Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

petanevesta
9. dub 2016

@pe_ma urcite,mas pravdu..budu jist mene a klidne casteji,bez priloh nebo peciva je to pro me neudrzitelne..to bych pak jak se znam neovladla chute a sezrala tu dceri neco z Velikonoc,jinak bych byla nervni jak pes :D

vrk
9. dub 2016

@petanevesta jj moje rec. Ja to videla na sobe uplne stejne. Zalezi jestli dodrzuju casy jidel a pod. Kdyz ne byla lacna 5,9 i 6,3...kdyz ano, tak 4,7...u ostatnich jidel jsem to mivala ok. Max po cornflakes treba 8, ale tem uz se vyhybam. Ja to beru proste s rezervou, jako cele zdravotnictvi. Jidlo hlidam a mala je v poradku i vody ubylo a pod...takze myslim, ze to delam dobre. A rozhodne verim, ze na ni neprenasim zadne riziko cukrovky apod. Drz se! To uz doklepem

pe_ma
9. dub 2016

já vás tady rozhodně nechci do ničeho manipulovat apod. ale za toho půl roku, co s cukrovkou bojuju už o ní obrázek mám. Ale jak už sem několikrát psala, já na 99% nemám těhu cukrovku, tak třeba je to tím. Já sem třeba nepochopila svého prvního dr, který mi na dietě a s hodnotami přes 13 řekl, že to ještě týden necháme a pak se uvidí, ale že to bohužel dopadne inzulinem...už mě nikdy neviděl! Já sem od první změřené hodnoty věděla, že chci inzulin! Proč? ptž ty čísla byla vysoká, já dělala, co sem mohla a i kousnutí do okurky pro mě bylo utrpení, aby ten cukr nevyskočil a věděla sem, že když dostanu inzulin, tak to pro mě bude hl znamenat psychickou pohodu, ptž budu vědět, že mi pomůže ten cukr ukočírovat...a není psychická pohoda pro těhuli nejdůležitější? No...psychickou pohodu mi to nepřineslo, ptž na inzulin moc moje tělo nereagovalo - potřebovalo větší dávky a až sem se k nim s dr dostala a cukr se mi ustálil, tak najednou sem v pohodě - ano, občas zpanikařím, ale ne u každého jídla!
Napsat, že píchání inzulinu je brutál mi přijde přes čáru...to je pak brutál úplně všechno, co těhule dělají! Taky vám přijde moc, že když hrozí potrat, že vám dají hormony, magnesium, kortikoidy dítěti na plíce atd.? Jako pardon, ale ano, budu to srovnávat, ptž je to to stejné! to nevadí - tam přesně vidíme, co se stane, cukrovka je jen "virtuální" zvýšené hodnoty na sobě nikdo nepozná, pořád se cítí dobře a nikdo mu neřekne, že pokud to neudělá, špatně to dopadne, ale jen, že pokud to neudělá, je riziko toho a toho, ale je tak málo pravděpodobné, že je jednoduché ho ignorovat...
Ano, je blbost nasadit inzulin, když vyletí 2 hodnoty za týden, ale pokud mám po každé snídani vysokou hodnotu, tak evidentně něco špatně je...
Ale jako všechno...všechno je osobní rozhodnutí a pokud je takové, že inzulin ne, tak pak nezbývá, než si za ním stát a počítat s tím, že každý dr bude útočit, že je to špatně...a zase sme u psychiky...
Na začátku těhu mi hrozil potrat, špinila sem, měla neuvěřitelné křeče a dr žádné léky nedali, ptž to nemělo smysl, stejně by mě nepomohly, miminko to vybojovalo a bojuje i s cukrovkou a pokud má smysl mu pomoct zásahem léků, tak to prostě udělám! kdyby šlo jen o mě, tak se s cukrovkou tak neperu a dám si i dortíček, ale nejde, jde hlavně o miminko, po kterém sem toužila 2 roky, takže si prostě ten dortíček nedám a budu do sebe píchat ten "hnus"

omlouvám se za monolog, ale nějak mi to nedalo, abych se k tomuto nevyjádřila...je to MŮJ OSOBNÍ názor, který NIKOMU NEVNUCUJU...ale pokud někdo odmítá pomoc z venčí, tak pak se nesmí divit, že jeho boj není tak jednoduchý, jak by čekal...

babanci
9. dub 2016

@werumka No,já bych si nenechala dát ani ten ultrigestan. Víš,mě zemřela dcera,protože doktoři podělali svojí práci. A hodně moc pochybení bylo,to ovlivnilo můj názor na naše zdravotnictví jako celku. Dnes si o svém zdraví rozhodnu vždy sama a nejsem tzv. stádní. Informace si hledám i v zahraničních materiálech a tak se o např.podávání inzuliny v těhotenství vedou taky nejednoznačné diskuze.

babanci
9. dub 2016

@pe_ma Jak píšeš,je to opravdu každého věc. např. kortikoidy dítěti... to bych si taky nenechala dát. O to je právě ta diskuze,že někdo se zamyslí a rozhodne se,že chce nechat věcem přirozený průběh. Že si chce najít informace a že třeba půjde jinou cestou.

babanci
9. dub 2016

@werumka Nikdo si inzulin píchat nemusí. K tomu Tě nikdo nemůže přinutit. Budu si přispívat kam budu chtít. A znovu,moje generace,rodila jsem naposledy před 20 lety,o těhotenské cukrovce vůbec nic nevěděla a všechny,které znám a je jich strašně moc,jsme porodily normální zdravé děti.

babanci
9. dub 2016

A protože taky hodně záleží na psychice,tak chci vystresovaným mamkám,které tady jsou a bojí se kousnout do brambory,že to není až takové drámo,když to ještě před osmi lety nikoho nazajímalo. Přesně si nepanatuji,kdy se s testováním začalo,ale moje dcera rodila před 10 lety a to se ještě cukrovka taky neřešila.

werumka
9. dub 2016

@babanci Ja Ti rozumím a myslím, že už jsme se o tom taky bavily. A já Ti psala, že jsem pochybením lékařů skončila ve dvaceti v plném invalidním důchodu. Ale právě proto se taky o problematiku cukrovky zajimam a studují jí, protože je to v mém vlastním zájmu a každodenní praxí. A vidim nejen tady, ze treba z hlediska testovani gdm je to casto fakt pruser. Troufam říct, že o diabetu toho vim hodně. Mně slinivka neprodukuje inzulín vůbec, takže ji musim zastávat sama. A to i v těhotenství. A viděla jsem ty rozdíly mezi dobou mimo těhotenství a těhotenstvím. Byla to mravenčí práce. Ale i díky tomu vím, jaké má to tělo požadavky, jak se v tu dobu chová. Což je prostě zkušenost z terénu 🙂 jestli studujes i zahraniční materiály, pročti si prosím i tu HAPO studii. Je z mého pohledu zajímavá. A je fajn, že se na jejím základě třeba uvolnily limity po zátěži. @vrk má pravdu, že se inzulín často nasazuje zbytečně, na základě jedné hodnoty třeba. To je samozřejmě špatně. Však to tu holky často řeší, ze jim jeden den vylitne lačná, pak zase hodnota po večeři. Ale to se prostě stává. A není to žádné drama. Pokud se neprokáže setrvaly vzestupný trend, tak inzulín je k ničemu. Jestli můžeš, pošli mi do IP ty materiály o tom inzulínu v těhotenství, zajímalo by mě to, sama jsem na něj nenarazila. Díky! 🙂

werumka
9. dub 2016

@babanci Jinak co se týče té doby, o které pises, tak v té době se testovalo pouze ženám nad 25 let. Záplat Pan Bůh, že už doby, kdy se netestovalo vůbec, jsou pryč. Kdyby byly pořad, tak už jsem slepá a bez nohou 🙂 ten vývoj a poznatky stran DM jdou dopředu a jsem za to strašně ráda, protože díky tomu se třeba i doziju vnoučat (pokud se děti nevzeprou, ze jo 😀) a vůbec že ty děti mám.

werumka
9. dub 2016

@babanci A jinak fakt už poslední 😀 moje mamka má čtyři děti a ona si zase pamatujte, jak s ní ležely v nemocnici a porodnici ženy, kterým diagnostikovali DM pozdě a rodily sestikilove děti císařem. Jsou to prostě ty osobní zkušenosti, o kterých píšeš 😉

pe_ma
9. dub 2016

pohrávám si s myšlenkou, že si zajdeme na oběd do indické na placky a butter chicken...ale ten strach, jestli mi to nevyletí cukr je velkej :(

werumka
9. dub 2016

@pe_ma Já bych to zkusila, jen s tou plackou opatrně. Tenhle druh těsta občas s glykémií mávne. Ta jejich rýže - nebyla by k tomu lepší?

pe_ma
9. dub 2016

@werumka asi jo, ale to už nebude ono :D no ještě uvidím, chut na to mám už 2 měsíce :D jen váhám, ptž si myslím, že ta omáčka bude doslazená :(

werumka
9. dub 2016

@pe_ma Tak se zeptej, jestli je doslazená. Dej si placku, k tomu o jednotku, dvě víc rychlýho a máš to 🙂

babanci
9. dub 2016

@werumka Takže nemám vůli,abych zdravě jedla,tak si připíchnu,no,tak to je pecka.

babanci
9. dub 2016

Slinivka v těhotenství je teda v zápřanu,nestíhá a já jí dodám inzulin,ulevím jí. Co když právě tím zleniví a už pořádně nenaskočí? To je laicky řečeno to,čím se odborníci zabývají a doposavad pořádně neví.

werumka
9. dub 2016

@babanci Jenže ona zdravě jí. Už od začátku těhotenství, ne až od 25. týdne. Sama jsi psala, že psychika je důležitá. Teď si představ, že máš celoživotní cukrovku. Jak ta psychika na tom asi bude? Diabetologové sami doporučují, abychom se třeba týden neměřili. Protože si prostě hlava odpočine. Její hlava si taky musí odpočinout. Ona má prokazatelně málo inzulínu a diabetes 2. typu. Ne tu těhotenskou, která se může správným vedením usměrnit a díky tomu tomu diabetu 2. typu předejít 😉

werumka
9. dub 2016

@babanci To se dřív opravdu řešilo, to máš pravdu. Jenže dneska už krevními testy (c peptid a ostatní) lze dokázat, jestli ta slinivka pracuje málo nebo moc. Pokud pracuje moc (což je typické pro začátek diabetu 2.typu), tak se prostě vyčerpá. Pokud se ten počátek chytí včas (což u DM2 moc často nebývá, protože prostě postupně vzrůstající glykémie necítíš a ani nijak nebolí), tak je opravdu možné ji usměrnit jen dietou, případně léky, které způsobí vyšší citlivost buněk na inzulín. Pokud se ale podchytí pozdě (což je většina případů a je to i případ @pe_ma) - tak hodnoty c peptidu klesají a s ním i produkce inzulínu. A tam je nutné ten inzulín dodat z venku.
Za nás - když jsem cukrovku dostala - se používal živočišný inzulín. Tehdy nám říkali, jak to bude super, až bude ten humánní syntetický, že to bude čistší, lepší. Po letech se zjistilo, že to má i svoje negativa. Třeba to, že po živočišném inzulínu nevymizely příznaky hypoglykémie. Po syntetickém často ano. Ale to už je zase jiné povídání 🙂

babanci
9. dub 2016

@werumka Tak si právě představuji,jaké nervy z toho ty těhule mají a my,starší baby,neměly a je mi jich líto. Za to tady kopu. Protože dneska se dělá z těhotenství nemoc a mamky se pořád něčím děsí,že si tu hezkou dobu ani neužijí. A přitom je to normální,přirozená věc,do které ta bílá armáda zasahovat vůbec nemusí.

werumka
9. dub 2016

@babanci Jenže dřív třeba nemocné matky vůbec děti mít nemohly. Dneska ano 🙂 Dřív těhotenství s cukrovkou končilo často smrtí dítěte ještě v děloze. I dneska to tak bývá u nekompenzovaných diabetiků 1. typu. Já zase kopu za to, aby holky v rámci diagnózy GDM mohly být klidné. A hlavně nehladověly. Protože to je častý problém. Proto říkám, že inzulín není zlo. Pokud žena musí hladovět, aby se jí ustálily hodnoty cukru, je to špatně. Druhá věc je, že to stejně nemůže fungovat, protože játra si vyrobí cukr vlastní. A tím inzulínem se jim může ulevit. Protože najednou si můžou zase k snídani dát normání chleba se šunkou, rajče a kafe. Před tím mohly jen tu šunku a rajče a šilhaly hlady. To přece není cesta, která je dobrá.

babanci
9. dub 2016

@werumka Líbí se mi,jak se o to zajímáš,obdivuji,že jim ještě po tom,co Ti zmršili věříš. Naše rodina už se zdravotnickým zařízením vychýbá jako čert kříži. Uvidíme,čas ukáže,možná,že za deset let přijdou zase s úplně opačným názorem,jak to často bývá. Dnes by bylo mojí dceři 29. let,kdyby dělali pořádně svojí práci.

babanci
9. dub 2016

@werumka No,vidíš,já chleba nejím vůbec,na sýru a rajčeti jsou pořád,jsem vegetarián a hlady nešilhám. Ono se dneska taky fodt baští,že?

babanci
9. dub 2016

Myslím dost. Kdyby jsme nepapali jako prokopnutí,asi bychom byli zdravější. Cukrovka druhého typu je nemoc blahobytu.

werumka
9. dub 2016

@babanci A z čeho jíš sacharidy?

pe_ma
9. dub 2016

@babanci ano, připíchnu a nebudu s tím mít sebemenší problém problém, ptž tohle nedělám pořád a zvednout inzulin kvůli jídlu sem za půl roku "musela" 2x a mám kamarádku, její mamka má cukrovku a několik dr jí řeklo, že stres z toho, že si nemůže občas dát zákus jí s cukrem hýbe mnohem víc, než když si píchne víc inzulinu a zákusek si dá a je v pohodě 🙂
a jím poctivě, od začátku diety sem ničím sladkým nehřešila, opravdu ničím...2 měsíce sem bojovala s tím, abych se naučila jíst! ptž neustálé dobře míněné rady "nežer a zhubneš" mě dostaly do fáze, kdy sem nejedla přílohy a pečivo a byla právě na zelenině, ovoci, masu apod. a přibírala...pak se objevila cukrovka...a podle mě sem si ji právě vyhladověla! a najednou sem za 4 měsíce shodila 20kg! takže o zdravé stravě se opravdu poučovat nenechám!

werumka
9. dub 2016

@babanci Víš co, já bych mohla být zahořklá a k doktorům už taky nepáchnout (což dost dobře nemůžu, protože bez nich bych nežila a inzulín si doma sama nevyrobím 😀), takže jsem se naučila vyhledávat lékaře, kterým věřím a kteří věří mně. Bez nich bych dítě neměla. A pe_ma taky ne. Oběma by nám buď zemřelo, nebo bychom nikdy neotěhotněly. Takže holt člověk musí hledat nějaký kompromis... Nechci si představovat Tvou bolest a ani mi to nepřísluší. Takže v tomhle nemůžu bohužel nijak přispět.

babanci
9. dub 2016

@werumka Z ovoce,z obilovin,rýže.

werumka
9. dub 2016

@babanci Preju Ti, abys zase měla možnost, odvahu a chuť být v životě šťastná. Ať už díky vnouckum, nebo čemukoliv jinému. Navzdory tomu všemu. Všichni doktoři nejsou špatní a většina z nich svou práci dělá dobře a snaží se. A kvůli pár vyjimkam si nenechám vzít důvěru v péči těch, které znám a věřím jim. Hezký vikend! A napuš, až bude vnouce na světě 🙂

babanci
9. dub 2016

@werumka Určitě,mělo by se narodit každým dnem. Dnes máme termín.

pe_ma
9. dub 2016

@werumka ten předposlední příspěvek sem asi neměla ani číst...ale máš asi pravdu...minimálně bych určitě bez doktorů neotěhotněla, i když to s cukrovkou nesouviselo...prostě musím doufat a věřit, že to spolu ještě těch pár týdnů zvládneme a bude dobře 🙂
jinak byla indie s plackama a přidala sem 2j a 8,1, takže sem spokojená!

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru