Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

werumka
17. únor 2016

@pe_ma Ono čím déle odsouváš snídani, tím víc pracují hormony v Tvém těle. Už od brzkého rána připravuje tvůj organismus k akci adrenalin a kortizol. To jsou hormony, které zvedají glykémii. Pokud vstaneš trochu později a máš ještě mezi tím delší čas, než si dáš snídani, tak tyhle hormony Ti způsobí prudší nárůst glykémie. Za normálních okolností to člověku s glykémií nehne. Diabetikovi bohužel ano.

zuhra
17. únor 2016

Jo holky, jinak kontrola klasika u gynekologa za mesic,žádné kardio ani častější. Tak snad vi...

somalicats
17. únor 2016

@pe_ma Ovoce na noc není ideál, já ho tam taky nikdy moc nemám, spíš jen právě na to doplnění sacharidů v tomhle případě, protože samotný bílý jogurt je celkem málo. A zase bez té druhé večeře pak mám ranní lačnou glykémii vyšší.
Jáhlová kaše z mléka mně osobně připadá sladká dost, takže už ji ničím nedoslazuju, maximálně tím samotným ovocem. Dobré je taky tu kaši zapéct - normálně vymazat pekáček nebo kastrůlek máslem, nalít tam část kaše smíchané se žloutkem a ušlehaným sněhem z bílku, dát tam to nastrouhané jablko, zasypat skořicí (případně i přidat rozinky, pokud je sneseš), navrstvit zbytek kaše a dát zapéct na cca 160 - 180°C. Taky luxusní 🙂

pe_ma
17. únor 2016

@werumka no, jenže s tím já prostě na sílu nic neudělám :( už to, že sem schopná jít 45min po probuzení je pro mě zázrak! já normálně zvládla jídlo až tak za 2 hodiny po probuzení a to už od malička, co si pamatuju...před snídaní mám bude ještě nižší než tu lačnou a nebo stoupne třeba o 2 desetiny, ale snídám 45min, než to do sebe nasoukám, takže dojím o půl 10 a už se to veze...dokud sem mohla snídat kefíry a jogurty, tak to bylo ok, to zvládnu za 15 min po probuzení, ale pečivo prostě ně a nepomůže mi ani dřív vstát, posledně sem jela k zubaři, vstávala v půl 7, v 7 poprvé kousla do chleba a dojedla sem v 9 a to sem to ještě rozdýchávala, abych to udržela...no asi budu muset zavolat dr a ideálně se s ním domluvit na kontrole dřív, ptž tohle do 16. není moc pozitivní výhled...

pe_ma
17. únor 2016

@somalicats to věřím, že to může někomu chutnat...ty rozinky jsou ale docela hodně sladké, to asi nedám...no uvidím, zkusím to koupit...max to vyhodím...

somalicats
17. únor 2016

@pe_ma Tak ono je potřeba si s tím jídlem vyhrát, já teď experimentuju znova, protože to, co mi nevadilo u minulého těhotenství, mi teď glykémii zvyšuje... Takže bohužel úplně stejný jídelníček jako minule taky nemám...

werumka
17. únor 2016

@pe_ma A teď Ti kefíry a jogurty neprojdou? Možná by to bylo menší zlo.

zuhra
17. únor 2016

@werumka mam hrozny problem, co pit, neochucenou vodu nedavǎm:( tak sidim piti, což je nlbost - je velkej průšvih ochutit minimem stavy?

pe_ma
17. únor 2016

@somalicats tak to já zjistila, že co mi vyhovuje jeden den, tak druhej je totální katastrofa, takže já se ještě ničeho nechytla...jediné, co vím, tak že maso na oběd mi zvedne glykemku a po ovoci sem jako bych žádné neměla...

pe_ma
17. únor 2016

@werumka no jím je až na svačinu, to bych musela na snídani sníst lavor, abych měla ten počet sacharidů...já mám prostě problém v tom, že sem nikdy pečivo moc nejedla, takže s tím bojuju...

pe_ma
17. únor 2016

@zuhra já to mám stejně, piju čaj, perlivou vodu, vodu s citronem a když se mi povede někde sehnat, tak koupím zásobu minerálek "Toma nádech" ty jsou ochucené, ale neslazené a ani s umělým sladidlem...

werumka
17. únor 2016

@zuhra sodovku s citronem, případně doslazenou stévií, bys nedala? Ještě mi docela chutnají studené čaje. Tyhle: http://mistraltea.sk/produkty/cooltea

somalicats
17. únor 2016

@pe_ma Mně k obědu nejvíc vyhovujou luštěniny, což ale v kombinaci s těhotenskou zácpou je občas vtipné... Snesu ryby, maso je o něco horší, absolutně teď netoleruju knedlíky, takže je většinou nedělám, z příloh jen brambory, rýži, zeleninu na jakýkoli způsob. Zrovna dneska jsem dělala rajčatovou polívku s nudlema a čočku s vejcem, pak jsem s mladší dcerou regulérně vytuhla po obědě a glykémii po 2 hodinách jsem měla 5,5, což bych u jakéhokoli jiného jídla rozhodně neměla, když jsem ty dvě hodiny prospala a nehejbala se...

pe_ma
17. únor 2016

@somalicats tak to já bych po obědě po 2 hodinách měla asi po čemkoli :D ale přesně, luštěniny jsou jako nic, stejně ryba, kuře už je horší a vepřové a hovězí je katastrofa

pe_ma
17. únor 2016

holky...ted mě tak napadlo...jak byste přepočítaly mražené ovoce? sem si uvědomila, že mám něco ještě od léta v mražáku...když můžu 140g jahod, tak 140g zmražených, nebo už rozmražených, nebo nějak jinak? nevíte?

vrk
17. únor 2016

@pe_ma asi rozmrazenych klidne. Zas bych to tak nehrotila

luckyzuzu
17. únor 2016

Ahojky holky, pridavam se k vam do diskuze... ve 14 tt mi na zaklade výsledku ranni glykenie 5, 2 bylo oznameno, že mam tehotenskou cukrovku. Nyni 17 tt, 3 tydny poctive drzim dietu a vysledky behem dne mam v norme. Problem mam s tim ranem ☹.Mam od 4, 9-5, 5. Od jake hodnoty vam dali ten dlouhy inzulin? Mate nejake rady v kolik jist vecer, kdyz rano vstavam komem 8?

zuhra
17. únor 2016

@werumka no, moc nedala:( diky holky za tipy, mrknu!

pe_ma
17. únor 2016

@zuhra koukni na tu Tomu, ta je super, jen se špatně shání a pomalu odvykej sirupu a bude to ok, taky sem tím ze začátku trpěla, čistou vodu nedávám :(

vrk
17. únor 2016

@luckyzuzu to mas v pohode. Glukometr nemeri presne. Tim bych se nestresovala ;)

luckyzuzu
17. únor 2016

@vrk me prave doktorka rikala, že pokud budu nit ranní kolem tech 5, 4 nebo 5, 5 da mi inzulín na vecer. Za tri tydny diety mam dole 2 kg, ted vazim 53, takze me schyzujou i tim. Takze bych chtěla udelat neco pro zo, aby ta ranni byla v pohodě ale vubec nevim co ☹. To ze mam cukrovku me prekvapilo a ted se streduju pred kazdym rannim merenim ☹

luckyzuzu
17. únor 2016

Doma me moc nechapou, stresuju se z pichani inzulinu zbytecne a ten strach o miminko asi taky pochopi jen maminky, kterých se to tyka...☹

pe_ma
17. únor 2016

@luckyzuzu inzulinu se neboj, to není žádné zlo! ten strach chápu moc dobře :( já sem na dietě od 12tt a od té doby stále hubnu...zkus se tím ráno nenervovat, vím, že to není jednoduché, ale zkus to...mě hrozně pomohlo přijmout ten fakt, že no a co, tak si píchnu inzulin...ty jen na noc, já píchám 5x denně...třeba se to srovná už jen tím...a pokud ne, tak pokud ti to ještě cukr umožní, tak změnit a nebo navýšit druhou večeři...ale to by víc poradila @werumka

luckyzuzu
17. únor 2016

@pe_ma jojo presne to se snažím si rikat, že je to jen inzulín, miminku pomuze a ja si na jehlu zvyknu, ale ten strach mam obcas hriznej no ☹. Ale pravda je, že si na dietu i na inzukin clovek za chvilku zvykne a je treba k timu pristupovat, že je to ,, jen cukrovka".

pe_ma
17. únor 2016

@luckyzuzu přesně tak a popravdě, já mám větší problém se píchnout do toho prstu, než si píchnout inzulin, to totiž nebolí vůbec! ta jehla do prstu strašně :D

luckyzuzu
17. únor 2016

@pe_ma toho jsem se ze začátku hrozne bala a ted sr dobrovolne merim i když nemusim, ale nejsem.si jista jestli jidlo projde 😀. Fakt to neboli? To rada skysim, protoze i když bych s tim rannim cukrem niv neudelaa, nemuseka bych se stresovat pri mereni 😀

pe_ma
17. únor 2016

@luckyzuzu mě to bolí jen když už mám tupou jehlu a nebo tak jednou z 50 píchnutí to prostě špatně píchnu, ale už vím místa, kde to bolí a fakt spíš sbírám odvahu s tím glukometrem v ruce :D s inzulinem nikdy, to prostě bodnu a je to ;)

werumka
17. únor 2016

@pe_ma A proč se pícháš tupou jehlou, prosimtě? 😀 Neboj, až budeš mít kůži na prstech tak ztvrdlou jak já, tak to neucítíš 😀 😀 Ale jinak je možné brát i z předloktí - tam to není tak citlivé - ale je potřeba na to mít nástavec.

zuhra
17. únor 2016

Kam se picha inzulin🙂? Ja tri mesice píchala do bricha clexane, tak snad mam praxi🙂

werumka
17. únor 2016

@zuhra Většinou do břicha, ale dlouhý inzulín - který pokrývá celý den a není závislý na jídle - je lepší píchat třeba do stehna nebo do zadku 🙂 Ale oproti Clexanu je to procházka růžovým sadem, malinká tenká jehlička, ani jí neucítíš 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru