Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

siggifreud
4. bře 2016

@kacule85 Ahoj, dneska mi přerušili glukozový test a budu muset do diabetologické poradny-už v prvním vzorku nalačno jsem měla zvýšené hodnoty. Jsem z toho celá špatná, nevím, co mě čeká 😖 . achjo.

missym
4. bře 2016

Tak ještě jednou já. Zkušenější měřičky...může hodnota po 20 minutách sezení u počítače spadnout z 9,8 na 7,2??? Mně se ta hodnota nějak nezdála na to, co jsem jedla. A protože mi docházejí starý proužky, vytáhla jsem novej a změřila se po těch 20 minutách. A najednou 7,2. Myslíte, že to fakt mohlo takhle spadnout nebo byl ten starej proužek na houby?

zuhra
4. bře 2016

@missym to je fakt des, co? Někdy ty hodnoty proste člověk nechápe...

pe_ma
4. bře 2016

@missym dr ti poradí, kam píchnout a určitě to zvládneš! a s tou hodnotou neporadím, snad jen to prostě neřešit...já uř sem si zvykla, že mám po stejném jídle jednou 7 a jednou 10...taky nechápu...a to měření po 20min nedokážu odhadnout, já se v tom neorientuju :(
@siggifreud ničeho se neboj! dostaneš dietu a bude to ok 🙂
@zuhra super, že lačná je ok a jednou hodnotou, která ti ujede bych se nenervila 🙂 vidíš, že to lítá jak se tomu chce...

missym
4. bře 2016

@zuhra Jako šílený. Navíc mám půjčený ten glukometr, jak o něm psala @werumka, že nespňuje tu odchylku. Tak teď jako nevím. Zbyl mi tu jeden starej proužek, tak se schválně po obědě změřím oběma. A jestli ty hodnoty budou tak moc rozdílný, tak mě asi trefí, když se tím měřím celý týden. A to jsem minulý týden měla pěkně po jídle do 7,8 a ráno už byla na 5,3 (doktorka mi říkala, že tak do 5,5 by mi to ještě tolerovala). A já už se tomu fakt jen směju. Hlavně, že je prcek v pořádku. Větší prý teda rozhodně není, stále je odhadem o týden menší. Tak už to nějak těch pár týdnů doklepeme.

zuhra
4. bře 2016

@missym koukám, ze to mas za chvili! Tak to uz bude určitě dobry! Proste bojuj, jak umíš, ale neber si to tak, ze se zbori svět.....

luckyzuzu
4. bře 2016

Holky kdy si merite tu ranni lacnou? Hned pp probuzeni treba jestr v posteli bebo se v klidu proberete, oblecete a zmerite pred snidani cca 20 minut po probuzení?

pe_ma
4. bře 2016

@luckyzuzu vstanu, záchod, napít a měřím

werumka
4. bře 2016

@missym V případě tohohle glukometru bych brala v potaz jen ty glykémie kolem 5 mmol/l a to ještě plus mínus desetina. Ty hodnoty po jídle bych házela za hlavu rovnou. I ty nejpřesnější glukometry mají problém určit správně hodnotu po zátěži jídlem (proto se třeba glukometry nesmí používat pro OGTT). Kapilární krev má sama o sobě odchylku a když se k tomu přidá nepřesný glukometr, můžou Ti z toho vylézat čísla, která vůbec neodpovídají.

werumka
4. bře 2016

@missym Jinak pokud bys dostala inzulín, můžeš si ho píchat i do paže - akorát je potřeba přidat tak 5 minut čekání před jídlem navíc.

missym
4. bře 2016

@werumka Takže glukometr na houby 😀 No tak ještěže to už mám za pár. Ty jo, do paže. Tak to nevím, co je lepší, jestli noha nebo ruka. Tak uvidím, s čím přijde v úterý doktorka. Díky 🙂

werumka
4. bře 2016

@missym Ta posloupnost vstřebávání inzulínu - jak nás to vždycky učili (nevím, jestli už nepřišli zase s něčím novým 😀) je taková, že nejrychleji se inzulín vstřebává z břicha. Pak je paže, pak noha pak hýždě. Proto jsme třeba noční inzulín vždycky dávali do hýždí. Poraď se s doktorkou, co navrhne. Břicho určitě není jediná alternativa.

soleilll
4. bře 2016

@pe_ma Jdu tam 23.3. a rovnou na 3. screening.
@vrk Velikost dítěte neznám celý těhotenství - moje gynekoložka mi neudělala jediný UTZ, takže jsem absolvovala jen dva - 13. a 20. týden (kromě těch úplně prvních, který potvrdily těhotenství). Info mám naposledy z půlky ledna, že malá odpovídá gestačnímu stáří, nic víc - ani váhu a ani velikost. No to se teď snad v rizikovce změní. Nicméně syn byl spíš menší, takže se přerostlýho mimina nebojím. A i kdyby - sekce to jistí (aspoň doufám). 😉

soleilll
4. bře 2016

@werumka Mně říkala sestra na diabetologii něco velmi podobnýho - dlouhý do nohy, krátký do břicha. Do zadku se sám píchne asi jen jogín, takže to v praxi nejspíš nejde. 🙂 Paže a ramena se už nepoužívají, ale třeba moje matka se nikam jinam nepíchá...

pe_ma
4. bře 2016

@soleilll tak to se o týden mineme...já teda píchám všechno do břicha

werumka
4. bře 2016

@soleilll Ja to do zadku v pohode zvladam, zavádím tam i kanyly. I v tehotenstvi jsem to uměla, ale chtělo to trochu cviku 😀 říkala Tu, proč už se nepoužívá paže?

vrk
4. bře 2016

@missym haha tak toho se taky bojim. Mne ted zacla skakat lacna neskutečně, ale musim rict, ze vecerim o v 11vecer az...tak dnes zkusim jet +- dle casu a snad to bude lepsi jinak me jebne dnes lacna 7,5

missym
4. bře 2016

@vrk Já měla tu lačnou pořád dost vysokou. Tak se mě doktorka ptala, v kolik ráno vstávám, v kolik večeřím, kdy druhá večeře a v kolik jdu spát. A vyšlo jí z toho, že si nemám dávat tu druhou večeři, protože jdu chvilku po tom spát a to je prý špatně. Takže já mám poslední jídlo kolem půl osmé a v deset do postele. Ale tento týden se můžu stavět na hlavu a stejně ta lačná ne a ne slízt dolů.

pe_ma
4. bře 2016

@missym mě taky nutriční řekla, že druhou večeři hodinu před spaní, ale to nedám, takže 19-20 večeře a v 10 dám druhou večeři a jdu si lehnout, ještě si třeba čtu nebo na něco koukám a opravdu spát jdu tak 22:30-23 a lačná se drží, teda dneska asi po 3 týdnech 6,1, ale myslím, že to je důsledek toho rozházeného včerejška :/

zuhra
4. bře 2016

@soleilll koukám ti lékaři každy jinak. Ja mam utz stále, ale žádné vnitřní vysetreni

werumka
4. bře 2016

@zuhra A Ty chodíš ke svému gynekologovi, že jo? Já musím říct, že v rizikovce žádnej ultrazvuk navíc nebyl... dělali mi v 6. týdnu, pak ve 12. screening, pak ve 20. a ve 31. A nakonec před porodem jeden myslim kolem 36. týdne. Pak už nic.. Tím, jak ty ultrazvuky nemají přímo v ordinaci, tak tam odesílají jen když něco potřebují.

werumka
4. bře 2016

@pe_ma Uvidíš další dny - kdyby to bylo stabilně nad 6 pár dní v kuse, tak přidáš inzulín.

zuhra
4. bře 2016

@werumka Jj, stále chodím standardně

werumka
4. bře 2016

@zuhra Pokud nemáš potíže, tak se mi to zdá jako taková lepší varianta. Do porodnice až kolem 35. týdne. A kdyby se doktorovi něco nezdálo, může Tě tam poslat dřív.

somalicats
4. bře 2016

@pe_ma @werumka Tak já dnes byla v dia poradně doufejme naposledy - glykémie se mi celkem drží, takže to na Lantusu doklepu až do porodu, pokud se nezhorším 🙂. Takže až po šestinedělí pro žádanku na kontrolní OGTT.

pe_ma
4. bře 2016

@werumka jj, ale myslím, že to je tím včerejškem, kdy sem to jídlo nezvládla :(

mě dělají rychlo utz vždy, ani ne minutu, jen kouknou a zdar 🙂

werumka
4. bře 2016

@pe_ma Ale oni ten utz mají přímo v ordinaci, ne? Třeba v Motole to tak neměli a museli odesílat na jiný oddělení. Takže utz nedělali 😀 Jen dopplera.

pe_ma
4. bře 2016

@werumka jj, mají 🙂
přemýšlela sem, že dneska budu měřit, ale vybodla sem se na to, stejně bych s tím nic neudělala...

werumka
4. bře 2016

@pe_ma šikovná, už to umíš 😀 😀

pe_ma
4. bře 2016

@werumka :D:D snažím se!

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru