Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

vrk
4. bře 2016

@missym aha tak to ja vetsinou jim tu prvni pred spanim takto pozde. Jak dlouho pred spankem tedy nejist? 2h?

missym
4. bře 2016

@vrk Mně doktorka řekla ideálně ty 2-3 hodiny. Tak se to snažím nějak dodržovat. Samozřejmě musím kontrolovat ty ketony v moči a kdyby náhodou, tak hned přidat večeři. A když prý budu vědět, že budu spát dlouho, tak si dát určitě nějaký jídlo večer ještě.

pe_ma
4. bře 2016

@vrk mě řekli hodinu

soleilll
4. bře 2016

@zuhra No, asi jak se komu chce a jak si to každej vkáže na pojišťovnu...
@werumka To seš teda fakt ohebná! Nevím přesně proč, ale pochopila jsem to tak, že kvůli vstřebávání.

terka_37
4. bře 2016

Zdravím Vás! Mě vyšla lačná glykémie 5,1 už v těch prvních odběrech (myslím v 11. týdnu)Týden potom jsem měla při kontrolním odběru 4,8. Nutno ale říct, že den předtím jsem se hodně krotila...Potom jsem se ještě dvakrát doma měřila glukometrem (manžel ho jednou dostal v práci🙂) a měla jsem myslím 5,2. Na ogtt jdu teď v pondělí a z toho vychází můj dotaz. Snažím se teď už moc nejíst cukr, aby bylo miminko v pohodě. V podstatě jako bych tu dietu už měla:D Ale na stránkách Apolináře o těh.cukrovce jsem se dočetla, že den před vyšetřením není vhodné cukry omezovat, aby nebyl test falešně negativní. Tak teď nevím, mám si i v neděli jíst svou dietku nebo si dát nějakou odříkanou dobrotu?🙂 Jde mi o to, aby test nevyšel negativně a já bych i přesto cukrovku třeba měla. A na druhou stranu, abych to s cukrem nepřehnala, zbytečně si nezvýšila lačnou glykémii a test by mi pak ani neprovedli...Máte tedy nějaké informace či zkušenosti, jak se před testem chovat?

vrk
4. bře 2016

Tak hlasim, ze dnes jsem se snazila stihat a ted jsem dovecerela cottage s 50g spaldovych platku tohoto slozeni, tak jsem opravdu zvedava co ranni glykemie. Kez to klesne... dneska jinak cely den pohoda po jidle okolo 5,8 apod. Spat teda chodim az okolo 12h...ale druhou vecu uz ne predpokladam? Diky za radu

vrk
4. bře 2016

@terka_37 jela bych si vtom co jis celou dobu. Dle meho to tohle az tak neovlivni. Pokud ji mas ukaze to ten glukozovy lektvar

werumka
4. bře 2016

@terka_37 Ahoj, pokud nemas cukrovku, lacnou si jidlem nad limit nezvysis. Pokud bys ji mela nad limit jednou, stejne ji musi vzit znova jeste po druhé na kontrolu a potvrzení. Takze bych si v nedeli klidne zákusek dala. Pokzd bys cukrovku mela, je lepsi, abys byla pod dohledem.

werumka
4. bře 2016

@soleilll ohebná prave ani ne, je to spíš grif, ktery kdyz chytis, uz vis jak na to. Musim se ještě podívat po tom, co se píše o té aplikaci inzulínu do ruky..

terka_37
5. bře 2016

Dekuji za odpovědi😉

maru9
5. bře 2016

@terka_37 já si dala den předem taky jeden zákusek, říkala jsem si jestli ji mám mít, aspoň zbytečně nepřiberu a lepší, než to mít falešně negativní, jestli to jde teda, a pak si koledovat o problémy u sebe i mimina. Taky mi ji zjistili hned na začátku - ale celkově to beru jako pozitivum, že mi to otevřelo trochu oči i do budoucna. Tak držím pěsti, ať to máš v pořádku 🙂 dej pak vědět

dayella
5. bře 2016

Ahoj. Po přečtení několika stránek příspěvků bych se taky chtěla připojit se svou zkušeností s těhotenskou cukrovkou. Podotýkám, že mám cukrovku v rodinné anamnéze (babička od 50ti na inzulinu, otec od 40ti veden v evidenci a bere prášky). Ve zhruba 11. tt, kdy se dělá první krevní obraz mi naměřili 5,19 a při druhém kontrolním odběru 5,04, tak to nechali být pak až na OGTT. Na ten jsem šla 12.01. ve 25. tt. Bylo to po Vánocích, kdy jsem se doslova přežrala cukrovím a sladkým a ještě jsem k tomu pila hodně birellů klasických i ochucených (Silvestr na chatě), tedy moje slinivka zažila cukrový šok a navíc jsem k tomu dostala i kvasinky (nic příjemného). 12.01. mi tedy na OGTT při prvním odběru naměřili z žilní krve 6,22, druhý den 6,1 (glukózu mi samo vypít nedali), tak jsem pádila na diabetologii. Poučili mě o dietě, dostala jsem rámcový jídelák na 250 g a 22.01. jsem šla na kontrolu, kde mi naměřili na lačno 5,3, 1h po jídle 6,7 a GHB 34. Nechali mě dál na dietě a znovu kontrola 05.02., kdy opět naměřili na lačno 5,3 a 1h po jídle 7,7, tak mi nasadili noční inzulin 3j Insulatard. Půjčili mi glukometr Verio One Touch a měla jsem měřit malé profily 2x týdně (na lačno, 2 h po jídle). Mnou naměřené hodnoty se pohybovaly průměrně od 5,2 do 5,8 na lačno a od 5,6 do 7,0 2 h po jídle. 14 dní do kontroly jsem se nervovala, že mi i s inzulinem nejde lačná dolů. Na kontrole 18.02. mi však změřili 4,6 lačnou a 6,7 po jídle (glukometr mi ze stejné lačné kapky naměřil 6,5) a GHB 35. Dostala jsem jiný glukometr One Touch Verio Flex (aby to bylo na stejný proužky) a doufala, že se něco změní. Ale od té doby (31. a 32. tt) mám podle glukometru trvale zvýšený lačný cukr na 6,0 až 7,0 (např. mi naměřil 7,0 na lačno, hodinu po jídle 6,2). Půjčila jsem si i glukometr od babičky (Wellion Calla) pro srovnání a oba glukometry měří +- stejně. V 31+0 jsem absolvovala UZ ve 3. trim a plod měl cca 1,9 kg a odp. 31+5, což je prý v normě (obvyklá chyba ultrazvuku). Moč jsem měla vždy v pořádku čistou.
V současné době se nad naměřenýma hodnotama jen ušklíbám a čekám, co mi naměří při další kontrole 08.03. Mohla by Mudr. na takovém základě zvýšit jednotky inzulinu?
V posledních pár dnech už nevydržím celou noc a okolo 5 či 6 vstávám na WC a mívám hlad. Večeřím ve 20:00, ve 21:00 píchám inzulin a i když lezu do postele ve 22 či 23, tak občas ponocuju při čtení diskuzí na téma těhu cukrovky. Nezkoušela jsem přidávat druhou večeři třeba ve 22:00, mohlo by to pomoct na ranní cukr?

Díky a pardon, že je to tak dlouhé.

pe_ma
5. bře 2016

@dayella já se v tom moc nevyznám, ale myslím, že druhá večeře by mohla hodně pomoct, seš totiž dlouho bez jídla...já bych zkusila kolem 10 něco zakousnout a uvidíš, co to s lačnou udělá 🙂

zuhra
5. bře 2016

Holky, tak mam lacnou 5,8, proč vazne netusim

werumka
5. bře 2016

@dayella Ahoj, oba ty glukometry mají bohužel celkem velkou odchylku měření (oba celkem srovnatelnou) - Wellion i One Touch Verio. Největší přesnost mají glukometry při měření kolem 5 mmol/l. na měření hodnot po jídle už ta odchylka stoupá. Lékař by měl navyšovat inzulín až ve chvíli, kdy laboratoř potvrdí vzestupnou tendenci glykémií. Momentálně jsi v týdnech, které bývají pro cukrovku nejkrizovější. Osobně bych zkusila bych přidat druhou večeři. Ketony ráno v moči máš? Zkusila bych v těch 22 hodin třeba nějaký jogurt, nebo tvaroh. Mohlo by to pomoct. Ale je dobré nejdřív zkontrolovat ty ketony. Pokud by v moči nebyly a lačná byla vyšší, je potřeba přidat naopak inzulín.

werumka
5. bře 2016

@zuhra Jestli to je jednodenní výskok, neřeš. Kdyby to bylo setrvale vyšší, pak se s tím teprv něco dá dělat. Nemáš o víkendu třeba jiný režim? Vstávání atp.?

zuhra
5. bře 2016

@werumka nemam, jsem na nemocenské... Jasne no, zkusím zitra, jestli zas blbe, v pondeli volam... Nejhorší je, ze člověk nevi, jak to ovlivnit... Druha večeře byla, knackebroty s ramou a redkvickama.

vrk
5. bře 2016

@dayella taky mi ted zlobi lacna. Prijde mi s dietou cim dal horsi. Ted vrtsinou od 6-7,5 coz je masakr. Z zilni jsem mela 5,5 coz je teda taky dost ale preci jen. Ted jdu na krev 11.3.a jsem zvedava. Schvalne porovnam i s glukometrem a uvazuji o koupi vlastniho noveho.
@werumka muzu se zeptat, jaky je dle tebe nejlrpsi cca? Dekuji. Radeji zainvestuji nez aby me to porad stresovalo. Po jidle hodnoty ok. Lacna porad horsi a horsi. Vcera jsem dodrzela i casy jidel a dnes rano opet 6,5...:( posledni jidlo ve 21 a spat okolo 01:00.

vrk
5. bře 2016

@zuhra jaky jis ty suchy chleby. Ja mela vcera 50g tech co jsem fotila vys a s cottage a 1h po jidle bylo 7...des teda. Obvykle mivam okolo 6 po

zuhra
5. bře 2016

@vrk jedla jsem je i den pred a hodnota v pohodě:(

zuhra
5. bře 2016

@vrk wasa milk

vrk
5. bře 2016

@zuhra no chci najit nejake lepsi nez mam. Muzes vlozit foto prosim?

werumka
5. bře 2016

@vrk Nejlíp v testech dopadl Freestyle freedom. Mela jsem ho taky, nez mi firma dala Accu chek. Spokojenost.

dayella
5. bře 2016

@werumka Já si doma ketony v moči neměřím. Dávám ranní moč na gyndě a teď i na diabetologii. Na gyndě mi nikdy nic neřekli, tak asi v poho a na diabetologii nechají moč vyšetřit na chem.+sed. - výsledek píšou: keto + (jednou mi vyšlo keto + +++ a Mudra řekla, že jsem měla v moči aceton, že prej jsem měla větší energetický výdej než příjem, ale za týden už jsem to měla v pořádku). Těm zkratkám moc nerozumím, ale předpokládám, že je to v pořádku.

werumka
5. bře 2016

@dayella dokud jsou v moči ketony, je nutné přidat jidlo na druhou večeři. Je lepší si koupit proužky do moči DiaPhan a zkontrolovat si to ráno sama a podle toho upravit buď jidlo nebo inzulín.

dayella
5. bře 2016

Dneska zkusím tu druhou večeři a uvidím, co se bude zítra dít. Glukometry mají až 20 % odchylku v hodnotách od 6, tak si těch 20 % vždycky odečtu, čímž se mi ta hodnota zlepší a jsem hned o něco veselejší 😎 😀
@vrk A ty jsi jen na dietě, nebo taky inzulin?

werumka
5. bře 2016

@dayella tech 20% uz by prave mit neměly. Maximální povolena odchylka už je jen 15%.

vrk
5. bře 2016

@dayella jen na diete zatim. Mela jsem to ok na jednom glukometru, druhy mi meri toto, ale pry je spolehlivejsi. Tak predpokladam dostanu taky na noc inzulin. Jdu ted teprv na prvni kontrolu ale az 15.3.moje dr.ma 14dni dovcu ted. 11.3.jdu na krev a moc a zkusim srovat s hodnotou glukometru pak teda...no des. V prvnim tehu to bylo max do 6...ted hruza

maru9
5. bře 2016

@dayella cim vic + tim vic ketonu

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru