Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

petanevesta
22. bře 2016

@werumka aha,tak si to musim davat k posteli a budu se snazit to dodrzet ...diky moc 😉 ja prave nez rano obstaram dceru,sebe,poklidim atd..tak jsem tam mela hodku i dyl mezeru

werumka
22. bře 2016

@petanevesta Právě - ten pohyb tu glykémii zvýší... je to obranný mechanismus organismu. Zkus měřit hned po probuzení.

pe_ma
22. bře 2016

no tak sem zkusila sladkou snidani...kasi s ovocem a nejde to :( 10,2 😢 chjo...

rony77
22. bře 2016

Ahoj holky, nevím jestli to sem patří...Minulý týden jsem byla na testech a dnes mi přišla informativní sms, že jsem měla zvýšenou hladinu cukru v krvi. Mám si přijít pro žádanku do fakultky,kde mě zřejmě budou čekat další vyšetření. Takže teď vím tohle. Otázka zní: Mám-li zvýšenou hladinu cukru, je to tedy už teď cukrovka?
V rodině žádné dispozice nemám.
Jsem z toho špatná ☹

eliska_z
22. bře 2016

@vrk Glukometr nemám, na diabetologii jdu poprvé až ve 33tt - za téměř 4 týdny. Jen mi dr. po telefonu řekla, že mám omezit sladké, jíst pravidelně a nehladovět. Toť vše. 😉

terka_37
22. bře 2016

Ještě by mě zajímalo k tomu ránu...Když jsem doma, tak v pohodě. Ale když jdu do práce, tak vstanu, doma se změřim cca v 5 hodina a snídám až v 7 hodin v práci, když si předáváme službu. Je to blbý? Snědla bych ještě něco doma, jenže zas musím brát půl hodiny před jídlem Letrox, a to už snídani doma do odchodu na vlak prostě nestíham. Mě to takhle vyhovuje, ale nevim, co tomu říká to tělo:D

zuhra
22. bře 2016

Tak lacna zase blbe, uz nevim co no - navíc z prvni kapky 6,7 z druhé po dvou vteřinách 5,4, takze jsem uz vazne v koncích:(

zuhra
22. bře 2016

A abych byla pecliva, spočívala jsem denni prijem sacharidů a je to cca 230-270, takze cajk... Uz fakt nevim:(

werumka
22. bře 2016

@zuhra Měření po dvou minutách je zbytečné, ten glukometr musí mít delší rozestupy. Ale osobně bych měřila vždy až z té druhé kapky. V kolikátém týdnu teď jsi?

werumka
22. bře 2016

@terka_37 Mně osobně s hodnotama štítky nedělá problém, když tu půl hodinu lačnění po prášku nedodržím. Bylo by určitě lepší jíst dřív - nemohla by sis něco dát už v tom vlaku?

werumka
22. bře 2016

@rony77 Ahoj, zvýšená hladina cukru v krvi je cukrovka. Ta není závislá na tom, jestli jsi jedla sladké. Je to převážně záležitost těhotenských hormonů, které jdou proti účinkům inzulínu. Slinivka v době těhotenství musí produkovat větší množství inzulínu. Do toho potom po 20. týdnu přichází právě ta inzulínová rezistence (že ten inzulín má vlastně horší, pomalejší účinek, než mimo těhotenství). Když se dají dohromady tyhle dvě věci, může z toho vzniknout cukrovka. Špatná z toho být nemusíš, budou to tři měsíce a po porodu bude pryč 😉

zuhra
22. bře 2016

@werumka jsme 29+5

werumka
22. bře 2016

@zuhra Ten začátek 30. týdne s sebou často nese zvyšování glykémií. Ale soudit se vždycky dá až tak po týdnu měření, kdy je vidět, jestli je tam nějaký konstantní vzestup.

zuhra
22. bře 2016

@werumka dekuju, ze nad tim dumas, taky me to napadlo.... Predtim mi pres 6 nikdy lacna neskakala. Budu holt tenhle tyden vic merit a zase kdyžtak volat ....

werumka
22. bře 2016

@zuhra Tak tak, proměř ten týden (je to důležité i proto, že během toho týdne se může ukázat, že ta lačná byla vyšší proto, že třeba tělo bojovalo s nějakou infekcí). Dej zítra vědět, jak to vypadá 🙂

zuhra
22. bře 2016

@werumka i jsem nabrala 2 kila za 14 dni, predtim konstantne 2 kila za mesic, jsem z toho nejak rozhozena no, mam pocit, ze se mozna cosi děje....:(

pe_ma
22. bře 2016

@zuhra jejda :( tak snad se to spraví a nebo dr něco vymyslí 🙂

já mám ted hodnoty zase šílené, ale přijde mi, že to mám po kontrole vždycky :( ale štve mě ta kaše ráno a mám dojem, že je fakt naprosto jedno, co jím, letí to vždycky :(

werumka
22. bře 2016

@zuhra Nestresuj se, v tuhle dobu můžou začít otoky, kvůli kterým nabereš víc. Kdyby Ti to dělalo starost, zajdi za doktorem, ať třeba nabere krev, zkoukne mimčo ultrazvukem - průtoky atp. Uklidní Tě to. Stres zvyšuje glykémii, není potřeba ho v sobě živit 🙂

zuhra
22. bře 2016

@pe_ma to zas mame veselý tyden:( co to bylo za kaši? Ja jsem kaše ted vyhodila.... Zkouska.

werumka
22. bře 2016

@pe_ma A zkusila sis přidat inzulín na snídani? Kolik máš teď jednotek?

zuhra
22. bře 2016

@werumka no prave, je to začarovaný kruh🙂 ale diky🙂!

zuhra
22. bře 2016

@werumka prave se snažím vydrzet - příští tyden mam 3. Velký utz. Snad děla i průtoky, predtim jsme chodila na velké utz jinam, ted si me prvně pozval k sobe

pe_ma
22. bře 2016

@zuhra jj, je to jako na houpačce, ale to už nějak doklepeme 🙂 měla sem pořád tu stejnou, co tu doporučovala werumka 🙂
@werumka nn, nepřidávala sem, dr říkal, že je to takto ok - už tak 2 měsíce drřím 9-9,5, po té kaši dneska po strašně dlouhé době přes 10...před snídaní mám ted 16j

werumka
22. bře 2016

@pe_ma Ja bych klidně jeden den zkusila 2 jednotky přidat. Co to udělá. Pak se zase můžeš vrátit k původním dávkám, ale pokud by to mělo efekt, domluv si s doktorem to navýšení trvale.

pe_ma
22. bře 2016

@werumka ok, zkusím 🙂 ve čt se mám měřit, tak to zkusím 🙂

vrk
22. bře 2016

@zuhra ja nabirala 2kg za 14dni po 23tt pred dietou. Ted uz nic mesic 🙂. Ale zas to muze byt i tim, ze jis treba vetsi porce? Nebo holt telo uklada vic..kolik mas nahore celkem?

vrk
22. bře 2016

@pe_ma ty mivas hodnotu 9-9,5 po snidani a nevadi to? No...a to mi zas potvrzuje tu moji teorii...ach jo at zije cukrovka! A tys mela kasi k snidani jo?
@zuhra pokud pribiras mize to byt i tou kasi, jsou to same sacharidy...vyvazene jidlo ma mit i bilkoviny. Taky z kase bit neslazene kynu..i normalka. Tak ji dam max 1-2x tydne

pe_ma
22. bře 2016

@vrk ano, ale jak sem psala nekolikrat, ja nemam tehu cukrovku, u me na to dr kouka jinak! ted mi prave rikal, ze vzhledem k tomu, ze mam v pohode dlouhodoby cukr, tak to uz tolik neresi, ale to se u tehu cukrovky neposuzuje a pro me ma jina kriteria, nez pro ty, co maji tehu cukrovku! taky me to prekvapilo, ale je to tak, me nesmis brat jako ukazatel neceho! u me to bere tak, ze dlouhodoby cukr ok a neskacou me hodnoty...u me je miminko od zacatku na vysokych hodnotach! a myslim, ze je to tak, hak pise werumka, ze proste cukr mi nelita, ale je porad stejnej, me se to ani okolo 20tt nikam neposunulo, ale porad je to stejne, u tehu cukrovky ty hodnoty lezou nahoru a to vadi!

ale do detailu se tu nechci zamotat, ja tomu nerozumim...jen proste me nesmis brat jako ukazkovej priklad!

vrk
22. bře 2016

@pe_ma jj ja toto jako chapu. Je dulezite mit ten cukr v rovine o co nejmensich skocich proste at to nejsou pro telo a ditko rany. Stejne jsi dobra, jak ses do toho obula! Verim, ze po tehu se to jeste o moc zlepsi az uz nebudes pod hormonama a bude fajn

zuhra
23. bře 2016

@vrk nabrala jsem uz 15 kilo, ale spis na zacatku, kdy jsem brala všechny léky při ivf. Nicmene proste konstantne 2-3 kila mesic, ne tenhle skok...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru