Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

werumka
9. dub 2016

@pe_ma Ono je všechno provázané se vším. Ty problémy v prvním trimestru Ti právě mohla dělat neodhalená cukrovka. Minimálně na tom měla nějaký podíl. Vlastně díky tomu těhotenství jsi najela na režim, díky kterému budeš dál vést plnohodnotný život i dál. Jen s dietou a léky, nebo s nějakými dávkami inzulínu, to je jedno. Ale bude Ti dobře a budeš se dobře cítit a o to jde. Zvládnete to, neboj! 😉
No dobrá indie 🙂 To je super hodnota. Myslím, že po 35. týdnu Ti příležitostně projde úplně v pohodě i bez přidání. Začíná z Tebe být mazák 😀

pe_ma
9. dub 2016

@werumka já to právě myslela tak, že sem otěhotněla díky hormonům a to hned druhý měsíc, neměla sem ovu, což asi vina cukrovky nebyla, ale kdo ví, že? a ano, první trimestr a začátek druhého byl náročný, nikdy mě nenapadlo to dávat dohromady s cukrovkou, ale je fakt, že když si to zpětně uvědomím, tak jak se mi stabilizovaly hodnoty cukru, začlo mi být líp i po stránce těhu...
jj, sem fakt ráda, ono já sem si říkala, že by to mohlo být i dobré, když se najím a pak budu chodit po obchodech, že i tím ten cukr srazím, kdybych pak zůstala někde sedět, tak do toho nejdu...už mám takto ozkoušenou i mega velkou porci špaget a nebo rizoto v jedné restauraci, takže vím, že když se píchnu inzulin, jak mám, dám si tohle na jídlo a pak chodím po obchodech, tak sem těžce za vodou! posledně sem měla 300g bolonských špaget, spucla sem je skoro celé a po hodině 6,5! doma mám těch špaget třetinu a tak tak :D
hl už to tolik nehrotím a tolik se nebojím, prostě vše dodržuju a hotovo 🙂 čekala sem, co se mnou udělá ten přelom 30tt a zatím nic, tak uvidíme 🙂 no a po porodu to prostě nějak bude, trochu doufám, že ke kojení půjdou umělá sladidla a budu si moct dát i nějaké dia sladkosti a nebo buchtu 🙂 jo, buchtu bych si dala! :D jen mám strach, co budu pak moct jíst s ohledem na kojení, ale tak zvládám to ted, zvládnu to i pak 🙂

werumka
9. dub 2016

@pe_ma Nám vždycky tloukli do hlavy, že pokud bude GH vyšší, než 7,3 (73), těhotenství nedoporučují, protože je to na uhlídaní těžký. Pokud je GH třeba 10, tak už většinou to těhotenství samo skončí potratem v prvním trimestru. To je opravdu ale případ těžce dekompenzovaných diabetiků. Ty jsi udělala všechno, co jsi mohla. Když ses dozvěděla, že máš cukrovku, najela jsi na režim bez nějakých vytáček. A to je hrozně důležité. Je možné, že i to braní hormonů tu cukrovku mohlo trochu zhoršit (obecně jsou třeba GDM víc ohrožené ženy po hormonálních stimulacích). Měla jsi problémy s cyklem vždycky? Ale to všechno máš za sebou a zvládla jsi to. Líp, než leckteré diabetičky 1. typu!
Ten pohyb určitě dělá hodně, je super, že ta glykémie tak hezky reaguje. Určitě má vliv i to, že ses uklidnila, protože to dělá strašně moc. Já jsem nekojila kvůli lékům, ale zeptej se diabetologa, jaký vliv má kojení na kompenzaci, možná bych zkusila kontaktovat i nějakou laktační poradkyni do začátku, aby to mělo co nejhladší průběh 🙂

pe_ma
9. dub 2016

@werumka před braním HA ne, to bylo ok, po vysazení po půl roce s vyvolávačkou a pak plus mínus 5 dní, cca 3/4 roku sem brala duphaston a nic, tak CAR, tam horm. profil a léky na hraniční štítku a clostilbegyt, první cyklus nic, druhý folik - pregnyl a těhu 🙂 GH sem měla v půlce prosince 59 a na začátku února 40, těžko říct, jak v tom prosincovém hrálo roli, že sem díky nevolnostem moc nejedla a byla na ovoci, džusech a jogurtech...
jj, všechno, co šlo z minuty na minutu...a díky, bez tebe by to tak jednoduché nebylo!
mě to pohyb hoooodně snižuje, třeba fakt o 2, ale mám klid režim a ted i v háji záda, tak 99% času bohužel ležím :( ale vkládám v to naději právě po porodu, že budu běhat kolem mimča, chodit hodně na procházky a tak si říkám, že to pak i tím bude lepší 🙂
to kojení mě popravdě nenapadlo řešit, na dia se zeptám, chci se ho zeptat i na to, jak se to řeší u porodu...jdu tam za 3týdny, budu na konci 33tt, tak už bych to pomalu měla zjištovat...

werumka
9. dub 2016

@pe_ma On právě progesteron (což je duphaston a pregnyl) zvyšuje glykémii - mohl to být jeden z faktorů, který stál za tím spuštěním. Asi to fakt bylo jedno s druhým. Děkovat nemusíš, já jsem moc ráda, že jsi to takhle sama zvládla a jak ses k tomu postavila! Je to jen a jen Tvoje práce! S mimčem bude pohybu dost - procházky apod. A hlavně ta glykémie, až odejde placenta, skokově spadne. O tom Ti řekne diabetolog, případně napíše infúze s inzulínem a glukózou, kdyby bylo potřeba.

pe_ma
9. dub 2016

@werumka hmmm...tak kdo ví, uvidíme...tohle by mě fakt nenapadlo spojovat!
a díky, ona to je společná práce a podpora je důležitá! ještě překlepat zbytek těhu a uleví se mi ještě víc! strach je pořád, hl aby bylo vše ok a mimčo nemělo následky!
s dia dr se o tom pobavím, určitě něco vymyslí a v porodce taky budou vědět, rodit budu v brněnské fakultce, tak tam určo mají zkušenosti 🙂

werumka
9. dub 2016

@pe_ma Jasně, to se vůbec neboj, tam si poradí. Je to jedna ze spádovek pro diabetičky. Ten strach je normální. Já jsem si kolikrát říkala, že se těším, až bude syn venku a nebudu mít na něj ten glykemickej a stresovej"vliv" 😀 Myslím, že to má takhle každá těhotná s DM1 nebo 2. I kdyby mělo mimčo po porodu hypo, tak si tam s tím umí poradit. I kdyby mělo žloutenku, tak si s tím taky poradí. Vědí, co dělat, neboj se. Žijeme v době, kdy už je těhotenství diabetiček normální a lékaři s ním mají zkušenosti.

pe_ma
9. dub 2016

@werumka jj, ani sem nekoukala po jiné porodnici - chodím tam do rizikovky a právě si myslím, že budou mít nejvíc zkušeností 🙂 jj, jt náročný, hl ty obavy o správný vývoj, mě to asi stejně porodem neopustí a bát se budu dál, co všechno se ještě na miminku může dodatečně zjistit...ale snažím se být optimista a miminku pořád opakuju, že je můj bojovník a zdravé miminko, takže síla sugesce musí fungovat! :D

werumka
9. dub 2016

@pe_ma Bát se budeš vždycky. I kdybys byla zdravá. Dvěma čárkama na testu začíná celoživotní strach o dítě 😀

pe_ma
9. dub 2016

@werumka jj, tj fakt! to taky říkám 🙂

werumka
9. dub 2016

@pe_ma Já jsem si třeba řekla, že syna nenechám testovat na protilátky, který vznikají při DM1. Kdyby je měl, tak to stejně nijak neovlivním a akorát se budu stresovat.

pe_ma
9. dub 2016

@werumka tak to bych asi nezvládla, chtěla bych vědět, jak na tom je...ale kdo ví...já se pořád bojím nějakého mentálního poškození a cukrovky...bude toho asi víc, ale jak k tomu nic negooglím, tak víc toho naštěstí nevím

werumka
9. dub 2016

@pe_ma Víš co, já jsem pro testy, které mohou něco ovlivnit. Ale testy, které Ti jen řeknou, že v budoucnu (a nevíš kdy) to dítě dostane s největší pravděpodobností cukrovku a Ty s tím nic neuděláš - takže ho furt budu obsedantně kontrolovat, jestli moc nepije nebo nečůrá... za to mi to fakt nestojí.
Cukrovka v těhotenství není důvodem k obavám k cukrovce u dítěte. U dětí se jedná o diabetes 1. typu a ten je autoimunitní. S diabetem 2. typu nebo s gestační cukrovkou nesouvisí.

pe_ma
9. dub 2016

@werumka to máš asi pravdu...pokud je pod dohledem i tak, tak to asi fakt nemá smysl 🙂
super, aspon něco 🙂

werumka
9. dub 2016

@pe_ma Když se rozvine u dětí cukrovka, je to tak rychlý, že nemá smysl cokoli řešit dopředu. U mě to trvalo tři týdny, než jsem se z bezpříznakovýho dítěte stala dítětem s glykémií ke 40. Kdyby to nastalo, tak to budu řešit. Ale prostě chci žít v tom, že tu cukrovku mít nebude.

pe_ma
9. dub 2016

@werumka jasně, proč ho čímkoli "trápit" když to není jasný 🙂

eliska_z
9. dub 2016

@pe_ma Ono ani všechny možné testy světa ti zdravé dítě do budoucna nezajistí a hlavně spolehlivě nezjistí. My taky původně čekali zdravé dítko s neznatelnou kosmetickou vadou na srdíčku. Po narození se teprve postupně ukázalo, že je toho mnohem víc... Teď jsme si nechali z UTZ zjistit jen ten základ (vážné vady srdce a viditelné rozštěpy) a zbytek neřešíme.

pe_ma
9. dub 2016

@eliska_z jasně, nikdy nebudu mít jistotu, nám všechna vyšetření dopadla dobře, ale nekontroluje se všechno...proto vím, že mě ten strach a provinění neopustí ani po porodu, ale snažím se to dát v hlavě do nějakého zadního šuplíku a neřešit 🙂 a ty máš můj obdiv, jak to zvládáte! Já měla postiženého brášku, ale moc si to nepamatuju, jen vím, že pro mamku to bylo hodně těžké

pe_ma
10. dub 2016

holky...typ na chleba...včera sem ho koupila, trochu obavy, ale podle složení ok...měla sem zrovna měřící den a na večeři sem měla klasiku a tento chleba a 6,6! tak sem ho zkusila dneska na snídani, vše stejně, jen jiný chleba a cukr mi slezl o 1,5! takže za mě naprosto bomba! chci zkusit ještě další chleby z této řady 🙂

maru9
10. dub 2016

@pe_ma teda vypada hodne jedle 🙂 dobry chleba miluju!

werumka
10. dub 2016

@pe_ma To je teda super! A kde jsi ho koupila? Ještě jsem ho nikde neviděla.

pe_ma
10. dub 2016

@maru9 já se trochu bála té barvy, ale ve složení byl jen slad, tak sem si říkala, že uvidím, no...hl je žitnej s trochou pšenice - ale tou si nejsem jistá
@werumka já ho objevila včera v tescu...jen se mi nepodařilo dohledat nutriční složení :( ale večeře mívám ok, tak sem to riskla a po tom čísle sem musela i snídani a nevěřila sem vlastním očím, skoro sem se vešla do limitu!

werumka
10. dub 2016

@pe_ma Dáme tomu trochu času, však on to někdo za chvíli na kaloricketabulky.cz přidá 😀

werumka
10. dub 2016

@pe_ma Já myslim, že to dělá to žito... když peču chleba a dám tam většinu žitné mouky, je tmavší. Peču taky chleba, který je zadělávaný černým pivem a taky to má na tu barvu vliv.

pe_ma
10. dub 2016

@werumka no píší, že to bude tím sladem, já se právě bála, aby to nebylo dobarvené cukrem a popravdě ani tím sladem sem si nebyla jistá, ale tak říkala sem si, že to risknu, večeře mám ok...na snídani bych to netestovala...

babuna
10. dub 2016

Jé teda zajimavá diskuze 🙂 - vím že werumka mi psala k mému dotazu co jsem tu měla ... 🙂 aktuálně se to mele u mě tak, že ač mi snížili inzulín (mám pumpu) tak mám nízký cukr - ráno 3,5 - 4,1 přes den se to drží kolem 7mi (ty dvě hodiny po jídle pak padá), s tím že mohu prakticky vše (dle dr. se moc omezovat nemám, hlídat ano, nepřejídat se a zbytečně do sebe necpát sladké) ale varoval mě před jednoduchými cukry - že prý je horší si dát při hypošce jablko nebo jogurt než sníst krajíc chleba ... že to leze do tuků - jako že člověk přibírá, gor u mě kdy mám prakticky pořád cukr pod 5 ... prý bude ideální mít průměr kolem 6-7 (občas se stane že vyletí kolem 10 tak jednou za měsíc, ale to častěji padá) ... jinak hrozí, že malá bude moc prťavá (zatím jsme v normě) ... cukrovka mi právě reaguje naprosto odlišně na těhotenství než všici doktoři čekali ....

přede dvěma lety kdy mi ji zjistili mi říkali, že to vůbec nepůjde (měla jsem 48kg a téměř rok neléčenou I. cukrovku) ... pak mi dali po půl roce pumpu (ta mi vše krásně srovnala) - právě prý abych mohla otěhotnět a povedlo se ... ikdyž první reakce na mé těhotenství od zastupujícího gynekologa u mé dr. byla ne příliš příjemná ... :/ ... (pomalu se mě zeptal jestli nechci jít na potrat ,,že se do chovu,, nehodím ...njn asi měl nějakou blbou náladu nebo nevím)

díky za tip na chlebík vypadá dobře 🙂 ... pe_ma ! držte se ! a ať vše dopadne dobře 🙂 🙂

werumka
10. dub 2016

@babuna Hele mně dvě hodiny po jídle už glykémie jela rychle dolů a tím pádem jsem bolusy před jídly prakticky nezvedala. Po 25. týdnu jsem zvedala akorát bazály. Při hypu jsem si vždycky dala dvě decky sladkýho pití a k tomu pak kousek pečiva a zabíralo to výborně. Je taky možné, že máš pořád ještě nějakou svojí produkci inzulínu zachovanou, ne? V dospělosti ta produkce mizí pomaleji, než v dětství. To v těch glykémiích může hrát podstatnou roli, protože po jídle k tomu bolusu nakopne ještě zbytkový inzulín ze slinivky.

martinka8338
10. dub 2016

Ahojte,může se pít Toma voda s nádechem příchutě?

pe_ma
10. dub 2016

@babuna ty jo...držím palce, at je vše ok! je to boj, ale co bysme nezvládly, že? a chleba zkus, budu ráda, když bude vyhovovat 🙂
@martinka8338 nádech jo, tam není cukr ani sladidlo, podle složení

babuna
10. dub 2016

@werumka jo jo to tvrdí i doktor že se občas vzpamatuje slinivka - něco vyprdne a je průser neb mi klesá ten cukr vždy když to je nečekatelné - ne po zátěži nebo tak, ale úplně mimo kolikrát bych mohla uběhnout maraton a nic pak se nad něčím naštvu a už to jede.... spíš když jsem ve stresu tak potom cca po 2 - 3 h nečekaně spadne ....(většinou v noci) ...

Pe_ma - všechno zvládnem ! 🙂 náhodou ty recepty na ,,dia,, jídla to je kolikrát taková dobrota (i manžel je spokojen 🙂 )....

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru