Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

pe_ma
29. bře 2016

ahoj holky 🙂 tak já ted 3 dny po sobě lačná přes 5,7 a dneska zase 5,1, takže to neřeším...jinak kontrola v poradně - vše ok, miminko je menší o 2 dny, takže stále jsme všichni spokojení 🙂 má 1150g 🙂 dr se díval i na záznam mých glykemek a říkal, že ok a kontrola za 3 týdny, takže supeeeer 🙂

pe_ma
29. bře 2016

jo a konečně sem přestala hubnout! od minule kilo plus! jupííí 🙂

martinka8338
29. bře 2016

@werumka nedali,tak uvidime před obědem sem měla 5 tak snad to zkorigujeme

werumka
29. bře 2016

@martinka8338 Jasně, že jo. To není nemoc, která se nedá řešit 🙂 V kolikátém jsi týdnu?

martinka8338
29. bře 2016

@werumka 28,vy stě tady všechny ostřílene mě přijde ;)

pe_ma
29. bře 2016

@martinka8338 jééé...další červnovka 🙂

martinka8338
29. bře 2016

@pe_ma jooo taky sem si všimla ;)

vrk
29. bře 2016

@maru9 nemeli by ti davat infuze s glukozou...ptala jsem se na pripad inzulinu u porodu a pry se to neresi...tak neboj. Jinak jsme jen o den od sebe ja 33+2 dnes ;).

zuhra
29. bře 2016

@pe_ma gratuluju k úspěšnému dni🙂 my se porad držíme 2-4 dny napřed, takze v terminu

pe_ma
29. bře 2016

@zuhra díky 🙂 my zase 2-4 pozadu :D dopředu bylo jen na 1 NT - o den a pak na jedné kontrole plus 2, jinak pořád pod, tak mám radost, že tak pěkně! a dr dokonce vyloženě řekl, že to vypadá, že miminko není mojí cukrovkou nijak zasaženo, takže úplně nej zpráva dne!

maru9
29. bře 2016

@werumka zatím jen 3j před snídaní, ale asi dostanu i na noc (glukometr mi háže většinou lačné hodnoty mezi 5,5 - 6,5). Tak se ještě zeptám na dia / v rizikové poradně, toto mi řekla jen gynekoložka. Tak uvidíme, děkuji za reakci, doufám, že to nebude až tak potřeba to řešit 🙂
@vrk vím všimla jsem si už 🙂 sice dr. furt plete termín 17.5. ale brát se má správně dle UTZ a to mám 16.5... takže ty máš 15.5. ju?? 🙂

petanevesta
29. bře 2016

Devcata,porad nejak vychytavam jidelnicek...mam samozrejme dobre hodnoty po jidlech,kde sacharidy nejsou..treba zapeceny lilek se syrem nebo oblozeny talir sunka,rajcata,salat.okurka...ale kdyz si sacharidy dam,tak uz se dopredu stresuju,zda mi to nevyskoci,jsem divna :-/ dneska jsem ale treba mela ba obed francouzske brambory v restauraci,pak jsem sla prochazkou s dcerkou doma a nevim,zda i tim pohybem jsem to mela hodinu po jidle ok...6,2.Jakou mate zkusenost vy,kdyz merite,davate si prilohu vzdy?

pe_ma
29. bře 2016

@petanevesta přílohu vždycky...byl to boj se je naučit jíst, ale je to základ...navíc, já s inzulinem musím, přes to nejede vlak 🙂 a pěkné číslo 🙂 klidně to může být tím pohybem - ten cukr snižuje a mám ověřeno, že když jdu po obědě ven, tak mi to vyjde snad vždycky 🙂

zuhra
29. bře 2016

@petanevesta tak 6,2 hodinu po jídle krása a naprosto ok

zuhra
29. bře 2016

@petanevesta navíc ta jídla, co pises, sacharidy stejne obsahují - sýr, rajčata, sunka..... Jestli chces byt v klidu a poctivá, tak holt vážit a pocitat

werumka
29. bře 2016

@petanevesta Hlídej si, abys snedla k jídlu dost sacharidu - tj. k obědu treba 50-60g, ke svacinam 20-30g. Sacharidy organismus potřebuje je svému fungování. Kdyz mu je nedodas, nepomůžeš si, protože si je tělo vyrobí samo. Ze svalů, z tuku... Zatizis si tim metabolismus. Pokud budes dodržovat sacharidy a glykémie bude nad limit, přidá se inzulín. Ten pomůže Tvoji slinivce. Hlavně ty sacharidy nešiď.

petanevesta
29. bře 2016

@werumka aha dekuju,to jsem nevedela 😉 ja je teda zacala obcas sidit na veceri,ale na druhou vecu jich trosku mam 😉

zuhra
29. bře 2016

@petanevesta jinak ja přílohy jim. Jednou denne určitě - chleba, brambor..... Občas ne - třeba jen maso se zeleninou. Prave bys mela spravne vážit a mit těch 250g sacharidů denne - rozložených, jak pise verunka - pokud neřekli jinak

werumka
29. bře 2016

@petanevesta Na druhou večeři je potřeba sníst tak 30g dlouhých sacharidů - tj. Pečivo, mléčné výrobky. Jinak se rano probudis s ketony a vysokou lacnou. Nastav si ten jídelníček tak, abys přes den nesnedla méně, než 190g sacharidů. Pokud budou glykémie ok - třeba i díky pohybu- tak je ti v pořádku. Pokud by nebyly ok, tak sacharidy nesnižuj, vypozoruj si, kdy se ty glykemie zvedají a to se dá pak pokrýt inzulinem. Neni cílem vyčerpat Tvou slinivku. Ale pomoct jí 🙂

vrk
29. bře 2016

@maru9 jj 15.5.:)

miiisaaa
30. bře 2016

Ahojte, tak se hlásím po dnešní kontrole, mám jen dietu, jídlo nevážím, ale tak nějak se to snažím s rozumem odhadnout, dnes lačná u MUDr 4,7 🙂 Jupí!!! Takže jedeme i nadále bez měření a s rozumnou stravou.

petanevesta
30. bře 2016

@werumka jo ta lačná mi hapruje, včera jsem si dala misku ovesné kaše jako druhou véču a ráno lačná 7 :-/ ale opět špatnej spánek, já spím dobře tak od půlnoci do 5h max..někdy mě do toho ale probudí dcerka, že se jí něco zdá, jindy k ránu zlobí kočka, mňouká a nejradši by si hrála, takže x krát vstanu a jdu jí spacifikovat...mám to takový přerušovaný a přijde mi, že to má vliv :-/

maru9
30. bře 2016

@petanevesta taky to mám tak, jen nemohu spát skrz čurání (chodím po hodině a půl celou noc, i když nepiju) a pak nemůžu zaspat skrz břicho/pohyby - jenže to bohužel k tomu patří a vymlouvat se na to nemůžu, prostě to tak je a když to nejde jinak, bude inzulínek 🙂 asi už zííítra 😔

werumka
30. bře 2016

@petanevesta A kdyby sis tu lačnou změřila v těch pět ráno a dala si rovnou snídani?

petanevesta
30. bře 2016

@maru9 jo kvuli wc a pohybum se navic budim.taky :-/ uvidime,co mi pristi tyden rekne doktorka...a nejsou treba nejake prasky na snizovani cukru misto toho inzulinu i pro tehule?Nechce se mi nic pichat ☹ muj tata je diabetik a bere nejake tabletky

petanevesta
30. bře 2016

@werumka zmerit bych se mohla,dam si to k posteli,ale takhle brzo do sebe asi snidani nenacpu :-/

werumka
30. bře 2016

@petanevesta Nevadí, prostě se změř a ber to jako lačnou (pokud budeš mít od posledního jídla 8 hodin, mělo by to být objektivní). Pak se najíš o něco později a hodinu po snídani se změříš.

petanevesta
30. bře 2016

@werumka dekuju,budu to tak delat 😉

slecnajohanna
30. bře 2016

ahoj holky, mám absolutně laický dotaz - v nejbližších dnech mě čeká test na cukrovku. mám z toho trochu obavy, protože je mi nad 30 a mám nadváhu... jaké jsou prosím hodnoty, které se během toho testu sledují? co je normální a od jakého čísla je nutné nasadit dietu? díky moc.

werumka
30. bře 2016

@slecnajohanna Ahoj, přečti si tento článek: https://www.modrykonik.cz/jak-se-spravne-provad...
Je tam popsaný průběh testu, jak má vypadat. Zjisti si, jestli na tom pracovišti, kam půjdeš, ten test dělají takto a ne jinak. Držím palec 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru