Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

vrk
8. bře 2016

@missym ja 6,3 a teda vzhuru taky od 6...no des teda

missym
8. bře 2016

@vrk Taky pěkný :-/

studentka123
8. bře 2016

Moc moc prosím o vyplnění dotazníku…POUZE PRO AKTUÁLNĚ TĚHOTNÉ ŽENY..každý vyplněný dotazník mě posune kupředu k vysněnému titulu, tak pokud máte 10 minutek času pomozte mi…velké dík!!! http://goo.gl/forms/lzvj867fJx

vrk
8. bře 2016

@studentka123 hotovo ;)

missym
8. bře 2016

@studentka123 Taky jsem právě vyplnila.

@vrk Tak po snídani 7,2. Aspoň že tak. Ale to ráno mě děsí :-/

zuhra
8. bře 2016

Tak ja 4,4. Logiku v těch hodnotách nevidím. Dneska udělám profil. Mam velkou radost, ale jaksi to bohužel zjevně neznamená, ze zitra nebude se stejnou večeři 5,8

vrk
8. bře 2016

@missym no mne mluv. V patek mam merit a jdu i na krev. Tak jsem zvedava na srovnani

terka_37
8. bře 2016

Tak vcera (5,1),ani dnes (5,4) se ogtt nekonalo a uz je to jasny.Jsem hubena,sportuju,jelikoz jsem sestricka,tak jsem cely den na nohou,vzdycky jsem jedla docela zdrave, i kdyz sladky teda miluju🙂 Holt si potvora cukrovka nevybira. Navic uz ve 13.tydnu. Nejvic se bojim,jestli jsem ji nemela uz predtim,jen o tom nevedela...

vrk
8. bře 2016

@terka_37 ach jo

vrk
8. bře 2016

Reknu vam jeden vtipny paradox. Kamaradka tehotna ve stejnem tydnu jako ja ma taky cukrovku. Zije v nemecku a je tez na diete a hlida se glukometrem. Lacnou hodnotu tam maji dobrou do 6...u nas 5,1... tak to mi reknete. Na strjnou nemoc dva metry?😀

werumka
8. bře 2016

@vrk Ono je to stejný jako se vším. Třeba NT hodnoty. Někde Ti řeknou, že do NT do 3mm v pohodě. Někde zase do 2,5 a pak se stane, že dítě, který má NT 2 má downa... někde jsou měřítka přísnější, někde méně.

vrk
8. bře 2016

@werumka no tak jasne, ale kdo ma cukrovku a kdo uz ne? U nt je to trochu vesteni z koule celkove, ale tohle je nemoc a lecba...

dayella
8. bře 2016

Tak se musím pochlubit. Dneska kontrola na diabetologii. Lačná 4,8, hodinu po jídle 7,1. Mudra je se mnou spokojená a já jsem spokojená se sebou. A to jsem včera měla místo oběda vaječný chleba z kantýny a o dvě hoďky později jsem to doplnila dvěma tyčinkami kinder mléčný řez a k večeři jsem měla kuře na paprice s rýží (hotovky, co se prodávají v obchodech). 😎
P.S. Glukometr mi ze stejných kapek naměřil lačnou 5,9 a hodinu po jídle 8,7, takže od teď ho mám spíš na okrasu a změření, pokud by mi mělo být nějak špatně.

missym
8. bře 2016

Takže zatím bez inzulínu. Kontrola zase za 14 dní a uvidí se, jak mi vyhovuje mateřská. Ale že teda to není tak strašný a že to určitě nějak už zvládneme až do konce. Tak jsem ráda. Na oslavu jsem se v pekárně podívala na ty buchty o 10 vteřin déle než normálně a vzala si celozrnný chléb 😀

soleilll
8. bře 2016

Holky, našla jsem, že čaj z borůvkové natě se používá při slabé cukrovce. Máte některá zkušenost s jeho pitím v těhotenství? Nejde mi až tak o ten léčivý účinek, ale o to, jestli je v těhotenství vhodnej a jestli je chuťově dobrej. Piju totiž pořád dokola jen 3 druhy čaje a už mi to leze krkem, tak hledám změnu.

werumka
8. bře 2016

@vrk A tohle je limit pro testování při ogtt? U nás taky byl těch 5,6, dokud se nevzala v potaz HAPO studie. Je vždycky otázka, jak moc se tím hodlá kdo zabývat. Na základě HAPO studie se pak dělala studie ještě v rámci ČR, která to vlastně potvrdila. Však po testu se limity uvolnily. Třeba na Slovensku se jede pořád podle starých, kde je sice lačná 5,6, ale po zátěži je to pořád stejně přísné, takže spousta žen je sledovaných zbytečně.

zuhra
8. bře 2016

Ja dnes lacna 4,4, po snídani 5,3, po obědě 5,2. Asi mam pro změnu hypogylekii, nechapu:(

zuhra
8. bře 2016

@soleilll borůvka v tehu určitě vadit nebude

vrk
8. bře 2016

@werumka pro lacnou proste. Pri ogtt i pri domacim monitoringu. A je to 6 ne 5,6...

vrk
8. bře 2016

@zuhra nemas. To mas v pohode. Tak to ma byt ;) cos mela k obedu? Mne dnes na snidani prosla dokonce ta ryzova kase 40g plus polotucne mleko🙂

ujka16
8. bře 2016

prosím o radu, zda je prokazatelný test na těhotenskou cukrovku ve 35 tt ? v druhém trimestru byl test v pohodě ale poslali mě na to znovu z důvodu těhu cukrovky v 1.těhotenství.... 😕

zuhra
8. bře 2016

@vrk normal, brambor, kuřecí stehno, rajče, okurka, nevazila jsem

zuhra
8. bře 2016

@ujka16 segra nemela prvni test - byla v zahraničí, pak ji ho uz delat nechtěli, ze nema význam ... To je jediné, co vim

zuhra
8. bře 2016

@terka_37 my byly ve skupině na edukaci cukrovkarky, všechny štíhlé.... Ja to svádím na babičku... Cukrovka byla jediné vysetreni, kterého jsem se nebala🙂

zuhra
8. bře 2016

@vrk Jj, nam rikali, ze někomu mléko nevadí, někomu ano k snídani. Ze to chce zkusit

werumka
8. bře 2016

@vrk No já si spíš říkám, jestli tam nemají podobný "problém" jako my tady. Koukni:
Nové doporučení pro screening GDM vychází z rozsáhlé
mezinárodní multicentrické studie HAPO, která na velkém
souboru těhotných žen (23 316) sledovala vliv glykémie
na výskyt těhotenských a perinatálních komplikací
(9). Také jiné dílčí studie předcházející HAPO se přímo či
nepřímo zabývaly vlivem diabetu na průběh těhotenství,
co do rozsahu a způsobu provedení jsou však nesrovnatelné
s historicky první významnou studií, na základě
které lze revidovat naše předchozí doporučení. Po analýze
výsledků studie HAPO byla v roce 2010 Mezinárodní asociací
pro studium diabetu v těhotenství IADPSG navržena
nová diagnostická kritéria pro GDM (3). Diabetes diagnostikovaný
podle nových kritérií představuje více než dvojnásobné
riziko makrosomie, fetálního hyperinzulinismu
a preeklampsie. Riziko ostatních sledovaných komplikací
(předčasného porodu, indikace císařského řezu, dystokie
ramének, porodního traumatu, novorozenecké hypoglykémie,
novorozenecké hyperbilirubinémie a nutnosti intenzivní
neonatální péče) bylo u žen splňujících nová
kritéria GDM 1,75x vyšší oproti referenčnímu průměru.
Nové doporučení bylo postupně přijato Americkou diabetologickou
asociací – ADA, Světovou zdravotnickou organizací
– WHO, Evropskou asociací pro studium diabetu –
EASD, Australasian Diabetes in Pregnancy Society –
ADIPS, a řadou dalších národních organizací v evropských
i mimoevropských zemích (např. v Rakousku, SRN,
Řecku, Itálii, Kanadě, Číně, Izraeli, Japonsku).

Takže v Německu ty nový kritéria jsou přijatý taky. Stejně jako jsou přijatý WHO. Takže jestli třeba nebude spíš "problém" na té testovací úrovni jako u nás.
Upřímně, lačné hodnoty kolem 6 mmol/l už většinou značí cukrovku i u netěhotných...

werumka
8. bře 2016

@ujka16 Myslím, že ve 35. týdnu už by v případě cukrovky byla vysoká i lačná hodnota. Asi bych si spíš nechala změřit lačnou a podle toho viděla... Prokazatelné to samozřejmě je, ale v tuhle dobu už je to stejně tak nějak k ničemu co do prevence makrosomií a podobně...

werumka
8. bře 2016

@terka_37 Podle mě jsi cukrovku před těhotenstvím neměla, ty lačné už by byly vyšší. Může se ještě udělat odběr na glykovaný hemoglobin, ten by to potvrdil. Ale nebála bych se. Budeš sledovaná a třeba to bude ok. Nemělas v prvním trimestru nějaké větší nevolnosti?

ujka16
8. bře 2016

no bylo mi to divné proč to opakovat.... v druhém trimestru jsem hodnoty\ měla ukázkové 5 - 5,5 - 4,4 .... jde mi o to zda ten test teď v 34 - 35 tt funguje stejně jako v tom 24-28, kdy se na to má chodit... dnes jsem byla a podle nových kritérií uvedených na tehotenská cukrovka se vejdu (hodnoty 5,1 - 9,5 - 7.2) ale pokud to paní doktorka bude brát podle starých tabulek tak u druhé hodnoty o 0,5 přesahuju 😝 fakt nechci poslední měsíc ještě myslet na to, že mi porod budou vyvolávat 😒

ujka16
8. bře 2016

a jinak mimčo je často kontrolované, váhový odhad ve 34 tt je 1900 g , vše v normálu .... syn měl při porodu v termínu přesně 3 kila (to jsem měla slabou cukrovku s dietou) ....

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru