Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

pavcik
20. bře 2016

Můj prvorozený se narodil ve 26+6 s váhou 1480g...což taky bylo na ten týden dost a ptali se mě tenkrát, zda jsme se nespletli v dataci...ne nespletli.....to jestli jsem u prvního syna měla cukrovku nevím, páč jsem na ní měla jít až ve 27+2 a to jsem už nestihla. Podle mě jsem jí ale měla i u něj, jen se to neví.
Hele ketony v moči nevím, ale co jsem četla, tak ty jsou když se hladoví a to já nehladovím.
lačné hodnoty mám 9,6 5,5, 6,2, 5,2, 5,6, 7,8, 5,6, a dnes poprvé 4,8
HC má 290mm a AC 288, femur 54 mm

pavcik
20. bře 2016

@werumka No klasicky mi na ní přišli při OGGT. Šla jsem na ní hned na začátku toho rozmezí kdy se má na ní chodit. Myslim ve 24tt nebo tak nějak.
Na lačno mě vzala glymču, to jsem měla 4,7 ....tak mi vzala krev do zkumavky, dala vypít, pak hodinu po a pak daší hodinu po a druhý den mi psali at se dostavím pro zprávu a začnu to řešit s diabetologií.

Na diabetologii mě poslali na krev, a sledovali tu hodnotu která vypovídá ten dlouhodobej cukr předtím několik týdnů a to prý bylo v pohodě. Takže skutečně mi začala v tom termínu jak začíná. Dostala jsem poykyny jak se měřit a co jíst a když to nezabíralo tak jsem týden co týden lítala do Podolí a vyfasovala inzulín

werumka
20. bře 2016

@pavcik To je slušná porodní váha na ten týden těhotenství. Ale teď Ti určitě taky dělali lačnou glykémii kolem toho 12. týdne, ne? A neznáš hodnoty, které jsi měla při tom ogtt?
Ten dlouhodobej cukr... on se zvyšuje, pokud jsou hodnoty delší dobu vysoké, ale když se třeba dlouhodobě hýbou někde na hranici, tak to ten dlouhodobý nezaznamená (v tom smyslu, že by byl nad limit, může být v limitu, jen trochu vyšší), ale miminko už může
Kolik si pícháš nočního inzulínu?
Ty míry - připadá mi, že je tak nějak "souměrně" větší o 4 týdny. Kratší femur je u kluků častější.

pavcik
20. bře 2016

no ta lačná glykémie z krve v tom 13. byla v pohodě. Hodnoty z toho 13.tt neznám. Ani toho naposledy nabíranýho dlouhodobýho cukru. Jen mudr řekla že to bylo v pohodě.
Nočního inzulínu jsem si píchala 12 jednotek měla jsem svolení si zvýšit o 2 jednotky pokud se to nějak nebude lepšit, takže dnes si budu píchat 3. den 14 jednotek.
no já mám ve zprávě takovej tečkovitej grafíček a tam právě ten femur je na horní hranici normy, a ta hlava s břichem je za horní hranicí normy mimo ten graf

pavcik
20. bře 2016

a ještě mám ve zprávě napsáno centil 100 %

werumka
20. bře 2016

@pavcik U chlapečků je časté, že mají větší rozdíl mezi obvodem hlavičky a délkou femuru (většinou je to tak, že mají větší hlavičku a kratší femur). Určující je ale obvod bříška a ten je taky větší. Nic jiného kromě té zmnožené plodové vody na utz neříkali? Nic o prosáknutí tkání apod.?
Kde jsi byla na ogtt a kde Ti brali krev v tom 13. týdnu?
A hodnoty glykémií přes den jsou nějak plus mínus v normě?

pavcik
20. bře 2016

hydrobs žádný není...
na cukrovce ve 13.tt tý krve jsem byla u své gynekoložky Kučerové.
Hodnoty přes den mám cca stále přes 9....9,1...9,7....9,8 atd
Na vypití glukozy jsem byla v Praze v ženských domovech

werumka
20. bře 2016

@pavcik Ony jak se měnily ty limity v roce 2014, tak se měnily limity pro hodnocení lačné glykémie. Dřív to bylo 5,6 a od toho roku 2014 je to 5,1. Problém je, že mnohé laboratoře - ač by měly - ty limity nedodržují. Problém je taky v tom, že krev by měla být vyhodnocená do hodiny po odběru, protože pak mohou být výsledky falešně negativní. Když se krev nebere v laborce, tak místo 5,2 Ti vyjde 4,9 a problém může být na světě. Není to zas takový rozdíl, ale může to být právě ten moment, který určí ten postupný rychlejší růst miminka. I když glykovaný hemoglobin to nemá šanci zaznamenat.
Asi nemáš moc hlad, viď? Bude to chtít inzulín na jídlo. Když glykémie přestane lítat k deseti, tak budeš mít i větší chuť k jídlu.

werumka
20. bře 2016

@pavcik Jinak se omlouvám, že se furt na něco ptám, kdyby Tě to otravovalo, tak řekni 🙂

pavcik
20. bře 2016

Hlad nemám páč se snažím dodržovat tu pravidelnou stravu. Snídaně, svačina, oběd, svačina, večeře, druhá večeře...je fakt že jsem dnes stoupla na váhu a mám o 2 kila mín, jak si hlídám ty sachry.
Ale občas mě žene mlsná a přemýšlím co bych si dala 😎

werumka
20. bře 2016

@pavcik Tak ono s těhotenskou cukrovkou se líp shazujou kila po porodu, protože tam často navíc skoro žádný nejsou, což je výhoda 😀
Pamatuju si, že před časem si tu holky dávaly ke svačině třeba jahody se šlehačkou - udělat si rozvar z jahod, kápnout do toho stévii a na to šlehačku. Procházelo to glykemicky dobře a chutě to dobře zahnalo 🙂

pavcik
20. bře 2016

No já mám navrh asi 10kilo....s prvním to bylo v tomto týdnu 16kg
Já šíleně zbožňuju ovesnou kaši s jahodama a boruůvkama. Sice si jí občas dám i po ránu což bych neměla to mlíko, to tu glymču zvyšuje...no ale to je taková dobrota 😀

Já vesměs jím všechno by se dalo říct, ale vždy kouknu na obal kolik to má gramů cukrů, přepočítám si kolik toho chci a můžu sníst a propočtu si vlastně kolik je to sachrů a zda jsem v limitu či ne

vrk
20. bře 2016

@pavcik ahoj a musis jist teda tolik sacharidu? Ja jim abych byla syta. Dali mi teda limit 200g, ale jim i hodne zeleniny a tak a snazim se i dost bilkovin at jsem syta a neskace ten cukr. Inzulin nechci a myslim, ze je to takto ok. Nic teda nepocitam ani nevazim. Prvniho syna jsem taky rodila driv. Ale ted doufam uz vydrzime do konce. Mala je taky větší. O 2tydny cca. Nekdy mi ani ty jeji vahy nesedi s odhadem tydnu, kdyz porovnam s ostatnima tehulema...jakoby mi porad schvalne pridavala a chtela at mi daji inzul8n...toto me na ni stve. Mala ma delsi nozky, brisko ok a hlavicku cca +4dny...do 14ti dnu je to ale v norme. Byla jsi i treba u jineho dr.kvuli tomu odhadu? Roli tam hraje i kde jaky mm...ale teda 4tydny uz je celkem dost. Na druhou stranu jestli ma byt po kom vetsi asi bych to neresila moc...kor kdyz delas co muzes.

werumka
20. bře 2016

@pavcik Uvidíš, třeba kdybys dostala rychlej inzulín na snídani, tak ta kaše projde dobře.
On je velký výběr, co se dá všechno jíst. Jen prostě vynechat to, co je slazený. Když už se to počítání dostane "do krve", tak to už žádný problém není...

vrk
20. bře 2016

@werumka jj jahody se slehackou i bez stevie mnam mnam. I boruvky a maliny...to je moje

vrk
20. bře 2016

@pavcik jooo a kase taky miluju a nekdy dam i k snidani 🙂 ale zrovna ovesnou delam s vodou

werumka
20. bře 2016

@vrk Když s těma sacharidama je to trochu nebezpečný - když spadneš pod 190 g na den, tak se zase začnou dělat ketony a to samo o sobě bude zvedat glykémii. Zvlášť lačnou.

werumka
20. bře 2016

@vrk V zimě je ten výběr kapku omezenější, no 😀 Mít cukrovku v létě je z hlediska jahod trochu lepší 😀 😀

pavcik
20. bře 2016

@vrk Na utz jsem byla na víceropracovištích a strojích,všude se shodli.

Sachrů mám mít 250g

@werumka Já právě přemýšlela že si dám inzulín mezi jídly, ale nevim zda před jídlem nebo po jídle...
Navíc ten inzulín (mám lautus) mi tak smrdí 😠

vrk
20. bře 2016

@werumka moc mam prave ok. Tak myslim ze dobry... ja bych snad ani tolik prilohy nesnedla. Ale dostali me minuly rok v nemocnici, kdy mi davali snad 6krajicu chleba k snidani a i veceri 😂😂😂😂 to bych snedla bochnik denne a mela bych glymcu tak 20 ne?! Blazni

werumka
20. bře 2016

@pavcik Lantus je dlouhý inzulín, který vykrývá 24 hodin. Dělá takovou bazální hladinku. Před jídlem se dává rychlý inzulín (například Novorapid, Humalog), který se píchne třeba 10 minut před jídlem a vrchol svého působení má za půl hodiny, pak začne jeho hladina klesat. Ten je určený přímo na jídlo. Všechny inzulíny smrdí hrozně 😀

werumka
20. bře 2016

@vrk Oni to myslim dávají jakože i na svačinu. Ale i tak by sis teda dala do těla 😀 Asi aby jim pacienti neskučeli, že mají hlad 😀 Nám to vždycky na dětský diabetologii všechno vážili a přesný množství jídla jsme dostávali přímo na jméno 😀 Ale taky se ke svačinám jedl hlavně chleba.

vrk
20. bře 2016

@werumka no ne, na svacu jsem po snidani mela znovu mleko a chleba a to same 2vecere🙂

werumka
20. bře 2016

@vrk Uf 😀 A teď si představ, že to nějakej diabetik sní 😀 😀

pavcik
20. bře 2016

@werumka Tak tuplem nechápu ty svoje hodnoty...dlouhej inzulín a dělá prd nízký hodnoty..fakt svý tělo nechápu....no každopádně z pohledu cukrovky by už mohlo být po...ale zase jen ať se u mě dopejká

werumka
20. bře 2016

@pavcik Protože dlouhej inzulín je dobrý na to, aby vykryl jen menší rozptyl glykémií. Pokud už se hodnoty po jídle blíží k deseti, tak to tenhle inzulín nemůže utáhnout. Na to je určený ten rychlý, aby pomohl slinivce zpracovat ty sacharidy, které sníš. Dlouhý inzulín je určený k takovému "běžnému" fungování metabolismu.

pavcik
20. bře 2016

@werumka hm tak to je paráda...takže to budu muset řešit s tim apolinářem...nejen že se třikrát denně píchám glukometrem, ještě k tomu přibude krátkej inzulín mezi jídly...už fakt budu jak feťák..snad ani oni si tolik za den nepíchaj 😀 😀 😀 😀 😀

werumka
20. bře 2016

@pavcik Myslim, že diabetici feťáky strčí do kapsy 😀 Od doby, co mám pumpu, že je to lepší, ale když mi bylo tak 16, tak jsem měřila třeba osmkrát denně a do toho měla 5-6 injekcí denně.

werumka
20. bře 2016

@pavcik A víš co je diskriminace? Že kvůli feťákům už se nedají koupit v lékárně volně inzulínový stříkačky 😀 😀

pavcik
20. bře 2016

@werumka 😀 😀 😀 😀 😀 😀
no tak nám je dají na recept no...
ale já už nevím kam se píchat 😀

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru