Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

vrk
29. únor 2016

@pe_ma a to ti rekli at takto meris casto? Ja mam kontrolu az 15.3.a merit mam jen 2x za tu dobu 🙂. Kratky a dlouhy profil.

pe_ma
29. únor 2016

@zuhra na "sladkostech" ujíždím na jogurtu a merunkách a nebo dneska jogurt s borůvkama...tj "bahno" :D

pe_ma
29. únor 2016

@vrk jj, mám takto často, ale já mám 5x denně inzulin...já jdu 16. 🙂

vrk
29. únor 2016

@hance09 a v kolik snidas?
@pe_ma musim se taky naucit snidat driv uz. Mne psali snidani mezi 7-7:30, kdyz jim tak pozde, tak mam i hodnoty pred snidani uz nic moc vzdycky. Ty drivejsi jsou lepsi mi prijde. No musim se na to zamerit

vrk
29. únor 2016

Jinak devcata co svacivate?

vrk
29. únor 2016

A jeste jedna otazka pro ty co maji treba inzulin na noc...kolik jste mely predtim glykemku lacnou, ze Vam ho dali. Dekuji

pe_ma
29. únor 2016

@vrk jasně, ten časovej posun se projeví...většinou lezu z postele tak 8-8:15 a snídat začínám 8:45-9 a jím tak do půl...mám problém takto brzo snídat, tak mi to trvá a zjistila sem, že mi vyhovuje zapečený toust...na objem je toho málo 🙂

pe_ma
29. únor 2016

@vrk 10g sacharidů v ovoci plus 150g jogurt a na druhou 150g jogurtu...já začínala snad na 9 lačné...

hance09
29. únor 2016

@vrk mezi 7 - 7.30, svačina dopoledne ovoce s jogurtem nebo ten kefír/acidomlíko s ovocem, odpoledne jak kdy, chleba nebo knäckebrot s lučinou a se zeleninou, někdy jabko, pomeranč....ale je fakt, že ten chleba pak jím často i k večeři nebo druhé večeři...přijde mi,že furt jím totéž

vrk
29. únor 2016

@pe_ma jj i ja nebo s jahodama 🙂

vrk
29. únor 2016

@hance09 to znam z minuleho tehu. Hlavne ze porad jim chleba ze 🙂. No vsak uz to nejak doklepu. Mela bych taky takto zacinat. Jinak nestiham svacu ale az obed

hance09
29. únor 2016

@vrk tak mě donutí ráno vstát, že musím na záchod 😀 😉 ... No a jít se zase válet mě nenechá prcek,takže proto to zvládám

pe_ma
29. únor 2016

@vrk
@hance09 s pečivem sem bojovala 2 měsíce, je ho na to jídlo mraky a já ho předtím skoro nejdla, max 1 kaiserku :(

vrk
29. únor 2016

@hance09 no to syn spi prave celkem dlouho, ale jak kdy. Jen nez ho obstaram a vse udelam, tak uz je vetsinou pozdr. Ale musim to nahnat

vrk
29. únor 2016

@pe_ma a ted stim inzulinem se citis jak? Mivas treba uz lepsi hodnoty a jidlo nemusis tolik hlidat? Neni ti zle nekdy, kdyz se hned nenajis?

pe_ma
29. únor 2016

@vrk jídlo hlídám, inzulin je nastavený na ty porce sacharidů, ale už sem si zvykla...a už sem to tu myslím psala, ale já cukrovku na sobě necítím, já na sobě nepoznám, jestli mám cukr 3,5, 7 nebo 13, mě je pořád stejně...ale většinou pod 4,5 cítím už hlad, to asi tak jediné, ale to mám jedině před obědem, ptž po svačině, kdy je jen ovoce 2hod nevydržím bez jídla, tak sme přidali jogurt a to už je ok...proto sem strašně alergická na to, že někdo nejde na ogtt, ptž cukrovku mít nemůže, když se cítí dobře...může...já začínala na 14 po jídle - už ale při dietě! takže kdoví, kolik sem měla před tím a pořád sem se cítila skvěle!

werumka
29. únor 2016

@pe_ma Ty glykémie nad 10 budes cítit, az se Ti glykemie po porodu ustálí a spadnou celkové níž. Ja treba pro změnu necitim hypoglykemie, kdyz mi glykovany hemoglobin spadne pod 45.

pe_ma
29. únor 2016

@werumka no uvidím, zatím fakt nic nepoznám 😅 ale dneska slavím! poprvé mám celý den v normě! teda pokud mi ho nepokazí večeře...ta bude za 20min 🙂

vrk
29. únor 2016

@pe_ma jj a stim inzulinem se necitis jinak vubec jsem myslela?

werumka
29. únor 2016

@pe_ma to je jen o cviku 🙂 ja obecne taky absolutně nepoznán, jestli mam 6 nebo 9. To uz je pod moje rozlišovací schopnosti 🙂

pe_ma
29. únor 2016

@vrk vůbec nic na sobě nepozoruju...jen ty čísla na glukometru a padající váhu :D
@werumka to sem ráda, ře to není nějaká "chyba" většina lidí bez cukrovky na mě právě nechápavě kouká, že to nepoznám :D

werumka
29. únor 2016

@pe_ma On v tom hraje roli i ten umely inzulin, ktery treba dokáže způsobit, ze clovek neciti hypo. Ale to je problem casto az ve chvili, kdy bys na něm byla plně závislá a k tomu mas jeste daleko. Na vysoke glykemie se da snadno zvyknout, takze treba glykemii kolem 17 nijak necitis. I to je casto duvod pozdního záchytu cukrovky.

pe_ma
29. únor 2016

@werumka no to bude můj případ...já třeba na začátku těhu po obědě musela vypít plechovku slazené coly, aby se mi ulevilo a necítila sem přetěžký žaludek, takže nechci vědět, jaké tam ty hodnoty byly :( ale to nemá cenu už ted zkoumat, jen musím věřit, že to bude ok u miminka a to je vše 🙂

werumka
29. únor 2016

@pe_ma Tim se vubec netrap. Důležitý je, ze se to zachytilo a našla jsi lékaře, ktery to zacal resit.

pe_ma
29. únor 2016

jdu snad bouchnout šáno! snad to neporoste v 2. hodině, ale před večeří 5.4 a hodku po 5,9! poprvé mám celý den ok!!! až mě to trochu děsí, že tak najednou!

pe_ma
29. únor 2016

@werumka jj, věřím, že to bylo dostatečně včas 🙂

vrk
29. únor 2016

@pe_ma mne bylo receno, ze pred jidlem musim mit do 5,1...to neplati? A hubnes hodne?ja za tyden nejezeni cukru a ditky mam skoro kilco dole zatim a to jsem teda nerada...myslim si, ze to ve 3trim neni dobre vubec, max v prvnim v pohode....ach jo..

vrk
29. únor 2016

@werumka hele a co to muze byt, kdyz jsem mela po dlouhem nic nejezeni stavy jako tres nebo chveni po tele pot a podobne...to teda v minulem tehu. Ted jsem taky necitila nic, ale co drzim dietu, tak je mi porad slabo

vrk
29. únor 2016

@pe_ma a mas treba min hlad a chute stim inzulinem?

pe_ma
29. únor 2016

@vrk já do 21tt dala dolů 16, ale měla sem hodně nadváhu, ted jdu po 4 týdnech, tak sem zvědavá...mě nikdo o hranici před jídlem nic neřekl, jen po jídle...popravdě nevím, jak bych tu před jídlem ovlivnila...chutě na sladké ti neřeknu, já sladké nejedla ani před těhu...jen sem pila sladký sirup a jedla slazené jogurty, ale 2 týdny sem byla na dietě bez inzulinu, takže už sem tohle nejedla a chutě sem neměla...ale jak říkám, mě stačil 1 čtvereček čokolády a měla sem dost na hodně dlouho, takže tohle nedokážu objektivně posoudit...a hlad...já měla vždycky málo kdy hlad, byla sem schopná jíst i jednou dennně, takže pro mě bylo největší peklo si zvyknout na tolik jídla...řekla bych, že na dietě jím tak 2x tolik než před tím...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru