou. Zustanes u sveho doktora plus budes na diabetologii. Uvidi se v pristich tydnech, jaky bude vyvoj. Pokud je vse ok, tak se ani nevyvolava pred terminem jako driv.

zuhra
14. únor 2016

@werumka uf🙂 ted teda nechapu, zůstanu u svého gynekologa a plus diabetolog nebo riziková poradna? No, uvidime🙂 hlavně to drzet pod kontrolou...

vrk
14. únor 2016

@werumka jj uz jsem to procetla, diky. Stejne nechspu, ze ty hranice testu porad tak snizuji..

zuhra
14. únor 2016

@werumka certvi, co mam🙂 ogtt jsme nedelali, vysledek na lačno byl špatný z prstu i žily.... Diky za objasnění🙂

werumka
14. únor 2016

@vrk To není tak jednoduché říct. Ty dřívější limity, které byly před rokem 2014 vycházely z určité zkušenosti v rámci naší republiky a soustřeďovaly se hlavně na ženy, kterým reálně hrozilo vypuknutí diabetu po porodu. Pak se ale udělala multicentircká studie HAPO, která na desetiticích těhotných studovala účinky jak vyšší glykémie, tak zároveň přinesla závěry, které vedly k upravení limitů. Tj. že limity pro lačnou hodnotu se snížily a pro hodnotu po odběru se naopak zvýšily (dříve to bylo myslím 8,5 teď je to 10,0 po hodině). Je o první studie svýho druhu, která se dělala napříč národy a měla za cíl právě i sjednocení diagnostiky gestační cukrovky.

werumka
14. únor 2016

@zuhra Máš normální těhotenskou cukrovku, jen s tím rozdílem, že jiné těhotné Ti budou závidět, že jsi nemusela pít roztok 🙂 Neboj, na diabetologii Ti řeknou víc a uvidíš jaký bude vývoj.

werumka
14. únor 2016

@zuhra Jinak jsi v té době nebyla třeba nachlazená nebo tak?

zuhra
14. únor 2016

@werumka nenene, den pred jsem odpoledne mela puding, ale to by snad tělo mělo zmaknout...

werumka
14. únor 2016

@zuhra Nene, to žádný vliv nemá. Mělo by jen to, kdybys nedodržela dobu lačnění. Nebo právě třeba probíhající viróza. Ono správně by se ten odběr lačné měl udělat po pár dnech znovu a až kdyby byla nadlimitní i ta druhá hodnota, tak bys šla na diabetologii. Ale v laborkách se jim to moc nechce dělat.

zuhra
14. únor 2016

@werumka Jj, cetla jsem... Doktor nabral 2krat z prstu, to nebral jako směrodatné, pak jsme čekali na vysledky zilniho odběru, pak uz prohlásil, ze také vysoko, tzn mne uz ogtt nebude trápit🙂 dekuji

werumka
14. únor 2016

@zuhra To je správně, odběr z prstu je jen orientační. A v případě detekce GDM je každá desetina dost zásadní 🙂 Kam půjdeš na diabetologii?

zuhra
14. únor 2016

@werumka apolinar, jméno lékařky jsem zapomněla

werumka
14. únor 2016

@zuhra Tam jsou moc dobry, nemusis se bat. Jsou tam dve doktorky. Rodit chces taky tam?

zuhra
14. únor 2016

@werumka Jj, gynekolog me tam žene🙂 teda přiměl me k registraci, po 37. Tydnu říká, at uz si jedu kam chci🙂 je to uz mozna nas poslední pokus, táhne mi na 39, hrozící ovarialni selhání, deti jeste nemame. Dekuji za zpřehlednění, dam vedet🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru