Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

maru9
30. bře 2016

@petanevesta jsou i prasky ale pry pro tehotne nejsou vhodne. Pichani opravdu nic neni, ac jsem se toho taky dost bala 🙂
@slecnajohanna ahoj neboj se i silnejsi a starsi holky prochazeji testem v pohode, veskere podstatne info, jak ma test dpravne probehnout vc. limitnich hodnot je na www.tehotenskacukrovka.cz .. od techto hodnot by se mela drzet dieta, zalezi ale i na dr. kazdy si to dela po svem (ne vzdy asi spravne) treba se te to ale vubec tykat nebude, drzim pesti, at se do hodnot vlezes!

slecnajohanna
30. bře 2016

@werumka díky za link, mkrnu na to

slecnajohanna
30. bře 2016

@maru9 moc děkuju

werumka
30. bře 2016

@maru9
@petanevesta
Ty prášky (jako např. Metformin, Glukophage) jsou už pro těhotné schválené delší dobu. Pomohou té citlivosti buněk na inzulín. Ale nepomohou, pokud je toho inzulínu méně. Většinou se nasazuje oboje naráz, protože inzulín má u těhotných lepší výsledky.

werumka
30. bře 2016

@slecnajohanna Kdybys něco nevěděla, tak se ptej, lepší to mít zjištěné dřív, než na test půjdeš, aby to nebylo zbytečně provedené vyšetření. Už víš, kam půjdeš?

maru9
30. bře 2016

@werumka aha tak omlouvám se za blud 🙂 žila jsem v takovém domnění

slecnajohanna
30. bře 2016

@werumka půjdu do laboratoře na poliklinice v praze na vinohradech. je to jedna z doporučených laboratoří, kam mě poslala moje doktorka a mám to za rohem od domova, tak jsem si říkala, že bych je mohla přemluvit, aby mě i mezi odběrama pustili domů, ale nevím, jestli mi to tam odsouhlasí, dám na jejich doporučení. kždp s cukrovkou jsem zatím neměla problémy. během těhotenství jím střídmě a snažím se zdravě. moc mi jíst ani nejde, protože mám pořád velké nevolnosti a několikrát denně zvracím. už jen dojít tam ráno nalačno pro mě bude problém - nejsem teď absolutně zvyklá vstávat brzo - spím většinou tak do dvanácti (jsem na neschopence a rána opravdu fyzicky nedávám). a nedokážu vsobě dopoledne udržet moc jídla ani vody... tak uvidíme, jestli se test vůbec podaří uskutečnit nebo jestli se tam rovnou z toho roztoku pozvracím :/

werumka
30. bře 2016

@maru9 On to ještě asi před třemi lety blud nebyl, ty léky se fakt nedávaly. Teda aspoň u nás - v zahraničí ano. A pak se to uvolnilo i tady.

werumka
30. bře 2016

@slecnajohanna Domů bys chodit neměla. Je to jednak z bezpečnostních důvodů a druhak bys opravdu neměla mít vůbec žádnou fyzickou aktivitu, která by mohla ten test ovlivnit. Domluv se s nimi, ať Tě mezi těmi odběry nechají ležet, pomáhá to. Uvidíš, jak to půjde. Kdyby to nevyšlo, dá se to pak řešit operativně 😉

rony77
31. bře 2016

Tak 5,1 na lačno je podle nich cukrovka a,že by odběrové místo udelo testy blbě je nezajímá. Jsem za potizistku a napsali mi dohled nad velmi rizikovým těhotenstvím. Uz čekám na diabetologii. Omlouvám se, že sem tak píšu.. Jsem rozcilena a balíček kapesníků mi nestačí, jak mě to nervuje.

werumka
31. bře 2016

@rony77 A jak to probíhalo? Zkus to popsat co nejpřesněji 😉

dayella
31. bře 2016

Holky, je normální, aby se vám na poslední měsíc těhotenství tak strašně zhoršily hodnoty cukru? Ze včerejší kontroly u diadr. jsem odešla s hodnotami na lačno 5,5, hodinu po jídle 8,2 a dlouhodobý cukr 45. Dostala jsem ke svým 3 j nočního inzulinu 3 j před snídaní a obědem a nočního mám píchat 5 j. Jsem z toho docela špatná.

werumka
31. bře 2016

@dayella Většinou se hodnoty po 35. Tydnu stabilizují. Ten glykovany hemoglobin odráží poslední dva měsíce, takže vyšší hodnoty jsi musela mít už déle. Osobně bych klidně inzulinu dala víc, ale uvidis, jaka bude reakce.

pe_ma
31. bře 2016

tak ted sem zmatená z oběda :( mám v jídelníčku 200g těstovin, ty sem měla včera a byla to slušná porce...dneska vařím porci jen pro sebe, tak sem si podle přepočtu navážila suché těstoviny a uvařila a po uvaření mají 110 :( a toho teda na talíři moc není :( takže ted nevím, co je dobře a co špatně :( no sem zvědavá, jestli dneska umřu hlady a doufám, že včera ten cukr moc nevyletěl :(

dayella
31. bře 2016

@werumka No na předchozí kontrole GHB jsem byla 18.02. a to bylo 35. Pak při další kontrole 8.3. lačná 4,8 a po jídle 7,1. Nemůže na ty hodnoty mít vliv doba od 15. - 20.03. kdy jsem fakt hodně hřešila cukrovím a koláčky (brácha měl svatbu)? Jinak mělo mrně po kontrole na UZ minulý týden odhad 2,8 kg.

terka_37
31. bře 2016

@pe_ma Zrovna jsem těstoviny dovařila...Suché měly 60g a uvařené taky těch 110g...

maru9
31. bře 2016

@werumka Veru prosím nevíš, jaké jsou běžné hodnoty antiGAD u zdravého člověka? Já dnes měla takovou zmatenou návštěvu dia, že jsem se nezeptala, ale prý se mi to snížilo z 10,5 na 9 (což doktor konstatoval jakože je to pozitivní zpráva).. zatím se mi nedaří dohledat, jaké jsou běžné hodnoty .. případně děkuji 🙂
Jinak dnes na dia zvýšen předsnídaňový inzulin na 4j. (ale stále se vlezu do limitu, jen je to o pár desetin) a občasné přesáhnutí lačné hodnoty zatím řešit nechce (u velkého profilu jsem měla 1x 5,0 a 1x 5,2.. na můj dotaz, jestli to nevadí, tak že to zatím řešit nemusíme.. takže noční inzulin zatím nic 🙂 ) všechna ostatní čísla se lehce pořád zvyšují ale stále se s rezervou vlezou do limitu .. takže zatím za mě spokojenost

pe_ma
31. bře 2016

@terka_37 j, tak to je jak u mě...58 a 110...jen mě teda štve, že v jídelníčku mám 200g uvařených těstovin, takže když vařím i pro přítele, tak je vážím až uvařené a mám 2x tolik :/

terka_37
31. bře 2016

@pe_ma Jo, mě právě taky tyhle míry někdy matou, přijde mi, že moc neodpovídají...Když se mi chce, tak vařim manželovi přílohu v jedno hrnci a sobě v druhym, ale to je trochu extrém:D

pe_ma
31. bře 2016

@terka_37 no to mě se právě nechce...no asi si škrtnu 200 a do budoucna budu brát těch 110...je fakt, že i víc bych asi snesla, ptž po jídle mám 7,3 a to sem snad nikdy po obědě neměla :D ale hlad budu mít brzy :(

werumka
31. bře 2016

@dayella Pět dní hreseni by ten GH tak zvednout neměl. Nejedlas sladké i jindy? Každopádně by ty dny neměly mit vliv na vcerejsi lacnou a posnidanovou hodnotou. V tuhle chvili začínají hormony z placenty klesat a tudíž by se měla i mírně zlepšit inzulinová rezistence. Otázka je, jak moc ne/stíhá slinivka. Dělali Ti treba nějaké testy na c peptid?

werumka
31. bře 2016

@maru9 Tak ideál je, když ty protilátky jsou na nule. Zvýšený se počítá od 2, vysoké nad 50. Je lepší, když se ty protilátky drží pod deset, případně mají klesající tendenci. Ale bude potřeba to kontrolovat i po těhotenství, protože u těch protilátek je pak zvýšené riziko DM 1.

maru9
31. bře 2016

@werumka děkuju. Vůbec těm informacím na internetu nerozumím 🙂

werumka
31. bře 2016

@maru9 zjednodušeně řečeno, když se objeví protilátky, tak funguje imunitní reakce. A buď je žádoucí nebo není. Anti GAD se mohou v některých případech objevovat i v jiných autoimunitních souvislostech. Z druhé strany u nově zjištěných diabetiků 1. typu je anti GAD pozitivní jen v nějakých 60% případů.

dayella
31. bře 2016

@werumka No jindy jsem si dala třeba čtvereček či dva 50% hořké čokolády s lískovýma ořechama, nebo když byly ty Velikonoce jsem ochutnala malý kousek beránka. Ale takovou sem tam chuťovku jsem si dávala i předtím. Takže možná to pětidenní hřešení bylo na mou slinivku už moc, nevím.
Jedla jsem vždycky pravidelně i s druhou večeří v 10. Změnil se mi noční režim, kdy musím občas vstávat na WC, ale je to pokaždé v jinou dobu a někdy mi nejde usnout a jak je to třeba kolem 5 - 6 ráno, tak cítím, že má žaludek hlad. Vstávám obvykle kolem 7:30 na snídani v 8.
Testy na c peptid mi nedělali.
Každopádně si mám teď dělat profil před jídlem a hodinu po jídle a můj glukometr dneska ráno vyhodil hodnoty 6,2 a po snídani 10,5, která byla naprosto totožná s tou, kterou jsem měla včera na kontrole. Při té mi v laborce naměřili lačnou 5,5 a můj glukometr 7,5 a to jsem porovnávala i na předchozí kontrole, kde mi naměřil zhruba o 1 až 2 jednotky více než laborka. No a co jsem naměřila mám ještě zítra do telefonu přeříkat diadr. jestli nebude třeba upravit jednotky 😒

werumka
31. bře 2016

@dayella Ty glukometry, co jsi dostala, byl nové, nebo už po někom? Meris az z druhé kapky?

somalicats
31. bře 2016

Ahoj holky, tak já mám vše úspěšně za sebou. Nastupovala jsem do porodnice na Velký pátek, protože mě chtěl mít můj dr. pod dohledem s tím, že se porod mírně pošťouchne, nechtěl riskovat trable a já taky ne - glykémie už mi šly dolů. Problém byla ta předchozí sekce, kvůli které jsem nemohla dostat klasickou vyvolávačku. Dlouho se nedělo nic, v neděli večer najednou kontrakce a za 40 minut byla malá venku. Placenta dle mého dr. už nebyla v nejlepší kondici, takže bylo fajn, že jsme už nečekali. A já jsem spokojená, neb jsem se vyhla další sekci a porodila normálně, a malá byla v pořádku, přes noc si ji pro jistotu nechali na monitoring a glykémie se jí držely v normě. Tak držím palce všem z vás, které ten porod teprve čeká.

pe_ma
31. bře 2016

@somalicats tak to velká gratulace!!!

maru9
31. bře 2016

@somalicats taky gratuluju a zdravíčko ať se vás drží 🙂

werumka
31. bře 2016

@somalicats Krásná holčička s krásným jménem 🙂 Gratuluju a jsem moc ráda, že to tak hezky vyšlo!

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru