Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

dayella
31. bře 2016

@werumka Měřím z druhé kapky, před měřením si umývám ruce a ten glukometr byl pravděpodobně po někom. Je to One Touch verio Flex (podle jejich stránek poslední novinka) a diadr. jsem při kontrolách říkala, jak mi ten glukometr měří ze stejných kapek jako laboratoř, nijak zvlášť jí to netrápilo.

somalicats
31. bře 2016

Díky všem 🙂 @werumka @pe_ma @maru9

werumka
31. bře 2016

@dayella novinka to být může, ale pikud není zkalibrovany, tak může házet ruzny čísla. Mne teda takovy skoky oproti laborce glukometr fakt nedělá... Jedině prostě vzdycky odečíst 1 mmol/l. Laborka taky vyhodnocovala z prstu? Za jak dlouho byly výsledky?

dayella
31. bře 2016

@werumka Většinou to do půl až třičtvrtě hodiny má dr. na stole a ano berou to z prstu. I když včera asi nebylo tolik lidu, tak jsem byla hotová poměrně rychle.

werumka
31. bře 2016

@dayella Tak to je ok, v tom pripade je na ty výsledky z laborky spoleh. Rozhodne vynechat cokoli s cukrem, to ti muze tu glykémii po pul hodině zvednout klidně nad 10 a to pak ma za následek ten zvyšující se GH. Jak je na tom mimco s vahou? Mas nekde rozepsane ty jednotlivé naměřené hodnoty z utz?

rony77
31. bře 2016

@werumka Ahoj, nejdříve gynekologická poradna v nemocnici-45minut jsem čekala na změření tlaku,potom 30minut čekačka k lékařce, která chtěla strašně vyšetřovat (zítra jdu ke svému lékaři a nejsem z těch, co nemají problém roztáhnout noty před cizí doktorkou,sestrou a praktikantkou...takže jsem odmítla...asi jsem ji naštvala). Když jsem se zeptala, zda test je podle ní provedený správně, tak na mě začala : "Proč tak bojujete? Je pro dobro dítěte. Pokud nechcete nic dodržovat, tak je to na vás. Je to vaše dítě. " A to, že odběrové místo testy zkazili odmítla, že by to tak dělali také (Ptala jsem se na tehotenskacukrovka.cz lékařky na svůj případ a ta mi potvrdila, že to udělali špatně a jedna hodnota vyšší o 0,1 nesvědčí spolehlivě pro cukrovku). Naštvaná tak, že mi tlak lítal na 144/81 jsem šla na diabetologii, kde jsem čekala hodinu a půl. Vzali mi mezitím krev a potom jsem šla na "školení" o stravování, kde jsem dostala tabulky a glukoměr. S úsměvem dobré duše mi sestřička řekla: "Přece nechcete mít 5kilové nebo postižení dítě?"Lékař si mě potom vzal do ordinace a defakto vše vyvrátil, když řekl, že ty hodnoty mám úplně minimální a nečeká u mě žádné zhoršení. Že západní medicína je někdy až moc opatrná a ještě nedávno bych prošla. Za 14dní kontrola, jednou týdně se mám 7x za den měřit. Pro jistotu mi zkontroloval tlak,ale ten naštěstí už padal dolů.
Opravdu hodnota 5,1 je psychické týrání těhulí ☹

dayella
31. bře 2016

@werumka UZ druhý trimestr jsme odpovídali velikostně dnu, jak jsme měli. Pak přišly Vánoce a po nich jsem jela na pohotovost 3 dny před OGTT a tam už mi na UZ říkala, že jsme velikostně tak o 4 dny napřed. Další UZ byl ve 32.tt (tj. 31+0), odpovídali jsme 31+5, odhad váhy 1900 g a pak jsem byla znovu ve 35.tt (tj. 34+6) a odpovídali jsme 35+5, odhad váhy 2800 g (odchylka 400 g), takže jsem pořád v normálu, ale břicho už mám tak nafouklé, že mám pocit, že tam těch dětí mám víc 😀

werumka
31. bře 2016

@rony77 Hlavne tedy pokud vzali lacnou jen jednou, pak se opravdu o cukrovku vubec jednat nemusi. Správně by se mela vzit znovu a teprve pri opakovaně nadlimutni hodnotě je dobre sledování na diabetolologii. Pokud by se prokázala dvakrat glykemie nad 5,1, tak psychické týrání to úplně není - když mrknes do článku, co mam v blogu, tak tam se ukázali, že lačná nad 5,1 uz představuje zvýšené riziko jak pro dítě, tak pak i pro Tebe z hlediska rozvoje DM2. Uvidis. Kritické týdny jsou mezi 30. a 35. týdnem. Pokud v tuhle dobu budou hodnoty ok, tak by to mělo být v pořádku.

werumka
31. bře 2016

@dayella To někdy bývá, některý děti potrebujou vic místa 😀 plodové vody je akorat? Nemáš nekde ve zprávě uvedené hodnoty obvodu hlavičky a bříška? (AC a HC)?

rony77
31. bře 2016

@werumka ano,ale druhý test mi nikdo dělat nechce. Jak přesné je to ráno z prstu? V neděli si udělám to celodenní měření a uvidím, jaké mám ty hodnoty. Podle lékařky z rizikové poradny nedostatek spánku (třeba 4 hodiny) nemá na výsledek na lačno vliv. Tak fakt nevím.
Dietu samozřejmě dodržuji...pohyb mám (lékař se smál procházkám 7km 😀 Celkově na mě působil úplně jinak než ta doktorka)

dayella
31. bře 2016

@werumka No to bohužel nemám. Plodovky je přiměřeně.

werumka
31. bře 2016

@rony77 kapilární krev odchylku má, ale hodně záleží na glukometru. Jaky máš? Je nutné měřit až z druhé kapky krve (první otrit). Obecně mají glukometry největší přesnost při glykemiich kolem 5 mmol/l. Nedostatek spánku vliv mít může. Vliv má i to, když se zmeris az delší dobu po probuzení. Nebo když se v noci často budis. Na startují se hormony, které spustí výrobu cukru v játrech a to pak u diabetika glykémii zkresli.

werumka
31. bře 2016

@rony77 Jinak pokud bys chtěla, můžeš si zajít do laborky jako samoplatce, at Ti vezmou lacnou. Je to záležitost asi za 50 Kč. A viděla bys, jak se ta lačná chová, jestli to první měření nebyl jen nějaký ulet. Pokzd by byla ok, zkus se domluvit s doktorem na dia, aby se udělal celý ogtt znovu.

rony77
31. bře 2016

@werumka No jo,paní doktorka evidentně věděla o čem mluví...taková moje krevní skupina....Co se rozčiluji 🙂
Mám wellion calla light

werumka
31. bře 2016

@dayella Tak to je ok 🙂 tak uvidis, co inzulin udělá 🙂

rony77
31. bře 2016

@werumka budu 14dní dodržovat dietu a rozmyslím se. Doktor z diabetologie vypadal v pohodě, tak bych se s ním kdyžtak na další kontrole dohodla, zda bychom tu krev mohli zkusit znovu.

werumka
31. bře 2016

@rony77 Tak tenhle má přesnost takovou no...ne úplně ideální 😀

werumka
31. bře 2016

@rony77 Kdybys třeba v těch následujících týdnech viděla, ze glykémie mají vzestupnou tendenci (což směrem ke 30.tydnu byva), tak pak by to bylo jako potvrzení cukrovky dostatečné.

rony77
31. bře 2016

@werumka no to mám ještě větší radost, že to měří prakticky od oka! 😀 Já se dnes už vážně picnu 😀

werumka
31. bře 2016

@rony77 Ja to nechtěla říkat tak na plnou hubu, no 😀

rony77
31. bře 2016

@werumka v poho...nevim co by mě dnes už vytočilo 😀

petanevesta
31. bře 2016

@werumka ahojky,ted ctu o tom mereni az z druhe kapky krve..to mi nikdo nerekl,sestra nam to na sobe nazorne ukazovala a merila rovnou z prvni :-/
Jinak ja mam glukometr Diamon Prima..nevis,zda tahle znacka meri ok?Mam novej...

werumka
31. bře 2016

@petanevesta To je teda sestřička pěkně nedůsledná 🙂 První kapka je sladší, má se vždycky otřít.
Testování Diamondu Prima je tady: http://www.diab.cz/dokumenty/diamond_prima_web.pdf
Koukala jsem, že patří k těm dobrým - do hodnoty 5,6 má průměrnou odchylku 0,23 mmol/l.
Od hodnoty 5,6 a výš (je tam na to velká tabulka - vždycky srovnání glukometr a hexokinázová metoda při různých glykémiích) má odchylku průměrně 2,69%.
Odchylka do ±0,3 mmol/L 34 ze 70 měření (48,6 %)
Do ± 0,55 mmol/L 56 ze 70 (80 %)
Do ± 0,83 mmol/L 69 ze 70 (98,6 %)
Rozdíl mezi kapilární a žilní krví je -0,61mmol/l - takže může házet průměrně o 0,5 mmol/l nižší hodnoty, než ze žilní krve.

Naproti tomu třeba ten Wellion Calla:
do ±0,3 mmol/L 10 ze 44 měření (22,7%)
Do ± 0,55 mmol/L 21 ze 44 měření (47,7%)
Do ± 0,83 mmol/L 42 ze 44 měření (95,5%)
Průměrný rozdíl mezi kapilární a žilní krví je +0,99 mmol/l - takže většinou hází hodnoty o skoro 1 celý mmol/l vyšší.

martinka8338
1. dub 2016

Ahojte,co plyne z toho když před obědem jsem měla 5,3 a hodinu po obědě 4,9? Je to dobře nebo jak?

werumka
1. dub 2016

@martinka8338 Neměla jsi málo sacharidů?

martinka8338
1. dub 2016

@werumka nevím na oběd jsem měla maso a grilovanou zeleninu

werumka
1. dub 2016

@martinka8338 Takže oběd prakticky bez sacharidů 😀 k obědu bys měla sníst 50-60g sacharidů. Když si treba na www.kaloricke tabulky.cz zadas, co jsi k obědu měla, tak Ti to tu hodnotu zcela jisté nedá. Může to mit za následek, že by glykemie pred večeří mohla být naopak vyšší, protože játra si pomůžou zasobnima cukrama. Mela bys jist tak, abys dodržovala správnou křivku - tj.před jidlem nižší glykémie, po jídle vyšší. Jinak si rozhazis metabolismus.

martinka8338
1. dub 2016

@werumka dobre děkuji,začínám,tak to musím dopilovat 🙂

werumka
1. dub 2016

@martinka8338 V pohodě, určitě na to brzy prijdes. Je potřeba ty sacharidy nadavkovat tak, aby stačily hezky pokryt tu potřebu organismu do dalšího jídla. Ty cukry, které Ti kolují v krvi, se pomocí inzulínu postupně dostávají do buněk. Když je nedodas a budeš mit těch cukru v krvi po jídle málo, tak se právě spustí ten obranný mechanismus v játrech. Postupně to vyladis, neboj 🙂

dixi86
1. dub 2016

Dobrý den, jsem tu s dotazem, protože už nějak nevím... zhruba v 27 týdnu mi diagnostikovali těhu cukrovku(nalačno hodnota 5,3), od té doby dieta, dodržovala jsem jí, ale poslední týdny (teď jsem 36-37tt) už jím i poměrně dost ovoce, ale stále méně sacharidů, atd. Nemám už na nic chuť, všeho jsem přejezená, občas už nejím úplně dle tabulek, protože bych nejedla nic. Vrací se mi i nechutenství, občas zvracení. Pořád jsem minus cca 4 kg než před těhu, což nevím, zda je lepší hubnout a malé si vezme ze mě nebo jíst tak nějak normálně, samozřejmě bez sladkého. Měřím se, ale hodnoty na lačno vesměs vždy ok, až na výjimky, ale vždy max 5,1 nebo 5,3(max u dvou měření za celou dobu), což najednou prý bylo ok, i když předtím mě doktor tak vyděsil, že jsem stáhla cukr na 0 a kolabovala jsem. Jak poznám, že je miminko ok? podle UTZ nebo i ten může ukazovat, že jsme v pořádku a prcek bude mít následky? jsem z toho hotová, protože mu nechci ublížit, ale zároveň pomalu raději nejím nebo jím minimálně. Nemám chuť a nebo mi to stačí... co vadí více? děkuji za rady ☹

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru