Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

werumka
6. bře 2016

@babanci Stres to je, ale pokud nemáš genetickou dispozici, tak tu cukrovku nedostaneš. A někdo jí z toho stresu dostat může. Já nevim, co způsobilo, že jsem jí dostala ve třech letech. A vím, že kdyby se dalo udělat cokoli, aby se tomu dalo předejít, moji rodiče by to udělali. Ale co bylo, bylo. Nemá smysl se v tom patlat a je lepší napnout síly tam, kde je to potřeba. Třeba právě do prevence. A tohle třeba prevence je. Je to prevence vůči něčemu, co můžeš ovlivnit, na rozdíl od jiných věcí. Spouštěče diabetu 2. typu jsou známější a dá se s tím proto lépe pracovat. A pokud je možné tomu předejít tím, že se žena bude tři měsíce v těhotenství víc hlídat -tak je to neporovnatelně méně práce. Já se na to dívám z pohledu člověka, který s tím nic udělat nemohl. A nechápu upřímně ženy, které řeknou, že se jich to netýká a tu prevenci zahodí.

pe_ma
6. bře 2016

teda holky...vy ste se tu rozjely! já se teda v oblasti cukrovky beru za nevzdělaného jedince a vzdělávat se nechci...ne hledáním na netu, tam je toho mraky a nedokážu jasně rozeznat, co je dobře a co ne a jen mě to ještě víc stresuje...najdu většinou ty nejhorší scénáře a na to mi stačí moje představivost...já mám názor takový, že bych v těhotenství v zájmu dítěte a i sebe udělal vše, jen aby bylo vše v pořádku, takže vše dodržuji do puntíku a stejně si moje tělo dělá co chce, takže se snažím věřit doktorům a hlavně miminku a věřím, že bude vše v pořádku...ale rozhodně nehodlám právě cukrovku podcenovat a i v případě, že se stane zázrak a po porodu budou hodnoty ok, tak rozhodně budu dávat pozor, co a jak jím a začnu experimentovat s jídlem...ted na to nemám odvahu...
to, že někdo dělá špatně OGTT je hodně špatné, ale vzhledem k tomu, že jen malé % těhulí ví, jak to má probíhat a nebo tuší, ale je jim to jedno, ptž když to takto dělají, tak je to ok, tak se to prostě jen tak nevyřeší, ptž nikdo neřeší, že to tam a tam dělají špatně...vidím to v mojí termínovce, tam ten test byl opravdu u každé jinak a všechny to braly jako nutné zlo...no a to ještě ani nemluvím o tom, jak se někdo před testem drží zpátky v jídle a někde dokonce i v laborce řeknou, at těhule drží 3 dny před testem dietu, at má výsledky ok...má pak ten test smysl?! nemá...ale udělá s tím někdo něco? neudělá, ptž je to většině bohužel jedno :(

babanci
6. bře 2016

@werumka Já si myslím,že nestačí se hlídat tři měsíce. Chce to pořád jíst zdravě a rozumné množství. Matky píší,půjdu na testy, pro zdraví dítěte udělám cokoliv a pak si nemúžou dát čokoládu a jsou z toho na větvi.😊

werumka
6. bře 2016

@babanci Ale on to prostě zásah do života je... Když najednou nemůžeš. Není to Tvoje svobodné rozhodnutí. Jako třeba, když se někdo rozhodne hubnout. Tohle je nutnost. Ta cukrovka může postihnout i ženy, které se stravují naprosto zdravě, jsou aktivní a cvičí. A stejně ji mají. A pak už to třeba nemusí být ani o dietě, ale o nutnosti dodávat inzulín, protože ho slinivka nestíhá dělat dostatečné množství. A vzhledem k tomu, že k tomu strmému nárůstu hmotnosti dítěte v děloze dochází většinou až po 30. týdnu, tak tam už jsou často potřeba mnohem větší omezení, než jen žít zdravě a dobře se stravovat.

babanci
6. bře 2016

Já to vidím takhle...je taková cukrová bomba pro mámu a dítě dobrá?Já třeba cukr nejím vůbec,kromě přírodního zdroje z ovoce,takže pro mě je to neskutečná představa,tohle vypít. Nárazovka,zátěž. To je můj osobní názor,ale rozhodně nejsem sama. Už se o tom dlouho hovoří. Už před lety se mi nelíbilo,že nevím,co očkují do mého dítěte, byla jsem za divnou a dneska se o tom už tolik diskutuje. Třeba se dočkáme,že za tři toky dojdou k tomu,že těhu cukrovka vlastně neexistuje.😀

werumka
6. bře 2016

@babanci Pokud zena cukrovku nema, tak ren cukr v tom roztoku nikdy nezvysi glykemii tak, aby s tim melo dítě nějaký problém. Některé ženy omdlí, nebo jim je blivno prave z důvodu, ze slinivka vyrobí v jeden moment velké množství inzulinu a organismus se pak chová, jako by měl hypoglykémii. Naopak ženy, kterým pri testu nic neni, ta cukrovka vyleze častěji.

pe_ma
6. bře 2016

@babanci já si myslím, že pokud tělo správně funguje, tak to zvládne...co čtu, co jsou schopné těhule sníst, tak tohle je sranda...už sem četla příspěvky typu: sním denně 2-3 tabulky čokolády, pytlík gumových medvídků, nějakou buchtu, slazené kafe a čaj a večer třeba ještě slušnou porci zmrzliny se šlehačkou a grankem...a ne výjimečně, ale pravidelně...takže OGTT je podle mě pak brnkačka...

babanci
6. bře 2016

@werumka A myslíš,že je taková nevolnost v pořádku? Mě to teda v poho nepřijde.

babanci
6. bře 2016

@pe_ma Tohle jsem nesnědla ani za rok. Každý jsme holt jiný. Jestlivtakhke někdo baští,tak dřív nebo později zdravotní potíže přijdou.

werumka
6. bře 2016

@babanci Je to reakce mozku. Mozek na určitý podněty reaguje různě. Ta glykémie neklesne tak, aby ta žena měla reálně hypoglykémii. Ale je to prostě zátěžový test. A když se vrátíme na začátek, tak z tohohle důvodu by se mělo dbát na to, aby byl provedený správně. Na jedné straně se říká, že je to velká zátěž pro ženu i dítě, na druhou stranu když se sníží limity, aby ten test nepodstupovaly ženy ohrožené diabetem a byly rovnou hlídané na diabetologii, je to zase špatně. Co si pak z toho chceme vybrat. Buď zvýšíme zpátky limity, které někteří považují za příliš přísné a budeme riskovat, že žena s diabetem ten zátěžák podstoupí, nebo ty limity necháme tak, jak jsou nastavené teď a smíříme se s tím, že holt už tahle lačná glykémie je riziková.

pe_ma
6. bře 2016

@babanci no a u většiny těhulí je to naprosto normální...

pe_ma
6. bře 2016

tak mám za sebou svoji první kaši! no...snědla sem to, ale nebyla to žádná lahoda :( spíš když sem to udělala, tak to sním, ale občas se mi navalilo, jak to nemělo žádnou chut a jen se to všude lepilo :( chjo :(
ale napadlo mě, že zkusím uvařit jablečný kompot, jen jabko a vodu a udělat tu kaši z té vody, to by možná šlo, co myslíte?
a nebo sem ještě četla, že se dá sladit praženým kokosem, ale to nevím, jestli je ok a nebo ne...

babanci
6. bře 2016

@pe_ma Zkus stévii.

babanci
6. bře 2016

@pe_ma Mám těhotnou dceru. Čokoládu ještě v životě nejedla. Opravdu se lidi stravují i zásadně jinak.

werumka
6. bře 2016

@pe_ma jestli Ti je z te chuti blbe, tak se na to vykasli. Kokos se zkusit da, když si ho dáš trochu, tak je to sacharidove nula nula nic. Ale tu kaši jako takovou to asi moc neochuti.

babanci
6. bře 2016

@werumka Je to reakce slinivky,která má co dělat,aby to dala. A co když tímhle jí pošramotím? No,je to každého věc,mě se tohle nelíbí,ale končím. Nejsem těhotná,nemám diabetes,tak mám prý držet pusu. Dobrou noc. A hodně zdraví.

vrk
6. bře 2016

@pe_ma a ty si ji delas z vody jo? A s obocem aspon? Taky uz ji mam doma a koupila jsem vsechny druhy budu davat i synkovi. Ale jeste nebyl cas

werumka
6. bře 2016

@babanci Proč se urážíš? 😉 Myslela jsem, že si normálně povídáme. Samozřejmě, že reakce slinivky musí přijít. Ale víš jak dokáže být slinivka flexibilní? Vždyť dokáže zvýšit produkci klidně i o 100% a držet jí stabilně i čtyři měsíce během těhotenství a nebude to mít žádný následek. Ale mdloby a všechny somatický příznaky jsou věcí mozku, který dostává určité signály. A pokud je vyplaveno v určitý moment větší množství inzulínu, tak mozek na to může zareagovat takhle. Zažila jsem spoustu hypoglykémií a měly různé podoby, protože vždycky záleželo na okolnostech, situaci, rychlosti poklesu glykémie... je to soubor reakcí, které udělají takový výsledek.

vrk
6. bře 2016

@pe_ma to je extrem. Ja si dala treba 3 lednacky denne to jo, ale toto co pises...piju jen vodu, napoje nesladim a cokoladu jim malo kdy. Ted zo bylo vic teda. Spis mam rada kynute knedliky babovku nebo nejaky dezert po jidle. Ale varim z kvalitnich surovin vyberovych vetsinou ne bilych mouk apod...

maru9
6. bře 2016

chjo, člověk sem chodí proto, aby se něco dozvěděl, já nadšená, že je tolik nových příspěvků a zas se zjistím nové info, a ono prd! Jestli my vlastně nejsme jenom hypochondři 😀
@babanci ano diskutovat určo můžeš kde chceš, ale přijde mi, že tady jen plýtváš řádky a ostatní zas energií na vysvětlování někomu, kdo o vysvětlení vlastně ani nestojí, a odvádíš tuto skvělou diskuzi, která nám všem moc pomohla, na jinou kolej.
Za sebe můžu říct, že budu moc ráda, pokud budeš přispívat novými a hlavně relevantními poznatky, ale prosím takovými, které nám něco dají a nebudou zpochybňovat naši léčbu. Díky

pe_ma
6. bře 2016

@babanci taky ale nerikam, ze se tak stravuje kazdy, ale hodne treba ano...
@werumka no zkusim, ono te kase zase nebylo tolik a mozna, kdybych tam dala pul pytliku skorice, tak to bude ok :D zkusim to jabko a ten kokos, pripadne mam v planu si koupit neslazenou marmeladu, tak treba lzicku toho...ono je toho male mnozstvi, ne obr talir, takze te chute nemusim pridavat moc, ale nehakou tam potrebuju...uz sem i premyslela, jestli by to neslo naslano :D ta kase se mi libi, jen prijit na tu chut, co mi bude vyhovovat 🙂

werumka
6. bře 2016

@pe_ma Tak zaexperimentuj, až najdeš nějaký dobrý recept, tak dej vědět! 🙂

pe_ma
6. bře 2016

@vrk dala sem mliko, z vody mi prislo, ze by byla uplne bez chuti...ovoce moc davat nechci, to na noc neni vhodny, ale chci zkusit, ze pokud mi tam bude stacit roska, tak bych to zkusila 🙂

pe_ma
6. bře 2016

@vrk ja bych tohle taky nesnedla! ja si dala 3 ctverecky a mwla sem dost, ale vim, ze jsou lidi, co to sni...mam takovou i kolegyni v praci a to neni tehotna...byl to jen priklad...vsichni takto neji, ale nekdo jo...
@werumka urcite, mam v planu zkouset a urcite se podelim ;)

vrk
6. bře 2016

@pe_ma a kolik g kase jsi dala? Ja se toho bojim. Ale minule jsem ryzovou davala a lacna byla ok.

zuhra
6. bře 2016

@pe_ma ja jsem dnes delala kaši z mlika a takových mini obecných vloček a dobra i jen tak

zuhra
6. bře 2016

Ovesnych

pe_ma
6. bře 2016

@vrk ja mam na druhou veceri 20g sacharidu a mam tu ryzovou, takze to vychazelo na 25g kase, ale davala sem mliko, takze sem dala 20g kase, ale asi bych mohla klidne dat 25, toho mlika sem tam dala trochu...

vrk
6. bře 2016

@zuhra a merila ses pak?

vrk
6. bře 2016

@pe_ma a celkem mas kolik sacharidu na den? Ja 200g...coz mi prijde malo. Minule jsem mela 250g

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru